کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ عامل مهم که بر درک ما از گذر زمان تأثیرگذار هستند

گذر زمان برای هر فردی معنی خاصی دارد. گاهی اوقات زمان برای ما بسیار دیر و گاهی اوقات بسیار زود میگذرد. در این نوشتار ۵ عامل مهم که بر درک ما از گذر زمان تأثیرگذار هستند را معرفی می کنیم.

در زمان تصمیم‌گیری افراد، زمان یک عامل کلیدی به‌حساب می‌آید. زمان، بر میزان رضایت ما از خواسته‌های کنونی‌مان تعویق می‌اندازد. به این معنی که، صبر کردن برای پاداش، از میزان جذابیت آن برای ما می‌کاهد. به‌ویژه این‌که انتظار به عنوان هزینه دیده می‌شود و در برابر پاداش به‌تعویق افتاده سنجیده می‌شود. در نتیجه، تأخیر به تنهایی می‌تواند یک تصمیم خوب را به یک تصمیم بد تبدیل کند، یا برعکس.

۵ عامل مهم که بر درک ما از گذر زمان تأثیرگذار هستند

درک زمانی (یا قضاوت زمانی) به تفاوت بین زمان خارجی و درک درونی ما از آن اطلاق می‌شود. به این معنی که هر فردی برداشت خودش را از زمان دارد – یک سال لزوما چهار برابر سه ماه نیست. درک زمان تحت عنوان زمان بسیار طولانی با هزینه‌های بسیار بالا در ارتباط است، که به انتخاب یک جایگزین با برون‌دادهای فوری منجر می‌شود.

مطلب مرتبط: مدیریت زمان و قدرت جادویی ۱۴۴۰

در ادامه ۵ عامل رایج را به شما معرفی می‌کنیم که بر درک ما از گذر زمان تأثیر می‌گذارند.

۱. خستگی

خستگی می‌تواند درک ما را از زمان تغییر دهد. درواقع، گذر آهسته‌ی زمان در زمان خستگی یک مشخصه‌ی بارز خستگی و کسالت است. به‌عنوان مثال، وقتی یک کلاس برای شما خسته‌کننده است زمان به‌کندی می‌گذرد، و وقتی در کنار عشق‌تان هستید زمان به سرعت حرکت می‌کند. وقتی در انتظار آسانسور هستید نیز دو دقیقه بسیار طولانی به‌نظر می‌آید.

۲. تکانشگری

افراد تکانشگر زمان را به‌گونه‌ی دیگری تجربه می‌کنند. آن‌ها درک تغییر یافته‌ای از زمان دارند که این امر می‌تواند سختی آن‌ها در صبر و تحمل داشتن برای رسیدن به خواسته‌های‌شان را توجیه کند. افراد تکانشگر، علیرغم پیامدهای بلند مدت آن، تمایل بیشتری دارند تا صبر برای برآورده شدن خواسته‌ها را بی‌اهمیت جلوه دهند (ویتمان و پائولوس، ۲۰۰۸).

۳. هیجان

برآوردهای زمانی ممکن است تحت تأثیر هیجانات و احساسات ما دست‌خوش تغییر شوند. افرادی که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند ممکن است احساس کنند زمان به کندی سپری می‌شود. وقتی بی‌صبرانه در انتظار وقوع یک اتفاق هستیم، گذر آهسته‌تری اززمان را تجربه می‌کنیم. همچنین، این گفته به لحاظ تجربی اثبات شده‌است که وقتی به شما خوش می‌گذرد زمان به پرواز در می‌آید. (دخوا ووله و جیل، ۲۰۰۹).

مطلب مرتبط:۵ ترفند مدیریت‌ زمان برای فروشندگان که سریعتر و هوشمندانه تر بفروشند

۴. ولع

زمانی که افراد نسبت به چیزی ولع دارند زمان را به‌گونه‌ی دیگری تجربه می‌کنند – زمان برای آن‌ها بسیار آهسته می‌گذرد. به‌عنوان مثال، سیگاری‌هایی که نیاز شدیدی به سیگار کشیدن دارند، احساس می‌کنند زمان بسیار آهسته می‌گذرد (سایه و همکارانش، ۲۰۰۵). بااین‌حال، سیگاری‌ها ممکن است در زمان استفاده از فرصت سیگار کشیدن‌شان زمان برای‌شان به سرعت سپری شود. محرک‌هایی، که کافئین‌دار هستند، باعث می‌شوند افراد احساس کنند زمان به سرعت می‌گذرد. زمان برای افراد مست به سرعت سپری می‌شود.

۵. سن

هرچه سن‌مان بالاتر می‌رود، زمان با سرعت بیشتری می‌گذرد. در مقابل، زمان برای کودکان طولانی‌تر به‌نظر می‌رسد. به‌عنوان مثال، تابستان برای یک کودک ۵ ساله تا ابد ادامه دارد، ولی برای یک فرد بزرگسال ۵۰ ساله به سرعت می‌گذرد. یک ایده این است که گذرزمان با میزان آشنا بودن‌تان با آن شرایط سرعت می‌گیرد. هرچه سن‌مان بیشتر می‌شود، چیزهای بیشتری برای‌مان آشنا محسوب می‌شوند، و فواصل زمانی کمتری را در این بین درک خواهیم کرد (بوردیک، ۲۰۱۷). هرچه روال زندگی یکنواخت‌تری داشته‌باشیم از شدت آن کاسته می‌شود و نتیجتا ذهن شفافیت کمی نسبت به زمان دارد. تجربیات مهیج و جدید زندگی را طولانی‌تر می‌کنند.

جمع‌بندی

اختلال عملکرد “ساعت درونی” ما به تمرکز شدیدتری بر زمان حال و بزرگ کردن زمان می‌انجامد. زمان می‌تواند دست‌خوش تغییر شود و کوتاه‌تر یا طولانی‌تر از آن‌چه هست ظاهر شود. به‌عنوان مثال، وجود رستوران و فروشگاه در فرودگاه‌ها عامل حواس‌پرتی ایجاد می‌کند تا در زمان انتظار مسافران گذر زمان زیاد احساس نشود و انتظار را خوشایندتر می‌کند. توجه کردن به فعالیت‌های جاری به‌جای توجه به گذر زمان باعث می‌شود زمان با سرعت بیشتری سپری شود (ایست‌وود، ۲۰۱۲). این مورد تشریح می‌کند چرا کتاب خواندن در یک پرواز طولانی مدت می‌تواند باعث سریع‌تر سپری شدن زمان پرواز شود. ولی وقتی به زمان توجه می‌کنیم، زمان آهسته‌تر می‌گذرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: psychologytoday

۵ عامل مهم که بر درک ما از گذر زمان تأثیرگذار هستند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی