کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پیش دیابت: ۷ نکته درباره علائم، تشخیص و پیشگیری از دیابت

پیش دیابت وضعیتی است که پیش از بروز دیابت در آدم‌ها ایجاد می‌شود – این وضعیت را می‌توانید یک نشانه‌های هشداردهنده تلقی کنید. این وضعیت هنگامی ایجاد می‌شود که سطح گلوکز خون (سطح قند خون) بالاتر از سطح طبیعی باشد، ولی نه آن‌چنان که بتوان آن را دیابت تلقی کرد.

پیش دیابت

پیش دیابت به شما نشان می‌دهد، چنان‌چه هر چه سریع‌تر تغییرات فوری و دائمی در سبک زندگی‌تان ایجاد نکنید، ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شوید.

چنان‌چه به پیش‌دیابت مبتلا شده باشید، هنوز خیلی شانس دارید که از تبدیل آن به دیابت نوع ۲ پیشگیری کنید. برای کاهش سطح گلوکز خون‌ و حفظ آن در محدوده‌ی طبیعی، مصرف مواد غذایی سالم و کامل، کاهش وزن و حفظ وزن سالم، و انجام فعالیت‌های بدنی – روزی یک الی دو نوبت پیاده‌روی – کافی است. با رعایت این نکات نه تنها از بروز دیابت، بلکه از تمام عوارض مربوط به آن از قبیل بیماری قلبی، ضعف بینایی، آسیب عصبی، و نارسایی کلیوی می‌توانید با اطمینان پیشگیری کنید.

۱. علائم شایع نشان‌دهنده‌ی افزایش احتمال ابتلا به دیابت

دیابت بسیار آهسته و به تدریج در بدن پیشرفت می‌کند؛ بنابراین، وقتی هنوز در مرحله‌ی پیش دیابت – هنگامی که سطح گلوکز خون بالاتر از حد طبیعی است – هستید، ممکن است به طور کلی هیچ علائمی را تجربه نکنید. با وجود این، باید به برخی علائم زیر توجه کنید:

الف. بیش‌تر از حالت طبیعی گرسنه می‌شوید
ب. علی‌رغم افزایش میزان مصرف غذا، دچار کاهش وزن شده‌اید
پ. بیش‌تر از حالت طبیعی تشنه می‌شوید
ت. بیش‌تر از قبل به دستشویی می‌روید
ث. بیش از حد معمول احساس خستگی می‌کنید

تمام این علائم معمولا با بروز دیابت در ارتباط هستند؛ بنابراین، چنان‌چه در مراحل اولیه‌ی دیابت هستید، باید به آن‌ها بیش‌تر توجه کنید.

۲. علت‌های شایع و عوامل خطر

پیش دیابت هنگامی ایجاد می‌شود که بدن در استفاده از هورمون انسولین دچار مشکل شده باشد. انسولین برای انتقال گلوکز – که بدن برای تولید انرژی از آن استفاده می‌کند – به سلول‌ها از طریق جریان خون بسیار ضروری است. در وضعیت پیش دیابت، بدن ممکن است به اندازه‌ی کافی انسولین تولید نکند یا این‌که به خوبی نتواند از آن استفاده کند (به این وضعیت مقاومت به انسولین گفته می‌شود).

اگر بدن‌تان به اندازه‌ی کافی انسولین نداشته باشد یا دچار مقاومت به انسولین شده باشید، مقدار زیادی گلوکز در خون‌تان انباشته می‌شود؛ این وضعیت به افزایش بیش از اندازه‌ی سطح گلوکز در خون، و در نتیجه، پیش دیابت منجر می‌شود.

پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند دقیقا چه علت‌هایی باعث به هم ریختن وضعیت طبیعی انسولین در بدن برخی آدم‌ها می‌شود. با این‌ حال، عوامل خطر بسیاری وجود دارند که احتمال بروز پیش دیابت را در بدن‌تان افزایش می‌دهند.

برخی از این عوامل خطر با عوامل ایجاد کننده‌ی دیابت نوع ۲ مشابهت دارند؛ از جمله

الف. وزن زیاد بدن – چنان‌چه دچار اضافه وزن شده باشید (دارای شاخص توده‌ی بدنی بالاتر از ۲۵)، در معرض خطر بالای ابتلا به پیش دیابت قرار دارید؛ به خصوص،‌ اگر بیش‌تر وزن اضافه‌ در اطراف شکم‌تان باشد – در این صورت، احتمال ابتلا به پیش دیابت بیش‌تر نیز می‌شود. سلول‌های چربی اضافه باعث می‌شود مقاومت به انسولین در بدن‌تان بیش‌تر بشود.

ب. کمبود فعالیت بدنی – این عامل خطر نیز با اضافه وزن همکاری نزدیک دارد. چنان‌چه فعالیت بدنی چندانی نداشته باشید، احتمال ابتلای‌تان به پیش دیابت افزایش می‌یابد.

پ. سابقه‌ی خانوادگی – پیش دیابت دارای یک عامل وراثتی است. چنان‌چه یکی از اعضای نزدیک خانواده‌تان دچار این وضعیت است (یا بود)، احتمال ابتلای شما نیز به پیش دیابت افزایش می‌یابد.

ت. نژاد / قومیت – برخی از گروه‌های قومی بیش‌تر از سایر اقوام در معرض ابتلا به پیش دیابت قرار دارند، از جمله سیاه‌پوستان آمریکایی، اسپانیایی‌های آمریکایی، بومیان آمریکا، و آسیایی‌های ساکن آمریکا.

ث. سن – با افزایش سن، احتمال خطر ابتلا به پیش دیابت نیز افزایش می‌یابد. در ۴۵ سالگی میزان خطر ابتلا به پیش دیابت شروع به افزایش می‌کند، و پس از رسیدن به سن ۶۵، این خطر – از لحاظ آمار نیز – افزایش می‌یابد.

ج. دیابت بارداری – چنان‌چه در طول دوران بارداری‌تان دچار دیابت شده باشید، احتمال ابتلای‌تان به پیش دیابت در آینده ممکن است بالاتر از سایر زنان باشد.

چ. سایر بیماری‌ها و وضعیت‌ها – فشار خون بالا (هایپرتنشن) و کلسترول بالا (کلسترول بد یا ال‌دی‌ال) خطر ابتلا به دیابت نوع را افزایش می‌دهد.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نیز خطر ابتلا به پیش دیابت را افزایش می‌دهد،‌ زیرا این وضعیت با مقاومت به انسولین در ارتباط است. در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، کیست‌های زیادی در تخمدان تشکیل می‌شوند، و یکی از عوارض احتمالی این وضعیت ابتلا به مقاومت به انسولین است. چنان‌چه به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مبتلا شده باشید، احتمال دارد به مقاومت به انسولین نیز مبتلا شده باشید؛ از این رو، احتمال ابتلای‌تان به پیش دیابت افزایش می‌یابد.

در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم؛ کمبود میزان هورمون تیروئید جاری در بدن) و هم‌زمان، ابتلا به پیش دیابت، احتمال ابتلای‌تان به دیابت نوع ۲ در مقایسه با آن‌هایی که کارکرد تیروئید طبیعی دارند، دو برابر است.

۳. تشخیص پیش دیابت

چنان‌چه دچار اضافه وزن (شاخص توده‌ی بدنی بالای ۲۵) یا دارای یک یا چند عامل خطر ابتلا به پیش دیابت هستید، پزشک ممکن است سطوح گلوکز خون‌تان را آزمایش کند.

حتی اگر اضافه وزن یا هر یک از عوامل خطر بالا را ندارید، پس از رسیدن به ۴۵ سالگی، بهتر است هر سه سال یک بار سطح گلوکز خون‌تان را آزمایش کنید. این اقدامی هوشمندانه است، زیرا خطر ابتلا به پیش دیابت (و در نتیجه، دیابت نوع ۲) با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. از آن‌جا که دیابت عوارض احتمالی بسیاری به همراه دارد (از جمله مشکلات قلبی و مشکلات عصبی)، بهتر است درباره‌ی تشخیص زودهنگام هر گونه ناهنجاری در سطح گلوکز خون‌تان بسیار هوشیار باشید.

پزشک معالج، جهت تشخیص پیش دیابت، می‌تواند یکی از دو آزمایش زیر – یا در صورت نیاز هر دو – را به عمل بیاورد:

الف. آزمایش گلوکز خون پلاسما در حالت ناشتا (FPG) – پیش از انجام این آزمایش، به مدت هشت ساعت، نباید چیزی بخورید یا بیاشامید. به همین خاطر، این آزمایش معمولا صبح‌ها انجام می‌شود. پزشک، پس از خارج کردن مقدار اندکی خونی از بدن‌تان به بررسی سطح گلوکز خون (سطح قند خون) می‌پردازد.

چنان‌چه سطح گلوکز خون‌تان بین ۱۰۰ الی ۱۲۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد، دچار پیش دیابت شده‌اید. در این صورت، ممکن است عبارت “‌اختلال گلوکز ناشتا‌”‌ یا IFG را از زبان پزشک معالج بشنوید؛ این عبارت معادل پیش دیابت است که بعد از انجام آزمایش گلوکز خون پلاسما در حالت ناشتا، تشخیص داده می‌شود.

چنان‌چه پس از انجام آزمایش گلوکز خون پلاسما در حالت ناشتا، معلوم شود سطح قند خون‌تان بالاتر از ۱۲۶ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر است، ممکن است به دیابت مبتلا شده باشید.

ب. آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) – این نیز یکی دیگر از آزمایش‌هایی است که برای تشخیص پیش دیابت به عمل می‌آید. پزشک دستورالعمل‌های لازم را جهت آماده‌سازی برای انجام آزمایش در اختیارتان می‌گذارد، از جمله این‌که هشت ساعت پیش از انجام این آزمایش نباید چیزی بخورید یا بیاشامید؛ یعنی این آزمایش را باید به صورت ناشتا انجام بدهید. از این جهت، آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، که به اختصار به آن OGTT می‌گویند، شبیه آزمایش گلوکز خون پلاسما در حالت ناشتا است.

در روز آزمایش، پزشک سطح گلوکز خون‌تان را در ابتدای ورود آزمایش می‌کند؛ که به نتیجه‌ی این آزمایش، سطح گلوکز خون ناشتا گفته می‌شود. سپس، باید ۷۵ گرم از یک ترکیب بسیار شیرین را میل کنید. دو ساعت بعد، سطح گلوکز خون‌تان بار دیگر اندازه‌گیری می‌شود.

چنان‌چه، دو ساعت بعد از نوشیدن ترکیب حاوی قند، سطح گلوکز خون‌تان بین ۱۴۰ الی ۱۹۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بود، دچار پیش دیابت هستید. در این صورت، ممکن است پزشک از عبارت “‌اختلال تحمل گلوکز‌” یا IGT استفاده کند؛ این عبارت نیز معادل پیش دیابت است که بعد از انجام آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، تشخیص داده می‌شود.

چنان‌چه بعد از انجام آزمایش تحمل گلوکز خوراکی معلوم شود سطح گلوکز خون‌تان بیش‌تر از ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر است، ممکن است دچار دیابت شده باشید.

توصیه‌های سبک زندگی برای کنترل پیش دیابت

به گفته‌ی انجمن دیابت آمریکا، پس از تشخیص پیش دیابت با اعمال برخی تغییرات جدی در سبک زندگی‌تان می‌توانید از تبدیل پیش دیابت به دیابت نوع ۲ پیشگیری کنید.

پزشک معالج، قدم به قدم، شما را برای اعمال این تغییرات راهنمایی  خواهد کرد، ولی برخی توصیه‌ها در خصوص تغییر سبک زندگی عبارت هستند از:‌

۴. ارزیابی گزینه‌های غذایی

یک متخصص تغذیه یا یک مدرس دیابت می‌تواند بر اساس گزینه‌های غذایی دلخواه‌تان و هم‌چنین، طبق فهرست مواد غذایی مفید برای کنترل سطح گلوکز خون‌تان یک برنامه‌ی غذایی مناسب برای‌تان تهیه کند. هدف از این برنامه‌ی غذایی سالم حصول اطمینان از کنترل سطح گلوکز خون‌تان در یک محدوده‌ی سالم و طبیعی است. این برنامه‌ی غذایی باید به گونه‌ای طراحی شود که پیروی از آن برای‌تان راحت و خوشایند باشد، و مسائلی نظیر وضعیت سلامت عمومی، میزان فعالیت‌های بدنی، و گزینه‌های غذایی مورد علاقه‌تان در آن لحاظ شده باشند. هیچ رژیم غذایی آماده‌ و از قبل طراحی شده‌ای نمی‌تواند به اندازه‌ی آن‌چه بر اساس علایق و سلایق، و هم‌چنین اولویت‌های فرهنگی‌تان، ایجاد شده است، برای‌تان موثر باشد.

۵. انجام فعالیت‌های بدنی

هنگامی که فعالیت بدنی انجام می‌دهید، بدن‌تان از گلوکز بیش‌تری استفاده می‌کند؛ بنابراین، فعالیت بدنی می‌تواند سطح گلوکز خون‌تان را پایین بیاورد. هم‌چنین، هنگام انجام فعالیت بدنی، برای انتقال گلوکز به مقدار زیادی انسولین نیاز ندارد؛ در این صورت، میزان مقاومت به انسولین نیز کم‌تر می‌شود. از آن‌جا که در صورت ابتلا به پیش دیابت، بدن‌تان به خوبی نمی‌تواند از انسولین استفاده کند، کاهش مقاومت به انسولین برای بدن‌تان بسیار مفید خواهد بود.

و البته، ورزش و فعالیت بدنی در همه حال برای‌تان مفید خواهد بود؛ از جمله کمک به کاهش وزن، حفظ سلامت قلب، کمک به بهبود خواب، و حتی بهبود خلق و خو.

طبق توصیه‌ی انجمن دیابت آمریکا، دست‌کم هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت متعادل داشته باشید – پنج روز در هفته، روزی ۳۰ دقیقه. این میزان از فعالیت بدنی را می‌توانید از طریق ورزش‌هایی از قبیل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، یا شنا انجام دهید.

۶. کاهش وزن

چنان‌چه دچار اضافه وزن هستید، دست‌کم‌ به محض آگاهی از ابتلای‌تان به پیش دیابت، باید برنامه‌های کاهش وزن را شروع کنید. کاهش ۵ الی ۱۰ درصد از وزن بدن به اندازه‌ی قابل توجهی می‌تواند خطر ابتلای‌تان را به دیابت نوع ۲ کاهش دهد. ترکیب یک رژیم غذایی خوب و سالم یا افزایش میزان فعالیت بدنی روش بسیار خوبی برای کاهش وزن و هم‌چنین، حفظ این وزن جدید و سالم‌، به شمار می‌رود.

۷. متفورمین

پزشک معالج برای آدم‌هایی که پس از تشخیص ابتلا به پیش دیابت در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند، ممکن است اقدام به تجویز دارو کند. به گفته‌ی انجمن دیابت آمریکا، برای پیشگیری از بروز دیابت نوع ۲ فقط باید از داروی متفورمین استفاده کرد. این دارو از تولید گلوکز اضافه توسط کبد – در مواقع عدم نیاز بدن به گلوکز – جلوگیری می‌کند، و در نتیجه، سطح گلوکز خون‌تان را تحت کنترل قرار می‌دهد.

پزشک معالج کاملا بر سطوح گلوکز خون‌تان نظارت می‌کند تا بتواند با اطمینان کامل از تبدیل پیش دیابت به دیابت نوع ۲ پیشگیری کند. در صورت نیاز، پزشک در رژیم غذایی و فعالیت‌ بدنی‌تان اصلاحات دیگری نیز اعمال می‌کند تا بتواند کنترل بهتری بر سطوح گلوکز خون‌تان داشته باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:endocrineweb

پیش دیابت: ۷ نکته درباره علائم، تشخیص و پیشگیری از دیابت


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی