کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آندومتریوز: ۲۰ نکته درباره علائم ، تشخیص و درمان آندومتریوز

آندومتریوز به معنی وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم است. لگن شایعترین محل آندومتریوز است. در این بیماری بافت اندومتر (مخاط رحم) پرکار در بیرون از محل اصلی یعنی رحم پایه ریزی می‌شود. این بافت در تمام بافت‌های بدن به جز طحال می‌شود به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدید آمدن آن و در ۵۰درصد موارد، لگن است که در این قسمت، تخمدان‌ها (در نزدیک ۴۰ درصد موارد) بیش از دیگر اندام‌ها گرفتار اندومتریوز می‌شوند؛ بنابراین همزمان با پریود خانم‌ها این نقاط خونریزی می‌کنند که در نتیجه دشواری‌های فراوانی برای فرد به‌وجود می‌آید. رایج‌ترین آنها درد موقع پریود ماهانه یا نازایی و دردهای مزمن لگنی می‌باشد.

علائم ، تشخیص و درمان آندومتریوز

در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۲۰ نکته مهم درباره اندومتریوز را بدانید.

۱. بارداری، درمانی برای آندومتریوز نیست. باردار شدن ممکن است به صورت موقتی علائم را کاهش دهد اما مشکل را درمان نمی‌کند. بنابراین به افرادی که حرفی غیر از این می‌زنند توجه نکنید.

۲. لزوما چون تصمیم داشته‌اید که در اوایل دوران ۲۰ سالگی خود باردار نشوید به این بیماری مبتلا نیستید. به تعویق انداختن بارداری، دلیل آندومترویز نیست.

۳. هیسرکتومی، درمانی برای آندومتریوز نیست. بنابراین اگر کسی این را به شما گفت، به فکر راه دیگری باشید.

۴. چیزی که درست است این است که آندومتریوز مشکلی است که در آن بافتی شبیه به دیواره رحم (آندومتر) در خارج از رحم، اغلب در حفره لگنی به وجود می‌آید.

مطلب مرتبط: بی نظمی پریود: ۱۳ بهترین خوراکی برای درمان بی نظمی قاعدگی

۵. تشخیص آندومتریوز سخت است. تنها راه تشخیص آن، لاپاروسکوپی توسط متخصصی است که می‌داند دنبال چه چیزی باشد. به دلیل سخت بودن تشخیص و همچنین نداشتن علم کافی، میان مراجعه به پزشک –  به دلیل داشتن علائم – و تشخیص، فاصله زیادی وجود دارد – میانگین آن هشت سال و نیم است اما می‌تواند ۱۲ سال نیز طول بکشد. وقت خود را با پزشکانی که چیزی درباره آندومتریوز نمی‌دانند هدر ندهید، همین حالا یک متخصص پیدا کنید!

۶. آندومتریوز فقط قاعدگی دردناک و ناباروری نیست. دیگر علائم شامل تخمک‌گذاری دردناک، درد در هنگام رابطه جنسی یا پس از آن، خونریزی غیر طبیعی، درد لگنی و خستگی مزمن هستند.

۷. داشتن اندومتریوز به معنای ناباروری شما نیست. ۳۰٪ و ۴۰٪ زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است نتوانند صاحب فرزند شوند اما بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز، به طور طبیعی و یا با کمک‌های باروری، باردار می‌شوند.

۸. هزینه مالی آندومتریوز شبیه به دیابت است. این هزینه، حدود ۱۰.۷۶۲ دلار برای هر زن در سال تخمین زده می‌شود. دو سوم این هزینه به دلیل از دست دادن توانایی بارداری و ۳.۴۹۷ دلار باقی مانده برای هزینه‌های درمانی مستقیم است.

مطلب مرتبط: قطع پریود :۱۰ درمان خانگی برای قطع زودهنگام پریود

۹. درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد. آندومتریوز یک بیماری نادر نیست. این بیماری، ۱۰٪ زنان در سن باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یعنی ۱۷۶ میلیون زن در دنیا.

۱۰. هیچ کس علت اندومتریوز را نمی‌داند اما احتمالا ژنتیک نقش مهمی را در این مسئله ایفا می‌کند. اگر مادر یا خواهر شما آندومتریوز دارد، احتمال ابتلای شما نیز بالاست.

۱۱. آندومتریوز سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما یک بیماری خودایمنی نیست.

۱۲. شدت اندومتریوز لزوما با میزان درد یا دیگر علائمی که زنان دارند در ارتباط نیست.

۱۳. آندومتریوز، هر زنی را به شکلی متفاوت تحت تاثیر قرار می‌دهد. یعنی درمان واحدی برای همه افراد وجود ندارد. شما باید درباره تمام علائم و گزینه‌های درمانی خود با پزشک صحبت کنید. اگر گزینه‌های واضحی مبنی بر نحوه درمان علائم خود دریافت نکردید، پزشک دیگری پیدا کنید.

۱۴. سه درمان برای اندومتریوز وجود دارد: عمل جراحی، کنترل هورمون و درد. اطلاعات بیشتر را می‌تواند در سایت endometriosis.org پیدا کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ کار که نباید در زمان قاعد گی انجام بدهید

۱۵. تمام عمل‌های اندومتریوز، یکسان نیستند. اگر عمل جراحی دارید، جداسازی لاپاروسکوپی بهترین درمان است. اما این کار فقط باید توسط جراحانی که تجربه خوبی در این تکنیک و دانش خوبی از این بیماری دارند انجام شود.

۱۶. اگر در آینده قصد بارداری دارید، قبل از عمل جراحی درمورد باروری با پزشک مشورت کنید. در برخی موارد، عمل جراحی می‌تواند به بارداری طبیعی زنان مبتلا به آندومتریوز کمک کند. اما مراقب باشید: عمل جراحی تخمدان‌ها می‌تواند آن‌ها را ناتوان کرده و باردار شدن را سخت کند.

۱۷. آندومتریوز برای رشد به استروژن احتیاج دارد. درمان های هورمونی که تولید استروژن را کند یا متوقف می‌کنند، برای درمان این مشکل به کار می‌روند. این درمان‌ها شامل قرص ضد بارداری خوراکی، پروژستین، شبه- GnRH و IUD میرنا است.

۱۸. ممکن است درد، به بخشی از زندگی روزانه زن مبتلا به آندومتریوز تبدیل شود. اما مصرف زیاد داروهای مسکن آزاد یا بر اساس نسخه می‌تواند درد شما را در طولانی مدت تشدید کند. اگر درد مزمن بخشی از زندگی شماست، باید یک کلینیک یا روانشناس درد پیدا کرده و یا در مورد گزینه‌های خود با پزشک‌تان صحبت کنید.

مطلب مرتبط: ۳۷ درمان خانگی درد شدید پریود که باید امتحان کنید

۱۹. نشستن، برای شما خوب نیست. ورزش برای افراد مبتلا به دردهای مزمن سخت است اما آندومتریوز با عدم تحرک بدتر می‌شود. لازم نیست به باشگاه بروید یا در مسابقه ماراتن شرکت کنید، پیاده‌روی یا شنا کافی است.

۲۰. میان‌تنه خود را فراموش کنید! اگر درد مزمن در لگن دارید، ممکن است سطح لگن شما بیش‌فعال باشد نه ضعیف. به این معنا که ورزش‌هایی مانند پیلاتس، پلانک یا تمرینات شخصی ممکن است برای‌تان مناسب نباشد. اگر می‌توانید، یک فیزیوتراپ لگن پیدا کنید تا شما را راهنمایی کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مژگان گوران

منبع: theguardian

آندومتریوز: ۲۰ نکته درباره علائم ، تشخیص و درمان آندومتریوز


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی