کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۷ مهمترین علائم بیماری لایم در مراحل مختلف پیشرفت بیماری

آیا تا به حال نام بیماری لایم به گوش‌تان خورده است؟ بیماری لایم معمولا به وسیله‌ی نوعی باکتری به نام بورلیا بورگدورفری ایجاد می‌شود که به آن به اختصار بی بورگدورفری می‌گویند. این باکتری می‌تواند از طریق گزش حشره‌ی کنه‌ی پا سیاه یا کنه‌ی آهو به بدن انسان منتقل شود. معمولا، این باکتری هنگام تغذیه‌ی کنه از بدن آهو یا موش وارد بدن این حشره می‌شود. اساسا بیماری لایم در طول سه مرحله از پیشرفت این بیماری دارای برخی علائم خاص است؛ مرحله‌ی محدود اولیه، مرحله‌ی انتشار اولیه، مرحله‌ی انتشار نهایی. در ادامه‌ی این مقاله، به شرح علائم بیماری لایم می‌پردازیم.

علائم بیماری لایم

مرحله‌ی اول: مرحله‌ی محدود اولیه

تشخیص علائم بیماری لایم در مرحله‌ی اول بسیار اهمیت دارد؛ اولین علامت این بیماری بروز بثورات جلدی است که به “‌چشم گاو‌”‌ مشهور است. مرحله‌ی اول علائم بیماری لایم معمولا مرحله‌ی محدود اولیه نامیده می‌شود و به عنوان اولین نشانه‌ی ابتلا به بیماری لایم شناخته می‌شود. وضعیت زیر به عنوان نشانه‌ی محدود اولیه طبقه‌بندی می‌شود.

علائم بیماری لایم

۱. بثورات جلدی (چشم گاو)

اولین علامتی که به عنوان مرحله‌ی اولیه‌ی بیماری لایم شناخته می‌شود، بروز بثورات جلدی است که اصطلاحا به آن چشم گاو می‌گویند. بثورات جلدی چشم گاوی اولین نشانه‌ی ابتلا به بیماری لایم است و می‌تواند نشانه‌ای از تکثیر باکتری در جریان خون باشد. این بثورات جلدی از این جهت “‌چشم گاوی‌”‌ نامیده می‌شوند که در ناحیه‌ی گزش کنه، دایره‌ی قرمز رنگی ایجاد می‌شود که اطراف آن کمی سفید رنگ، و لبه‌ی آن مجددا قرمز می‌شود. با این‌که این جوش پوستی کاملا قابل مشاهده است، ولی به طور کلی هیچ درد و خارشی به همراه ندارد.

علائم بیماری لایم

با این‌که این جوش پوستی می‌تواند اولین نشانه‌ی بیماری لایم تلقی شود، ولی به مرور ظرف ۴ هفته از بین می‌رود؛ البته، همه‌ی آدم‌ها به عنوان اولین نشانه‌ی ابتلا به بیماری لایم دچار این وضعیت نمی‌شوند. برخی آدم‌ها دچار جوش پوستی قرمز رنگ، و برخی دیگر دچار کبودی‌هایی شبیه جوش می‌شوند.

مرحله‌ی دوم: مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم

مرحله‌ی دوم علائم بیماری لایم که معمولا با نام مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم مشهور است، هفته‌ها بعد از گزش کنه شروع می‌شود؛ در این مرحله، باکتری شروع به انتشار در سراسر بدن بیمار می‌کند. در این بخش، به علائمی اشاره می‌کنیم که تحت عنوان علائم مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شوند.

۲. لرز و احساس سرما

اولین علامتی که به عنوان مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم  طبقه‌بندی می‌شود، لرز و احساس سرما است. به طور کلی، بیمار در این وضعیت بدون هیچ دلیل خاصی احساس سرما می‌کند. این احساس سرما و لرز می‌تواند به بروز تب منجر شود و هم‌چنین می‌تواند باعث شود بدن بیمار شروع به تکان خوردن و لرزش می‌کند. از آن‌جا که عفونت ناشی از باکتری به بروز این علامت منجر می‌شود، بنابراین واضح است که بیماری لایم می‌تواند ایجاد لرز و احساس سرما در بیمار شود.

هر گاه دچار لرز و احساس سرما شُدید، می‌توانید این وضعیت را در خانه درمان کنید، زیرا این علامت معمولا نیازی به درمان‌های تخصصی در بیمارستان ندارد. با پیروی از نکات زیر می‌توانید احساس لرز و سرما را در خانه درمان کنید:

الف. بدن‌تان را به وسیله‌ی ملحفه‌ای سبک بپوشانید و از پتوی بزرگ و سنگین استفاده نکنید؛ زیرا این کار باعث افزایش دمای بدن‌تان می‌شود.
ب. بدن‌تان را با آب ولرم بشویید.
پ. از آسپیرین، استامینوفن، یا ایبوپروفن استفاده کنید؛ این داروها جهت درمان لرز و احساس سرما مفید هستند.

۳. بروز تب

دومین علامت مربوط به مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم شامل بروز تب است. هر گاه دچار لرز و احساس سرما می‌شوید، بدون شک امکان ابتلا به تب نیز وجود دارد. تب هنگامی رخ می‌دهد که دمای بدن بالاتر از دمای معمول بدن انسان می‌شود. از آن‌جا که تب می‌تواند به وسیله‌ی عفونت باکتریایی نیز ایجاد شود، بدون شک یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری لایم به شمار می‌رود.

بنابراین، به منظور درمان تب، فقط کافی است مراقبت‌های لازم را در خانه به عمل آورید، زیرا درمان تب معمولا به مراقبت‌های پزشکی نیاز ندارد. با انجام دستورالعمل زیر می‌توانید دمای افزایش یافته‌ی بدن‌تان را پایین بیاورید:

الف. به طور مرتب حمام بروید.
ب. مایعات زیاد بنوشید.
پ. جهت کاهش دمای بدن، از داروهایی نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

تب بر خانگی

۴. تورم غدد لنفاوی

یکی دیگر از علائمی که به عنوان نشانه‌ای از مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم شناخته می‌شود، تورم غدد لنفاوی است. غدد لنفاوی یکی از بخش‌های دستگاه لنفاوی هستند که می‌توانند مایعات موجود در بدن را تصفیه کنند و آن‌ها را برای بازیافت به جریان خون باز می‌گرداند؛ هم‌چنین غدد لنفاوی علیه عفونت‌ها نیز مبارزه می‌کنند. ولی گاهی اوقات، غدد لنفاوی هنگام مبارزه علیه عفونت‌های باکتریایی متورم می‌شوند؛ به این ترتیب، تورم غدد لنفاوی یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری لایم است.

با این‌که می‌توان تورم غدد لنفاوی را در خانه درمان کرد، ولی هر گاه با وضعیت‌های زیر رو به رو شدید، قطعا لازم است مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز را انجام دهید:

الف. سخت و سفت شدن غدد لنفاوی.
ب. متورم شدن نواحی اطراف بثورات جلدی چشم گاوی.
پ. تورم غدد لنفاوی به همراه ایجاد بثورات جلدی و درد مفاصل.
ت. تورم غدد لنفاوی که بیش از دو روز به درازا بیانجامد.

به منظور درمان تورم غدد لنفاوی، لازم است پوست آسیب دیده‌تان را خشک و تمیز نگه دارید. هم‌چنین، باید با نوشیدن مقدار زیادی مایعات، بدن‌تان را در طول روز آبرسانی کنید.

۵. گلو درد

یکی دیگر از علائم نشان‌دهنده‌ی مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم، بروز گلو درد است. گلو درد وضعیتی است که در آن، فرد بیمار در ناحیه‌ی داخلی گلوی‌اش احساس خارش، درد، یا حساسیت می‌کند. این وضعیت باعث می‌شود فرد بیمار هنگام بلع مواد غذایی و مایعات دچار مشکل شود، و درد ناحیه‌ی گلو با خوردن و بلع خوراکی‌ها وخیم‌تر می‌شود. از آن جا که گلو درد می‌تواند به دلیل عفونت‌های باکتریایی ایجاد شود، بدون شک یکی از نشانه‌های اولیه‌ی بروز بیماری لایم به شمار می‌رود.

با وجود این، می‌توان گلو درد را در خانه درمان کرد. جهت درمان گلو درد در خانه می‌تواند طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

الف. نوشیدن مقدار زیادی مایعات گرم
ب. اجتناب از مواد محرک و آلرژی‌زا نظیر دود سیگار یا سایر مواد شیمیایی.
پ. مصرف داروهایی نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن جهت کاهش التهاب.
ت. غرغره‌ی آب گرم.

درمان عفونت گلو

۶. سر درد تنشی

از دیگر علائم مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم ابتلا به سر درد تنشی است. سر درد تنشی وضعیتی است که در آن، فرد احساس می‌کند بند محکمی به دور سرش بسته شده است. این نوع رایجی از سر درد است که می‌تواند باعث بروز سر درد در گردن، سر، و پشت چشم‌ها نیز بشود. از آن‌جا که عفونت‌های ویروسی و باکتریایی می‌توانند به سر درد تنشی منجر شوند، بدون شک این وضعیت می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه‌ی ابتلا به بیماری لایم باشد.

درست مانند سایر علائم مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم، سر درد تنشی نیز در خانه قابل درمان است؛ طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

الف. هر از گاهی می‌توانید داروهایی نظیر آسپیرین، استامینوفن، و ایبوپروفن مصرف کنید.
ب. مقدار زیاد مایعات بنوشید.
پ. به اندازه‌ي‌ کافی استراحت کنید.

هم‌چنین، اگر وضعیت سر درد تنشی‌تان بسیار نگران‌کننده شد، و درد در ناحیه‌ی سر، گردن، یا پشت چشم‌ها بسیار افزایش یافت، می‌توانید برای دریافت کمک‌های پزشکی نزد پزشک بروید. پزشک معالج احتمالا مکمل‌های آرام‌بخش و ضد افسردگی تجویز خواهد کرد.

درمان سردرد با داروهای گیاهی

۷. خستگی مفرط

از جمله علائمی که جزء علائم مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شوند، خستگی مفرط و ناگهانی است. مطمئنا در مورد خستگی مفرط به اندازه‌ی کافی آگاهی دارید؛ فرد مبتلا بعد از انجام برخی فعالیت‌ها به شدت دچار خستگی می‌شود. با این‌که این وضعیت برای همه‌ی آدم‌ها وجود دارد، ولی احساس خستگی مفرط بدون انجام فعالیت‌های بدنی زیاد می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه‌ی ابتلا به وضعیت‌های خطرناکی از قبیل عفونت‌های باکتریایی باشد؛ به علاوه، فراموش نکنید عفونت باکتریایی یکی از علت‌های اصلی بروز بیماری لایم به شمار می‌رود.

بنابراین، با این‌که خستگی مفرط وضعیتی بسیار شایع است، ولی هر گاه به وضعیت‌های زیر مبتلا شدید، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

الف. ابتلا به خستگی مفرط بدون دلیل مشخص، به همراه افزایش ناگهانی دمای بدن.
ب. احساس خستگی مفرط به همراه کاهش ناگهانی وزن.
پ. ابتلا به اختلال خواب، و احساس خستگی مفرط بدون هیچ دلیل مشخص.

در صورت ابتلا به خستگی مفرط، لازم است آرامش خود را حفظ کنید و آن‌گاه، در طول روز به اندازه‌ي کافی به بدن‌تان آبرسانی کنید. هم‌چنین، لازم است سبک زندگی سالمی را اتخاذ کنید و به اندازه‌ي کافی نیز استراحت کنید.

۸. درد ماهیچه

از دیگر علائمی که تحت عنوان علائم مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شوند، می‌توان به درد ماهیچه‌ها اشاره کرد. فرد مبتلا به این وضعیت در اطراف ماهیچه‌های‌اش احساس درد و تنش می‌کند. با این‌که در بیش‌تر اوقات، درد ماهیچه‌ها ممکن است در اثر احساس استرس، تنش، و فعالیت بدنی ایجاد شود، ولی عفونت‌های ویروسی و باکتریایی نیز می‌توانند به درد ماهیچه‌ها منجر شوند؛ به این ترتیب، این وضعیت نیز بدون شک می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه‌ی ابتلا به بیماری لایم به شمار برود.

بنابراین، هر گاه دچار درد ماهیچه شدید، می‌توانید این وضعیت را با استفاده از نکات نیز درمان کنید:

الف. استراحت دادن نواحی بدن که در آن‌ها احساس درد و گرفتگی می‌کنید.
ب. مصرف داروهایی نظیر آسپیرین و ایبوپروفن.
پ. قرار دادن مقداری یخ بر روی نواحی دردناک.
ت. انجام حرکات کششی ملایم با ماهیچه‌ها.
ث. اجتناب از بلند کردن وزنه یا اجسام سنگین.

۹. تاری دید

علامت دیگری که می‌تواند جزء علائم مرحله‌ی انتشار اولیه‌ی بیماری لایم طبقه‌بندی شود، تاری دید است. در این وضعیت، فرد مبتلا احساس می‌کنید پرده‌ای در مقابل چشم‌های‌اش قرار گرفته است، و نمی‌تواند اطراف را به وضوح مشاهده کند و به خوبی تمرکز بگیرد. تاری دید می‌توان در یک چشم، یا در هر دو چشم اتفاق بیفتد. یکی از علت‌های اصلی ایجاد تاری دید، ابتلا به سر دردهای شَدید است؛ گاهی اوقات سر دردهای شدید به علت بروز عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شوند.

چنان‌چه به وضعیت تاری دید مبتلا شدید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا این وضعیت ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به بیماری خطرناکی باشد. نحوه‌ی درمان تاری دید به علل ایجاد کننده‌ی این وضعیت بستگی دارد؛ بنابراین، لازم است جهت درمان آن طبق دستورالعمل‌های پزشک عمل کنید.

مرحله‌ی سوم: مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم

مرحله‌ي سوم علائم بیماری لایم که معمولا با عنوان مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم شناخته می‌شود، هنگامی بروز می‌کند که این بیماری در مراحل اول و دوم به خوبی درمان نشده باشد. مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها، یا حتی سال‌‌ها بعد از گزش کنه بروز کند. در ادامه‌ی این مقاله‌، به علائمی از بیماری لایم اشاره می‌کنیم که تحت عنوان علائم مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شوند.

علائم بیماری لایم

۱۰. آرتروز

نخستین علامتی که جزء علائم مرحله‌ي سوم بیماری لایم یا مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شود، ابتلا به آرتروز است. آرتروز نوعی بیماری است که معمولا در اثر بروز برخی التهابات در مفاصل ایجاد می‌شود. اساسا، آرتروز ممکن است به علت کاهش میزان بافت غضروفی ایجاد شود؛ بافت غضروفی در جذب فشار و ضربه‌ی ناشی از انجام حرکات مختلف تاثیر می‌گذارد. آرتروز علامتی است که نشان می‌دهد بیماری لایم مفاصل‌تان را تحت تاثیر قرار داده است.

بنابراین، هر گاه به بیماری آرتروز مبتلا شدید یا در مفاصل‌تان احساس درد کردید، لازم است به سرعت آن را درمان کنید و هم‌چنین اقدامات درمانی زیر را انجام دهید:

الف. استفاده از استامینوفن و سایر داروهای مسکن جهت تسکین درد ناشی از آرتروز.
ب. مصرف داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن جهت کنترل التهاب مفاصل.
پ. انجام عمل جراحی (در صورت نیاز) به منظور جایگزینی مفصل ملتهب یا مفصل مصنوعی.
ت. انجام فعالیت‌های بدنی به منظور کمک به تقویت ماهیچه‌های اطراف مفصل آسیب‌دیده.

۱۱. ضربان قلب غیر طبیعی

یکی دیگر از علائمی نشان‌دهنده‌ی مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم به شمار می‌رود، ضربان قلب غیر طبیعی است. ضربان قلب غیر طبیعی وضعیتی است که در آن، فرد مبتلا احساس می‌کنید قلب‌اش سریع‌، آهسته‌، یا نامنظم می‌تپد. در صورتی که باکتری عامل بیماری لایم کل بدن‌ فرد را مبتلا کرده باشد، ضربان قلب وی نامنظم می‌شود.

بنابراین، هر گاه در کنار سایر علائم مربوط به مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم که در این مقاله ذکر شدند، احساس کردید قلب‌تان نامنظم می‌تپد، لازم است در اسرع وقت به اقدامات درمانی دست بزنید، زیرا این وضعیت می‌تواند تاثیرات خطرناکی بر سلامتی‌تان بگذارد. در این صورت، پزشک علاوه بر ارائه‌ی توصیه‌هایی جهت تغییر برخی عادات زندگی‌تان، ممکن است روش‌های درمانی زیر را نیز به کار ببندد:

الف. استفاده از ضربان‌ساز
ب. انجام عمل جراحی جهت اصلاح ناهنجاری در ضربان قلب
پ. آزمودن سایر رویه‌های پزشکی جهت اصلاح ضربان قلب

۱۲. انسفالوپاتی

از جمله دیگر علائمی که می‌تواند جزء علائم مربوط به مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم طبقه‌بندی شود انسفالوپاتی است؛ این وضعیت معمولا به عنوان یک بیماری مغزی به شمار می‌رود، زیرا انسفالوپاتی می‌تواند بر ساختار مغز تاثیر بگذارد. انسفالوپاتی دارای انواع مختلفی است، ولی وقتی ناشی از بیماری لایم باشد، اصطلاحا به این وضعیت انسفالوپاتی لایم گفته می‌شود. چنان‌چه به این وضعیت دچار شده باشید، با مشکلات زیر دست و پنجه نرم خواهید کرد:

الف. احساس دشواری در فکر کردن و تمرکز کردن، و هم‌چنین ابتلا به ‌ضعف حافظه
ب. بروز برخی تغییرات در شخصیت فرد بیمار
پ. ضعف ماهیچه، و ضعف در تصمیم‌گیری که معمولا به علت علائم عصبی این بیماری ایجاد می‌شود
ت. لرزش و تشنج

هر گاه علائمی را تجربه کردید که در بالا به آن‌‌ها اشاره شد، لازم است در اسرع وقت اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهید، زیرا ممکن است این علائم نشانه‌ای از یک بیماری خطرناک باشند. پزشک معالج احتمالا جهت کاهش سرعت آسیب مغزی از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کند؛ هم‌چنین جهت درمان برخی وضعیت‌ها نیز رعایت رژیم غذایی خاصی را توصیه می‌کند. در صورت نیاز، جهت رفع برخی علت‌های ایجاد کننده‌ی این وضعیت، پزشک ممکن است به جراحی نیز متوسل شود.

۱۳. ضعف حافظه

علامت دیگری که می‌تواند در صورت ابتلای فرد به مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم رخ دهد، ضعف حافظه است. وقتی فرد دچار ضعف حافظه شود، نمی‌تواند اتفاقاتی که به صورت روزانه اتفاق می‌افتند را به خاطر بیاورد. هر گاه به همراه ضعف حافظه دچار سایر علائمی شوید که در این بخش به عنوان علائم مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم ذکر شده‌اند، ضروری است فورا اقدامات درمانی لازم را به عمل آورید؛ زیرا این احتمال وجود دارد باکتری لایم مغزتان را دچار آسیب کرده باشد و همین مسئله به ضعف حافظه منجر شده باشد.

هر گاه برای درمان این وضعیت به پزشک مراجعه کنید، احتمالا وی جهت تشخیص علت اصلی ضعف حافظه آزمایش‌هایی را به عمل آورد. انجام این آزمایش‌های بسیار با اهمیت است، زیرا ضعف حافظه فقط زمانی درمان می‌شود که علت اصلی آن به موقع تشخیص داده شود.

نشانه های میگرن را بشناسید دانستن نشانه های میگرن می تواند برای هر فردی که در این دنیای شلوغ و پرترافیک و پراسترس امروزی زندگی می کند مفید باشد. افراد بسیاری در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند. حدود ۳۰ میلیون از نفر جمعیت ایالات متحده دچار میگرن هستند، و زنان سه برابر بیش از مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. میگرن‌ها، سردردهای ضربان‌داری هستند که غالبا در یک طرف سر ایجاد می‌شوند. فعالیت بدنی ممکن است شدت این درد را افزایش دهد، ولی علائم این بیماری از فردی به فرد دیگر، و از یک حمله‌ی سردرد به حمله‌ای دیگر متفاوت است. دکتر انی کالهون، پزشک، شریک و یکی از بنیان‌گذاران موسسه‌ی سردرد کارولینا در چپل هیل می‌گوید: "‌سعی می‌کنیم همه‌ی سردردهای بیماران میگرنی را به عنوان سردردهایی که به صورت بالقوه می‌توانند میگرنی باشند، درمان کنیم.‌" در ادامه، ۱۸ راه را برای‌تان معرفی می‌کنیم که از طریق آنها می‌توانید نشانه های میگرن را بشناسید و تشخیص دهید آیا مبتلا به میگرن هستید یا خیر. ۱. هاله‌های نورانی از برخی ابتدایی ترین نشانه های میگرن هستند. برخی مبتلایان به میگرن هاله‌های نورانی می‌بینند. بیش‌تر این هاله‌ها به صورت دیداری تجربه می‌شوند؛ مانند نورها، نقطه‌ها، یا خطوط چشمک‌زن. دکتر کالهون می‌گوید: "‌ممکن است چیزی شبیه رعد و برق ببینید... که پر از خطوط متقاطع است، و ممکن است در یک جهت منحنی حرکت کنند.‌" به گفته‌ی دکتر کالهون، معمولا هاله‌های نور بین پنج تا یک ساعت طول می‌کشند، و پس از حدود ۶۰ دقیقه بعد از آن، بیمار دچار سردرد می‌شود. برخی بیماران بدون دچار شدن به سردردهای میگرنی، یا بدون هیچ‌گونه سردردی ممکن است دیدن هاله‌های نور را تجربه کنند. ۲. افسردگی، زودرنجی، یا هیجان تغییرات خلق‌وخو نیز می‌تواند از نشانه های میگرن باشد. دکتر کالهون می‌گوید: "‌برخی بیماران بدون دلیل دچار افسردگی شدید یا احساس غم و دلتنگی ناگهانی می‌شوند. برخی دیگر نیز به شدت احساس هیجان می‌کنند.‌" طبق گزارش‌های اخیر پژوهشگران هلندی، ممکن است میان افسردگی و میگرن، به ویژه میگرن‌های همراه با هاله‌ی نورانی، ارتباط ژنتیکی وجود داشته باشد. طبق اطلاعات ارائه ‌شده در نشست سالانه‌ی انجمن عصب‌شناسی امریکا در ۲۰۱۰، افسردگی متوسط یا شدید خطر تبدیل میگرن‌های موقتی را به میگرن‌های مزمن افزایش می‌دهد. ۳. کمبود خواب آرام و راحت هم می تواند از نشانه های میگرن باشد بیدار شدن با احساس خستگی یا دشواری در خوابیدن از مشکلات رایج آدم‌هایی است که به میگرن مبتلا هستند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند میان ناتوانی در داشتن خواب کامل و راحت، و شدت و بسامد میگرن‌ها ارتباط وجود دارد. وقتی حملات میگرنی رخ می‌دهند، خواب کامل و راحت شبانه دچار اختلال می‌شود. دکتر ادموند مسینا، پزشک و مدیر کلینیک سردرد میشیگان، در لنسینگ شرقی می‌گوید: "بسیاری از آدم‌ها تحت تاثیر و در نتیجه‌ی میگرن، دچار بی‌خوابی می‌شوند.‌" این ناتوانی در خوابیدن می‌تواند باعث شروع یک چرخه‌ی معیوب شود؛ زیرا پژوهش‌ها نشان می‌دهند کمبود خواب نیز می‌تواند باعث تحریک میگرن شود. ۴. گرفتگی بینی و آب‌ریزش چشم به گفته‌ی دکتر مسینا، برخی آدم‌هایی که از میگرن رنج می‌برند دارای علائم سینوسی نظیر گرفتگی بینی، ترشحات شفاف بینی، افتادگی پلک، یا اشک هستند. بر اساس یافته‌های یک پژوهش بزرگ، ۹۰ درصد آدم‌هایی که از سردردهای سینوسی شکایت می‌کنند، دچار میگرن هستند. (این پژوهش با بودجه‌ی شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین، شرکت تولیدکننده‌ی داروهای ضد میگرن انجام شده است.) ۵. ولعِ خوردن ‌ پیش از روی دادن یک حمله‌ی میگرنی، برخی آدم‌ها به ولع خوردن برخی خوراکی‌های خاص دچار می‌شوند. دکتر مسینا می‌گوید: "‌شکلات از خوراکی‌های رایجی است که این‌گونه بیمارها معمولا هوس می‌کنند‌.‌" ۶. درد ضربان‌دار در یک یا هر دو سوی سر درد ضربان‌دار از علائم برجسته‌ی میگرن‌ها است. این‌گونه دردها غالبا در یک طرف سر احساس می‌شوند. طبق یافته‌های یک نظرسنجی آنلاین که توسط موسسه‌ی ملی سردرد امریکا بر روی بیماران میگرنی به‌عمل آمد، ۵۰ درصد از این افراد "‌همیشه‌" درد ضربان‌دار را در یک سمت سر خود احساس می‌کنند، در حالی که ۳۴ درصد از آنها گفتند این علائم "مکررا" به سراغ‌شان می‌آیند. ۷. چشم‌درد دردهای میگرنی معمولا پشت چشم‌ها پنهان می‌شوند. به گفته‌ی دکتر مسینا، معمولا آدم‌ها این دردها را ناشی از خستگی چشم می‌دانند، و بسیاری از آنها به سراغ چشم پزشک می‌روند، ولی این کار هرگز نمی‌تواند سردردهای‌شان را برطرف کند. ۸. گردن‌درد دکتر مسینا می‌گوید: "بسیاری از آدم‌ها از این مسئله شکایت دارند و می‌گویند 'احساس گرفتگی در گردن می‌کنم و سپس دچار سردرد می‌شوم.' بسیار خوب، شاید این حالت مراحل اولیه‌ی ابتلا به میگرن باشد. یا گاهی اوقات این بیماران بعد از حمله‌ی میگرنی علائم گردن‌درد یا دردهای ضربان‌دار را در پشت گردن‌شان احساس می‌کنند.‌" موسسه‌ی ملی سردرد امریکا در یک نظرسنجی دریافت ۳۸ درصد بیماران میگرنی "‌همیشه‌" دارای گردن‌درد هستند و ۳۱ درصد از آنها "‌مکررا‌" در طول سردردهای میگرنی دچار گردن‌درد می‌شوند. (این موسسه از جانب گلاکسواسمیت‌کلاین، شرکت تولیدکننده‌ی داروهای ضد میگرن حمایت می‌شود.) ۹. تکرر ادرار اگر اخیرا برای دفع ادرار، زیاد به دستشویی می‌روید، ممکن است میگرن در راه باشد. تکرر ادرار یکی از علائم فراوانی است که مبتلایان دقیقا پیش از آغاز میگرن آن را تجربه می‌کنند. این علائم هشداردهنده را مرحله‌ی پیش‌درآمد میگرن نیز می‌گویند، که ممکن است به اندازه‌ی یک ساعت یا بیش از دو روز مانده به شروع سردرد از راه برسند. ۱۰. خمیازه خمیازه‌های زیاد یکی دیگر از علائمی است که نشان می‌دهند خطر میگرن در راه است. برخلاف خمیازه‌های معمولی که صرفا بر اثر خستگی ایجاد می‌شوند، این‌گونه خمیازه‌ها ممکن است بیش‌ از حد و هر چند دقیقه یک بار روی دهند. بر اساس یک پژوهش در مجله‌ی سفالژیا در ۲۰۰۶، حدود ۳۶ درصد از مبتلایان به میگرن گزارش دادند خمیازه یکی از علائم قریب‌الوقوع میگرن در آنها است. ۱۱. بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن برخی مبتلایان به میگرن از مشکلات حسی نیز رنج می‌برند. آن‌ها ممکن است به صورت موقتی، معمولا در یک سمت از بدن، دچار بی‌حسی یا احساس سوزن‌سوزن شدن شوند، که این احساس از نوک انگشتان حرکت می‌کند و پس از رسیدن به بازوها به سمت صورت می‌رود. ۱۲. تهوع و استفراغ اطلاعات گردآوری شده از مطالعه‌ی شماره‌ی ۲ درباره‌ی میگرن در امریکا‌ - یک نظرسنجی که روی بیش از ۳۷۰۰ فرد مبتلا به میگرن به‌عمل آمد – نشان داد ۷۳ درصد از مبتلایان دچار تهوع و ۲۹ درصدشان دچار استفراغ می‌شوند. (این مطالعه با بودجه‌ی یک شرکت تولیدکننده‌ی دارو انجام شد.) طبق تحلیل‌های پژوهشی اخیر موسسه‌ی ملی سردرد امریکا در زمینه‌ی شیوع و پیشگیری از میگرن، آدم‌هایی که مکررا دچار تهوع ناشی از میگرن می‌شوند، نسبت به مبتلایانی که دچار تهوع نمی‌شوند یا کم‌تر دچار آن می‌شوند، سردردهای شدید‌تری را تجربه می‌کنند و فرآیند درمان دارویی‌شان سخت‌تر است. ۱۳. نور، صدا، یا بو دردشان را تحریک یا وخیم می‌کند درگیر و دار یک حمله‌ی میگرنی، فرد مبتلا دنبال پناهگاهی می‌شود که ساکت و تاریک باشد. نور زیاد و سر و صداهای بلند می‌توانند باعث تحریک میگرن شوند یا آن را شدیدتر کنند. برخی بوهای خاص نیز می‌توانند تاثیر مشابه‌ای داشته باشند. دکتر کالهون می‌گوید: "‌اگر به میگرن مبتلا شده باشید، به نظرتان برخی بوها شدیدتر می‌شوند و می‌توانند سردرد میگرنی‌تان را وخیم‌تر کنند. ولی هم‌چنین یک بوی خاص می‌تواند میگرن را در فردی تحریک کند که پیش از آن مشکلی با آن بود نداشته است.‌" ۱۴. فعالیت سردرد را تحریک یا وخیم می‌کند فعالیت‌های روزانه نظیر پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله می‌تواند درد میگرن را وخیم کند. برخی میگرن‌ها بر اثر ورزش کردن (دویدن، وزنه‌برداری) یا تقلا (فعالیت جنسی) تحریک می‌شوند. آن دسته از افرادی که سردردهای‌شان بر اثر تقلا کردن تحریک می‌شود باید تحت آزمایش‌های دقیقی قرار بگیرند تا علل اساسی آن شناسایی شوند؛ به عنوان مثال، آنوریسم مغزی می‌تواند یکی از عوامل این قبیل سردردها باشد. ۱۵. اختلال در تکلم نمی‌توانید کلمات را درست ادا کنید؟ دشواری گفتاری ممکن است یکی دیگر از نشانه‌های میگرن باشد. دکتر مسینا می‌گوید: "‌بسیاری از مبتلایان به میگرن احساس می‌کنند دائما حرف‌های بی‌معنی و احمقانه می‌زنند. این توصیف مشترک و رایج بیش‌تر بیماران است.‌" اگر به تازگی دچار اختلال در تکلم شده‌اید، پیش از هر چیز نزد پزشک بروید و مطمئن شوید گرفتار مشکلات جدی‌ و خطرناک‌تری نظیر سکته‌ی مغزی نشده‌اید. ۱۶. ضعف در یک سمت بدن شل و ضعیف شدن بازوها می‌تواند یکی دیگر از نشانه های میگرن باشد. برخی مبتلایان پیش از آغاز یک حمله‌ی میگرنی احساس می‌کنند ماهیچه‌های یک سمت از بدن‌شان ضعیف شده است. البته این اتفاق می‌تواند نشانه‌ی سکته‌ی مغزی نیز باشد، از این رو برای شناسایی عوامل دیگر آن حتما به پزشک مراجعه کنید. ۱۷. سرگیجه یا دوبینی یک نوع میگرن که میگرن نوع بازیلار نام دارد می‌تواند باعث سرگیجه، دوبینی یا از دست دادن بینایی شود. برخی مبتلایان به میگرن ممکن است مشکلات تعادلی نیز داشته باشند. دکتر کالهون به همراه همکاران‌اش در آخرین پژوهش‌های‌اش دریافت میان شدت میگرن و سرگیجه ارتباط وجود دارد. هر چه میگرن قوی‌تر باشد، احتمال ابتلای بیمار به چنین علائمی بیش‌تر می‌شود. وی می‌گوید: "‌همین که متوجه شدیم سرگیجه و دوبینی جزئی از میگرن است، نتیجه‌ی خوبی کسب کرده‌ایم. سرگیجه از علائم میگرن است.‌" ۱۸. درد خماری بعد از آن‌که میگرن فرو بنشیند، فرد مبتلا به شدت احساس خستگی و کوفتگی می‌کند. به تازگی طی یک مطالعه که در آن پژوهشگران از بیماران میگرنی مصاحبه به‌عمل آوردند، معلوم شد این بیماران عموما پس از حمله‌های میگرنی علائمی نظیر خستگی شدید، اختلال در تمرکز، ضعف، سرگیجه، گیجی، و کمبود انرژی را تجربه می‌کنند. دکتر مسینا می‌گوید: "‌این حالت می‌تواند به شدت فرسایشی باشد.‌" ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی منبع: هلث نویسنده: کارن پالاریتو ۱۸ نشانه های میگرن را بشناسید

۱۴. ناتوانی در تمرکز

از جمله دیگر علائمی که می‌توان جزء علائم مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم طبقه‌بندی کرد، دشواری در تمرکز است. بنابراین، نشانه‌های حاکی از ناتوانی در تمرکز به شرح زیر هستند:

الف. ناتوانی در یادآوری مسائلی که مدت کوتاهی از وقوع آن‌ها گذشته است.
ب. دشواری در تفکر منطقی.
پ. ناتوانی در تصمیم‌گیری.
ت. ارتکاب اشتباه از روی بی‌دقتی.
ث. ناتوانی در تکمیل وظایف (حتی ساده‌ترین وظایف).

در صورت ابتلا به وضعیت‌های فوق، ضروری است در اسرع وقت به انجام اقدامات درمانی لازم بپردازید، زیرا ناتوانی در تمرکز می‌تواند بر بسیاری از سطوح زندگی‌تان تاثیر بگذارد. پزشک معالج توصیه‌هایی را جهت انجام بهترین راه‌های برای درمان این بیماری ارائه می‌دهد. ولی، با انجام کارهای زیر می‌توانید علائم مربوط به ناتوانی در تمرکز را کاهش دهید.

الف. اختصاص زمان کافی برای خواب و استراحت
ب. کاهش مصرف کافئین
پ. رعایت رژیم غذایی سالم
ت. سعی بر مدیریت سطح استرس در طول هر روز

۱۵. مغز مه آلود

یکی دیگر از علائمی که جزء علائم مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شود، مغز مه‌آلود است. مغز مه‌‌آلود اصطلاحی است که معمولا نشان‌دهنده‌ی احساس کلی ابهام و تردید روانی است. احساس ابهام و تردید روانی شامل فراموش‌کاری، مشکل در تمرکز، و هم‌چنین سردرگمی است. با این‌که علت شایع ایجاد وضعیت مغز مه‌آلود با بیماری هپاتیت نوع C در ارتباط است، ولی این وضعیت می‌‌تواند نشانه‌ای از آلوده شدن مغز به باکتری لایم باشد؛ از این رو، این وضعیت می‌‌تواند بسیاری جدی و خطرناک باشد.

از آن‌جا که مغز مه‌آلود بیماری خطرناکی به شمار می‌رود، ضروری است در اسرع وقت جهت دریافت درمان‌های لازم به پزشک مراجعه کنید. روش‌های درمانی که جهت تسکین وضعیت مغز مه‌آلود به کار برده می‌شوند،‌ معمولا شامل برخی اقدامات خاص نظیر مراقبه (مدیتیشین)، تمرین تنفس عمیق، و هم‌چنین انجام تمرینات یوگا نیز می‌شوند. اتخاذ عادات روزانه‌ی سالم نیز جهت کاهش علائم وضعیت مغز مه‌آلود مفید و موثر است.

۱۶. زوال عقل

از دیگر علائمی که می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری لایم باشد، و به عنوان علائم مرحله‌ی انتشار نهایی این بیماری طبقه‌بندی شود، زوال عقل است. زوال عقل شامل مجموعه‌ای از علائم است که بر کارایی روانی – نظیر قدرت حافظه و استدلال – فرد مبتلا تاثیر می‌گذارند. نشانه‌ی اولیه‌ی ابتلا به وضعیت زوال عقل را به راحتی می‌توان تشخیص داد؛ فرد مبتلا به زوال عقل به دفعات، در حین انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خون دچار فراموشی و سردرگمی می‌شود. باکتری لایم می‌تواند به گونه‌ای به مغز آسیب برساند که به بروز بیماری زوال عقل منجر شود.

چنان‌چه دچار زوال عقل شُدید، لازم است در اسرع وقت اقدامات درمانی ضروری را انجام دهید، زیرا این وضعیت می‌تواند بر بسیاری از سطوح زندگی‌تان تاثیر منفی بگذارد. روش‌های درمانی زوال عقل بسته به علت‌های ایجاد کننده‌ی این وضعیت با هم متفاوت هستند؛ زوال عقل می‌تواند عوامل ایجاد کننده‌ی مختلف داشته باشد. بهترین کار جهت درمان این وضعیت مراجعه به پزشک متخصص و پیروی از دستورالعمل‌های تجویزی از جانب وی است.

علائم بیماری لایم

۱۷. احساس گزگز و بی حسی

علامت دیگری که به عنوان یکی از علائم مرحله‌ی انتشار نهایی بیماری لایم طبقه‌بندی می‌شود، احساس گزگز و بی حسی است. گزگز و بی حسی وضعیتی است که در آن، فرد در بخش از بدن خود احساس تیر کشیدن و سوزش می‌کند. بی حسی در نواحی بازوها، پاها، دست‌ها، یا کف پاها به طور مرتب و بدون هیچ دلیل خاص می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری لایم باشد.

چنان‌چه به دفعات در نواحی خاصی از بدن‌تان دچار بی حسی و گزگز شُدید، و دلیل این بی حسی را نیز متوجه نشدید، لازم است در اسرع وقت اقدامات درمانی ضروری را به عمل آورید، زیرا این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت‌های خطرناک و وخیم‌تری باشد. تنها کاری را که در این شرایط میتوانید انجام دهید، مراجعه به پزشک و پیروی از دستورالعمل‌های وی است.

چگونگی درمان بیماری لایم

اکنون که تقریبا همه چیز را درباره‌ی علائم سه مرحله‌ي بیماری لایم می‌دانید، شاید بخواهید بدانید چگونه می‌توان این بیماری آزاردهنده را درمان کرد. بنابراین، در این بخش قصد داریم به طور مختصر اطلاعاتی را درباره‌ي نحوه‌ی درمان بیماری لایم به شما ارائه دهیم. در ادامه، به روش‌های درمانی رایج جهت خلاصی از شر بیماری لایم اشاره می‌کنیم:

الف. باید همیشه به خاطر بسپارید، زمانی می‌توان بیماری لایم را به بهترین شکل درمان کرد که این بیماری به موقع تشخیص داده شود؛ اولین نشانه‌ی ابتلا به این بیماری بروز بثورات جلدی “‌چشم گاوی‌”‌ است. هر گاه چنین نشانه‌ای را روی پوست‌تان مشاهده کردید، لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید تا وی بتوانید در اسرع وقت این بیماری را تشخیص دهد؛ به این ترتیب، مجبور نخواهید بود مصائب ابتلا به این بیماری را تحمل کنید.
ب. جهت مبارزه با این بیماری، افراد بزرگسال و کودکان بالای ۸ سال می‌توانند از دارهای آنتی‌بیوتیک نظیر داکسی‌سایکلین استفاده کنند؛ هم‌چنین، افراد مبتلا به این بیماری، بدون محدودیت سنی، می‌توانند از سفوروکسیم و آموکسی‌سیلین استفاده کنند.

چگونگی پیشگیری از بیماری لایم

به این ترتیب، با چگونگی درمان بیماری لایم آشنا شدید؛‌ در انتهای این مقاله، قصد داریم درباره‌ی نحوه‌ی محافظت از خود در برابر بیماری لایم نیز توضیحاتی ارائه بدهیم. در ادامه، به برخی نکات و اقدامات جهت محافظت از خود در برابر بیماری لایم اشاره می‌کنیم.

الف. هر گاه به فضای باز وارد می‌شوید، سعی کنید شلوار بلند بپوشید یا از لباس‌های آستین بلند استفاده کنید.
ب. همیشه از وسایل دفع حشرات استفاده کنید. این گونه ابزار و وسایل جهت دور کردن حشرات و به خصوص کنه‌هایی که به طور بالقوه می‌توانند باکتری لایم را وارد بدن‌تان کنند، بسیار مفید و موثر هستند.
پ. همیشه به خاطر داشته باشید، کنه‌ها را با استفاده از موچین از روی پوست‌تان بردارید. هرگز سعی نکنید با دست آن‌ها را از روی پوست دفع کنید. بعد از برداشتن کنه از روی پوست، در اسرع وقت بدن‌تان را بشویید تا از تاثیرات احتمالی این حشرات بر سلامتی‌تان پیشگیری کنید.
پ. همیشه مراقب باشید. لازم است همیشه وضعیت سلامتی خود، کودکان، و حیوانات خانگی‌تان را بررسی کنید تا هیچ گونه کنه‌ای نتواند بر زندگی خود و عزیزان‌تان تاثیر منفی بگذارد.

اکنون تقریبا همه‌ی مسائل لازم را درباره‌ی بیماری لایم می‌دانید. به خاطر داشته باشید، همیشه باید از کنه‌هایی که می‌توانند به صورت بالقوه، از راه‌های گوناگون به شما آسیب برسانند، دوری کنید. همواره نکاتی را که در این مقاله ذکر شدند، به خاطر داشته باشید تا خود و عزیزان‌تان از شر بیماری لایم دور بمانید. همواره سلامت باشید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: drhealthbenefits

۱۷ مهمترین علائم بیماری لایم در مراحل مختلف پیشرفت بیماری


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی