کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ نکته درباره علائم، کنترل و درمان فشار خون بالا یا هایپرتنشن

هایپرتنشن همان بیماری فشارخون بالا یا پرفشاری خون است. این وضعیت می‌تواند پیامدهای وخیمی برای سلامتی به همراه داشته باشد و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته‌ی مغزی، و گاهی اوقات مرگ را نیز افزایش دهد. فشار خون نیرویی است که خون بر دیواره‌ی عروق خونی وارد می‌کند. این فشار به مقاومت عروق خونی و شدت ضربان قلب بستگی دارد. تقریبا نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده دارای فشار خون بالا هستند، ولی بسیاری از آن‌ها از این حقیقت خبر ندارند.

فشار خون بالا یا هایپرتنشن عامل خطر اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی، نارسایی قلبی، و آنوریسم شناخته می‌شود. جهت حفظ سلامتی بدن و کاهش خطر ابتلا به این وضعیت‌های خطرناک باید فشار خون را تحت کنترل در آوریم.

در این مقاله، توضیحاتی را درباره‌ی علت‌های افزایش فشار خون، نحوه‌ی تشخیص آن، و راه‌های حفظ آن در حد طبیعی ارائه خواهیم داد.

علائم، کنترل و درمان فشار خون بالا یا هایپرتنشن

کنترل و درمان

اصلاح و بهبود سبک زندگی به عنوان نخستین اقدام و روش استاندارد برای درمان فشار خون بالا به شمار می‌رود. در این خصوص چند توصیه برای‌تان داریم:

۱. انجام مرتب فعالیت‌های بدنی

طبق دستورالعمل‌های جدید، تمام آدم‌ها از جمله افراد مبتلا به فشار خون بالا باید در هفته دست‌کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی با شدت بالا داشته باشند.

آدم‌ها باید دست‌کم ۵ روز در هفته فعالیت بدنی انجام بدهند.

برخی از فعالیت‌‌‌های بدنی مناسب عبارت هستند از پیاده‌روی، آهسته دویدن، دوچرخه‌سواری، یا شنا.

۲. کاهش استرس

اجتناب از استرس یا آگاهی از راه‌های کنترل آن می‌تواند به آدم‌ها کمک کند فشار خون‌شان را تحت کنترل در بیاورند.

مراقبه (مدیتیشن)، حمام گرم، یوگا، و صرفا انجام یک پیاده‌روی طولانی از جمله روش‌های ریلکسیشن یا آرامش‌بخشی هستند که می‌توانند به تسکین استرس کمک کنند.

برای مقابله با استرس نباید به سراغ مصرف الکل، مصرف تفریحی مواد، تنباکو، و مواد غذایی ناسالم بروید، زیرا این عوامل به خودی خود می‌توانند فشار خون و عوارض ناشی از هایپرتنشن را افزایش دهند.

سیگار کشیدن نیز فشار خون را افزایش می‌دهد. عدم مصرف سیگار یا ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا، وضعیت‌های قلبی خطرناک، و سایر بیماری‌ها را کاهش دهد.

۳. مصرف دارو

مصرف برخی داروهای خاص نیز می‌تواند به درمان فشار خون بالا کمک کند. پزشکان معمولا ابتدا دوز پایینی از این داروها را برای بیمار تجویز می‌کنند. مصرف داروهای ضد فشار خون معمولا عوارض جانبی خفیفی به همراه دارد.

در نهایت، بیماران مبتلا به فشار خون بالا برای کنترل فشار خون‌شان به مصرف ترکیبی از دو یا چند دارو نیاز پیدا می‌کنند.

داروهای ضد فشار خون معمولا عبارت هستند از:

الف. داروهای ادرارآوری نظیر مدرهای تیازیدی، کلرتالیدون، و اینداپامید
ب. مسدودکننده‌‌های بتا و مسدودکننده‌های آلفا
پ. مسدودکننده‌های کانال کلسیم
ت. آگونیست‌های مرکزی
ث. مهارکننده آدرنرژیک محیطی
ج. وازودیلاتور
چ. بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین
ح. مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین

نحوه‌ی انتخاب این داروها به فرد بیمار و هر گونه وضعیت و بیماری زمینه‌ای وی بستگی دارد.

هر یک از بیمارانی که از داروهای ضد فشار خون استفاده می‌کند، پیش از مصرف هر نوع داروی بدون نسخه‌، از جمله داروهای ضد احتقان، باید به دقت مطالب مندرج روی برچسب این داروها را مطالعه کند. این داروهای بدون نسخه ممکن است با داروهایی که برای کاهش فشار خون استفاده می‌شوند، تداخل ایجاد کنند.

رژیم غذایی

آدم‌ها یا پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مفید برای قلب می‌توانند از بروز بیماری فشار خون بالا پیشگیری کنند.

۴. کاهش مصرف نمک

میانگین مصرف نمک آدم‌ها در بیش‌تر کشورها در سراسر دنیا حدود ۹ الی ۱۲ گرم در طول روز است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند، برای کمک به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا و مشکلات قلبی ناشی از آن مصرف روزانه‌ی نمک را به زیر ۵ گرم برسانید.

کاهش مصرف نمک نه تنها برای حفظ سلامتی مبتلایان به فشار خون بالا، بلکه برای همه‌ی آدم‌ها مفید است.

۵. پرهیز از مصرف یا عدم زیاده‌روی در مصرف الکل

مصرف الکل چه به اندازه‌ی متعادل و چه بیش از اندازه می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود.

پزشکان معمولا توصیه می‌کنند از مصرف الکل پرهیز کنید؛ ولی طبق توصیه‌ی انجمن قلب آمریکا، مردان به طور روزانه می‌توانند حداکثر دو نوشیدنی و زنان حداکثر یک نوشیدنی الکلی مصرف کنند.

چنان‌چه نمی‌توانید از مصرف الکل پرهیز کنید تا مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها را کاهش دهید، حتما از مراکز مخصوص ترک الکل کمک بخواهید.

۶. افزایش مصرف میوه و سبزی و کاهش مصرف چربی

آدم‌های مبتلا به فشار خون بالا یا آن‌هایی که در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند، باید تا آن‌جا که می‌توانند میزان مصرف چربی (به طور کلی) و چربی اشباع شده را کاهش دهند.

متخصصان توصیه می‌کنند، به جای خوراکی‌های مملو از چربی، مواد غذایی زیر را مصرف کنید:

الف. غلات کامل و خوراکی‌های سرشار از فیبر
ب. انواع میوه‌ها و سبزی‌ها
پ. لوبیا، سایر حبوبات و آجیل
ت. ماهی‌های غنی از امگا-۳، دست‌کم دو بار در هفته
ث. روغن‌های گیاهی نظیر روغن زیتون
ج. گوشت ماهی و مرغ بدون پوست
چ. محصولات لبنی کم چربی

به علاوه، پرهیز از مصرف چربی‌های ترانس، روغن‌های گیاهی هیدروژنه، چربی‌های حیوانی، و هم‌چنین، پرخوری در هر وعده‌ی غذایی برای پیشگیری یا کنترل فشار خون بالا بسیار ضروری هستند.

برخی از چربی‌ها، نظیر چربی‌های موجود در روغن ماهی و روغن زیتون، می‌توانند به حفظ سلامت قلب کمک کنند. با وجود این، این چربی‌ها نیز به هر حال جزء خانواده‌ی چربی‌ها هستند. یعنی با این‌که مصرف آن‌ها معمولا برای سلامت انسان مفید است، آدم‌های مبتلا به فشار خون یا در معرض ابتلا به این وضعیت نباید در مصرف آن‌ها نیز زیاده‌روی کنند، و آن‌ها را نیز به عنوان جزئی از خانواده‌ی چربی‌ها باید در حد تعادل مصرف کنند.

۷. کنترل وزن بدن

اضافه وزن نیز می‌تواند به بروز فشار خون کمک کند. معمولا پس از کاهش وزن، فشار خون نیز کم‌تر می‌شود؛‌ زیرا در این شرایط، قلب مجبور نمی‌شود برای پمپاژ خون به تمام نواحی بدن، سخت‌تر کار کند.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل با میزان مصرف کالری هماهنگ با جثه، جنسیت، و سطح فعالیت روزانه می‌تواند به کاهش وزن و در نتیجه، کاهش فشار خون کمک کند.

۸. رژیم غذایی دش

مؤسسه ملی قلب، ریه و خون ایالات متحده پیروی از رژیم غذایی دش را به آدم‌های مبتلا به فشار خون بالا توصیه کرده است. دش (DASH) یک اصطلاح انگلیسی است که از ترکیب حروف اول کلمات عبارتی به معنی “‌روش رژیمی برای کاهش هایپرتنشن‌”‌ درست شده است.

رژیم غذایی دش یک برنامه‌ی غذایی انعطاف پذیر و متعادل با پایه‌ی علمی محکمی است که طی پژوهش‌های صورت گرفته در موسسه‌ی ملی قلب، ریه، و خون آمریکا به دست آمده است؛ به گفته‌ی پژوهشگران این موسسه، رژیم غذایی دش

الف. فشار خون را کاهش می‌دهد
ب. سطح چربی‌ها را در جریان خون بهبود می‌بخشد
پ. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را نیز کم‌تر می‌کند

این موسسه یک کتاب آشپزی به عنوان “‌دستورالعمل‌های حفظ قلب‌” را نیز تهیه کرده است که در آن، ایده‌های غذایی مفیدی برای کاهش فشار خون ارائه شده‌اند.

نتایج یک پژوهش در ۲۰۱۴ نشان داد، مصرف مکمل‌های حاوی پروبیوتیک به مدت ۸ هفته ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به هایپرتنشن کمک کند.

۹. علت‌های ایجاد فشار خون بالا

علت ایجاد هایپرتنشن یا وضعیت فشار خون بالا معمولا مشخص نمی‌شود. در بیش‌تر موارد، فشار خون بالا بر اثر یک بیماری زمینه‌ای ایجاد می‌شود.

پزشکان فشار خون بالایی را که بر اثر یک وضعیت یا بیماری دیگر ایجاد نشده باشند، هایپرتنشن اولیه یا اساسی می‌نامند.

چنان‌چه یک وضعیت یا بیماری زمینه‌ای باعث ایجاد فشار خون بالا شده باشد، پزشکان به این نوع فشار خون بالا هایپرتنشن ثانویه می‌گویند.

فشار خون اولیه می‌تواند در نتیجه‌ی عوامل متعددی از جمله عوامل زیر ایجاد شود:

الف. حجم پلاسمای خون
ب. فعالیت‌های هورمونی در بدن آدم‌هایی که برای کنترل حجم و فشار خون‌شان دارو مصرف می‌کنند
پ. عوامل محیطی نظیر استرس و کم تحرکی

فشار خون ثانویه دارای علت‌های مشخصی است و همان‌طور که گفته شد، جزء عوارض جانبی ابتلا به یک وضعیت یا یک بیماری زمینه‌ای به شمار می‌رود. ‌

بیماری مزمن کلیوی یکی از علت‌های شایع فشار خون بالا است؛ زیرا در این وضعیت، کلیه‌های نمی‌توانند مایعات بدنی را به خوبی تصفیه و تخلیه کنند. همین مایعات اضافه باعث بالا رفتن فشار خون می‌شوند.

وضعیت‌هایی که باعث بروز هایپرتنشن می‌شوند، عبارت هستند از:

الف. دیابت، به دلیل ایجاد مشکلات کلیوی و آسیب‌های عصبی
ب. بیماری کلیوی
پ. فئوکروموسیتوما، نوع نادری از سرطان در غدد فوق کلیوی
ت. سندرم کوشینگ ناشی از مصرف داروهای کورتیکواستروئید
ث. هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، اختلال در کارکرد غدد فوق کلیوی در ترشح کورتیزول
ج. پرکاری تیروئید
چ. پرکاری پاراتیروئید که بر سطوح کلسیم و فسفر موجود در بدن تاثیر می‌گذارد
ح. بارداری
خ. آپنه‌ی خواب
د. چاقی مفرط

۱۰. عوامل خطر

برخی از عوامل وجود دارند که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهند.

الف. سن: احتمال ابتلا به فشار خون بالا در آدم‌های ۶۰ سال به بالا بیش‌تر است. فشار خون ممکن است به طور فزاینده‌ای با افزایش سن بالاتر برود؛ زیرا سرخرگ‌های انسان به تدریج بر اثر انباشت پلاک‌ها سخت‌تر و باریک‌تر می‌شوند.

ب. نژاد: برخی از نژادها و قوم‌ها بیش‌تر از سایرین در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند. برای مثال، احتمال ابتلای سیاه‌پوستان آمریکایی به فشار خون بالا در مقایسه با سایر گروه‌های قومی در این کشور بیش‌تر است.

پ. جثه و وزن: داشتن اضافه وزن یا چاقی مفرط یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به فشار خون بالا به شمار می‌رود.

ت. مصرف الکل و تنباکو: مصرف مرتب مقدار زیادی الکل و تنباکو نیز می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود.

ث. جنسیت: طبق نتایج یک بررسی در ۲۰۱۸، احتمال ابتلا مردان به فشار خون بالا بیش‌تر از زنان است. با وجود این، زنان پس از ورود به دوره‌ی یائسگی نیز به اندازه‌ی مردان در معرض خطر ابتلا به هایپرتنشن قرار می‌گیرند.

ج. ابتلا به یک بیماری زمینه‌ای: بیماری قلبی و عروقی، دیابت، بیماری مزمن کلیوی، و سطوح بالای کلسترول می‌توانند باعث افزایش فشار خون شوند – به خصوص، در سالمندان.

برخی دیگر از عوامل خطر ابتلا به این وضعیت عبارت هستند از:

الف. سبک زندگی ساکن و کم تحرک
ب. داشتن رژیم غذایی مملو از نمک و چربی
پ. مصرف پایین پتاسیم

به علاوه، ناتوانی در کنترل استرس و سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا نیز می‌توانند در افزایش خطر ابتلا به این وضعیت تاثیرگذار باشند.

۱۱. علائم هایپرتنشن

امکان آدم‌های مبتلا به فشار خون بالا متوجه‌ی هیچ گونه علامتی نشوند؛ به همین خاطر، عده‌ای این وضعیت را “‌قاتل خاموش‌”‌ نامیده‌اند. بدون تشخیص به موقع این وضعیت، فشار خون بالا می‌تواند به قلب، عروق خونی، و سایر اندام بدن از جمله کلیه‌ها آسیب برساند.

بنابراین، بررسی مرتب فشار خون بسیار حیاتی و ضروری است.

در موارد نادر و شدید، فشار خون بالا ممکن است باعث تعریق زیاد، اضطراب، مشکلات خواب، و سرخ شدن صورت شود.

چنان‌چه فشار خون بالا به مرحله‌ی بحرانی برسد، فرد بیمار ممکن است دچار سردرد و خونریزی بینی شود.

۱۲. عوارض فشار خون بالا

هایپرتنشن در طولانی مدت از طریق تصلب شرایین می‌تواند باعث ایجاد عوارضی در بدن شود؛ تصلب شرایین وضعیتی است که در آن، پلاک‌ها به دیواره‌های عروق خونی می‌چسبند و باعث باریک شدن‌شان می‌شوند.

باریک شدن عروق خونی می‌تواند وضعیت فشار خون بالا را وخیم‌تر کند؛ زیرا در این شرایط، قلب برای پمپاژ خون به تمام نواحی بدن مجبور است با فشار بیش‌تری کار کند.

فشار خون ناشی از تصلب شرایین می‌تواند به ایجاد عوارض زیر منجر شود:

الف. نارسایی قلبی و حمله‌ی قلبی
ب. آنوریسم یا ایجاد برآمدگی‌های غیر طبیعی بر سطح دیواره‌ی سرخرگ‌ها که ممکن است بترکند
پ. نارسایی کلیوی
ت. سکته‌ی مغزی
ث. قطع عوض
ج. رتینوپاتی یا آسیب دیدن شبکیه چشم بر اثر فشار خون بالا که ممکن است به نابینایی منجر شود

بررسی مرتب فشار خون می‌تواند از بروز چنین عوارض شدیدی پیشگیری کند.

۱۳. بررسی فشار خون

دستگاه فشارسنج خون می‌تواند به همه‌ی آدم‌ها در اندازه‌گیری و کنترل فشار خون کمک کند.

برای اندازه‌‌گیری و بررسی فشار خون همیشه نیاز نیست به پزشک مراجعه شود. دستگاه‌های خانگی فشار خون را می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی خریداری کنید.

افزایش فشار خون برای یک دوره‌ی کوتاه مدت ممکن است صرفا یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به برخی وضعیت‌های جسمی و محیطی باشد. برای مثال، استرس حاد و انجام فعالیت‌های بدنی شدید می‌توانند فشار خون را در بدن همه‌ی آدم‌های سالم به مدت کوتاهی بالا ببرند.

به همین دلیل، تشخیص بیماری فشار خون بالا نیازمند بررسی مداوم فشار خون در یک دوره‌ی زمانی است.

انجمن قلب آمریکا در ۲۰۱۷ دستورالعملی را منتشر کرد که در آن فشار خون بالا یا هایپرتنشن را بدین شکل تعریف شده است: وضعیتی که در آن، فشار خون به طور مداوم بالاتر از ۱۳۰ بر روی ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد.

عدد مربوط به فشار سیستولی – ۱۳۰ میلی‌متر جیوه – به میزان فشار خونی اشاره دارد که قلب به تمام نواحی بدن پمپاژ می‌کند. عدد مربوط به فشار دیاستولی – ۸۰ میلی‌متر جیوه – به فشار خون در حالتی اشاره می‌کند که قلب منبسط شده و در حال پر شدن از خون است.

بر اساس دستورالعمل انجمن قلب آمریکا در ۲۰۱۷،‌ وضعیت‌های مختلف فشار خون در بدن به ترتیب زیر هستند:

فشار سیستولی

(بر حسب میلی‌متر جیوه)

فشار دیاستولی

(بر حسب میلی‌متر جیوه)

فشار خون طبیعی کم‌تر از ۱۲۰کم‌تر از ۸۰
فشار خون افزایش یافته بین ۱۲۰ و ۱۲۹کم‌تر از ۸۰
مرحله‌ی اول هایپرتنشن بین ۱۳۰ و ۱۳۹بین ۸۰ و ۸۹
مرحله‌ی دوم هایپرتنشن حداقل ۱۴۰حداقل ۹۰
وضعیت بحرانی هایپرتنشن بالاتر از ۱۸۰بالاتر از ۱۲۰

چنان‌چه دستگاه فشارسنج وضعیت بحرانی هایپرتنشن را نشان داد، ۲ الی ۳ دقیقه صبر کنید و مجددا فشار خون را اندازه‌گیری کنید.

اگر هم‌چنان فشار خون در وضعیت بحرانی یا بالاتر بود، به این معنی است که وضعیت بیمار اورژانسی است.

در این صورت، باید به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید یا بیمار را فورا به مرکز اورژانس برسانید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: medicalnewstoday

۱۳ نکته درباره علائم، کنترل و درمان فشار خون بالا یا هایپرتنشن


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی