کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آنافیلاکسی: ۳ نکته مهم درباره علائم، درمان و علت ‌های شوک آلرژی

آنافیلاکسی یک واکنش شدید آلرژیک (حساسیتی) است که باید به سرعت درمان شود. چنان‌چه دچار یک واکنش آنافیلاکسی یا شوک آلرژی شوید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن اپی‌نفرین (آدرنالین) تزریق کنید؛ به همین خاطر، در صورت بروز چنین وضعیتی باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود. چنان‌چه این وضعیت درمان نشود، می‌تواند منجر به مرگ شود.

آنافیلاکسی

اپی‌نفرین می‌تواند ظرف چند دقیقه علائم این وضعیت را برطرف کند. اگر با یک نوبت تزریق اپی‌نفرین مشکل برطرف نشود، ظرف نیم ساعت بعد، باید این دارو برای بار دوم نیز تزریق شود. این داروی تزریقی که تهیه‌ی آن نیاز به نسخه‌ی پزشک دارد، به صورت آمپول‌های آماده به تزریق به فروش می‌رسد.

به خاطر داشته باشید، برای مقابله با واکنش آنافیلاکسی نباید از آنتی هیستامین استفاده شود.

آنافیلاکسی یک وضعیت نادر است، و بیش‌تر آدم‌های مبتلا به این وضعیت بهبود می‌یابند. ولی باید به خاطر بسپارید، پیش از انجام هر گونه درمان پزشکی برای هر نوع بیماری، از جمله دندان پزشکی، باید درباره‌ی آلرژی‌ها یا حساسیت‌های دارویی با پزشک معالج مشورت کنید. هم‌چنین، بهتر است همیشه دستبند یا آویزهای هشدار دهنده‌ی بیماری یا کارتی حاوی اطلاعاتی درباره‌ی آلرژی‌های‌تان همراه داشته باشید.

چنان‌چه سابقه‌ی واکنش آنافیلاکسی دارید، بیش‌تر از دیگران در معرض خطر بروز مجدد این وضعیت قرار خواهید داشت. هم‌چنین، اگر دارای سابقه‌ی خانوادگی آنافیلاکسی یا ابتلا به بیماری آسم نیز هستید، احتمال بروز این وضعیت برای‌تان بیش‌تر از دیگران خواهد بود.

۱. علائم

نشانه‌های اولیه‌ی واکنش آنافیلاکسی ممکن است شبیه علائم یک آلرژی یا حساسیت معمولی باشند؛ مثلا آبریزش بینی یا جوش و قرمزی پوست.  ولی ظرف حدود ۳۰ دقیقه، نشانه‌های جدی‌تری ایجاد خواهد شد.

معمولا در هنگام بروز آنافیلاکسی، بیش از یک مورد از علائم زیر ایجاد خواهد شد:

الف. سرفه؛ خس‌خس سینه؛ و درد، خارش، یا احساس فشار در قفسه‌ی سینه
ب. بیهوشی، سرگیجه، سردرگمی، یا ضعف شدید
پ. کهیر؛ جوش؛ خارش، تورم، یا قرمزی پوست
ت. آبریزش یا گرفتگی بینی و عطسه
ث. تنگی نفس یا مشکل در تنفس و افزایش سرعت ضربان قلب
ج. تورم یا خارش لب‌ها یا زبان
چ. تورم یا خارش گلو، تغییر صدا، مشکل در تنفس، احساس فشار در گلو
ح. استفراغ، اسهال، یا گرفتگی ماهیچه
خ. ضعیف شدن نبض، رنگ پریدگی

به گفته‌ی برخی از آدم‌هایی که دچار این وضعیت شده‌اند، آن‌ها پیش از شروع حمله‌ی آنافیلاکسی احساس کردند در آستانه‌ی مرگ قرار دارند.

از هر ۵ نفر، حدود ۱ نفر ظرف ۱۲ ساعت پس از تجربه‌ی نخستین واکنش آنافیلاکسی، دچار دومین تجربه می‌شوند. به این وضعیت، آنافیلاکسی دو مرحله‌ای گفته می‌شود.

۲. درمان

اپی‌نفرین موثرترین دارو برای آنافیلاکسی است، و این دارو باید به سرعت (معمولا در ران بیمار) تزریق شود. چنان‌چه پیش‌تر دچار واکنش آنافیلاکسی شده‌اید، باید همواره دست‌کم دو دوز از اپی‌نفرین را همه جا همراه خود داشته باشید.

تاریخ انقضای مصرف اپی‌نفرین معمولا یک سال پس از تولید است؛ بنابراین، حتما نزد پزشک بروید و برای تهیه‌ی داروی جدید از وی نسخه بگیرید. چنان‌چه دچار واکنش آنافیلاکسی شوید و تاریخ مصرف داروی‌تان گذشته باشد، به هر حال باید از آن استفاده کنید.

هنگامی که گروه فوریت‌های پزشکی سر برسند، اپی‌نفرین بیش‌تری به شما تزریق خواهند کرد. چنان‌چه قادر به تنفس نباشید، آن‌ها ممکن است لوله‌ای را از طریق دهان یا بینی به داخل وارد کنند تا بتوانید راحت‌تر نفس بکشید. اگر این روش نیز اثربخش نباشد، ممکن است نوعی عمل جراحی به نام تراکستومی یا نای‌شکافی انجام دهند؛ طی این جراحی، آن‌ها لوله‌ای را مستقیما وارد نای می‌کنند. چه داخل آمبولانس یا چه در بیمارستان، ممکن است برای کمک به تنفس به مایعات یا داروهایی نیاز داشته باشید. اگر علائم این وضعیت برطرف نشوند، پزشک معالج ممکن است از آنتی هیستامین و استروئید نیز استفاده کند.

جهت اطمینان از عدم حمله‌ی دوباره‌ی آنافیلاکسی، شاید لازم باشد چندین ساعت در اورژانس بیمارستان بمانید.

پس از رفع شرایط اورژانسی، بهتر است نزد یک متخصص آلرژی یا حساسیت بروید؛ به خصوص اگر از علت واکنش آنافیلاکسی بی‌خبر باشید.

۳. علت

آنافیلاکسی هنگامی به وجود می‌آید که نوعی آنتی‌بادی یا پادتن، عاملی که معمولا با عفونت‌ها مبارزه می‌کند، در بدن‌تان بیش از اندازه به ماده‌ای بی‌ضرر نظیر برخی مواد غذایی واکنش نشان می‌دهد. شاید اولین بار نباشد که بدن‌تان با این محرک تماس پیدا می‌کند، ولی این وضعیت می‌تواند به مرور زمان ایجاد شود.

شایع‌ترین علت بروز آنافیلاکسی در کودکان مواد غذایی هستند. ولی علت اصلی این وضعیت در بزرگسالان دارو است.

مواد غذایی که معمولا باعث تحریک آنافیلاکسی در کودکان می‌شوند، عبارت هستند از:

الف. بادام زمینی
ب. صدف
پ. ماهی
ت. شیر
ث. تخم مرغ
ج. سویا
چ. گندم

مواد غذایی شایعی که باعث تحریک بزرگسالان می‌شوند:

الف. صدف
ب. آجیل‌های درختی (گردو، فندق، بادام هندی، پسته، چلغوز، و بادام)
پ. بادام زمینی

حساسیت برخی از آدم‌ها به اندازه‌ای است که حتی بوی این مواد غذایی نیز می‌تواند باعث تحریک واکنش‌ شود. برخی از آدم‌ها نیز به افزودنی‌های خاص غذایی حساسیت دارند.

برخی از داروهایی که ممکن است باعث آنافیلاکسی شوند، عبارت هستند از:

الف. پنی‌سیلین (احتمال تحریک داروی تزریقی از قرص بیش‌تر است)
ب. شل کننده‌های ماهیچه، نظیر داروهای مورد استفاده برای بیهوشی
پ. آسپیرین، ایبوپروفن، و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی
ت. داروهای ضد تشنج

هم‌چنین، آنافیلاکسی ممکن است توسط برخی دیگر از محرک‌ها نیز ایجاد شود (و آن‌چنان شایع نیستند):

الف. گرده، نظیر گرده‌ی گیاه کهنه‌واش، چمن، و گرده‌ی درختان
ب. نیش یا گزش حشراتی نظیر زنبور عسل، سایر زنبورها، و مورچه‌ی آتشین
پ. لاتکس موجود در دستکش‌های بیمارستانی، بادکنک‌ها، و نوارهای لاستیکی

برخی از آدم‌ها در صورت تنفس در لاتکس نیز ممکن است دچار واکنش آنافیلاکسی شوند. برخی دیگر نیز در اثر ترکیب عوامل نیز تحریک می‌شوند:

الف. استنشاق گرده‌ی درخت توس و مصرف سیب، سیب زمینی خام، هویج، کرفس یا فندق
ب. استنشاق گرده‌ی درخت برنجاسف و مصرف کرفس، سیب، بادام زمینی یا کیوی
پ. استنشاق گرده‌ی درخت کهنه‌واش و مصرف ملون یا موز
ت. لمس لاتکس و مصرف پاپایا، بلوط یا کیوی

در موارد نادر، انجام فعالیت‌های ورزشی ۲ الی ۴ ساعت بعد از مصرف برخی مواد غذایی خاص، با انجام فعالیت‌های ورزشی به تنهایی نیز ممکن است باعث بروز آنافیلاکسی شود.

واکنش‌های آنافیلاکسی معمولا ظرف چند دقیقه بعد از قرار گرفتن در معرض ماده‌ی محرک ایجاد می‌شوند، ولی این وضعیت ممکن است ظرف یک ساعت یا بیش‌تر نیز اتفاق بیفتد.

برخی آدم‌ها هرگز متوجه نمی‌شوند چه عاملی باعث بروز این واکنش شده است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:webmd

آنافیلاکسی: ۳ نکته مهم درباره علائم، درمان و علت ‌های شوک آلرژی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی