کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ مهمترین راهکار داشتن ذهن باز در تمام طول زندگی

داشتن ذهن باز ویژگی است که شامل پذیرش طیف گسترده‌ای از ایده‌ها، استدلال‌ها و اطلاعات می‌شود و به طور کلی یک کیفیت مثبت قلمداد می‌شود و در واقع یک توانایی لازم برای تفکر انتقادی و منطقی است.

اگر شما در برابر عقاید و دیدگاه‌های دیگر پذیرا نیستید، بعید است که بتوانید همه عواملی را که به بهبود مشکلات کمک می‌کنند یا راه‌حل‌های موثر ارائه می‌دهند، ببینید. در دنیایی که به طور فزاینده‌ای دچار دوگانگی شده‌است، توانایی بیرون رفتن از منطقه امن و در نظر گرفتن دیدگاه‌ها و ایده‌های دیگر اهمیت زیادی دارد.

این بدان معنا نیست که داشتن ذهن باز لزوما آسان است. گشوده بودن در برابر ایده‌ها و تجربیات جدید، گاهی اوقات می‌تواند منجر به سردرگمی و ناهماهنگی شناختی شود، زیرا مبجوریم چیزهای جدیدی را مغایر با باورهای موجود بدانیم. با این حال، توانایی تغییر و تجدید نظر در اعتقادات منسوخ یا نادرست، بخش مهمی از یادگیری و رشد شخصی است.

راهکار داشتن ذهن باز در تمام طول زندگی

عوامل موثر بر داشتن ذهن باز

چند چیز وجود دارد که می‌تواند بر باز یا بسته بودن ذهن فرد تأثیر بگذارد:

۱. شخصیت

در مدل پنج عامل بزرگ شخصیت انسان، گشودگی نسبت به تجربیات جدید یکی از 5 بعد گسترد‌ه‌ای است که شخصیت انسان را تشکیل می‌دهد. این ویژگی شخصیتی دارای بسیاری از ویژگی‌های مشترک با ذهن باز است، مانند تمایل به در نظر گرفتن تجربیات و ایده‌های جدید و درگیر خودآزمایی شدن.

۲. تجربه و تخصص

تحقیقات حاکی از آن است که مردم انتظار دارند کارشناسان در مورد حوزه تخصصی خود اندیشمند باشند. وقتی افراد احساس می‌کنند که در یک حوزه خاص از دانش و مهارت بیشتری نسبت به افراد دیگر برخوردار هستند، ذهن‌شان چندان باز نیست.

محققان دریافته‌اند که دادن بازخورد مثبت یا منفی کاذب در مورد عملکرد شرکت‌کنندگان، بر چگونگی بسته بودن ذهن نظر آنها در مورد در نظر گرفتن نظر سیاسی جایگزین تأثیر می‌گذارد.

۳. راحتی با ابهام

افراد هنگام برخورد با عدم اطمینان از سطح راحتی متفاوتی برخوردارند. ابهام زیاد باعث می‌شود آدم‌ها احساس ناراحتی و حتی پریشانی کنند. دگماتیسم گاهی اوقات تلاشی است برای ساده نگه داشتن و فهم آسان‌تر کارها. آدم‌ها با رد ایده‌های جایگزین که ممکن است وضع موجود را به چالش بکشد، می‌توانند عدم اطمینان و خطر را به حداقل برسانند – یا حداقل درک خود را از خطر کم کنند. تحقیقات قدیمی نیز این ایده را تأیید می‌کنند و در عین حال توصیه می‌کنند که آد‌م‌های دارای ذهن بسته کمتر توانایی تحمل ناهماهنگی شناختی را دارند.

در حالی که برخی از عواملی که تعیین‌کننده سطح روشن فکر بودن شما هستند، ممکن است از زمان تولد همراه‌تان باشند، مواردی وجود دارند که می‌توانید برای پرورش ذهن بازتر انجام دهید.

مطلب مرتبط: ۴ نکته درباره درباره ویژگی و نشانه های افراد روشنفکر

راهکار داشتن ذهن باز

یادگیری داشتن ذهن بازتر امکان‌پذیر است، اما ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. از بسیاری جهات، ذهن ما طوری طراحی شده‌است که مفاهیم را به صورت یک کل مشاهده کند. ما ایده یا دسته‌ای از دانش را توسعه می‌دهیم، که روانشناس ژان پیاژه از آن به عنوان یک طرحواره یاد می‌کند. در حین اینکه با اطلاعات جدیدی روبرو می‌شویم، تمایل داریم که آنها را به یکی از طرح‌های موجود خود در یک روند ذهنی موسوم به جذب شبیه‌سازی کنیم.

با این حال، گاهی اوقات، چیزهای جدیدی که یاد گرفته‌ایم با آنچه قبلاً می‌دانستیم کاملاً منطبق نیست. در این حالت، ما باید درک خود از جهان را در روندی که به عنوان سازش شناخته می‌شود، تنظیم کنیم. ما اساساً، برای برخورد با این اطلاعات جدید باید نحوه تفکر خود را تغییر دهیم.

جذب معمولاً فرآیندی آسان است. به هر حال، شما فقط اطلاعات جدیدی را در سیستم موجود وارد می‌کنید. سازش دشوارتر است. شما فقط چیزی را در یک پرونده موجود قرار نمی‌دهید بلکه در حال ایجاد یک سیستم کاملاً جدید برای بایگانی هستید.

بعضی اوقات اطلاعات جدید نیاز به تجدید نظر در مورد چیزهایی دارد که فکر می‌کردید می‌دانید. این کار ارزیابی مجدد خاطرات و تجربیات گذشته‌تان را با توجه به آنچه آموخته‌اید، ایجاب می‌کند.

برای این کار باید بتوانید قضاوت‌های خود را کنار بگذارید، به شواهد موجود نگاهی جدی بیندازید و بپذیرید که اشتباه کرده‌اید. این روند می‌تواند دشوار، گیج‌کننده، و گاهی دردناک یا تغییردهنده زندگی باشد.

این کار به تلاش ذهنی زیادی نیاز دارد، اما در این‌جا برخی از کارهایی را که می‌توانید برای داشتن ذهن بازتر انجام بدهید، می‌بینید:

۱. با سوگیری تأییدی مبارزه کنید

گرایش شناختی معروف به سوگیری تأییدی می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین عوامل موثر در ایجاد ذهن بسته باشد. با این حال، غلبه بر این تمایل می‌تواند کمی مشکل باشد. سوگیری تأییدی شامل توجه بیشتر به مواردی است که باورهای موجود ما را تأیید می‌کنند و در عین حال ناچیز دیدن شواهدی که نظر ما را به چالش می‌کشند.

آگاهی از سوگیری تأییدی شاید یکی از بهترین راه‌های مبارزه با آن باشد. هنگامی که با اطلاعاتی روبرو شدید، لحظه‌ای وقت بگذارید و در نظر بگیرید که چگونه این سوگیری ممکن است بر ارزیابی اطلاعات شما تأثیر بگذارد. اگر به نظر می‌رسد که شما به راحتی چیزی را قبول می‌کنید زیرا از استدلال‌های موجود شما پشتیبانی می‌کند، لحظه‌ای وقت بگذارید و برخی از استدلال‌هایی را که ممکن است عقاید شما را به چالش بکشند، در نظر بگیرید. یادگیری نحوه ارزیابی منابع اطلاعاتی و یادگیری اینکه چگونه یک مصرف‌کننده آگاه داستان‌های علمی در اخبار باشید، نیز می‌تواند مفید باشد.

۲. سوال بپرسید

اکثر مردم دوست دارند به فضیلت فکری خودشان اعتقاد داشته باشند. و از بسیاری جهات، مهم است که بتوانید به انتخاب‌های خود اعتماد و ایمان داشته باشید. اما خوب است به یاد داشته باشید که آنچه ممکن است تعهد به برخی از آرمان‌ها به نظر برسد در واقع نوعی لجبازی ذهن بسته است.

بخشی از ذهن باز شامل این است که بتوانید نه تنها دیگران، بلکه خودتان را نیز زیر سوال ببرید. در حین اینکه با اطلاعات جدیدی روبرو شدید، چند سوال اساسی از خود بپرسید:

– واقعاً چقدر در مورد این موضوع می‌دانید؟

– منبع چقدر قابل اعتماد است؟

– آیا ایده‌های دیگر را در نظر گرفته‌اید؟

– آیا تعصبی دارید که ممکن است بر تفکر شما تأثیر بگذارد؟

در بسیاری از موارد، این نوع سوال پرسیدن از خود می‌تواند به تعمیق تعهد شما نسبت به عقایدتان کمک کند. یا ممکن است بینشی ارائه دهد که قبلاً به آن توجه نکرده‌اید.

۳. به خودتان وقت بدهید

وقتی چیزی را می‌شنوید که با آن مخالفید، اولین حس شما ممکن است مخالفت یا ساکت ماندن باشد. به جای گوش دادن یا در نظر گرفتن دیدگاه دیگر، به یک حالت تفکر وارد می‌شوید که طی آن فقط سعی در اثبات اشتباه شخص مقابل دارید، حتی گاهی اوقات قبل از اینکه فرصتی برای بررسی همه نکات داشته باشید!

درگیر شدن در واکنش عاطفی که به چیزی دارید آسان است. شما مخالف هستید، آنچه را شنیده‌اید دوست ندارید و حتی ممکن است بخواهید طرف مقابل بداند که چقدر اشتباه می‌کند. مشکلی که در این نوع واکنش سریع وجود دارد این است که شما در گرماگرم لحظه عمل می‌کنید، وقت نمی‌گذارید و همه جنبه‌های مسئله را واقعاً در نظر نمی‌گیرید و احتمالاً همه آنها را به طور موثر مورد بحث قرار نمی‌دهید.

گزینه دیگر این است که برای بررسی ادله و ارزیابی شواهد یک دوره کوتاه به خود زمان دهید. پس از شنیدن یک مطلب تازه، چند لحظه وقت بگذارید و نکات زیر را قبل از پاسخ دادن در نظر بگیرید:

– آیا استدلال‌های خود شما بر پایه منابع متعددی استوار است؟

– آیا حاضر هستید نظر خود را در برابر شواهد متناقض تغییر بدهید؟

– آیا نظرتان را حفظ خواهید کرد حتی اگر شواهد موجود بر علیه آن باشند؟

ذهن باز بیش از جزم‌گرایی به تلاش شناختی نیاز دارد. تمایل به در نظر گرفتن دیدگاه ‌ای دیگر می‌تواند یک چالش باشد، اما هنگامی که خود را مجبور می‌کنید در مورد عقایدتان تجدید نظر کنید، دشوارتر می‌شود.

۴. فروتنی فکری را تمرین کنید

حتی اگر در زمینه موضوعی متخصص هستید، سعی کنید به خاطر داشته باشید که مغز بسیار ناقص و نادرست‌تر از آن است که بخواهیم اعتراف کنیم. چنانچه تحقیقات نشان داده‌اند، آگاهی از چیزی در واقع می‌تواند به دوری از ذهن بسته کمک کند.

وقتی مردم فکر می‌کنند که در موضوعی ماهر هستند یا معتقدند که از قبل همه چیزهای لازم را می‌دانند، تمایل کمتری برای گرفتن اطلاعات جدید و پذیرفتن ایده‌های جدید دارند. چنین چیزی نه تنها توانایی یادگیری شما را محدود می‌کند، بلکه می‌تواند نمونه‌ای از سوگیری شناختی باشد که تحت عنوان اثر دانینگ کروگر شناخته می‌شود. این تعصب باعث می‌شود افراد دانش خودشان را راجع به یک موضوع دست بالا بگیرند و نسبت به نادانی خود بی‌توجه باشند.

متخصصان واقعی معمولاً در مورد دانش خود فروتن هستند. آنها می‌دانند که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید همه چیز را می‌دانید، احتمالاً اشتباه می‌کنید.

واقعیت برجسته و مهم این است که بدون داشتن ذهن باز، هرگز فرصتی برای بررسی سایر دیدگاه‌ها و تجربیات نخواهید داشت. و البته هرگز نخواهید فهمید که دیگران چه می‌دانند و چه دانشی دارند.

کلام پایانی

داشتن ذهن باز می‌تواند سخت باشد. با این حال، حتی اگر ذهن باز به طور طبیعی در شما وجود نداشته باشد، چیزهایی وجود دارد که می‌توانید برای تغییر ذهنیت‌تان انجام بدهید و دیدگاه‌ها، دانش‌ها، افراد و تجربیات جدید را بشناسید و پذیرای‌شان باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۷ مهمترین راهکار داشتن ذهن باز در تمام طول زندگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی