کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم ایدز در مردان: ۲۱ نشانه ایدز در مردان که باید جدی گرفت

اگر بخواهید از علائم ایدز در مردان آگاه شوید در این نوشتار با بازده همراه شوید تا ۲۱ نشانه ایدز در مردان را بدانید. یادتان باشد که گام اول در درمان هر بیماری مانند اچ آی وی (HIV) یا ایدز شناخت علائم آن و سپس مراجعه سریع به پزشک است.

علائم ایدز در مردان

ایدز یا اچ آی وی چیست ؟ 

اچ‌آی‌وی (HIV) یک ویروس است که بر سیستم ایمنی بدن، به ویژه سلول‌های CD۴ تاثیر می‌گذارد. سلول‌های CD۴ به محافظت از بدن در برابر بیماری‌ها کمک می‌کنند. بر خلاف دیگر ویروس‌ها که سیستم ایمنی بدن به طور معمول می‌تواند آنها را از بین ببرد، اچ‌آی‌وی نمی‌تواند توسط سیستم ایمنی بدن حذف شود.

بیماری ناشی از ویروس اچ‌ای وی دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی می‌گویند. هر چقدر که بیماری پیشرفت کند، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آنها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD۴+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

ویروس اچ آی وی عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌شود. بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال اچ آی وی نیستند. عمدتاً آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ، راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. اگر چه درمان ضدویروسی می‌تواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی شود، اما هیچ‌گونه درمان یا واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. با وجود این که درمان ضد ویروسی خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد، اما این داروها گران‌قیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

مطلب مرتبط: علائم ایدز در زنان: ۲۸ نشانه ایدز در زنان که نباید سرسری گرفت

علائم ایدز در مردان

علائم اچ آی وی می‌تواند از فردی به فرد دیگر به شدت متفاوت باشد. دو مرد مبتلا به اچ‌آی‌وی احتمالا علائم مشابهی را تجربه نخواهند کرد. با این حال، علائم ایدز در مردان و عفونت اچ آی وی در مردان معمولا این الگو را دنبال می‌کند:

الف  ناخوشی حاد
ب  دوره‌ی بدون علامت
ج  عفونت پیشرفته

الف  علائم ایدز در مردان : ناخوشی حاد

تقریبا ۸۰ درصد افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی علائم شبیه به آنفولانزا را در عرض ۲ تا ۴ هفته از زمان آلوده شدن به این ویروس تجربه می‌کنند. این بیماری شبیه به آنفلوانزا به عنوان عفونت حاد اچ‌آی‌وی شناخته می‌شود. این ناخوشی، مرحله‌ی اولیه عفونت است و تا زمانی که بدن آنتی‌بادی علیه ویروس اچ‌آی‌وی تولید کند، طول می‌کشد.

مطلب مرتبط: ۱۶ مهم‌ترین نشانه ایدز که شاید مبتلا شده اید

شایع‌ترین علایم اچ‌آی‌وی حاد عبارتند از:

۱. پدیدار شدن راش روی بدن
۲. تب
۳. گلو درد
۴. سردرد شدید

علائم ایدز در مردان که کم‌تر شایع هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

۵- خستگی
۶- تورم غدد لنفاوی
۷- بروز زخم در دهان یا بر روی دستگاه تناسلی
۸- دردهای عضلانی
۹- درد مفصلی
۱۰- تهوع و استفراغ
۱۱- عرق شبانه

این علائم معمولا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد. اگر شما چند مورد از این علائم را داشته باشید و مشکوک شوید که ممکن است شما هم به این بیماری مبتلا شده باشید، قرار ملاقاتی را با پزشک‌تان تنظیم کنید و آزمایش بدهید.

مطلب مرتبط: ۷۱ واقعیت جالب درباره ایدز / اچ آی وی

ب  دوره‌ی بدون علائم ایدز در مردان

پس از اینکه علائم اولیه ناپدید شد، اچ‌آی‌وی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها هیچ علامت دیگری نشان ندهد. در طی این مدت، ویروس در بدن شما تکثیر می‌شود و شروع به ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می‌کند. شما این روند را احساس نمی‌کنید یا اصلا بیمار به نظر نمی‌رسید، اما ویروس همچنان فعال است و ممکن است به راحتی آن را به دیگران انتقال دهید. به همین دلیل است که آزمایش دادن در همان مراحل اولیه بسیار اهمیت دارد، حتی زمانی که شما حال‌تان خوب است.

ج  عفونت پیشرفته( شامل ۱۰ نشانه)

شاید کمی طول بکشد، اما ویروس اچ‌آی‌وی می‌تواند در نهایت سیستم ایمنی بدن شما را شکست دهد. هنگامی‌که این اتفاق رخ بدهد، اچ‌آی‌وی به نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی (ایدز یا Aids) پیشرفت می‌کند که آخرین مرحله‌ی عفونت است. در این مرحله، سیستم ایمنی بدن شما به شدت آسیب دیده‌است، و شما را در برابر عفونت فرصت‌طلب آسیب‌پذیر می‌کند.

بدن در حالت طبیعی قادر به مبارزه با عفونت‌های فرصت‌طلب است، اما این عفونت‌ها می‌توانند برای افرادی که اچ‌آی‌وی دارند، تهدیدکننده باشند. ممکن است متوجه شوید که دائم دچار سرماخوردگی، گلودرد و عفونت‌های قارچی می‌شوید. ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:

۱۲. حالت تهوع
۱۳- استفراغ
۱۴- اسهال مداوم
۱۵- خستگی مزمن
۱۶- کاهش وزن سریع
۱۷- سرفه و تنگی نفس
۱۸- تب، لرز، و عرق شبانه‌ی مکرر
۱۹- راش، زخم، یا بروز ضایعاتی در دهان و بینی، و بر روی ناحیه تناسلی یا زیر پوست
۲۰- تورم طولانی غدد لنفاوی زیر بغل، کشاله‌ی ران یا گردن
۲۱- از دست دادن حافظه، سردرگمی، یا اختلالات عصبی

مطلب مرتبط: درمان جدید ایدز ۱۰ سال به طول عمر مبتلایان می‌افزاید

آچ‌آی‌وی چگونه پیشرفت می‌کند؟

اچ‌آی‌وی در هنگام این‌که پیشرفت می‌کند، به سلول‌های CD۴ حمله و آنها را تخریب می‌کند به اندازه‌ای که بدن دیگر نمی‌تواند با عفونت و بیماری مبارزه کند. هنگامی ‌که این اتفاق رخ می‌دهد، عفونت اچ‌آی‌وی می‌تواند منجر به ایدز شود. برای این‌که اچ‌آی‌وی به بیماری ایدز تبدیل شود ممکن است از چند ماه تا ۱۰ سال یا حتی طولانی‌تر زمان لازم باشد.

با این حال، همه‌ی کسانی که مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند، مبتلا به ایدز نخواهند شد. اچ‌آی‌وی را می‌توان با دارویی به نام درمان ترکیبی ضد ویروس پسگرد (cART) کنترل کرد. این ترکیب دارویی همچنین گاهی با نام داروی ضد ویروس پسگرد با فعالیت بالا (HAART) نامیده می‌شود.

این نوع دارو درمانی می‌تواند از تکثیر ویروس جلوگیری کند. در حالی که این درمان معمولا پیشرفت بیماری ایدز را کاهش می‌دهد و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد، اما زمانی موثرتر است که انجام آن از همان مراحل اولیه‌ی بیماری آغاز شود.

اچ‌آی‌وی تا چه میزان شایع است؟

اچ‌آی‌وی می‌تواند آدم‌ها را از هر نژاد، گرایش جنسی یا جنسیتی مبتلا کند. این ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر از طریق تماس با خون آلوده، مایع منی یا مایعات واژنی سرایت کند. داشتن رابطه جنسی محافظت‌نشده با یک شریک آلوده، خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی را افزایش می‌دهد.

دست به کار شوید و آزمایش دهید

اگر شما از نظر جنسی فعال هستید یا از یک سوزن مشترک استفاده کرده‌اید، به خصوص اگر متوجه شدید که یکی از علائم قید شده در این مطلب را دارید، از پزشک خود بخواهید که آزمایش اچ‌آی‌وی برای‌تان تجویز کند. CDC به افرادی که از داروهای وریدی استفاده می‌کنند، افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند، و افرادی که رابطه‌ی جنسی با فرد آلوده به این ویروس دارند، توصیه می‌کند که سالانه آزمایش ایدز بدهند.

این آزمایش سریع و ساده است و فقط نیاز به یک نمونه کوچک از خون دارد. بسیاری از کلینیک‌های پزشکی، مراکز بهداشتی درمانی و برنامه‌های سوء مصرف مواد، آزمایش‌های اچ‌آی‌وی را ارائه می‌دهند. شما همچنین می‌توانید یک کیت آزمایش اچ‌آی‌وی خانگی را به صورت آنلاین سفارش دهید، که در این صورت دیگر نیازی به فرستادن نمونه به آزمایشگاه نیست. به سادگی خودتان را آزمایش کنید و نتیجه را بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه مشاهده کنید.

ممکن است در مورد آزمایش اچ‌آی‌وی به نوعی احساس ترس یا اضطراب داشته باشید، اما می‌دانید که تشخیص سریع بسیار مهم است.

هیچ درمانی برای اچ‌آی‌وی وجود ندارد. با این حال، درمان در مراحل اولیه‌ می‌تواند پیشرفت بیماری را کند کنَد و کیفیت زندگی شما را به طور قابل‌توجهی بهبود ببخشد.

پژوهشی در سال ۲۰۱۳ نشان داد افرادی که مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند، می‌توانند انتظار داشته باشند که عمر طبیعی خود را در حد نزدیک به معمول داشته باشند اگر قبل از این‌که سیستم ایمنی بدن‌شان به شدت آسیب ببینند، درمان را شروع کنند. علاوه بر این، مطالعه‌ای از موسسه‌ی ملی بهداشت نشان داد که درمان در مراحل اولیه به افرادی که مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند کمک می‌کند که خطر انتقال عفونت را به شریک زندگی خود کاهش دهند.

مطلب مرتبط : درمان ایدز: ۹ درمان خانگی بیماری ایدز و اچ آی وی +علائم ایدز

محافظت از سلامتی

CDC برآورد می‌کند که از ۸ نفر مبتلا به اچ‌آی‌وی یک نفر نمی‌داند که به این بیماری مبتلا شده‌است. در چند سال گذشته، تعداد افرادی که با ویروس اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند، افزایش یافته است، در حالی که تعداد سالانه‌ی افرادی که به عفونت اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شود تا اندازه‌ای ثابت مانده‌است.

مهم است که با آگاهی از علائم اچ‌آی‌وی و دادن آزمایش زودهنگام به محض این‌که احتمال دادید به این بیماری مبتلا شده‌اید، مراقب سلامتی خود باشید. شما همچنین باید اقدامات لازم برای جلوگیری از عفونت اچ‌آی‌وی را با اجتناب از قرار گرفتن در معرض مایعات بدن فرد مبتلا انجام بدهید.

شما می‌توانید خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی را با اقدامات پیشگیرانه‌ی زیر کاهش دهید:

– رابطه‌ی جنسی بدون خطر داشته باشید: در طول رابطه‌ی جنسی واژنی و مقعدی از کاندوم استفاده کنید. کاندوم هنگامی‌ که به درستی استفاده می‌شود، در حفاظت از اچ‌آی‌وی بسیار موثر است.

– از داروهای وریدی دوری کنید: هرگز سوزن را به صورت مشترک یا دوباره استفاده نکنید. بسیاری از شهرها برنامه‌های تعویض سوزن دارند که سوزن‌های استریل را در اختیار شما می‌گذارند.

– اقدامات احتیاطی: همیشه فرض را بر این بگذارید که خون ممکن است عفونی باشد. با استفاده از دستکش لاتکس و سایر موانع از خودتان محافظت کنید.

– آزمایش اچ‌آی‌وی بدهید: آزمایش دادن تنها راه است برای اینکه بدانید آیا اچ‌آی‌وی دارید یا نه. اگر جواب آزمایش اچ‌آی‌وی شما مثبت باشد، می‌توانید درمان لازم را دریافت کنید و اقداماتی را برای کاهش خطر سرایت ویروس به دیگران انجام دهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: healthline

علائم ایدز در مردان: ۲۱ نشانه ایدز در مردان که باید جدی گرفت

علائم ایدز در مردان


 

برچسب ها

بازده

 1. Mr boom گفت:

  من فقط غدد لنفاویم باد کرده هیچ نشانه ایی دیگه ندارم???ایدز دارم آیا؟؟

 2. هادی گفت:

  سلام من در۶یا ۷ماه پیش رابطه جنسی داشتم و۶یا۷ماه بعد رفتم آزمایش خون دادم من ایذه دارم یا نه مشکلی ندارم و هیچ مریضی ندارم

 3. علي گفت:

  سلام من ٦سالي هست بيماري پسوزياريس دارم ايا امكان هست ايدز داشته باشم تا حالا رابطه جنسي نداشتم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. ترجیح میدم ناشناس باشم گفت:

  سلام من رابطه مقعدی داشتم و فک میکنم فرد سالم بوده الان صبح با سر درد بیدار میشم ولی قرص که میخورم اروم میشم
  یه زره هم خلت توی گلوم حس میکنم ممکن هست ایدز داشته باشم؟ممنون میشم جواب بدین دارم سکته میکنم?

 5. حامد گفت:

  سلام با لب گرفتن هم ممکنه ویروس ایدز انتقال پیدا کنه؟

 6. حسن گفت:

  کسی ک یک رابطه خطرناک داشته کی باید ازمایش بده .چند ماه بعد ؟
  من یک رابطه داشتم بعد از اون بین مقعد و بیضه چند تا جوش یا سفیدک های زیر پوستی ب وجود امده و بدنمن هم خیلی گرم میشه.میخواستم بدونم احتمال این هست ک منم مبتلا شده باشم .در ضمن رابطه در حد ۵تا ۱۰دیقه بوده

 7. میخوام ناشناس باشم گفت:

  سلام
  من تقریبا دو پنج هفته پیش سنجاق کتاب دوستم وارد دستم شد که با خون ریزی کم در حد ده قطره مواجه شد
  بعداز تقریبا دو هفته سردرد و گلو درد و سرفه های خشک داشتم که و پیوسته بعداز این ها اسهال شدم همچنین
  دهانم کاملا زخم شده ،یک مدت هم تب و درد ماهیچه داشتم
  تا زگی هم چند تا دانه نوک سرخ بر روی گردن و شکمم بوجود آمده اند
  مبخواستم ببینم آیا امکان ایدز هست و اگر هست چند درصده؟
  سریع سریع خواهش میکنم سریع پاسخ بدید

  • مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   امکان پذیر نیست که شخصی به این طریق به ایدز مبتلا شود. به علاوه علائم اولیه ی ایدز ماه ها بعد مشخص خواهد شد. حتی آزمایش هم تا مدت ها چیزی را نشان نمی دهد.
   لطفا برای برطرف کردن مشکلاتفعلی حتما به پزشک مراجعه کنید.
   شاد و پیروز باشید

 8. احمدعلی گفت:

  سلام من با یک خانوم لب گرفتم بعد یک هفته لبم تبخال زد و همون روزی که تبخال زد من خیلی خرما و تخمع خواردم و احتمال میدهم کع از گرمیجات بوده تبخالم ولی امروز متوجه دو تا دونع ولی با فاصله روی بازوم شدم و توش رو خای کردم و انگار خوب شدع .امکان دارع کع ایدز گرفته باشم.

 9. AA گفت:

  سلام، من یک رابطه غیر ایمن داشتم، بعد از یک یا دو ماه آزمایش دادم، خداروشکر چیزی نبود، الان تقریبا 2 سال رد شده از اون اتفاق، رو شکمم یه جوش زده، رو بازو و زیر بغلم هم همینطور، ممکنه ربطی داشته باشه؟؟

 10. snake گفت:

  چند روز پیش یک خانومی برام…… زد خیلی بی حالم تمام بدنم دچار ضعف شده حس بیماری سرماخوردگی یا همون آنفلانزا رو دارم
  بی اشتها شدم میخواستم بدونم ممکنه ایدز گرفته باشم ناگفته نباشد روی آلتم بعد اون کار یک زخمی کوچک ایجاد شده که متوجه نشدم از چیه
  باید برم آزمایش بدم؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   احتمال انتقال ایدز از راه دهان بسیار کم است. با این حال، چون زخم داشته اید بد نیست آزمایش بدهید. ولی این ها علائم ایدز نیست. چون تا ماه ها بعد علائم بروز ندارند. به علاوه برای آزمایش حداقل باید تا ۶ ماه صبر کنید. با این وجود برای رفع نگرانی به متخصص مراجعه کنید.

 11. علی گفت:

  سلام خسته نباشید من ورزش کارم چندتا رابطه جنسی با خانمهای مشکوک داشتم ولی الان خیلی وقته رابطه ای ندارم روزی نیم ساعت میدوام نیم ساعت طناب میزنم با کلی تمرینات سخت بدن سازی تو سرماهم تمرین میکنم لختم میشم سرما هم نخوردم چند مدت پیش ازمایش دادم میزان گلوبول سفید خونم اندازش خوب بوده اللن ازامیش دادم منتظر جوابشم نگرانم امکان داره داشته باشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی