کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

عامل موفقیت:ایستادن در مقابل ترس های تان (بخش دوم)

در مقاله قبلی از عامل موفقیت :سه گام برای غلبه بر ترس (بخش اول) برای شما گفتیم و در این نوشتار از یک عامل مهم در موفقیت برای شما می گوییم و این چیزی نیست به جز ایستادن در مقابل ترس های تان که باید همواره به عنوان وسیله ای برای دستیابی از آن استفاده کنید. جلوی ترس هایتان بایستید و پیروز شوید.

ایستادن در مقابل ترس های تان

من طرفدار برنامه‌ی تلویزیونی ‘عامل ترس’ هستم (Fear Factor یک برنامه زنده‌ی تلویزیونی بود که به موضوعات شجاعت و شیرین‌کاری می‌پرداخت و بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ از شبکه ان‌بی‌سی پخش می‌شد). در این برنامه، شرکت‌کنندگان مقابل چالش‌های ‘ترسناکی’ قرار می‌گرفتند.

مطلب مرتبط: ۷ راز موفقیت در کار آفرینی

هدف برنامه این بود چه کسی جرات مبارزه با این چالش‌ها را دارد و بر ترس‌اش غلبه می‌کند. چالش‌های این برنامه شامل هرگونه کار وحشتناکی می‌شد که بتوانید تصور کنید. هر چالشِ این برنامه به سه نوع از شخصیت‌های فردیِ مرتبط با ترس اشاره می‌کرد.

۳ نوع شخصیت که برای ایستادن در مقابل ترس های تان باید بشناسید:

۱. قربانی

برخی از مسابقه‌دهندگان حتی تلاشی برای پذیرش و انجام این چالش‌ها از خود نشان ندادند. آنها حتی بدون ذره‌ای تلاش برای غلبه بر ترس‌شان از مسابقه انصراف دادند. این گروه از آدم‌ها نقش قربانیان ترس را بازی می‌کنند. ترس برای‌شان تعیین می‌کند چه کاری را می‌توانند انجام دهند و چه کاری را نمی‌توانند. به ترس اجازه می‌دهند به آنها امر کند کارهای زندگی‌شان را در چه مسیری باید انجام بدهند. ترس تبدیل به نیروی محرک‌شان می‌شود و آنها را کنترل می‌کند.

این مسابقه‌دهندگان نه تنها پیش از پذیرفتن یک چالش خودشان را رد صلاحیت کردند، ‌بلکه حتی از خیرِ جایزه‌ی نقدی این مسابقه نیز گذشتند.

اگر در مقابل ترس نقش قربانی را بازی کنید، شما هم چنین شرایطی خواهید داشت. خودتان را محدود می‌کنید. خودتان را از بسیاری از چیزهایی که می‌توانند شما را به سوی قله‌های بزرگ موفقیت سوق دهند، رد صلاحیت می‌کنید. قربانی ترس برای انجام هیچ کاری در زندگی‌اش تلاش نمی‌کند.

خود را از گرفتاری در این زندان رها کنید. اگر فقط بتوانید ترس‌تان را شکست دهید قادر خواهید بود کارهای بزرگی بکنید.

۲. تسلیم شونده

در برنامه‌ی عامل ترس، مسابقه‌دهندگانی بودند که چالش‌ها را می‌پذیرفتند، ولی جایی در مسیر انجام آن، تسلیم می‌شدند. آدم‌های تسلیم شونده در ابتدا برای غلبه بر ترس‌شان سعی می‌کنند جرات بیش‌تری داشته باشند. هرچند به دلیل یک سری از عوامل، آنها به همان ترس اجازه می‌دهند در وجودشان بخَزَد و تمام تلاش‌های‌شان را نابود کند.

این خطرناک‌ترین شخصیت در برنامه‌ی عامل ترس بود. وقتی شرکت‌کننده‌ای در میانه‌ی یک چالش تسلیم می‌شود، یعنی این‌که خود را در معرض یک خطر جدی قرار داده است. وقتی فردی در میانه‌ی انجام یک شیرین‌کاری جا می‌زند، یعنی این‌که آن فرد در جایی از شخصیت‌اش دچار مشکلی است و در دنیای واقعی ممکن است به دلیل همین ترس آسیب ببیند یا حد کشته شود.

مطلب مرتبط: عوامل اصلی موفقیت در کسب و کار را بشناسید

در انجیل داستان مردی گفته شده است که در ابتدا چالش را می‌پذیرد ولی شخصیت تسلیم شونده‌ای از خود نشان می‌دهد. در میانه‌ی راهِ مواجهه با ترس تسلیم شد، و در نتیجه‌ نزدیک بود جان‌اش را از دست بدهد. نام آن فرد پطرس است.

در آیاتی از انجیل راجع به این فرد می‌خوانیم:

‌انجیل متی، فصل ۱۴، آیات ۲۲ تا ۳۲

“بی‌درنگ عیسی شاگردان خود را اصرار نمود تا به کشتی سوار شده، پیش از وی به کناره‌ی دیگر روانه شوند تا آن گروه را رخصت دهد. و چون مردم را روانه نمود، به خلوت برای عبادت بر فراز کوهی برآمد. و وقت شام در آنجا تنها بود. امّا کشتی در آن وقت در میان دریا به ‌سبب باد مخالف که می‌وزید، به امواج گرفتار بود. و در پاس چهارم از شب، عیسی بر دریا خرامیده، به سوی ایشان روانه شد. امّا چون شاگردان، او را بر دریا خرامان دیدند، مضطرب شده، گفتند که خیالی است؛ و از خوف فریاد برآوردند.

امّا عیسی ایشان را بی‌تأمّل خطاب کرده، گفت، خاطر جمع دارید! منم، ترسان مباشید! پطرس در جواب او گفت، خداوندا، اگر تویی مرا بفرما تا بر روی آب، نزد تو‌ایم. گفت، بیا! در ساعت پطرس از کشتی فرود شده، بر روی آب روانه شد تا نزد عیسی آید. لیکن چون باد را شدید دید، ترسان گشت و مشرف به غرق شده، فریاد برآورده، گفت، خداوندا، مرا دریاب. عیسی بی‌درنگ دست آورده، او را بگرفت و گفت، ‌ای کم ایمان، چرا شک آوردی؟ و چون به کشتی سوار شدند، باد ساکن شد.”

مطلب مرتبط: ۱۰ درس موفقیت برای کارآفرینان از مارک کوبان میلیاردر خودساخته

آیات بالا در مورد ترس به دو نوع شخصیتی که تاکنون گفتیم، اشاره می‌کند. همه‌ی پیروان از این‌که گمان کردند مسیح یک روح است دچار ترس و وحشت شدند. پطرس خواست وی نیز مانند مسیح روی آب راه برود. وی به خود اجازه نداد قربانی ترس شود. بقیه‌ی پیروان حتی هرگز سعی نکردند مانند مسیح روی آب راه بروند. این پیروان بدون این‌که بفهمند راه رفتن روی آب چگونه است، مُردند. آنها به خاطر ترس این فرصت را برای همیشه در زندگی‌شان از دست دادند.

پطرس بسیار شجاع بود. وی از قایق خارج شد و شروع به راه رفتن روی آب کرد. من مطمئن هستم وی از این تجربه بسیار هیجان‌زده بود. هرچند هنگام راه رفتن وقتی با وزش باد مواجه شد بسیار ترسید. پطرس به خاطر ترس‌اش در حال غرق شدن بود. وی از این‌که بتواند این چالش را بدون غرق شدن به سرانجام برساند، دچار تردید شد.

لحظه‌ای که به ترس اجازه داد درون وجودش بخزد، دچار ترس شد. پطرس مصداق یک فردِ تسلیم شونده است. وی در میانه‌ی مواجهه با چالش تسلیمِ ترس شد.

کسانی که همیشه از ریسک کردن فرار می‌کنند، هرگز قادر نیستند معنای غلبه بر ترس را درک کنند. کسانی که تلاش می‌کنند مقابل ترس‌شان بایستند، باید تا لحظه‌ای که ترس‌شان را به طور کامل از بین ببرند و بر آن غلبه کنند، شجاع بمانند. نباید اجازه دهند شک و تردید بر آنها چیره شود، مبادا که ترس مانع از تحقق آن‌چه شایستگی‌اش را دارند شود.

۳. شجاع

برای ایستادن در مقابل ترس های تان باید شجاع باشید.

آخرین شخصیت در برنامه‌ی عامل ترس، شخصیت شجاع است. افراد شجاع چالش را تا رویارویی کامل با آن می‌پذیرند و به جایی می‌رسند که می‌بینند به طور کامل بر ترس‌شان غلبه کرده‌اند. آنها جا نمی‌زنند. بدون توجه به ترس، تا آخر با چالش می‌جنگند.

زندگی که در آن شجاعت بر ترس غلبه کند، یک زندگی پیروزمندانه است. کسی نمی‌تواند در دل آدم شجاع تردید بیندازد.

من شما را به چالش کشیدم تا با ترس‌تان مواجه شوید. سعی کنید کارهایی را انجام دهید که همیشه از آنها می‌ترسیدید.

در کارهایی تلاش کنید که روزی در برابر آن تسلیم شدید. اگر به اندازه‌ی کافی شجاع باشید، می‌فهمید ترس چیزی است که فقط در ذهن‌ ما وجود دارد. می‌توانیم شکست‌اش دهیم. می‌توانیم بر آن غلبه کنیم. نباید از هر چیزی در زندگی‌تان بترسید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: هافینگتن پست

نویسنده: پیتر کامورای چیبایامومبه

عامل موفقیت:ایستادن در مقابل ترس های تان (بخش دوم)


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی