کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اختلالات اضطرابی در کودکان: ۴ نکته درباره علائم، روش تشخیص و درمان

اختلالات اضطرابی در کودکان مشکلی است که در هزاره‌ی سوم به وفور دیده می‌شود و برطبق مطالعات صورت گرفته عوامل محیطی تاثیر بسیار زیادی بر بروز آن دارد. البته برخی مطالعات نشان داده اند که عوامل ارثی نیز می توانند در بروز این بیماری موثر باشند اما نکته‌ی مهم رخ دادن حوادث ترسناک و هولناک و ناراحت کننده در زندگی کودکان مثل اعتیاد والدین، مرگ عزیزان، طلاق والدین،‌مورد تجاوز و زورگویی واقع شدن، یا بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و طوفان می‌توانند تأثیر مهمی در ایجاد برخی از انواع اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب منتشر (GAD) یا اختلال اضطراب جدایی داشته باشند.

در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا داستان سام کودکی که از اختلال اضطرابی شدید رنج  می برد و درمان شد را بشنوید و سپس با علائم، روش تشخیص و درمان اختلالات اضطرابی در کودکان آشنا شوید.

اختلالات اضطرابی در کودکان

۱. داستان سام

اجازه دهید به داستان سام پس کوچولویی که مبتلا به این اختلال دردآورد بود اشاره کنم. سام در طول یک سال گذشته به شکل روزافزون آشفته و مضطرب شده است. وی اکنون ۱۰ ساله است و به تازگی با مشکلات خواب نیز مواجه شده است. تکالیف مدرسه باعث اضطراب سام می‌شوند؛ این کودک حتی فوتبال را نیز کنار گذاشته است، زیرا باعث ایجاد سطوح بالایی از اضطراب می‌شود.

والدین سام تصمیم گرفته‌اند فرزندشان را نزد یک روانشناس ببرند، زیرا این کودک حتی دیگر نمی‌خواهد به مدرسه برود. آن‌ها هر روز صبح برای آن‌که بتوانند سام را به مدرسه بفرستند مجبور هستند به فرزندشان انگیزه دهید یا وی را تشویق یا حتی تهدید کنند. به نظر می‌رسد سطح اضطراب سام از سال گذشته تاکنون روز به روز افزایش می‌یابد. سطوح بالای نگرانی در این کودک بر تمام بخش‌های زندگی‌اش تاثیر گذاشته است. سام دیگر از زندگی‌اش لذت نمی‌برد، زیرا به نظر این کودک هر چیزی در زندگی باعث ایجاد اضطراب می‌شود.

روانشناس به والدین سام گفته است فرزندشان احتمالا به اختلال اضطراب منتشر (GAD) مبتلا شده است، ولی این وضعیت قابل درمان است، و سام با بهبود برخی مهارت‌های مقابله‌ای و کنترل بهتر استرس در زندگی، در آینده‌ی نزدیک قادر خواهد بود به فعالیت‌های روزانه‌اش بازگردد.

۲. انواع اختلالات اضطرابی در کودکان

اختلال اضطراب منتشر (GAD) وضعیتی است که کودکان در اثر قرار گرفتن در معرض نگرانی‌های شدید و احساس وحشت در مورد روابط خانوادگی، دوستان، تکالیف مدرسه، و / یا فعالیت‌های اضافه‌ی خارج از برنامه ممکن است به آن مبتلا شوند. زندگی روزمره‌ی بیماران مبتلا به GAD به شدت تحت تاثیر اضطراب قرار دارد و این وضعیت می‌تواند بر خواب، روابط، عملکرد درسی، و توانایی‌شان برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی تاثیر منفی بگذارد. برخی دیگر از علائم اختلال اضطراب منتشر عبارت هستند از زودرنجی، حساسیت در برابر ناراحتی، سردرد، معده درد، احساس غرق شدن در اضطراب و نگرانی، اجتناب از انجام فعالیت‌های درسی و اجتماعی که باعث ایجاد اضطراب می‌شوند.

مطلب مرتبط: اختلال دوقطبی در کودکان: ۶ نکته درباره علائم، روش تشخیص و درمان

انواع دیگری از اختلالات اضطراب نیز وجود دارند که ممکن است کودکان به آن‌ها مبتلا شوند، از قبیل اختلال ترس، اختلال اضطراب جدایی، و انواع فوبیا. اختلالات اضطراب توسط یک متخصص روانشناس و با استفاده از معیارهای موجود در راهنمای تشخیصی و آماری (DSM) ارزیابی و تشخیص داده می‌شوند.

۳. علائم اختلالات اضطرابی در کودکان

 نشانه های اختلال اضطراب جدایی در کودکان

– وقتی پدر و مادر بچه را ترک می‌کنند،  او ترس یا پریشانی مداوم دارد

– کودک نگرانی بیش از حد در مورد از دست دادن یکی از والدین یا یکی از عزیزان‌اش دارد

– دائما نگران این است که گم شود یا والدین‌اش او را رها کنند

– از رفتن به بیرون یا ترک خانه به هر دلیلی امتناع می‌کند

– از تنها ماندن می‌ترسد

– نمی‌پذیر که باید به تنهایی بخوابد

– کابوس‌های تکراری در مورد جدایی دارد

– علائم جسمی مانند حالت تهوع، استفراغ، سردرد و سرگیجه دارد

 نشانه های اختلال اضطراب اجتماعی در کودکان

– دوری از افراد یا موقعیت‌های اجتماعی

– صرف ساعت‌ها یا روزها به نگرانی در مورد اشتباهی که ممکن است در یک رویداد اجتماعی در آینده رخ دهد

– جدا کردن خود از دیگران، دوری از عزیزان و خانواده

– سرزنش کردن یا دست پایین گرفتن خود به طور مداوم

– مرور کردن مداوم اتفاقات در ذهن، و فکر کردن به تمام چیزهایی که باید به طور متفاوتی انجام می‌شدند

– انتظار بدترین اتفاق را از همه‌‌ی رویدادها و موقعیت‌های اجتماعی داشتن

– علائم جسمی مانند سردرد، حالت تهوع، رعشه یا لرزش، ضربان قلب سریع، گر گرفتن و تعریق

– اجتناب از رفتن به مدرسه یا محل کار

 نشانه های اختلال اضطراب منتشر در کودکان

– نگرانی و عصبی بودن شدید

– نگرانی بیش از اندازه در مورد همه چیز

– رها نکردن چیزها

– فکر کردن به بدترین سناریوهای ممکن

– احساس تهدید حتی زمانی که هیچ تهدیدی وجود ندارد

– مشکلات خواب

– مشکل  عدم تمرکز

– عدم توانایی خلاص شدن از افکار منفی که وجود ندارند

– ناتوانی در تصمیم‌گیری

– خستگی

– رعشه یا لرزش

– بی‌قرار یا مدام گوش به زنگ بودن

– ضربان قلب خیلی تند

– سرگیجه یا غش کردن

۴. درمان اختلالات اضطرابی در کودکان

نخستین اقدام برای بهبود وضعیت کودکان مبتلا به اختلالات اضطراب استفاده از روش‌های درمانی است. راه‌های زیادی برای درمان اضطراب در کودکان وجود دارد، خواه اضطراب اجتماعی، اختلال اضطراب منتشر، اضطراب جدایی و اضطراب امتحان باشد و خواه هر نوع دیگری از اختلالات اضطرابی.

رفتار درمانی

اولین و رایج‌ترین شیوه‌ی درمانی، رفتار درمانی شناختی یا CBT است. این نوع درمان به نوعی گفتکو درمانی است که به شما کمک می‌کند تا افکار و باورهای ناسالم کودک‌تان را تغییر دهید یا آن‌ها را به چالش بکشید تا بتوانید احساسات و اعمال او را بهبود ببخشید. CBT با آموزش تکنیک‌های جدید برای مقابله با استرس، شناسایی احساسات، حل مسائل عاطفی، مقابله با حس فقدان یا اضطراب و تمرین مهارت‌هایی برای افزایش مثبت‌گرایی، به درمان اضطراب کمک می‌کند.

دارو درمانی

بسیاری از کودکان مبتلا به اختلالات اضطراب می‌توانند از فواید برخی داروها بهره‌مند شوند (معمولا به صورت کوتاه‌ مدت، برای ۶ ماه الی یک سال). هر کودک با دیگری متفاوت است؛ بنابراین، برنامه‌ی درمانی وی نیز می‌تواند کاملا متفاوت باشد. والدین کودکان مبتلا به اختلال اضطراب برای تشخیص مناسب وضعیت فرزندشان و ایجاد یک برنامه‌ی درمانی متناسب با شرایط بیماری وی باید با پزشک معالج و روانشناس حداکثر همکاری را داشته باشند.

در روش دارو درمانی استفاده از داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی (بازدارنده‌های بازجذب سروتونین) SSRI است از جمله لکساپرو، سلکسا، پاکسیل، سرترالین یا پروزاک رایج است. کودکانی که اخیرا یک حادثه‌ی تهاجمی یا حملات شدید اضطرابی را تجربه کرده‌اند نیز می‌توانند با داروهای اضطراب بنزودیازپین مانند کلونوپین، زنکس یا لورازپام درمان شوند.

بسیاری از کودکانی که به درستی در مسیر درمان اضطراب قرار می‌گیرند، قادر خواهند بود به طور کامل بر اضطراب‌شان غلبه کنند. با این‌که کودکان به یکدیگر متفاوت هستند، متخصصان می‌توانند به افزایش میزان توانایی کودکان در غلبه بر اضطراب‌شان و بازگشت به فعالیت‌های روزانه و معمول کمک کنند. دوره‌ی زمانی مورد انتظار برای مشاهده‌ی پیامدهای درمان و نتایج مثبت آن تقریبا بین ۶ ماه الی یک سال است. به این منظور، کودک باید هر هفته در جلسات مشاوره با روانشناس متخصص درمان اختلالات اضطراب در کودکان شرکت کند، تا بتوان هر چه زودتر نتایج مثبت را در وضعیت وی مشاهده کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

منبع:‌ سایکولوژی تودی

اختلالات اضطرابی در کودکان: ۴ نکته درباره علائم، روش تشخیص و درمان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی