کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم هپاتیت: ۲۵ علائم انواع هپاتیت G , E , D , C , B , A که باید بدانید

در این مقاله با علائم هپاتیت آشنا می شویم.  هپاتیت یک وضعیت پزشکی است که کبد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این وضعیت، کبد یک فرآیند التهابی را پشت سر می‌گذارد که سلول‌های بافت آن را درگیر می‌کند. هپاتیت اگر کم‌تر از ۶ ماه طول بکشد حاد، و اگر بیش‌تر از ۶ ماه طول بکشد مزمن است. ممکن است این وضعیت هیچ‌گونه علائمی نداشته‌باشد؛ با این حال معمولا منجر به نارسایی کبد می‌شود.

انواع هپاتیت

بر اساس وب‌گاه Medicine Net، هپاتیت انواع مختلفی دارد. به گزارش این وب‌گاه، هپاتیت A اکتسابی است و می‌تواند از طریق مصرف خوراکی و آب آلوده شیوع پیدا کند. تاکید زیادی روی شرایط غیربهداشتی است که امکان آلودگی خوراکی و آب را به وسیله‌ی فضولات انسانی فراهم می‌کند. هپاتیت A، که از طریق صورت و دهان قابل انتقال است، معمولا در میان اعضای خانواده و از طریق تماس با ترشحات دهانی یا مدفوع شیوع پیدا می‌کند. هم‌چنین ممکن است این بیماری در میان آدم‌هایی که در یک رستوران غذا می‌خورند، و در کودکان و کارکنان مراکز مراقبت و نگه‌داری روزانه شیوع پیدا کند، یعنی جاهایی که شستن دست و احتیاط‌های بهداشتی انجام نمی‌شود.

علائم هپاتیت A

۱. ضعف بدن،

۲. ناراحتی‌های شکمی،

۳. اسهال،

۴. تب،

۵. از دست دادن اشتها،

۶. یرقان یا زردی پوست،

۷. حالت تهوع و استفراغ،

۸.سفیدی چشم، و

۹.ادرار تیره‌رنگ .

هپاتیت B می‌تواند از طریق خون و یا سرم خون، یعنی بخش مایع خون که دربردارنده‌ی ویروس هپاتیت B است، شیوع پیدا کند. این نوع هپاتیت می‌تواند از طریق خون به واسطه‌ی استفاده از سرنگ مشترک، تماس جنسی، یا مشتقات خونی منتقل شود. در واقع، هپاتیت B از طریق تاتو (خالکوبی)، سوراخ کردن بدن، و استفاده از تیغ یا مسواک مشترک نیز قابل انتقال است.

مطلب مرتبط: ۲۰ نکته‌ مفید برای مقابله با هپاتیت

علائم هپاتیت B

۱. درد شکمی،

۲. یرقان،

۳. ضعف مفرط،

۴. حالت تهوع،

۵. استفراغ، و

۶. ادرار تیره‌رنگ .

روش‌های انتقال هپاتیت C، که قبلا با عنوان “هپاتیت غیرA، غیرB” از آن یاد می‌شد، درست مانند هپاتیت B است. بر اساس وب‌گاه Medicine Net، این احتمال وجود دارد که این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل شود؛ با این حال، احتمال‌اش کم است. این وب‌گاه هم‌چنین اشاره می‌کند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد آدم‌های مبتلا به هپاتیت C حاد، می‌توانند مبتلا به عفونت مزمن شوند، که می‌تواند به سیروز، نارسایی، و سرطان کبد شود.

علائم هپاتیت C

۱. ادرار تیره‌رنگ،

۲. حالت تهوع،

۳. استفراغ،

۴.تب،

۵. کم‌اشتهایی،

۶. خستگی مفرط،

۷. درد شکمی،

۸. مدفوع خاکستری‌رنگ،

۹. یرقان، و

۱۰ درد مفاصل.

هپاتیت های E , D و G

در مورد هپاتیت‌ E، این بیماری ناشی از آلوده شدن به ویروس هپاتیت‌ E است، که گفته می‌شود از نظر پاتوفیزیولوژی شبیه به هپاتیت‌ A است. مجموعه‌ی هپاتیت‌ اکنون هپاتیت D هم دارد، که ناشی از آلوده شدن به ویروس هپاتیت‌ D یا ویروس دلتا است، و هپاتیت‌ G، که ناشی از آلودگی به ویروس GBV-C است. هپاتیت‌ D با هپاتیت‌ B در ارتباط است، در حالی که هپاتیت‌ G به هپاتیت‌ C شباهت دارد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، هپاتیت‌‌ A کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد که وضعیت بهداشت و اصول بهداشتی در آنها ضعیف است، به‌ویژه بیشتر کودکان را؛ که ۹۰ درصد تعداد کل مبتلایان را تشکیل می‌دهند. این سازمان افزوده‌است حدود ۲۴۰ میلیون نفر به‌طور مزمن آلوده به هپاتیت‌ B هستند و بالای ۷۸۰۰۰۰۰ نفر هر سال در اثر مشکلات ناشی از این بیماری جان‌شان را از دست می‌دهند. این مشکلات شامل سیروز کبدی و سرطان کبد است. سازمان بهداشت جهانی درباره‌ی هپاتیت‌ C گفته‌است ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلیون نفر آلوده به هپاتیت‌ C مزمن هستند و سالانه حدود ۵۰۰۰۰۰ مورد مرگ در اثر این بیماری گزارش شده‌است. از این گذشته، هپاتیت‌ E حدود ۲۰ میلیون نفر را آلوده می‌کند، که ۳ میلیون نفر علائم هپاتیت‌ E را دارند، و ۵۶۰۰۰ نفر به خاطر این بیماری می‌میرند.

با وجود علائم ذکرشده انواع هپاتیت ، ضروری است که برای معاینه‌ی صحیح و توصیه‌های پزشکی، با یک پزشک مشورت کنید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع:1mhealthtips

علائم هپاتیت: ۱۶ علامت انواع هپاتیت A, B , C که حتما باید بدانید


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی