کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

علائم آسم: ۲۰ نشانه بیماری آسم که از آن‌ها مطلع نیستید

مطمئنا همه می‌دانند بیماری آسم چیست، ولی بسیاری از آدم‌ها از علائم آسم مطلع نیستند. آسم نوعی بیماری است که معمولا هنگامی رخ می‌دهد که ریه‌ها دچار التهاب شوند؛ این وضعیت باعث می‌شود ریه‌ها نتوانند به اندازه‌ی کافی اکسیژن جذب کنند. با وجود این، علت‌های اصلی التهاب ریه هم‌چنان تاکنون به صورت یک معما باقی مانده‌ است. ولی، برخی متخصصین سلامت معتقدند بیماری آسم به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شود. با این‌که علت‌های بیماری آسم شناخته شده نیستند، ولی متخصصان سلامت برخی عوامل را که می‌توانند به بروز بیماری آسم منجر شوند، شناسایی کرده‌اند:

علائم آسم

الف. التهاب: در صورتی که به بیماری آسم مبتلا شده باشید، دیواره‌ی مجاری تنفسی‌تان ملتهب می‌شود. این التهاب می‌‌تواند مجاری تنفسی را تنگ کند و بنابراین، عبور هوا از طریق این مجاری، و هم‌چنین عمل دم و بازدم با دشواری مواجه خواهد شد.
ب. محرک‌های آسم: هم‌چنین‌، عوامل فراوانی وجود دارند که می‌توانند به حمله‌ی آسم منجر شوند، عواملی از قبیل گرد و غبار، گرده‌ی گل، دود سیگار، استرس و اضطراب، انجام بیش از حد فعالیت‌های بدنی، واکنش حساسیتی به برخی مواد غذایی، و عفونت‌های تنفسی.

اکنون که از علت‌های احتمالی بروز بیماری آسم مطلع شده‌اید، شاید مایل باشید از وضعیت‌های نشان‌دهنده‌ی بروز بیماری آسم باخبر شوید. بنابراین، در این مقاله، قصد داریم به ۲۰ علائم آسم اشاره کنیم:

۱. سرفه

نخستین و شایع‌ترین علامت بروز بیماری آسم سرفه است. با این‌که سرفه شایع‌ترین علامت بروز بیماری آسم در افراد است، در حقیقت این علامت برای افراد مبتلا به بیماری آسم واقعا مفید است، زیرا سرفه نشانه‌ای است مبنی بر این‌که مکانیسم (ساز و کار) دفاعی طبیعی بدن به خوبی کار می‌کند. ولی، وقتی سرفه‌ی افراد مبتلا به آسم خشک باشد، آن‌چنان برای بدن مفید نخواهد بود زیرا این سرفه فقط واکنشی است به ماده‌ی محرکی که باعث اسپاسم برونش (نایژه‌ها) می‌شود.

مطلب مرتبط: درمان آسم : ۴۶ درمان خانگی برای آسم در بزرگسالان

سرفه‌ی مربوط به بیماری آسم معمولا در طول شب رخ می‌دهد و همین مسئله می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خواب فرد بیمار شود. بنابراین، جهت درمان این بیماری، لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات پزشکی و تجویزات لازم را انجام دهد. پزشک احتمالا داروهای کنترل ‌کننده‌ای از قبیل کورتیکواستروئید استنشاقی به بیمار تجویز می‌کند. سایر روش‌های درمانی مربوط به سرفه‌ی ناشی از بیماری آسم عبارت هستند از:

الف. داروهای خوراکی از قبیل تعدیل کننده‌های لکوترین‌
ب. طب سوزنی
پ. هیپنوتیزم
ت. تمرینات تنفسی یوگا

۲. خس خس سینه

از دیگر علائم آسم می‌توان به خس خس سینه اشاره کرد. خس خس سینه وضعیتی است که هنگام نفس کشیدن بیمار، صدای سوت نسبتا بلندی شنیده می‌شود. در بیش‌تر موارد، این صدا را می‌توان هنگام بازدم بیمار شنید. خس خس سینه معمولا به دلیل تنگ شدن مجاری تنفسی ناشی از بروز بیماری آسم ایجاد می‌شود. بنابراین، هنگام شنیده شدن صدای خس خس و بروز برخی مشکلات هنگام تنفس لازم است فورا ترتیبات لازم را جهت مراجعه به پزشک فراهم کنید، زیرا این نشانه می‌تواند جزء نشانه‌های بسیار جدی و خطرناک بیماری آسم باشد.

هر گاه به خس خس سینه‌ی ناشی از ابتلا به بیماری آسم دچار شدید، پزشک به احتمال زیاد این اختلال را به دو طریق درمان می‌کند:

الف. تجویز داروهای ضد التهابی که معمولا به صورت افشانه (استنشاقی) است؛ پزشک این داروها را جهت توقف و کاهش التهاب و مخاط بیش از اندازه در مجاری تنفسی تجویز می‌کند.
ب. پزشک جهت تسکین خس خس سینه‌ی ناشی از بیماری آسم، با استفاده از داروهایی سریع‌الاثری از قبیل برونکودیلاتور (گشادکننده‌ی برونش) اقدام به باز کردن مجاری تنفسی می‌کند.

درد قفسه سینه

۳. درد قفسه‌ی سینه

علامت دیگری که به احتمال زیاد هنگام ابتلا به آسم در فرد ایجاد می‌شود، احساس گرفتگی یا درد در قفسه‌ی سینه است. با این‌که شاید تا به حال فکر می‌کردید درد قفسه‌ی سینه معمولا به علت سکته‌ی قلبی ایجاد می‌شود،‌ ولی احساس درد در قفسه‌ی سینه ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد. یکی از علت‌های شایع درد قفسه‌ی سینه بروز مشکلات ریوی است؛ از این رو، درد قفسه‌ی سینه می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری آسم باشد.

مطلب مرتبط:حملات‌آسم با این آب میوه متوقف می شوند

بنابراین، هر گاه دچار احساس درد در قفسه‌ی سینه، و به همراه آن، دچار سختی در تنفس شدید،‌ منطقی است ترتیبات لازم را جهت مراجعه به پزشک فراهم کنید، زیرا ممکن است دچار بیماری آسم شده باشید. پزشک نیز احتمالا با استفاده از داروهایی که می‌توانند درد قفسه‌ی سینه و سایر علائم بیماری آسم را کاهش دهند، به درمان درد قفسه‌ی سینه‌ی ناشی از بیماری آسم می‌پردازد.

۴. تنگی نفس

یکی دیگر از آشکارترین علائم آسم تنگی نفس یا سختی در تنفس است. تنگی نفس هنگامی رخ می‌دهد که در حین تنفس، احساس ‌کنید هوای کافی به شما نمی‌رسد. با این‌که تنگی نفس معمولا به علت استرس و اضطراب ایجاد می‌شود، ولی این علامت می‌تواند به خاطر بیماری آسم به وجود بیاید.

از آن‌جا که بیماری آسم معمولا به خاطر مشکلات ریوی ایجاد می‌شود، لازم است در اسرع وقت به پزشک متخصص بیماری‌های ریوی مراجعه کنید. پزشک معالج به احتمال زیاد برای بیمار مبتلا به آسم داروهای استنشاقی تجویز می‌کند تا بیمار در هنگام مواجهه با تنگی نفس از آن استفاده کند.

۵. احساس خستگی مفرط هنگام انجام فعالیت‌های بدنی

علامت دیگری که در میان افراد مبتلا به بیماری آسم شایع است، احساس خستگی مفرط هنگام انجام فعالیت‌های بدنی است. به طور کلی، همه‌ی آدم‌ها هنگام انجام تمرینات ورزشی یا فعالیت‌های بدنی ممکن است دچار خستگی مفرط شوند. ولی، آدم‌هایی که از ابتلا به بیماری آسم رنج می‌برند ممکن است حتی در همان آغاز فعالیت‌ بدنی‌ یا انجام تمرین ورزشی به شدت احساس خستگی می‌کنند. آدم‌های مبتلا به آسم معمولا برای انجام فعالیت‌های بدنی طولانی‌ مدت بنیه‌ی کافی ندارند.

این وضعیت معمولا در اثر ابتلا به بیماری آسم ایجاد می‌شود؛ در صورت ابتلا به آسم، ریه‌های فرد مبتلا نمی‌توانند به اندازه‌ي کافی اکسیژن جذب کنند. تامین ناکافی اکسیژن از جانب ریه‌ها به کاهش میزان اکسیژن موجود در خون و ماهیچه‌ها منجر می‌شود. بدون تامین کافی اکسیژن برای ماهیچه‌ها، فرد با سرعت بیش‌تری دچار خستگی مفرط می‌شود؛ این وضعیت برای افراد مبتلا به آسم بسیار ناراحت‌کننده و عذاب‌آور است.

۶. گشاد شدن سوراخ‌های بینی هنگام تنفس

یکی دیگر از علائم آسم گشاد شدن سوراخ‌های بینی هنگام تنفس است. در این وضعیت، سوراخ‌های بینی هنگام نفس کشیدن بیش از اندازه باز می‌شوند. این وضعیت معمولا در میان کودکان و هم‌چنین نوزادان شایع است. گشاد شدن سوراخ‌های بینی وضعیتی نیست که بتوان در خانه به آن رسیدگی کرد؛ از این رو، اگر می‌خواهید این گونه علائم بیماری آسم را درمان کنید، عاقلانه‌ترین راه مراجعه به پزشک است. به علاوه، این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت‌های پزشکی جدی‌تر و خطرناک‌تری نیز باشد.

چنان‌چه برای درمان این وضعیت به پزشک مراجعه کنید، وی پیش از تجویز داروهای لازم، احتمالا آزمایش‌های زیر را به عمل خواهد آورد:

الف. آزمایش گاز خون شریانی به منظور اندازه‌گیری میزان اکسیژن و دی‌اکسید کربن موجود در خون.
ب. نوار قلب جهت ارزیابی نحوه‌ی عملکرد قلب
پ. پالس اکسیمتری یا اکسیژن‌سنجی خون جهت بررسی سطح اکسیژن در خون.

رایج‌ترین دارویی که پزشک جهت درمان این وضعیت و تسکین التهاب در مجاری تنفسی تجویز خواهد کرد کورتیکواستروئید استنشاقی است.

۷. آه کشیدن

علامت دیگری که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ابتلا به بیماری آسم باشد، آه کشیدن است. البته، با این‌که بیش‌تر آدم‌ها نیز معمولا آه می‌کشند، افراد مبتلا به آسم به دفعات بیش‌تری در طول روز آه می‌کشند. اساسا، آه کشیدن واکنش طبیعی روانی بدن است که طی آن، ریه‌ها با بیش‌ترین ظرفیت خود باز می‌شوند؛ به این ترتیب، آدم‌هایی که دائما آه می‌کشند، به دم عمیق و بازدم طولانی نیاز دارند.

آدم‌های مبتلا به آسم، غالبا در طول روز مجبور هستند به دفعات آه بکشند؛ زیرا بیماری آسم باعث می‌شود ریه‌ها نتوانند به اندازه‌ي کافی اکسیژن داشته باشند و به همین دلیل، افراد مبتلا به آسم جهت ورود هوای اضافه به ریه‌های‌شان مجبور هستند در فرایند دم و بازدم تلاش بیش‌تری به خرج دهند. بنابراین، تجویز کورتیکواستروئید استنشاقی می‌تواند برای تسکین و آرامش بیماران مبتلا به آسم، در فرایند دم و بازدم، بسیار مفید و موثر باشد.

۱۲ نشانه که ممکن است اختلال اضطرابی داشته باشید

۸. اضطراب

یکی دیگر از علائم آسم احساس اضطراب است. این علامت معمولا هنگامی رخ می‌دهد که بیمار مبتلا به آسم دچار واکنش‌های روانشناختی می‌شود. وقتی فرد مبتلا به بیماری آسم هنگام تنفس، انجام برخی تمرینات و فعالیت‌های بدنی، و هنگام خواب دچار رنج و ناراحتی می‌شود، بدون شک احساس استرس و اضطراب به وی دست خواهد داد.

هم‌چنین احساس اضطراب ناشی از بیماری آسم می‌تواند به دلیل تنگ شدن مجاری تنفسی ایجاد شود، و همین عامل نیز باعث درد قفسه‌ی سینه و سختی در تنفس می‌شود. بنابراین، جهت تسکین احساس اضطراب ناشی از بیماری آسم، لازم است اقدامات درمانی لازم را انجام دهید و داروهای مناسبی را جهت درمان بیماری آسم مصرف کنید؛ پزشک معالج برای درمان علائم آسم معمولا از دارویی نظیر کورتیکواستروئید استنشاقی استفاده می‌کند.

۹. اختلال خواب

بیماران مبتلا به بیماری آسم، درست مانند بیماران مبتلا به کم‌خونی، دچار اختلال خواب خواهند شد. بنابراین، یکی دیگر از علائم آسم اختلال در خواب یا بروز مشکل در خواب است. رابطه‌ی میان ابتلا به بیماری آسم و اختلال در خواب کاملا روشن است؛‌ از آن‌جا که بیماری آسم در طول روز باعث احساس ناراحتی فراوان می‌شود، فرد مبتلا به این بیماری مجبور است عمیق نفس بکشد؛ هم‌چنین عمل دم و بازدم وی طولانی‌تر از افراد سالم خواهد بود. این احساس ناراحتی بدون شک فرد را در طول شب بیدار نگه می‌دارد، و باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شود.

از آن‌جا که اختلال در خواب بر میزان بهره‌وری فرد بیمار در طول روز تاثیر منفی می‌گذارد، و هم‌چنین کیفیت کلی زندگی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، لازم است برخی اقدامات درمانی و دارویی را به عمل آورد. جهت پیشگیری از تاثیرات منفی بیماری آسم بر برنامه‌ی خواب‌تان لازم است برخی عادات سالم را در زندگی‌تان به وجود بیاورید:

الف. خوابیدن در دمای سازگار و مناسب با دمای بدن.
ب. خوابیدن در اتاقی پاکیزه و کاملا تاریک.
پ. دوش آب گرم، قبل از خواب.
ت. گوش دادن به موسیقی آرام یا مطالعه پیش از خواب.

۱۰. سردرگمی روانی

علامت دیگری که نشان‌دهنده‌ی ابتلا به بیماری آسم است، مواجهه با سردرگمی روانی است. بنابراین، پرسشی که در این بخش مطرح می‌شود این است که چرا بیماری آسم می‌تواند به سردرگمی روانی منجر شود؟ اساسا، بیماری آسم می‌تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی شود، و همین عامل نیز از لحاظ روانی به رنجش و سرخوردگی منجر می‌شود؛ زیرا فرد بیمار در هنگام تنفس و خواب با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کند. در واقع، بی‌‌خوابی می‌تواند توانایی فرد را در تمرکز بر مسائل مختلف کاهش دهد، و باعث ایجاد سردرگمی درونی در فرد مبتلا به بیماری آسم شود.

بنابراین، جهت درمان سردرگمی روانی ناشی از ابتلا به بیماری آسم، تنها کار ممکن انجام اقدامات درمانی مناسب در اسرع وقت است؛ در این صورت، پزشک معالج می‌تواند علت‌های اصلی سردرگمی روانی فرد را تشخیص دهد و بهترین داروهای ممکن را تجویز کند. هم‌چنین شرکت در جلسات روان‌درمانی نیز برای افراد مبتلا به سردرگمی ناشی از بیماری آسم بسیار موثر و مفید خواهد بود.

علائم آسم

۱۱. رنگ پریدگی

از دیگر علائمی که نشان‌دهنده‌ی ابتلا به بیماری آسم هستند، می‌توان به رنگ پریدگی صورت اشاره کرد. با این‌که رنگ پریدگی عمدتا در میان افراد مبتلا به کم‌ خونی شایع است، ولی برخی دیگر از عوامل نظیر بیماری آسم نیز نقش قابل ملاحظه‌ای در رنگ پریدگی بیماران ایفا می‌کنند. این وضعیت باعث می‌شود رنگ صورت بیمار در مقایسه با افراد سالم غیر طبیعی و غیر معمول جلوه کند.

افراد مبتلا به بیماری آسم معمولا با تنگی نفس دست و پنجه نرم می‌کنند. تنگی نفس می‌تواند به تغییر در رنگ پوست منجر شود و بنابراین، بیماری آسم می‌تواند باعث رنگ پریدگی شود، زیرا این وضعیت معمولا هنگامی رخ می‌دهد که اکسیژن کافی در جریان خون وجود نداشته باشد. جهت اجتناب از بروز چنین نشانه‌ای، نخستین اقدام لازم جهت درمان بیماری آسم استفاده از داروهای تجویزی پزشک، از قبیل کورتیکواستروئید استنشاقی است.

۱۲. درد و گرفتگی گردن

یکی دیگر از علائم آسم احساس درد در گردن، به ویژه احساس گرفتگی گردن است. با این‌که معمولا گردن درد به دلیل ابتلا به بیماری آرتروز یا آسیب‌های ماهیچه‌ای ایجاد می‌شود، ولی بیماری آسم نیز می‌تواند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشد. بیماری آسم معمولا باعث می‌شود افراد مبتلا در هنگام تنفس با مشکلات شدیدی رو به رو باشند و بنابراین، باعث می‌شود در هر بار نفس کشیدن گردن و قفسه‌ی سینه منقبض شوند.

هر گاه هنگام تنفس با مشکل مواجه شدید و هم‌زمان، در ناحیه‌ی گردن و قفسه‌ی سینه احساس درد کردید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا به احتمال زیاد به بیماری آسم دچار شده‌اید. پزشک معالج احتمالا با استفاده از روش‌های زیر به بررسی علت‌های گردن درد می‌پردازد:

الف. آزمایش خون
ب. رادیولوژی
پ. سی‌تی اسکن
ت. ام‌آر‌آی

به خاطر داشته باشید، چنان‌چه سابقه‌ی ابتلا به بیماری آسم دارید، همیشه کورتیکواستروئید استنشاقی به همراه داشته باشید، زیرا این دارو باعث تسکین مشکلات تنفسی می‌شود و از شما در برابر ابتلا به گردن درد محافظت می‌کند.

۱۳. سیانوز لب‌ یا لب‌های آبی

علامت دیگر نشان‌دهنده‌ی بیماری آسم اختلالی است به اسم سیانوز لب‌ یا لب‌های آبی. سیانوز لب وضعیتی است که نشان می‌دهد اکسیژن کافی در خون وجود ندارد و هم‌چنین نشان‌دهنده‌ی وجود ناهنجاری در هموگلوبین خون است؛ بنابراین، لب‌های فرد بیمار آبی‌رنگ می‌شود. در حقیقت، سیانوز لب یکی از شایع‌ترین علائمی است که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیماری آسم باشد.

هر گاه دچار تنگی نفس شُدید، و به همراه آن احساس درد در قفسه‌ی سینه به سراغ‌تان آمد و هم‌چنین رنگ لب‌های‌تان تغییر کرد، باید در اسرع وقت اقدامات درمانی لازم را به عمل آورید، زیرا این نشانه‌ها حاکی از ابتلا‌ی‌تان به بیماری آسم هستند. پزشک معالج به منظور درمان بیماری آسم، و هم‌چنین بازیابی جریان خون اکسیژن‌دار به لب‌های‌تان جهت طبیعی شدن رنگ آن‌ها، داروهای لازم را تجویز می‌کند.

تیرگی لب

۱۴. دشواری در تکلم

علامت دیگری که در بیماران مبتلا به آسم شایع است، دشواری در تکلم است. دشواری در تکلم وضعیتی است که می‌تواند بر توانایی بیان آوای در هنگام تکلم تاثیر منفی بگذارد. با این‌که علت‌های فراوانی می‌توانند باعث ابتلای آدم‌ها به دشواری در تکلم شوند، در واقع، بیماری آسم یکی از علت‌های اصلی این وضعیت به شمار می‌رود.

وقتی افراد به بیماری آسم مبتلا می‌شوند، ریه‌ی آن‌ها نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی اکسیژن جذب کند؛ آن‌گاه، دستگاه تنفسی این افراد تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است دچار ضعف شود؛ به همین دلیل نیز بروز برخی مشکلات در تکلم از جمله علائم شایع در میان افراد مبتلا به بیماری آسم است. بنابراین، چنان‌چه در کنار سایر علائم بیماری آسم نظیر درد قفسه‌ی سینه و تنگی نفس، دچار دشواری در تکلم شُدید، لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا وی کمک‌تان کند بتوانید در هنگام صحبت کردن، تنفس‌تان را کنترل کنید. استفاده از کورتیکواستروئید استنشاقی می‌تواند در این وضعیت بسیار مفید و موثر باشد.

۱۵. نفس نفس زدن به همراه انقباض قفسه‌ی سینه

از جمله دیگر علائم آسم تنفس سریع (یا نفس نفس زدن) است که معمولا به دنبال آن، فرد مبتلا به این بیماری دچار انقباضات قفسه‌ی سینه می‌شود؛ معمولا به طور کلی به این وضعیت هایپرونتیلیشن می‌گویند. هایپرونتیلیشن وضعیتی است که در آن، فرد بیمار بسیار سریع نفس می‌کشد؛ این وضعیت معمولا به دلیل عفونت‌های ریوی یا نارسایی قلبی ایجاد می‌شود. از آن‌جا که بیماری آسم به التهابات ریه مربوط می‌شود،‌ در صورت ابتلا به این بیماری قطعا هایپرونتیلیشن نیز رخ خواهد داد.

هر گاه به همراه هایپرونتیلیشن به درد قفسه‌ی سینه و تنگی نفس دچار شدید، قطعا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. هر گاه به هایپرونتیلیشن ناشی از بیماری آسم مبتلا شدید، پزشک معالج داروهای استنشاقی تجویز خواهد کرد که بتوانند مجاری تنفسی‌تان را باز کنند، داروهایی از قبیل سالبوتامول و آنتی‌بیوتیک‌هایی که می‌توانند عفونت‌ها را از بین ببرند.

چنان‌چه به بیماری آسم مبتلا هستید و می‌خواهید از بروز هایپرونتیلیشن پیشگیری کنید، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

الف. اجتناب از قرار گرفتن در معرض محرک‌ها و مواد آلرژی‌زا
ب. استفاده از ماسک هنگام تردد در مکان‌های عمومی به منظور اجتناب از آلودگی‌ها

۱۶. عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی

علامت دیگری که از مهمترین علائم آسم است، عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی است. عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی عبارت هستند از عفونت‌های واگیردار مربوط به مجاری فوقانی دستگاه تنفسی که شامل بینی، گلو، حلق، حنجره، و برونش (نایژه‌ها) می‌شوند. عفونت بخش فوقانی دستگاه تنفسی معمولا به دلیل ابتلا به سرماخوردگی معمولی ایجاد می‌شود. بیماری آسم نیز می‌تواند به طور ناگهانی باعث بروز سرماخوردگی شود، و همین عامل نیز به عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی منجر می‌شود.

بنابراین، هرگاه به همراه سایر علائم شایع بیماری آسم نظیر تنگی نفس و درد قفسه‌ی سینه، دچار عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی شدید، لازم است فورا به بیمارستان مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم از جانب پزشک متخصص انجام شود. پزشک معالج برای درمان عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی معمولا اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

الف. تجویز داروهای ضد سرفه، اکسپکتورانت، ویتامین C، و روی.
ب. تجویز داروی ضد احتقان بینی به منظور بهبود در فرایند تنفس.
پ. تجویز داروی مسکن جهت تسکین درد قفسه‌ی سینه و هم‌چنین گردن درد ناشی از بیماری آسم.

درمان عفونت گلو

۱۷. خارش گلو

یکی دیگر از علائم آسم خارش گلو است. خارش گلو یکی از شایع‌ترین نشانه‌های آلرژی (حساسیت) و هم‌چنین التهاب بدن است؛ وقتی فرد دچار بیماری آسم می‌شود، ریه‌های وی ملتهب می‌شوند.

با این‌که خارش گلو به طور کلی وضعیت خطرناکی نیست، و اساسا نیازی به درمان پزشکی ندارد، ولی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های خطرناک نیز باشد. بنابراین، هر گاه دچار خارش گلو شدید، باید نزد یک متخصص بروید تا بتواند هر گونه بیماری خطرناکی را به موقع تشخیص دهد. هر چه بتوان بیماری آسم را زودتر تشخیص داد، احتمال درمان آن بیش‌تر خواهد شد.

۱۸. گرفتگی بینی

از دیگر علائم آسم می‌توان به گرفتگی بینی اشاره کرد. گرفتگی بینی وضعیتی است که هنگام پر شدن یا التهاب بینی ایجاد می‌شود. با این‌که گرفتگی بینی معمولا در اثر سرماخوردگی یا برخی بیماری‌های خفیف ایجاد می‌شود، بیماری آسم نیز می‌تواند نقش قابل ملاحظه‌ای در بروز گرفتگی بینی داشته باشد.

بنابراین، هر گاه دچار گرفتگی بینی شُدید، می‌توانید آن را در خانه درمان کنید، یا این‌که جهت انجام اقدامات درمانی نزد پزشک بروید. اگر می‌خواهید گرفتگی بینی را در منزل درمان کنید، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

الف. هنگام خواب سرتان را روی بالش و بالاتر از بدن قرار دهید تا مخاط داخل مجرای بینی‌تان خارج شود.
ب. یک اسپری نمکی از داروخانه تهیه کنید و با استفاده از آن، مخاط داخل بینی را از بین ببرید و التهاب مجاری بینی‌تان را کاهش دهید.

ولی چنان‌چه گرفتگی‌ بینی‌تان بعد از گذشت چند روز از انجام درمان‌های خانگی هم‌چنان پا بر جا باقی ماند، لازم است جهت دریافت کمک‌های درمانی به پزشک مراجعه کنید.

۱۹. تب شدید

یکی دیگر از علائم آسم تب شدید است. تب وضعیتی است که در آن، هیپوتالاموس موجود در مغز دمای معمول مغز را تغییر می‌دهد؛ این عامل باعث می‌شود فرد مبتلا احساس لرزش کند، و بدن وی جهت افزایش دمای خود شروع به ارتعاش می‌کند. علت‌های اصلی بروز ناگهانی تب شامل بروز عفونت و التهاب در بدن می‌شوند؛ بنابراین، در صورت ابتلا به بیماری آسم، فرد مبتلا از التهاب ریه‌های‌اش رنج می‌برد، بدون شک به تب شدید دچار خواهد شد.

هر گاه در کنار ابتلا به تب شَدید، با سایر علائم بیماری آسم نظیر درد در قفسه‌ی سینه، تنگی نفس، و سردرگمی روانی نیز مواجه شُدید، لازم است در اسرع وقت به انجام اقدامات درمانی بپردازید، زیرا ممکن است این علائم نشانه‌ای از ابتلا به بیماری آسم باشند. جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری حاد آسم، هنگام ورود به فضای آزاد همیشه باید ماسک بزنید.

درمان سردرد با داروهای گیاهی

۲۰. سر درد

یکی دیگر از علائم آسم بروز سر درد است. سر درد وضعیت شایعی است که باعث ایجاد درد و برخی ناراحتی‌های مرتبط با سر، جمجمه، یا گردن می‌شود. با این‌که سر درد معمولا دارای علت‌های فراوانی است، بیماری آسم نیز قطعا می‌تواند یکی از دلایل بروز این وضعیت باشد.

با این‌که سر درد ممکن است بدون انجام هیچ گونه اقدام درمانی خاصی بر طرف شود، در صورت ادامه‌دار بودن این وضعیت، لازم است جهت دریافت کمک‌های درمانی به پزشک مراجعه کنید، زیرا سر درد می‌تواند نشانه‌ای از بروز بیماری‌های خطرناک گوناگونی باشد.

به این ترتیب، اکنون از تمام علائم بیماری آسم و مسائل ضروری درباره‌ي این بیماری مطلع شده‌اید. با این‌که معمولا نمی‌توان از بروز بیماری آسم پیشگیری کرد، ولی باید از هر چیز که باعث وخیم شدن وضعیت بیماری آسم می‌شود، دوری کنید. همواره سلامت باشید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: drhealthbenefits

علائم آسم: ۲۰ نشانه بیماری آسم که از آن‌ها مطلع نیستید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی