کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سرطان استخوان: ۹ نکته درباره علائم، علت و درمان سرطان استخوان

سرطان استخوان می‌تواند در هر استخوانی از بدن ایجاد شود، ولی این وضعیت غالبا استخوان لگن و استخوان‌های بلند بازوها و پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سرطان استخوان وضعیتی نادر است، به طوری که تنها کم‌تر از یک درصد از تمام سرطان‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. در واقع، شیوع تومورهای استخوانی غیر سرطانی از موارد سرطانی آن بسیار بیش‌تر است.

علائم، علت و درمان سرطان استخوان

اصطلاح “‌سرطان استخوان‌” شامل سرطان‌هایی نمی‌شود که از سایر بخش‌های بدن شروع شده باشند و به صورت متاستاز به استخوان گسترش یافته باشند. بلکه این سرطان‌ها بر اساس محلی از بدن نامگذاری می‌شوند که سرطان از همان جا آغاز شده است؛ مثلا سرطان سینه‌ای که به استخوان متاستاز می‌شود، هم‌چنان سرطان سینه نامیده می‌شود.

برخی انواع سرطان استخوان عمدتا در کودکان ایجاد می‌شوند، در حالی که سایر انواع این سرطان غالبا به سراغ بزرگسالان می‌آیند. جراحی برداشت تومور رایج‌ترین روش درمانی این سرطان است، ولی شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز ممکن است برای درمان سرطان استخوان به کار بروند. پزشک بر اساس نوع سرطان استخوان روش درمانی آن را انتخاب می‌کند – که شامل جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی است.

۱. انواع سرطان استخوان

سرطان‌های استخوان بر اساس نوع سلولی که سرطان در آن‌ها شروع می‌شود، به انواع متفاوتی تقسیم می‌شوند. شایع‌ترین انواع سرطان استخوان شامل موارد زیر می‌شوند:

الف. استئوسارکوما شایع‌ترین شکل سرطان استخوان است‌. در این نوع سرطان، سلول‌های سرطانی به تولید استخوان می‌پردازند. این گونه از سرطان استخوان غالبا در کودکان و نوجوانان، و در استخوان‌های پا یا دست بروز می‌کند. در موارد نادر، استئوسارکوما ممکن است در خارج از استخوان به وجود بیاید (استئوسارکومای خارج استخوانی).
ب. کندروسارکوما دومین نوع شایع سرطان استخوان است. در این تومور، سلول‌های سرطانی به تولید غضروف می‌پردازند. کندروسارکوما معمولا در استخوان لگن، پاها، و دست‌ها، و در افراد میانسال و سالخورده بروز می‌کند.
پ. سارکوم یوئینگ توموری است که معمولا در استخوان لگن، پاها، و دست‌ها، و در کودکان و نوجوانان ایجاد می‌شود.

۲. علائم

نشانه‌ها و علائم سرطان استخوان عبارت هستند از

الف. استخوان درد
ب. ورم و احساس ناراحتی در اطراف محل تومور
پ. ضعف استخوان که ممکن است به شکستگی منجر شود
ت. خستگی مفرط
ث. کاهش وزن بی‌دلیل

زمان مراجعه به پزشک

چنان‌چه یک کودک یا یک فرد بزرگسال دچار درد استخوانی با ویژگی‌های زیر بشود، باید فورا نزد پزشک برود.

الف. دردی که به طور نوسانی برطرف می‌شود و عود می‌کند
ب. دردی که شب‌ها شدیدتر می‌شود
پ. دردی که پس از استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه برطرف نمی‌شود

۳. علت‌ها

علت بروز بیش‌تر انواع سرطان‌های استخوان هنوز مشخص نیست. تعداد اندکی از سرطان‌های استخوان با عوامل ارثی در ارتباط هستند، در حالی‌که سایر انواع این سرطان ممکن است بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ایجاد شوند.

۴. عوامل خطر

هنوز مشخص نیست چه عاملی دقیقا باید بروز سرطان استخوان می‌شود، ولی پزشکان عواملی را کشف کرده‌اند که با افزایش خطر ابتلا به این سرطان در ارتباط هستند؛ از جمله

الف. سندرم‌‌های ژنتیکی و ارثی. برخی انواع خاص سندرم‌های ژنتیکی که از طریق خانواده منتقل می‌شوند می‌توانند خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش دهند، از جمله سندرم لی فرامینی و تومور شبکیه (رتینوبلاستوما) ارثی.
ب. بیماری پاژه استخوان. این بیماری که غالبا در بین میانسالان شایع است، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان استخوان را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.
پ. پرتو درمانی برای سرطان. قرار گرفتن در معرض میزان بالایی از پرتو (اشعه) نظیر آن‌چه در هنگام پرتو درمانی به بیماران سرطانی وارد می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان استخوان را در آینده افزایش دهد.

۵. تشخیص

آزمایش‌های تصویربرداری می‌توانند به تعیین محل و اندازه‌ی تومورهای استخوانی، و آگاهی از این‌که آیا تومورها به بخش‌های دیگر بدن سرایت کرده‌اند یا خیر، به پزشک معالج کمک می‌کنند. انتخاب نوع آزمایش‌ تصویربرداری به نشانه‌ها و علائم بیمار بستگی دارد. این آزمایش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

الف. اسکن استخوانی
ب. سی‌تی اسکن
پ. ام‌آرآی
ت. پت اسکن
ث. رادیولوژی

نمونه‌برداری سوزنی یا جراحی

پزشک معالج ممکن است از روشی برای خارج کردن نمونه‌ای از بافت تومور (نمونه‌برداری) برای انجام برخی بررسی‌ها در آزمایشگاه استفاده کند. این آزمایش می‌تواند به پزشک بگوید آیا بافت مورد نظر سرطانی است یا خیر، و در صورت سرطانی بودن، این بافت مبتلا به چه نوع سرطانی است. این آزمایش، هم‌چنین، نشان می‌دهد آیا رشد سلول‌های تومور سریع است یا آهسته.

انواع روش‌های نمونه‌برداری جهت تشخیص سرطان استخوان شامل موارد زیر می‌شوند.

الف. وارد کردن یک سوزن از طریق پوست به داخل تومور. در طول انجام نمونه‌برداری سوزنی، پزشک معالج سوزن نازکی را از طریق پوست وارد بدن می‌کند و به سمت تومور هدایت می‌کند. پزشک از این سوزن برای خارج کردن بخش کوچکی از بافت تومور استفاده می‌کند.
ب. انجام عمل جراحی برای خارج کردن نمونه‌ای از بافت تومور جهت آزمایش. در طول انجام جراحی نمونه‌برداری، پزشک معالج برشی بر روی پوست ایجاد می‌کند و کل تومور یا بخشی از آن را از بدن خارج می‌کند.

تعیین نوع نمونه‌برداری مورد نیاز و نحوه‌ی خاص انجام این کار مستلزم برنامه‌ریزی دقیقی توسط گروه پزشکی است. پزشکان باید نمونه‌برداری را به گونه‌ای انجام دهند که در آینده در کار جراحی خارج کردن سرطان استخوان اختلال ایجاد نکند. به همین دلیل، بیمار پیش از انجام نمونه‌برداری باید از پزشک معالج خود بخواهد گروهی از پزشکان مجرب و ماهری برای این کار به وی معرفی کند.

۶. مراحل سرطان استخوان

چنان‌چه تشخیص پزشک مبنی بر ابتلای بیمار به سرطان استخوان تایید شود، وی سعی خواهد کرد میزان گسترش (مرحله‌) سرطان را تعیین کند، زیرا نتیجه‌ی این کار به انتخاب گزینه‌های درمانی کمک می‌کند. عواملی که در تعیین مرحله‌ی سرطان مد نظر قرار می‌گیرند، عبارت هستند از

الف. اندازه‌ی تومور
ب. سرعت رشد سرطان
پ. تعداد استخوان‌های درگیر با سرطان، از قبیل مهره‌های مجاور یکدیگر در ستون فقرات
ت. آیا سرطان به بخش‌های دیگر بدن نیز گسترش یافته است یا خیر

مراحل سرطان استخوان به وسیله‌ی اعداد رومی، از 0 الی IV نشان داده می‌شوند. پایین‌ترین مرحله نشان‌دهنده‌ی کوچک بودن تومور و پایین بودن میزان تهاجمی آن است. در مرحله‌ی IV سرطان به سایر بخش‌های بدن گسترش می‌یابد.

۷. درمان

گزینه‌های درمانی برای سرطان استخوان به نوع سرطان، مرحله‌ی سرطان، وضعیت کلی سلامت بیمار، و ترجیح بیمار بستگی دارد. انواع مختلف سرطان‌های استخوان پاسخ متفاوتی به درمان‌های مختلف می‌دهند، و پزشک معالج می‌تواند به بیمار در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی کمک کند. برای نمونه، برخی از انواع سرطان استخوان فقط از طریق جراحی قابل درمان هستند؛ برخی با جراحی و شیمی درمانی؛ و برخی دیگر نیز با جراحی، شیمی‌درمانی، و پرتو درمانی.

الف. جراحی

هدف از جراحی خارج کردن کل تومور سرطانی است. در بیش‌تر موارد، این جراحی شامل تکنیک‌های خاصی برای خارج کردن تومور، به صورت یکجا، به همراه بخش کوچکی از بافت سالم اطراف تومور می‌شود. پزشک جراحی جای خالی استخوان را با مقداری استخوان دیگر از به سایر نواحی بدن، با ماده‌ای از بانک استخوان، یا ترکیبی از فلز و پلاستیک سخت پر می‌کند.

برای درمان سرطان‌های استخوان بسیار وسیع یا آن‌هایی که در نقاط پیچیده‌ای از بدن واقع شده‌اند، ممکن است لازم باشد کل اندام یا بخشی از آن را از بدن جدا کنند (قطع عضو). با پیشرفت سایر روش‌های درمانی، میزان رواج قطع عضو رو به کاهش است. چنان‌چه برای درمان بیمار به قطع عضو نیاز باشد، وی پس از انتخاب اندام مصنوعی مناسب باید آموزش‌های لازم را برای انجام کارهای روزانه با استفاده از اندام جدید فرا گیرد.

ب. شیمی درمانی

در شیمی درمانی با استفاده از داروهای قوی ضد سرطانی که معمولا از طریق تزریق وریدی وارد بدن می‌شوند، سلول‌های سرطانی از بین می‌روند. با وجود این، این روش درمانی فقط برای برخی از انواع سرطان استخوان اثربخشی مطلوبی به همراه دارد. برای نمونه، شیمی درمانی به طور کلی برای کندروسارکوما آن‌چنان اثربخش نیست، ولی مهم‌ترین بخش از درمان استئوسارکوما و سارکوم یوئینگ به شمار می‌رود.

پ. پرتو درمانی

در پرتو درمانی با استفاده از پرتوهای پر قدرت انرژی نظیر اشعه‌ی ایکس سلول‌های سرطانی را نابود می‌کنند. در طول انجام پرتو درمانی، بیمار روی یک تخت می‌خوابد و دستگاه مخصوصی در اطراف وی شروع به حرکت می‌کند؛ این دستگاه پرتوهای انرژی را به نقاط مشخصی از بدن بیمار می‌تاباند.

پرتو درمانی معمولا پیش از عمل جراحی انجام می‌شود، زیرا می‌تواند تومور را کوچک‌تر و عمل خارج‌سازی آن را آسان‌تر کند. به این ترتیب، احتمال نیاز به عمل قطع عضو کاهش می‌یابد.

هم‌چنین، از پرتو درمانی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان استخوانی استفاده می‌شود که تومور سرطانی‌شان را نمی‌توان با استفاده از عمل جراحی از بدن خارج کرد. پس از انجام عمل جراحی، از پرتو درمانی برای نابودی باقیمانده‌های احتمالی سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. پرتو درمانی در بیماران مبتلا به سرطان استخوان پیشرفته ممکن است به کنترل نشانه‌ها و علائم بیماری از قبیل درد کمک کند.

۸. مقابله و پشتیبانی

آگاهی از ابتلا به سرطان می‌تواند بسیار سهمگین باشد. با مرور زمان، بیمار راه‌هایی را برای مقابله با ناراحتی و تردیدهای ناشی از سرطان به دست خواهد آورد. تا آن‌ زمان، انجام کارهای زیر ممکن است به بیمار کمک کند:

الف. کسب اطلاعات کافی درباره‌ی سرطان استخوان جهت اتخاذ تصمیمات مناسب برای مراقبت از خود. بیمار باید از پزشک معالج اطلاعاتی را درباره‌ی سرطان استخوان، از جمله گزینه‌های درمانی، و در صورت تمایل، پیش‌بینی آینده، به دست بیاورد. با کسب آگاهی بیش‌تر درباره‌ی سرطان استخوان، بیمار اعتماد به نفس بیش‌تری برای اتخاذ تصمیمات مهم در خصوص درمان بیماری به دست خواهد آورد.
ب. حفظ رابطه‌ی نزدیک با دوستان و افراد خانواده. حفظ روابط قوی و نزدیک به بیمار در مقابله با سرطان استخوان کمک می‌کند. دوستان و افراد خانواده می‌توانند در صورت نیاز، به صورت عملی از بیمار پشتیبانی کنند – مثلا می‌توانند در طول مدت بستری شدن بیمار در بیمارستان از خانه و فرزندان وی مراقبت کنند. هم‌چنین، هر گاه سرطان از لحاظ روحی به بیمار فشار وارد کند، دوستان و خانواده می‌توانند پشتیبانی هیجانی لازم را از وی به عمل بیاورند.
پ. صحبت کردن با دیگران. یافتن فرد مناسبی که آماده‌ی شنیدن درد دل‌ بیمار در مورد امیدها و ترس‌های وی باشد، بسیار بااهمیت است. این فرد ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده باشد. هم‌فکری و مشورت با یک مشاور، مددکار اجتماعی، یک فرد روحانی یا یک گروه پشتیبان بیماران سرطانی نیز ممکن است بسیار مفید باشد. از پزشک معالج درباره‌ی محل گروه‌های پشتیبانی که در اطراف‌تان وجود دارند، پرس و جو کنید. هم‌چنین می‌توانید آدرس آن‌ها را از طریق برخی وب‌سایت‌ها نیز به دست بیاورید.

۹. آماده‌سازی جهت ملاقات با پزشک

چنان‌چه دچار هر گونه نشانه یا علامتی شده‌اید که نگران‌تان کرده است، باید نزد یک پزشک عمومی بروید. اگر پزشک عمومی درباره‌ی ابتلای‌تان به سرطان استخوان مشکوک باشد، ممکن است شما را به یک پزشک متخصص ارجاع دهد. سرطان استخوان معمولا توسط گروهی از متخصصان درمان می‌شود؛ این گروه شامل تخصص‌های زیر است

الف. جراح ارتوپدی که متخصص انجام اعمال جراحی سرطان‌هایی است که استخوان‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهند (انکولوژیست ارتوپدی)
ب. پزشکانی که متخصص درمان سرطان از طریق شیمی درمانی یا سایر داروهای سیستمیک هستند (انکولوژیست)
پ. پزشکانی که از پرتو برای درمان سرطان استفاده می‌کنند (انکولوژیست پرتو درمانی)
ت. پزشکانی که با آنالیز بافت تومور نوع خاص سرطان را تشخیص می‌دهند (پاتولوژیست یا آسیب‌شناس)
ث. متخصص توان‌بخشی که می‌تواند پس از عمل جراحی به بازیابی بیمار کمک کند

برای آن‌که بتوانید از جلسات‌تان با پزشک حداکثر بهره‌ را ببرید، بهتر است با آمادگی کامل نزد پزشک بروید. در ادامه‌ی این مقاله به برخی اطلاعات اشاره می‌کنیم که جهت آماده‌سازی خود و ارائه‌ی پاسخ‌های مناسب به پرسش‌های پزشک مفید هستند.

الف. از اقدامات لازم و اعمال محدودیت‌های احتمالی پیش از ملاقات با پزشک آگاه شوید. هنگام تعیین قرار ملاقات با پزشک حتما از هر گونه اقدامات لازم و اعمال محدودیت‌های پیش از ملاقات با وی آگاه شوید؛ مثلا الزام به محدود کردن رژیم غذایی یا توقف مصرف یک دارو.
ب. هر گونه علامت و نشانه‌ی مربوط به وضعیت‌تان را یادداشت کنید؛ حتی هر گونه نشانه‌ای که ممکن است با دلیل مراجعه‌تان به پزشک مرتبط به نظر نرسد.
پ. اطلاعات شخصی مهم‌تان را نیز یادداشت کنید؛ از جمله هر گونه عامل استرس‌زا و تغییرات اخیر در زندگی‌تان.
ت. فهرستی از تمام داروها،‌ ویتامین‌ها یا مکمل‌های مصرفی‌تان را تهیه کنید.
ث. یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌تان را نیز همراه خود ببرید تا در یادآوری مسائلی که ممکن است فراموش کرده باشید، کمک‌تان کند.
ج. اسکن‌ها و تصاویر رادیولوژی گذشته (تصاویر و گزارش‌ها) و هر گونه مدارک پزشکی مهم و مرتبط با جلسه‌ی ملاقات‌تان با پزشک را همراه داشته باشید.

سوال‌هایی که باید از پزشک بپرسید

فهرستی از سوال‌هایی را تهیه کنید که باید از پزشک بپرسید تا بتوانید از زمان ملاقات‌تان با پزشک حداکثر بهره‌ را ببرید. این فهرست را به ترتیب با مهم‌ترین سوال‌ها شروع کنید تا پیش از آن‌که زمان ملاقات‌تان با پزشک به اتمام برسد، سوال‌های مهم را از وی پرسیده باشید. برخی از سوال‌های مهمی که باید درباره‌ی سرطان استخوان از پزشک بپرسید، عبارت هستند از:

الف. به چه نوعی از سرطان استخوان دچار شده‌ام؟
ب. سرطان استخوان در چه مرحله‌ای است؟‌
پ. سرطان استخوان دارای چه درجه‌ای است؟
ت. آیا به آزمایش‌های اضافه نیاز است؟
ث. چه گزینه‌هایی برای درمان این سرطان استخوان وجود دارد؟
ج. چه میزان احتمال وجود دارد که درمان‌ها بتوانند سرطان استخوان را مداوا کنند؟‌
چ. هر یک از گزینه‌های درمانی دارای چه عوارض جانبی و خطراتی هستند؟‌
ح. آیا درمان‌ها باعث از بین رفتن توانایی باروری خواهند شد؟
خ. چنان‌چه به برخی بیماری‌ها و وضعیت‌های دیگر نیز مبتلا باشم، آیا روش‌های درمانی سرطان استخوان بر سایر وضعیت‌ها نیز تاثیر خواهند داشت؟
د. بهترین روش درمانی برای این وضعیت خاص چیست؟
ذ. چه توصیه‌ای برای یک دوست یا عضو خانواده‌ام دارید که به وضعیتی مشابه مبتلا شده است؟
ر. نزد کدام یک از متخصصان باید رفت؟ هزینه‌ی درمانی چه‌قدر خواهد بود؟ آیا بیمه این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد؟
ز. اگر به جای سرطان استخوان به بیماری دیگری مشکوک هستید، توصیه می‌کنید نزد چه متخصصی بروم؟
ژ. آیا راهنما یا هر گونه دستورالعمل مکتوبی برای بیمار وجود دارد؟ آیا پزشک وب‌سایت مفیدی را توصیه می‌کند؟‌

علاوه بر سوال‌هایی که از قبل آماده کرده‌اید، هر گونه سوال دیگری را که در طول جلسه‌ی ملاقات برای‌تان پیش بیاید، باید بی‌درنگ بپرسید.

پاسخ‌هایی که باید به پزشک بدهید

پزشک نیز سوال‌هایی را از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به سوال‌های پزشک به شما امکان می‌دهد در طول جلسه‌ی ملاقات به مسائل مهم دیگری نیز برسید. در طول این جلسه احتمالا پزشک سوال‌های زیرا را از شما خواهد پرسید:

الف. چه وقت برای نخستین این علائم را تجربه کردید؟‌
ب. آیا این علائم دائمی هستند یا گاهی اوقات بروز می‌کنند؟
پ. شدت این علائم چه قدر است؟
ت. آیا دارو یا هر کار یا چیز دیگری وجود دارد که علائم بیماری‌تان را بهبود ببخشد؟ در این صورت، نام آن‌ها را بگویید.
ث. آیا دارو یا هر کار یا چیز دیگری وجود دارد که علائم بیماری‌تان را تشدید کند؟ در این صورت، نام آن‌ها را بگویید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:mayoclinic

سرطان استخوان: ۹ نکته درباره علائم، علت و درمان سرطان استخوان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی