کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم لوپوس: ۲۴ نشانه ابتلا به بیماری لوپوس در مردان و زنان

علائم لوپوس از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد. برخی از این علائم خفیف و برخی از آنها شدید هستند. به منظور تشخیص این بیماری خودایمنی، درک برخی از علائم شایع می‌تواند کمک‌کننده باشد. تفاوت در علائم، ناشی از تفاوت موجود در سیستم‌های بدن است که تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند. ممکن است علائم را در مراحل اولیه پیدا کنید، اما این احتمال هم وجود دارد که آنها را به طور ناگهانی تجربه کنید.

علائم لوپوس

۱. تب خفیف

اکثر مردم واقعا به تب خفیف توجه نمی‌کنند و معمولا آن را بدون درمان رها می‌کنند. یکی از علائم اولیه‌ی لوپوس، تب خفیف بی‌دلیل است و می‌تواند بروز کند و پایین بیاید. بهتر است زمانی که تب خفیف دارید به پزشک مراجعه کنید. تب همیشه نشانه‌ای از لوپوس نیست، زیرا بیماری‌های دیگری نیز با علامت مشابه وجود دارند، اما مراجعه به پزشک برای بررسی شرایط بدن‌تان می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

علائم لوپوس ۲: درد در مفاصل

لوپوس منجر به بروز التهاب در بدن و درد مفاصل می‌شود. این یکی هم فقط علامت بیماری لوپوس نیست، زیرا بعضی از سایر بیماری‌ها مانند آرتریت نیز علامت مشابهی دارند، اما ضروری است که به پزشک مراجعه کنید تا دلیل رخ دادن این مشکل را متوجه شوید. درد در مفاصل می‌تواند ناشی از تورم یا سفتی باشد و این احساس می‌تواند دائم عود کند و برطرف شود. به طور معمول مفاصل در هنگام صبح بیش‌ترین درد را دارند و درد ممکن است در مکان‌های مختلف رخ دهد و به سرعت جابه‌جا شود. گرچه درد مفاصل ناشی از التهاب است، اما لوپوس می‌تواند باعث دائمی شدن این آسیب شود.

مطلب مرتبط: ۹ نشانه لوپوس (سل پوستی) که همه زنان باید تشخیص دهند

۳. خستگی

خستگی یکی از علائم خفیف لوپوس است زیرا ممکن است فرد مبتلا در صورت احساس خستگی متوجه نشود که مبتلا به یک بیماری خاص است. احساس خستگی می‌تواند آزاردهنده باشد و باعث می‌شود که گاهی چرت بزنید. با این حال شما واقعا می‌توانید با ادامه‌ی فعالیت‌تان به طور معمول و فعال بودن، با این احساس خستگی مبارزه کنید. مطمئنا این کار بسیار دشوار است زیرا بدن شما خواهان استراحت است در حالی که شما آن‌چه را که می‌خواهد برآورده نمی‌کنید. اگر مطمئن هستید که بیش از حد چرت نخواهید زد، اشکالی ندارد که کمی استراحت کنید.

مشکل این است که بیشتر افرادی که به مدت طولانی چرت می‌زنند، دیگر نمی‌توانند شب را بخوابند، و این حتی بدتر است. علاوه بر این، در بعضی موارد نمی‌توانید از احساس خستگی خلاص شوید حتی اگر به اندازه‌ی کافی خوابیده باشید. این امر می‌تواند آزاردهنده باشد زیرا شما قادر نخواهید بود که فعالیت‌های روزانه‌تان را به طور معمول انجام دهید. سطح خستگی، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بنابراین اگر احساس خستگی شدید دارید به حدی که نمی‌توانید در برابر آن مقاوت کنید، حتما به پزشک‌تان مراجعه کنید. اگر خستگی در حدی باشد که بتوانید آن را مدیریت کنید و به شما اجازه می‌دهد تا فعال باشید، در واقع می‌توانید انرژی خود را دوباره به‌دست بیاورید.

علائم لوپوس ۴: راش پروانه‌ای شکل

این مورد شایع‌ترین علامت لوپوس است که به آسانی قابل تشخیص است و نشان می‌دهد که فرد دارای این نوع راش از لوپوس رنج می‌برد. این نوع راش ممکن است به طور ناگهانی در ناحیه‌ی گونه‌ها و بینی پدیدار شود یا فقط زمانی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد.

۵. ضایعات خارش‌دار

نه تنها راش پروانه‌ای شکل روی گونه‌ها، بلکه ضایعات خارش‌دار در قسمت‌های دیگر بدن نیز ممکن است به عنوان نشانه‌ای از لوپوس رخ بدهند.

مطلب مرتبط: بیماری های پوستی: ۲۴ رایج ترین بیماری پوستی و نشانه های آن‌ها

علائم لوپوس ۶: حساسیت به نور

راش‌های پوستی روی بدن می‌توانند ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پدیدار شوند زیرا افراد مبتلا به لوپوس حساسیت به نور دارند. اگر ضایعات حتی قبل از قرار گرفتن در معرض نور اتفاق افتاده باشند، باز هم نور خورشید می‌تواند آنها را بدتر کند. نه تنها نور خورشید، بلکه در بعضی موارد حساسیت نیز می‌تواند در اثر مواجهه با نور مصنوعی رخ بدهد.

۷. پدیده‌ی رینود

رینود، پدیده‌ای است که در اثر آن انگشتان دست و انگشتان پا آبی یا سفید می‌شوند. این اختلال زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شما در معرض سرما قرار می‌گیرد یا هنگامی ‌که شما احساس استرس دارید.

۸. ریزش مو

این ریزش مو که به عنوان لوپوس مو نیز نامیده می‌شود، ناشی از التهاب پوست است. ریزش مو می‌تواند سبب کم شدن حجم مو شود یا موهای قسمتی از سر به صورت تکه‌ای بریزد. این اتفاق نه تنها روی کف سرتان رخ می‌دهد، بلکه همچنین در مناطق دیگر بدن که دارای مو است نیز رخ‌دادنی است مانند ریش، ابرو، مژه و سایر قسمت‌ها. مو می‌تواند به آسانی دچار شکستگی شود زیاد قدرت خود را از دست داده‌است. اگر چه این حالت ریزش مو می‌تواند با رشد دوباره‌ی مو درمان شود، اما در برخی موارد ریزش مو به دلیل ضایعاتی که در پوستی که مو در آن رشد می‌کند ظاهر می‌شوند، می‌تواند دائمی باشد.

۹. خشکی

اختلال خشکی در چشم‌ها، دهان و در بعضی موارد، در واژن رخ می‌دهد. خشکی چشم‌ها معمولا در اثر عملکرد نامناسب غددی که مسئول ایجاد اشک هستند رخ می‌دهد و خشکی دهان در اثر عدم تولید بزاق اتفاق می‌افتد.

مطلب مرتبط: ۱۴ موثرترین درمان خانگی سرطان پوست ملانوما

علائم لوپوس ۱۰: نفریت

نفریت یک بیماری است که در اثر آن کلیه دچار التهاب می‌شود. از آن‌جایی که کلیه نقش مهمی در بدن شما ایفا می‌کند، مشکلات کلیوی می‌توانند شدید باشند. وقتی که التهاب رخ می‌دهد، کلیه دیگر نمی‌تواند مواد زائد و سموم موجود در خون را فیلتر کند، فرآیندی که عملکرد اصلی این ارگان محسوب می‌شود. علائم اولیه می‌توانند به حدی خفیف باشد، که متوجه نشوید مبتلا به نفریت هستید. بعضی از علائم عبارتند از تکرر ادرار در شب و وجود خون در ادرار. بالا رفتن فشار خون و تورم در پا نیز برخی دیگر از نشانه‌های این بیماری است. اگر خون در ادرار وجود نداشته باشد، تیره بودن رنگ ادرار باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا این هم ممکن است یک نشانه باشد. نفریت قبل از بدتر شدن باید درمان شود، بنابراین کسانی که به این بیماری مبتلا هستند باید حتما به دبنال درمان پزشکی باشند.

۱۱. التهاب سیستم ریوی

از آن‌جایی که لوپوس در رابطه با التهاب در بدن شماست، ریه یکی از ارگان‌هایی است که تأثیراتی را در این میان می‌پذیرد. این اختلال منجر به تورم ریه‌ها و رگ‌های خونی اطراف آنها می‌شود و باعث می‌شود که در هنگام تنفس دچار مشکلاتی شوید. در بعضی موارد دیافراگم نیز متورم می‌شود.

۱۲. تنگی نفس

با توجه به مشکلات ریوی، ممکن است تنگی نفس را نیز تجربه کنید. دلیل چنین رخدادی این دلیل است که ریه‌های متورم شما سبب می‌شوند که به سختی نفس بکشید و همین باعث سندروم کوچک شدن ریه می‌شود، اختلالی که طی آن اندازه‌ی ریه‌ها کوچک می‌شود.

۱۳. درد قفسه‌ی سینه

این مورد هم به شدت با سیستم ریه ارتباط دارد و در اثر آن نه تنها ممکن است ضعف در تنفس را به علت کوچک شدن ریه‌ها تجربه کنید، بلکه درد در قفسه‌ی سینه نیز رخ می‌دهد. التهاب ریه‌ها به خودی خود، موجب می‌شود که هر بار نفس می‌کشید در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه درد داشته باشید، بنابراین کوچک شدن ریه‌ها حتی می‌توانند سبب تداوم این مشکل شود.

علائم لوپوس ۱۴: زخم در دهان

در حالی که زخم‌های ایجادشده در دهان می‌توانند نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر باشند، اما زخم ایجاد شده در اثر لوپوس متمایز از سایر زخم‌ها است، زیرا معمولا درد ندارد. همچنین، این زخم‌ها می‌توانند در داخل دهان و روی سقف دهان اتفاق بیفتند، نه در دو طرف دهان.

۱۵. ادرار غیر طبیعی

لوپوس می‌تواند باعث التهاب کلیه شود و عملکرد آن را کاهش دهد. هنگامی ‌که کلیه به درستی کار نمی‌کند، نمی‌تواند پروتئین را نیز در خون به درستی فیلتر کند. در نتیجه در ادرار بیماران لوپوس پروتئین وجود دارد و همین به معنی ادرار غیرطبیعی است. شاید چنین چیزی مضر نباشد، اما از دست دادن پروتئین اگر به طور مداوم رخ بدهد، می‌تواند به پاهایی متورم منجر شود. همچنین التهاب کلیه می‌تواند بدتر شود و باعث نارسایی کلیه شود که باید توسط پزشک درمان شود.

۱۶. تشنج

افراد مبتلا به لوپوس معمولا از سردرد رنج می‌برند، زیرا در اثر این بیماری پر از استرس هستند. داروها نیز می‌توانند سردرد را بدتر کنند و گاهی اوقات سخت است که آنها را کنار بگذاریم. بدترین مشکل این است که وقتی مغز توسط بیماری‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد تشنج اتفاق می‌افتد، زیرا اکسیژن به خوبی به سیستم عصبی انتقال پیدا نمی‌کند. بعضی از علائم دیگر عبارتند از سردرگمی، افسردگی و اضطراب ناشی از مشکلات عصبی.

علائم لوپوس ۱۷: مغز مه‌آلود

این اختلال نشانه‌ی معروف مشکلات مرتبط با مغز در افراد مبتلا به لوپوس است. بسیاری از بیماران مبتلا به لوپوس از مسائل شناختی رنج می‌برند که باعث می‌شود آنها نتوانند مانند قبل فکر کنند و به درستی تمرکز کنند. این امر سبب می‌شود که بیمار دچار توهم شود به طوری که تخیل و واقعیت را با هم اشتباه می‌گیرد. بیمار ممکن است در حفظ کردن چیزی یا انجام کاری که قبل از آن به راحتی انجام می‌داده‌است، دچار مشکل شود.

۱۸. لخته شدن خون

بیماران مبتلا به لوپوس معمولا لخته شدن خون را به علت تولید آنتی بادی‌های APL یا آنتی‌فسفولیپید که به شکل پروتئین غیرطبیعی هستند، تجربه می‌کنند. این آنتی‌بادی‌ها منجر به لخته شدن خون می‌شود و همین می‌تواند منجر به بروز برخی از بیماری‌های دیگر شود.

۱۹. رفلکس اسید

لوپوس همچنین با ملتهب کردن مری، روی سیستم گوارشی شما تاثیر می‌گذارد. این التهاب سبب می‌شود که اسید معده به مری برگردد و در نتیجه‌ی آن، احساس سوزش رخ دهد. التهاب مری نه تنها باعث رفلاکس اسید می‌شود، بلکه می‌تواند منجر به دیسفاژی یا بروز مشکل در بلع منجر شود.

علائم لوپوس ۲۰: مشکلات گوارشی

از آن‌جایی که لوپوس باعث می‌شود بیماران به طور منظم دارو مصرف کنند، گاهی اوقات مشکلات گوارشی مانند استفراغ و تهوع را نیز تجربه می‌کنند. برای تشخیص این‌که آیا این مشکلات توسط داروها ایجاد شده‌اند یا خیر، باید از زمان رخ دادن آنها مطلع شویم. اگر شروع آنها پس از مصرف داروها بود، ممکن است به همین دلیل ایجاد شده باشند.

۲۱. درد شکم

التهاب صفاق همراه با آسیت (آب‌آوردگی شکم) می‌تواند منجر به درد شکمی ‌شود. آسیت اختلالی است که در اثر آن مایعات در حفره‌ی شکمی جمع می‌شود در حالی که صفاق بخشی از شکم است. این رخداد می‌تواند علاوه بر دردر به نوعی استفراغ و تهوع منجر شود. این اختلال همچنین باعث حساس شدن شکم‌تان می‌شود. با این حال از آن‌جایی که این علائم و التهاب می‌تواند به علت بیماری‌های دیگری نیز ایجاد شود، نمی‌توانید به این نتیجه برسید که قطعا لوپوس دارید فقط به این دلیل که احساسات مشابهی را تجربه می‌کنید. برای اطمینان از این موضوع باید به پزشک مراجعه کنید.

۲۲. مشکلات کبدی

آسیت که در بالا ذکر شد، اختلالی که منجر به جمع شدن مایعات در حفره‌ی شکم می‌شود، می‌تواند باعث بزرگ شدن کبد شود. همچنین، عروق خونی نزدیک کبد ممکن است در اثر لوپوس و به علت التهاب کبدی ناشی از لوپوس لخته شدن خون را تجربه کنند. علاوه بر این، احتمال زردی نیز وجود دارد که می‌توان آن را از رنگ پوست شما که زرد می‌شود، تشخیص داد. باز هم باید همه‌ی این اختلالات را به خوبی بررسی کرد تا معلوم شود که چه چیزی باعث بروز آنها شده چرا که فقط لوپوس دلیل روی دادن این موارد نیست.

علائم لوپوس ۲۳: زخم معده

یکی از داروهای مخصوص درمان لوپوس NSAIDS (داروهای ضدالتهاب غیراستروئدی) است. این داروها به عنوان یکی از علائم، سبب زخم معده همراه با خونریزی می‌شوند. همچنین باکتری‌هایی وجود دارند که در معده زندگی می‌کنند، و در افراد مبتلا به لوپوس معمول هستند و هلیکوباکتر پیلور نام دارند. همین باکتری‌ها باعث ایجاد زخم می‌شوند. راه‌حل‌هایی برای این اختلال وجود دارد و شما می‌توانید درمورد آن با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲۴. مشکلات مربوط به جریان خون

گردش خون روی عملکرد درست اعضای بدن شما بسیار تاثیر دارد. لوپوس منجر به بروز التهاب در رگ‌های خونی می‌شود و بر جریان خون تأثیر می‌گذارد. یکی دیگر از علل بروز مشکل در گردش خون، آترواسکلروزیس است، زیرا باعث باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: دکتر هلث بنفیتس

علائم لوپوس: ۲۴ نشانه ابتلا به بیماری لوپوس در مردان و زنان


 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی