کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ نکته درباره علائم،علت و درمان تحریک پذیری به عنوان یک اختلال روانی

تحریک پذیری شامل احساس خشم یا ناامیدی است که اغلب حتی در صورت رخ دادن کوچک‌ترین چیزها ایجاد می‌شود. اگرچه تحریک‌پذیری می‌تواند طبیعی باشد و همه ما گاه بی گاه آن را تجربه می‌کنیم، اما ممکن است شاخصی از یک بیماری زمینه‌ای باشد.

علائم،علت و درمان تحریک پذیری به عنوان یک اختلال روانی

اگر احساس تحریک پذیری دائمی، فراگیر یا ناراحت‌کننده‌ای دارید، با پزشک‌تان صحبت کنید. چنین احساساتی می‌تواند بیش از حد شود و در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند. به طوری که انجام کارهای عادی روزمره برای‌تان دشوار می‌شود و حتی روابط شما با دیگران به گونه‌ای منفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

تحریک پذیری ممکن است نشانه‌ای از موارد مختلفی از جمله استرس، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، مصرف مواد، اضطراب، اختلال دو قطبی، سندرم قبل از قاعدگی (PMS)، کمبود خواب، اختلالات طیف اوتیسم، زوال عقل، درد مزمن، و اسکیزوفرنی.

تحریک پذیری یک احساس شایع است که بسیاری از افراد به طور نسبتاً منظم آن را تجربه می‌کنند. وقتی افراد احساس تحریک پذیری دارند، دلخوری‌های کوچکی که ممکن است به طور معمول از آن چشم‌پوشی کنند، منبع تحریک و عصبانیت می‌شود.

۱. علائم و نشانه‌ها

تحریک پذیری می‌تواند منجر به تعدادی از رفتارها و احساسات مختلف شود. برخی از علائم شایع تحریک‌پذیری عبارتند از:

– تحریک، ناامیدی و دلخوری

– گیجی و مشکل در تمرکز

– مشکل در انطباق یا تغییر برنامه‌ها

– تعریق مفرط

– خستگی

– افزایش سرعت تنفس

– تند شدن ضربان قلب

– حساسیت بیش از حد

– زود عصبانی شدن

– تنش

افرادی که احساس تحریک پذیری دارند لزوماً تمام این علائم را تجربه نخواهند کرد یا قرار نیست که علائم را به طور مداوم احساس کنند. آنها ممکن است در یک لحظه احساس خوبی داشته باشند، اما یک دلخوری کوچک می‌تواند حسابی تحریک‌شان کند. واکنش آنها ممکن است متناسب با شرایط به نظر نرسد. این رفتار اغلب منجر به تنش بیشتر می‌شود که فرد را حتی حساس‌تر و نسبت به استرس واکنشی‌تر می‌کند.

۲. تشخیص تحریک‌پذیری

اگر به طور منظم تحریک پذیری دارید، مهم است که با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید. در هنگام ملاقات با پزشک، او از شما در مورد مدت، شدت و تأثیر علائم سوال خواهد کرد. به علاوه لازم است در مورد سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کنید و عادت‌های زندگی‌تان توضیحاتی در اختیار او قرار بدهید.

پزشک شما یک معاینه بدنی انجام می‌دهد و ممکن است آزمایش هم برای‌تان تجویز کند تا اختلالات پزشکی را که ممکن است در ایجاد علائم شما موثر باشند، رد کند. به عنوان مثال، اختلالاتی مانند پرکاری تیروئید و دیابت می‌توانند احساس تحریک پذیری را ایجاد کنند.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود برای بررسی علائم بیماری های روانی مانند اضطراب یا افسردگی، پرسشنامه‌ای را پر کنید.

۳. علل

چیزهایی وجود دارند که می‌توانند باعث تحریک پذیری شود. بیشتر افراد هر از گاهی تحریک پذیر شدن را تجربه می‌کنند، اما دوره تحریک پذیری بیش از حد و طولانی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری زمینه‌ای سلامت جسمی یا روانی باشد. برخی از علل احتمالی عبارتند از:

– اضطراب

– افسردگی

قند خون پایین

عدم تعادل هورمونی

اختلالات خواب

– سندرم قبل از قاعدگی (PMS)

– استرس

در دوران کودکی، خلق و خوی تحریک‌پذیرتر می‌تواند در طی دوره‌های خاصی از رشد طبیعی باشد. با این حال، این حالات می‌تواند شاخصی از بیماری‌هایی مانند اضطراب، اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی (ADHD) یا اختلال نافرمانی (ODD) باشند.

۴. درمان تحریک پذیری

درمان تحریک پذیری به تشخیص پزشک بستگی دارد. تسکین احساس تحریک پذیری درمان علل اساسی را شامل می‌شود.

۵. سلامت روان و تحریک پذیری

برای تحریک پذیری ناشی از اختلالات بهداشت روان مانند اضطراب یا افسردگی، پزشک ممکن است روان درمانی، دارو یا ترکیبی از هر دو را توصیه کند. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی و سایر داروهای تثبیت‌کننده خلق و خو نیز ممکن است تجویز شود.

۶. اختلالات پزشکی و تحریک پذیری

برای علائم ناشی از یک بیماری مانند عدم تعادل هورمونی یا دیابت، پزشک شما درمانی را مناسب با نیازهای خاص شما توصیه می‌کند. صرف نظر از علت اصلی، پزشک‌تان همچنین ممکن است اصلاحاتی در سبک زندگی توصیه کند، مواردی که می‌توانند به بهبود روحیه شما کمک کنند. به عنوان مثال، خواب بیشتر و پیروی از یک رژیم غذایی سالم ممکن است مفید باشد.

۷. مقابله

اگر با احساس تحریک پذیری روبرو هستید، چند استراتژی متفاوت مختلف وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها با تحریک پذیری مقابله کنید. ممکن است دریابید که بعضی از تکنیک‌ها برای شما بهتر از بقیه موثر هستند، بنابراین ممکن است برای تعیین اینکه چه استراتژی‌هایی بیشتر به شما کمک می‌کنند، امتحان کردن چند مورد لازم باشد.

– غذاهای سالم و مقوی بخورید:

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از مصرف بیش از حد غذاهای چرب و پر از قند می‌تواند به شما کمک کند تا در کل احساس بهتری داشته باشید، که ممکن است به تقویت روحیه شما نیز کمک کند.

– به طور منظم به فعالیت بدنی بپردازید:

ثابت شده‌است که ورزش منظم بر افسردگی تأثیر مفیدی دارد، بنابراین هر روز مدتی را به حرکت دادن بدن‌تان اختصاص دهید، خواه این حرکت دادن یک جلسه کاردیو در باشگاه باشد یا پیاده روی در اطراف خانه‌تان.

– عوامل تحریک کننده را شناسایی کنید:

در حالی که برخی از افراد ممکن است بیشتر اوقات احساس تحریک پذیری کنند، اما در موارد دیگر ممکن است متوجه شوید که شرایط خاصی وجود دارد که باعث ایجاد این حالات می‌شود. به زمان‌هایی که بیشتر از همیشه احساس تحریک می‌کنید توجه کنید. آیا متوجه شده‌اید که در یک ساعت خاص از روز، به دنبال وقایع خاص یا در کنار افراد خاص، اذیت می‌شوید؟ هنگامی که بهتر درک کنید چه چیزی باعث ایجاد این احساسات می‌شود، بهتر می‌توانید به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از تحریک خلق و خو باشید.

– تکنیک های جدید آرام‌سازی را بیاموزید:

استراتژی‌هایی مانند تنفس عمیق و تجسم می‌تواند به شما کمک کند تا هنگام تحریک شدن، ذهن و بدن خود را آرام کنید.

– عادت‌های خوب خواب را تمرین کنید:

کم‌خوابی دلیل اصلی تحریک پذیری است ، بنابراین تمرکز خود را روی داشتن روال آرامش‌بخش قبل از خواب و رفتن به رختخواب و بیدار شدن از خواب در یک ساعت مشخص و ثابت بگذارید.

– ذهن آگاهی را تمرین کنید:

تحقیقات نشان داده است که ذهن آگاهی، روشی که شامل تمرکز بر لحظه فعلی است، می‌تواند در کاهش علائم اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی مفید باشد.

– به دنبال حمایت اجتماعی باشید:

برخورداری از حمایت دوستان و خانواده در هنگام مقابله با تحریک پذیری می‌تواند مفید باشد. با جستجوی حمایت اجتماعی و صحبت در مورد نگرانی‌های خود با دیگران بهتر می‌توانید با ترس، نگرانی و تنهایی که ممکن است در ایجاد تندخویی نقش داشته باشند، مقابله کنید.

– مدیتیشن را امتحان کنید:

تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن به افراد کمک می‌کند تا با استرس مقابله و بهبودی در خلق و خوی را تجربه کند.

– یک دفتر روزنگار داشته باشید:

داشتن یک دفتر روزنگار می‌تواند به شما کمک کند با گذشت زمان به کشف الگوهایی در روحیه خود دست بیابید، که ممکن است به شما کمک کنند چیزهایی را که باعث تحریک پذیری می‌شوند، بهتر شناسایی کنید. یک دفتر سپاسگزاری را در نظر داشته باشید، که ممکن است به شما کمک کند روی احساسات مثبت بیشتر تمرکز کنید و با استرس و منفی‌نگری که ممکن است در احساس تحریک و آزردگی نقش داشته باشند، مقابله کنید.

هرچند استراتژی‌های خودیاری وجود دارد که می‌تواند باعث تسکین روحیه تحریک پذیر شما شود، اما اگر این احساسات به مدت طولانی ادامه یافت یا بیش از حد شد، همیشه باید با پزشک‌تان صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند علت این احساسات را تشخیص دهد و برای کمک به شما در بهتر شدن احساسات‌تان درمان‌هایی را ارائه دهد.

همچنین ممکن است بخواهید درمان آنلاین را به عنوان گزینه‌ای برای کمک به کنار آمدن با احساس تحریک پذیری در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهند که درمان آنلاین نیز می‌تواند به اندازه درمان حضوری سنتی در حل مشکلات روحی موثر باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:  verywellmind

۷ نکته درباره علائم،علت و درمان تحریک پذیری به عنوان یک اختلال روانی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی