کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ مهمترین علائم و نشانه های سکته قلبی قبل از وقوع

در این نوشتار درباره مهم ترین علائم و نشانه های  سکته قلبی بحث می شود که به ما درباره این بیماری مهلک قبل از وقوع هشدار می دهند.

زمانی که سکته قلبی برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد، تنها و بدون کمک‌رسان هستند و شاید فقط حدود ۱۰ ثانیه قبل از اینکه هوشیاری خود را از دست دهند، فرصت داشته باشند تا خودشان را نجات دهند. از این رو دانستن این نشانه های سکته قلبی که وقوع آن را هشدار می دهند می‌تواند به نجات زندگیمان کمک کند.

نشانه های سکته قلبی

 

پزشکان و محققان معتقد هستند افراد زمان تنهایی و هنگامی‌که کسی اطرافشان نیست، می‌توانند از سکته قلبی ایجادشده خود را نجات دهند. این مسئله بسیار حائز اهمیت است و فرد را از مرگ احتمالی دور می‌کند.

مطلب مرتبط: تشخیص احتمال سکته قلبی با یک آزمایش ساده خانگی

احساس درد شدید در ناحیه سینه یا ایجاد درد از بالای ناف تا فک و آرواره‌ها می‌توان نشان از یک حمله قلبی در فرد باشد. سکته قلبی یک‌باره اتفاق نمی‌افتد، بلکه همراه با علائم متعددی است که طی روزها و هفته‌ها خود را نشان می‌دهد اما اغلب افراد به آن بی‌توجه‌اند. علائم سکته قلبی مختلف و در زنان و مردان متفاوت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۹۵ درصد زنانی که دچار حمله شده‌اند، از قبل علائمی غیر از درد قفسه سینه را تجربه کرده بودند. این ۱۵ نشانه حیاتی سکته قلبی را بخوانید و همواره به یاد داشته باشید.

۱. درد قفسه سینه

نشانه های سکته قلبی

درد یا احساس ناراحتی، به‌صورت موردی نه همیشه، در سمت چپ بدن‌تان یک نشانه‌ی قدیمی برای حمله قلبی است. درد یا احساس ناراحتی غالبا برای دوره‌ی کوتاه چند دقیقه‌ای باقی می‌ماند و سپس از بین می‌رود، و مجددا باز می‌گردد. این نشانه هشدار دهنده غالبا با سوزش سر دل، سوء هاضمه یا حتی احساس سیری اشتباه گرفته می‌شود. نشانه‌های دیگر این ناراحتی عبارتند از فشار یا حس گرفتگی در قفسه سینه.

۲. اضطراب

نشانه های سکته قلبی

آیا بدون دلیل احساس اضطراب می‌کنید؟ هیجان زده هستید؟ در خوابیدن مشکل دارید؟ افراد، به‌ویژه بانوانی، که از سکته قلبی رنج برده‌اند، گزارش کرده‌اند که ماه‌های قبل از سکته قلبی، احساس اضطراب داشته‌اند. این ارتباط در چندین مطالعه به اثبات رسیده است. تفکر این است که قلب‌های آسیب دیده اکسیژن کمتری را برای خون فراهم می‌کنند و سطوح پایین‌تر اکسیژن به احساس اضطراب منجر می‌شود. اگر احساس توجیه‌ناپذیر وحشت یا اضطراب دارید، بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید.

علائم سکته قلبی ۳: تهوع یا استفراغ

نشانه های سکته قلبی

اگرچه این علامت در زنان بیشتر از مردان رواج دارد، مشکلات شکمی مانند تهوع یا استفراغ می‌توانند نشانه وقوع سکته قلبی باشند. رسوب چربی اطراف قلب، میزان جریان خون را به سمت قلب و در نتیجه کل بدن محدود می‌کند.

زنان و افراد مسن بالای ۶۰ سال به‌احتمال‌زیاد این علائم را تجربه می‌کنند بی‌آنکه بدانند این علائم با بیماری‌های قلبی مرتبط است. البته اغلب موارد درد شکم و حالت تهوع با سکته قلبی ارتباط ندارد و در صورتی نگران‌کننده است که ناگهانی و بدون دلیل ظاهر شود.

نشانه های سکته قلبی ۴: تعریق بدن

نشانه های سکته قلبی

در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه شیکاگو انجام شد، مشخص شد که تعریق شدید نخستین نشانه‌ی بروز سکته قلبی است. وقتی سکته قلبی در حال شکل‌گیری است، بدن انبوهی از کاتکول آمین، هورمونی شبیه به دوپامین، ترشح می‌کند. این امر به تعریق سرد و احساس خیس شدن منجر می‌شود.

۵. درد زیر بازو

نشانه های سکته قلبی

اگر زیر بغل و بازوی‌تان احساس درد دارید، به‌ویژه در سمت چپ، بهتر است مراقب باشید. اغلب مواقع، این درد با درد معمول عضلانی اشتباه گرفته می‌شود. وقتی قلبی آسیب دیده باشد و سکته قلبی نزدیک باشد، ارسال سیگنال درد به نخاع و اعصاب آن را شروع می‌کند. این یک درد مداوم نیست، ولی می‌آید و می‌رود. گوش به زنگ باشید، اگر درد به‌خاطر کارهای فیزیکی ایجاد شده باشد. پس از استراحت از بین می‌رود.

۶. سرفه‌های مداوم

نشانه های سکته قلبی

سرفه‌های ممتد که به‌خاطر هیچ بیماری نباشند، می‌توانند نشانه‌ی سکته قلبی یا نارسایی قلبی باشند. وقتی قلب آسیب‌دیده شما از کار باز می‌ایستد، شش‌های‌تان پر می‌شوند و این امر به سرفه می‌انجامد. در برخی موارد، خلط نیز خونی خواهد شد.

۷. احساس گیجی یا غش

نشانه های سکته قلبی

احساس گیجی یا غش می‌تواند نشانه‌ی بروز حمله‌ی قلبی باشد. وقتی حمله‌ی قلبی در شرف وقوع باشد، جریان خون در بدن محدود می‌شود. این کار باعث کمبود خون در مغز می‌شود که به احساس گیجی یا غش منجر می‌شود.

۸. خستگی

نشانه های سکته قلبی

کم انرژی هستید، عمیقا خسته‌اید، و همیشه احساس خستگی می‌کنید. این احساس روزها، هفته‌ها همچنان ادامه دارد. هیچگونه استراحتی مشکل شما را حل نمی‌کند. این مورد می‌تواند نشانه‌ی بروز سکته قلبی باشد. در یک تحقیق دانشگاهی انجام شده بر مصدومان حمله قلبی، ۷۰٪ از آن‌ها چند هفته قبل از سکته قلبی، خستگی شدید را گزارش کرده‌اند.

۹. ضربان تند و نامنظم قلب

نشانه های سکته قلبی

هجمه‌ی ضربان نامنظم قلب یا ضربان تندی که توضیحی برای آن ندارید، می‌تواند نشانه سکته قلبی باشد. غالبا ضربان نامنظم و سریع قلب هفته ها یا ماه‌ها پیش از سکته قلبی اتفاق می‌افتد. ضربان نامنظم غالبا نشانه‌ی مشکل جدی‌تری است. این حالت‌های ضربان نامنظم غالبا ممکن است با حمله عصبی اشتباه گرفته شوند. قلبی که می‌زند با گیجی و سبک شدن سر همراه می‌شود. اگر این نشانه را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است نشانه مشکلات جدی‌تری باشد.

۱۰. تنگی نفس

نشانه های سکته قلبی

وقتی قلب، به‌ویژه در گردش خون در بطن چپ به مشکل بر می‌خورد باعث تنگی نفس می‌شود، زیرا بدن تلاش می‌کند کمبود اکسیژن در سیستم‌اش را جبران کند. اکسیژن کمتر در خون باعث می‌شود احساس کنید در جای مرتفعی قرار دارید و اکسیژن به شما نمی‌رسد. در یک مطالعه، ۴۰٪ از حملات قلبی گزارش شده توسط سوپروایزرهای بیمارستان  به تنگی نفس چند ماه قبل از سکته قلبی اشاره دارند.

۱۱. ورم پا

نشانه های سکته قلبی

ورم پا، شکم یا چشم‌های پف کرده، می‌توانند نشانه‌ی سکته قلبی باشند. این تجمع مایعات به دلیل گردش ضعیف و ناقص خون توسط یک قلب بیمار است. این بخش‌های بدن بیشتر در معرض تجمع مایعات هستند. ممکن است به دلیل انباشت مایعات با افزایش وزن نیز مواجه شوید.

۱۲. ضعف

نشانه های سکته قلبی

آیا بیشتر از همیشه احساس ضعف دارید؟ نمی‌توانید آن شیشه ترشی را باز کنید؟ احساس ضعف یک نشانه‌ی دیگر سکته قلبی است. بسیاری از افرادی که به سکته قلبی دچار شده‌اند، از ضعف فیزیکی، انگار که به آنفولانزا دچار شده باشند، در روزهای قبل از سکته قلبی یاد کرده‌اند. این ضعف غالبا به‌خاطر گردش نامناسب خون در یک قلب بیمار است.

نشانه های سکته قلبی ۱۳: درد فک یا گردن

نشانه های سکته قلبی

درد فک یا گردن نشانه‌ی سکته قلبی است. سکته قلبی نه تنها ممکن است به‌خاطر یک قلب بیمار اتفاق بیفتد بلکه ممکن است به‌خاطر لخته خون در مسیر جریان خون نیز رخ دهد. این انسداد غالبا به درد گردن یا فک تعبیر می‌شود.

نشانه های سکته قلبی ۱۴: بی حسی

نشانه های سکته قلبی

وقتی جریان خون به‌خاطر یک قلب بیمار که در شرف سکته قلبی است محدود می‌شود، بی حسی دست‌ها و بازوها اتفاق می‌افتد. بی‌حسی به خودی خود نشانه‌ی سکته قلبی نیست، ولی معمولا با نشانه‌های دیگر همراه است، پس اگر نگران شدید به دنبال نشانه‌های دیگر نیز باشید.

نشانه های سکته قلبی ۱۵: تغییر رنگ پوست

نشانه های سکته قلبی

اگر متوجه تغییر رنگ پوست‌تان به زرد یا خاکستری به‌ویژه در اطراف چشمان‌تان شدید، این نشانه می‌تواند هشداری برای سکته قلبی باشد. رنگ طبیعی پوست‌تان به واسطه‌ی رگ‌های خونی موجود در پوست‌تان تعیین می‌شود. کاهش جریان خون از یک قلب بیمار باعث می‌شود پوست رنگ خودش را از دست بدهد.

بسیاری از مردم، زمانی که با حمله قلبی مواجه می‌شوند، تنها و بدون کمک هستند. شخصی که ضربان قلب او نامنظم است و کسی که شروع به احساس ضعف می‌کند، تنها حدود ۱۰ ثانیه پیش از دست دادن هوشیاریش وقت دارد. به‌ هرحال، این قربانیان می‌توانند با سرفه‌های مکرر و شدید به خود کمک کنند. پیش از هر سرفه باید نفس عمیق کشید، و سرفه باید عمیق و کش‌دار باشد و خلط سینه را از عمق سینه ایجاد کند. توالی یک‌نفس و یک سرفه باید حدود هر ۲ ثانیه یک‌بار بدون توقف تکرار شود تا کمک برسد یا ضربان قلب دوباره به حالت عادی بازگردد.

نفس‌های عمیق اکسیژن را به داخل شش‌ها می‌کشد و حرکت‌های سرفه موجب فشار به قلب و تداوم جریان گردش خون توسط آن می‌شود. همچنین این فشار فشرده‌کننده روی قلب موجب بازیابی ریتم نرمال ضربان آن می‌شود. بدین طریق، قربانیان سکته های قلبی می‌توانند تا رسیدن به بیمارستان حیات خود را حفظ کنند.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: thetrendingstories

۱۵ مهم ترین علائم و  نشانه های سکته قلبی قبل از وقوع


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی