کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرطان در زنان: ۱۵ مهمترین علائم سرطان در زنان که نادیده گرفته میشوند

نشانه های سرطان در خانم ها

برطبق گزارش مرکز کنترل بیماری‌ها، به طور میانگین ۶۹.۸% از زنان بالای ۵۰ سال یک ماموگرافی را در طول دو سال گذشته داشته اند، اما سرطان همیشه در تست‌های غربالگری مشخص نمی‌شود و اگر که این تست را در همان مراحل اولیه انجام نداده باشید قطعا در طول غربالگری مشخص نخواهد شد. اغلب، زمانی که خانم‌ها به چیزی مشکوک می‌شوند، ترس مانع از این می‌شود که درباره‌‌ی آن با دکترشان صحبت کنند، و این کار، بسیار نادرست است. به جز موارد مشخص و بدیهی ، اگر فکر می‌کنید اشکالی در بدن شما وجود دارد، احتمالا درست فکر می‌کنید. به غرایز خود درباره‌ی بدن‌تان اعتماد کنید، می‌تواند زندگی‌تان را نجات بدهد. در این نوشتار با ۱۵ مهمترین علائم سرطان در زنان آشنا خواهید شد.

سرطان

در این نوشتار برخی از نشانه ها و علائم سرطان های رایج در میان زنان را می‌بینید که جدی هستند با این که واقعا به معنای داشتن سرطان ممکن است نباشند؛ با این وجود خانم ها اغلب آنها را نادیده می‌گیرند که ممکن است در طولانی مدت برای‌شان مضر باشد.

۱. سرفه‌ی مزمن، درد قفسه‌ی سینه، خس خس سینه، تنگی نفس.

چند نوع سرطان، از جمله تومور ریه و سرطان خون، علائمی ایجاد می‌کنند که شبیه به سرفه‌ی شدید و برونشیت هستند. برخی بیماران می‌گویند درد تا شانه‌ها و حتی بازوی‌شان گسترش می‌یابد.

۲. تغییرات پستان.

بیش‌تر توده‌های داخل پستان سرطانی نیستند، اما این بدان معنا نیست که نباید توسط پزشک بررسی شوند. تغییرات احتمالی دیگر عبارتند از: معکوس شدن ناگهانی نوک پستان، ترشح از نوک پستان، گودی یا چروک شدن روی پوست، (اغلب ظاهر پوست پرتقالی نامیده می‌شود)، قرمزی یا فلس‌-مانند شدن نوک پستان و پوست پستان. این موضوع درباره‌ی همه صدق می‌کند، فقط زنان به سرطان پستان مبتلا نمی‌شوند.

۳. ورم غدد لنفاوی یا وجود توده در گردن، زیر بغل یا کشاله ران.

مشکل در بلعیدن. متورم بودن غدد لنفاوی یا مشکل در بلعیدن جامدات و مایعات که به مرور بدتر هم می‌شود، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک عفونت قارچی باشد، یا می‌تواند نشانه‌ی سرطان غدد لنفاوی یا مری باشد- در هر حال باید توسط پزشک معاینه شود.

مطلب مرتبط : مواد غذایی سرطان زا:۱۱ غذا که هر روز می خورید و سرطان می‌گیرید

۴.‌ نفخ، درد شکم، تغییر در عادات روده، خونریزی از رکتوم، و / یا خون در مدفوع یا ادرار.

زنان به طور طبیعی زیاد نفخ می‌کنند، اما اگر این مشکل در عرض یک یا دو هفته رفع نشود، وقت آن رسیده‌‌است که با پزشک‌تان ملاقات کنید- به ویژه اگر همراه با خونریزی و کاهش وزن بدون برنامه باشد. همه‌ی این‌ها ممکن است به معنای سرطان تخمدان باشد، یا حتی سرطان روده‌ی بزرگ، مثانه یا کلیه!

۵. تغییرات پوستی.

اگر یک یا دو خال‌تان به لحاظ رنگ، شکل و اندازه تغییر کنند، وقت آن رسیده‌است که با پزشک‌تان ملاقات کنید. فورا!

۶. سوزش سر دل.

استرس، الکل، و خوردن بیش از اندازه‌ی غذا (و هر سه‌ی این‌ها کنار هم) می‌تواند منجر به سوزش سر دل شود. بکوشید برنامه‌ی غذایی‌تان را به مدت چند هفته تغییر بدهید و ببینید آیا مشکل حل می‌شود… اگر حل نشد چه؟ ممکن است مبتلا به سرطان معده، مری یا تخمدان باشید.

۷. ضعف یا خستگی.

بسیاری از آدم‌ها از زندگی پرجنب‌وجوش خسته شده‌اند، اما خستگی که به راحتی برطرف نمی‌شود چه؟ این خستگی طبیعی نیست، به ویژه اگر در ترکیب با یکی از دیگر علائم این فهرست باشد.

مطلب مرتبط:  آسپیرین خطر سرطان سینه را کاهش ‌می‌دهد

۸. تغییرات دهان.

اگر سیگاری هستید، حواس‌تان به لکه‌های سفید درون دهان یا روی لب‌های‌تان باشد، زیرا هر دو نشانه‌ای از سرطان دهان هستند.

۹. خونریزی شدید یا خونریزی بین قاعدگی‌ها.

بسیاری از مردم این را به عنوان نخستین نشانه‌ی سرطان رحم یا سرطان مخاط رحم گزارش می‌کنند. از پزشک‌تان بخواهید یک سونوگرافی ترانس واژینال انجام دهد.

۱۰. درد، به ویژه در گردن.

همه گاهی درد را تجربه می‌کنند، و به همین دلیل است که درد داشتن اغلب نادیده گرفته می‌شود. درد دائمی می‌تواند نشانه‌ی سرطان مغز، استخوان، کبد، پستان، و بسیاری از سرطان‌های دیگر باشد. اگر درد غیرمنتظره‌ای دارید که بیش از یک ماه طول کشیده‌است، با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط : سرطان: ۱۰ واقعیت و ۳ حقیقت درباره سرطان که پزشکان نادیده می گیرند

۱۱. تغییر در ناخن‌ها.

تغییرات غیرقابل توجیه در ناخن پا و یا ناخن دست می‌تواند نشان‌دهنده‌ی انواع مختلفی از سرطان‌ها باشد. حواس‌تان به تغییر رنگ مانند رنگ پریدگی یا زردیِ ناخن یا رگه یا نقاط قهوه ای/ سیاه و سفید در زیر ناخن باشد. کلابینگ ناخن (چماقی شدن ناخن)، بزرگ شدن انتهای انگشتان دست همراه با انحنای نوک ناخن‌ها، نشانه‌ای از سرطان ریه است.

نشانه سرطان در زنان ۱۲: درد شکم همراه با افسردگی.

این یکی، هم بسیار نادر است و هم نادیده گرفته می‌شود. درد شکم که علت شناخته شده‌ای ندارد همراه با افسردگی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سرطان لوزالمعده باشد. جایی برای نگرانی هست؟ فقط اگر در خانواده شما سابقه‌ی این بیماری وجود دارد یا شما بیش از اندازه نوشیدنی می‌خورید، باید فورا به دکتر مراجعه کنید. در غیر این صورت، اگر درد در چند هفته برطرف نشود، مراجعه به پزشک می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.

مطلب مرتبط : نشانه سرطان: ۱۰ نشانه سرطان که همیشه نادیده می‌ گیرید

نشانه سرطان در زنان ۱۳: عفونت یا تب مکرر.

دمای بالای بدن که دلیل مشخصی ندارد و پایین نمی‌آید، می‌تواند به معنای لوسمی یا نوع دیگری از سرطان خون باشد. فورا نگرانی خود را با پرشک‌تان در میان بگذارید.

نشانه سرطان در زنان ۱۴: ترشح.

البته مردم درباره‌ی آن صحبت نمی‌کنند، اما ترشح بدبو و متعفن از واژن می‌تواند نشانه‌ی سرطان دهانه‌ی رحم باشد. ترشح ممکن است بین قاعدگی‌ها رخ بدهد یا بعد از یائسگی، و گاهی اوقات ممکن است داخل‌اش خون باشد. بهتر است از خوددرمانی برای تغییرات ایجاد شده در ترشح استفاده نکنید و به دکتر مراجعه کنید. ترشح واژن در بهترین حالت می‌تواند نشانه‌ی عفونت باشد و بیش‌تر عفونت‌ها با داروهای بدون نسخه برطرف نمی‌شوند.

مطلب مرتبط: پیش گیری از سرطان سینه با استفاده از ‌روغن زیتون فرا بکر‌

نشانه سرطان در زنان ۱۵: کاهش وزن بدون برنامه.

تقریبا همه دوست دارند چند کیلو اضافه وزنی را که دارند آب کنند، اما از دست دادن وزن بیش از ۴.۵ کیلوگرم بدون این‌که تغییری در برنامه‌ی غذایی‌تان یا عادات ورزش‌ کردن‌تان ایجاد کرده باشید، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مشکل بزرگ باشد. کاهش وزن ناخواسته غالبا به دلیل سرطان نیست، ممکن است مشکل تیروئید داشته باشید، اما می‌تواند نشانه‌ی سرطان معده، ریه یا لوزالمعده باشد. بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: پازیتیومد – positivemed

سرطان در زنان: ۱۵ نشانه سرطان که خانم ها نادیده می‌گیرند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی