کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مضرات هلو: ۱۱ عارضه جانبی مصرف زیاد هلو

هلو میوه‌ای است خوشمزه که بر روی درختان برگریز متعلق به خانواده‌ی پرونوس رشد می‌کند. درخت هلو جزء درختان بومی نواحی شمال غربی چین است، ولی امروزه این درخت در سراسر دنیا پرورش داده می‌شود. هلو که به عنوان منبع خوبی برای بسیاری از انواع مواد مغذی نظیر ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها، فیبر غذایی، مواد مغذی گیاهی و غیره شناخته می‌شود، فواید زیادی برای سلامتی و هم‌چنین، زیبایی انسان به همراه دارد. با وجود این، مصرف زیاد هلو نیز ممکن است دارای برخی عوارض جانبی برای سلامتی باشد. در این مقاله، به مضرات هلو اشاره می‌کنیم.

مضرات هلو

مضرات هلو

۱. آنتی‌اکسیدان بیش از اندازه خوب نیست

هلو غنی از آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی نظیر مواد مغذی گیاهی، فلاونوئید‌ها، و غیره است. این آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه می‌کنند و باعث پایدار شدن آن‌ها می‌شوند، و بنابراین، از بروز استرس اکسیداتیو در سلول‌های بدن پیشگیری می‌کنند؛ به این ترتیب، آنتی‌اکسیدان‌ها خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها از جمله سرطان پوست، سرطان ریه، سرطان سینه، و غیره را کاهش می‌دهند.

به علاوه، این آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن، تقویت قلب، و کاهش خطر ابتلا به انواع مختلفی از مشکلات مربوط به دستگاه قلب و عروق ایفا می‌کنند.

و اما مضرات هلو درباره آنتی اکسیدان ها:

آنتی‌اکسیدان‌ها فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارند؛ با این حال، زیاده‌روی در هیچ چیز خوب نیست و این مسئله برای آنتی‌اکسیدان‌ها نیز صادق است. سطوح بالای آنتی‌اکسیدان در بدن می‌توانند خطر ابتلا به انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی و عروقی، و هم‌چنین، سکته‌ی مغزی هموراژیک را افزایش دهند.

گذشته از این‌ها، مصرف دوز بالای آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین C و ویتامین A می‌تواند خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها را افزایش دهد، و حتی ممکن است باعث وخامت وضعیت بیماران مبتلا به این سرطان‌ها شود. طی مطالعه‌ای در ۲۰۱۱ که بر روی بیش از ۳۵۵۰۰ مرد به عمل آمد، پژوهشگران دریافتند مصرف دوز بالای ویتامین E می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا ۱۷ درصد افزایش دهد. به همین ترتیب، مطالعه‌ی دیگری در ۱۹۹۶ نشان داد، سطوح بالای رتینول و بتا کاروتن (شکلی از ویتامین A) می‌توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را تا ۲۸ درصد افزایش دهند.

به طور کلی، آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و با ایجاد پایداری در آن‌ها، از بروز استرس اکسیداتیو در سلول‌های بدن پیشگیری می‌کنند، ولی وجود سطوح بالایی از همین آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن باعث تقویت سلول‌های سرطانی می‌شود.

۲. مصرف بیش از اندازه‌ی پتاسیم ممکن است باعث بروز هایپرکالمی شود

مصرف مرتب هلو برای آدم‌های مبتلا به فشار خون بالا یا هایپرتنشن بسیار مفید است. این خاصیت هلو عمدتا به دلیل وجود مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم در ترکیب این میوه است.

پتاسیم عامل گشاد کننده‌ی عروق است و می‌تواند به شل شدن عروق خونی، بهبود گردش خون، و در نتیجه، کاهش خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا کمک کند.

علاوه بر این‌ها، هلو حاوی مقدار اندکی سدیم است، و این مسئله نیز به کنترل فشار خون کمک می‌کند.

از آن‌جا که فشار خون بالا علت اصلی بروز بسیاری از مشکلات قلبی و عروقی نظیر حمله‌ی قلبی، سکته‌ی قلبی، ضربان نامنظم و غیره است، تنظیم فشار خون خطر ابتلا به انواع مختلفی از مشکلات قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

و اما مضرات هلو درباره پتاسیم:

با این‌که پتاسیم برای سلامتی بدن بسیار مفید است و می‌تواند فواید بسیاری به همراه داشته باشد، بهتر است در مصرف هلو اعتدال را رعایت کنید. زیرا سطوح بالای پتاسیم در بدن می‌توانند فشار خون را تا سطح بسیار خطرناکی پایین بیاورند و باعث افت فشار خون یا هیپوتنشن شوند؛ این وضعیت با علائمی نظیر خستگی مفرط، احساس سبکی سر، سرگیجه، افسردگی، تاری دید و غیره شناخته می‌شود.

هم‌چنین، اگر از بیماری فشار خون بالا رنج می‌برید و طبق دستور پزشک، از داروهای ضد فشار خون استفاده می‌کنید، پیش از افزودن میوه‌هایی نظیر هلو در رژیم غذایی‌تان باید با پزشک معالج مشورت کنید. زیرا مصرف بیش از اندازه‌ی هلو می‌تواند در کارکرد داروهای ضد فشار خون اختلال ایجاد کند و باعث پیچیده شدن وضعیت بیماری‌تان شود.

سطوح بالای پتاسیم در بدن باعث ایجاد وضعیتی به نام هایپرکالمی می‌شود (وضعیتی که بر اثر افزایش سطح پتاسیم در بدن ایجاد، و با علائمی نظیر خستگی مفرط، احساس کرختی، حالت تهوع یا استفراغ، درد قفسه‌ی سینه، و دشواری در تنفس شناخته می‌شود).

۳. ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش دهد

مصرف مرتب هلو در کاهش خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان نظیر سرطان پوست، سرطان سینه، سرطان ریه، سرطان معده و غیره، و هم‌چنین، کمک به بهبود علائم بیماران مبتلا به سرطان بسیار مفید است.

این خاصیت هلو عمدتا به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین C، ویتامین A، ویتامین E و غیره در ترکیب این میوه است. هلو علاوه بر این آنتی‌اکسیدان‌ها، غنی از سایر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی نظیر مواد مغذی گیاهی، فلاونوئید‌ها و غیره نیز هست.

این آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیباتی آنتی‌اکسیدانی با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه می‌کنند و باعث پایدار شدن آن‌ها می‌شوند؛ و به این ترتیب، از بروز آسیب اکسیداتیو در سلول‌های بدن پیشگیری می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد چیزی جز یون‌های ناپایداری نیستند که در طول فرایند اکسیداسیون در بدن تشکیل می‌شوند.

از آن‌جا که رادیکال‌های آزاد یون‌هایی ناپایدار هستند، الکترون‌ها را از مولکول‌های مجاور خود می‌ربایند، و باعث ایجاد آسیب اکسیداتیو به آن‌ها می‌شوند. آن‌ها با آسیب زدن به سلول‌های سالم بدن، خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها را از جمله سرطان پوست، سرطان سینه، سرطان ریه، سرطان معده و غیره افزایش می‌دهند.

آنتی‌اکسیدان‌های از نظر خنثی‌سازی آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد بسیار مفید و موثر هستند. به علاوه، آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین C خطر بروز پیری زودرس نظیر خطوط صورت، چین و چروک‌ها، لکه‌های پیری، لکه‌های سیاه و غیره را کاهش می‌دهند.

و اما مضرات هلو درباره آنتی اکسیدان ها:

با این‌که آنتی‌اکسیدان‌ها بسیار مفید هستند و اثرات مثبتی بر سلامتی انسان می‌گذارند، باید در مصرف آن‌ها نیز اعتدال را رعایت کرد. زیرا افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن می‌تواند حتی خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها را افزایش دهد و حتی ممکن است وضعیت بیماران مبتلا به سرطان را نیز وخیم‌تر کند.

پژوهشگران طی مطالعه‌ای بر روی ۳۵۵۰۰ مرد دریافتند، مصرف دوزهای بالای ویتامین E خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا ۱۷ درصد افزایش می‌دهد. نتایج مطالعه‌ی دیگری نیز در ۱۹۹۶ نشان دادند، وجود سطح بالای رتینول و بتا کاروتن (شکلی از ویتامین A) خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

۴. آبرسانی بیش از اندازه برای پوست بد است

هلو منبع بسیار خوبی برای بسیاری از مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فلاونوئید‌ها است، و این مواد مغذی نقش مهمی در حفظ سلامتی پوست ایفا می‌کنند.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در هلو نظیر ویتامین C، ویتامین E و غیره با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و با پایدار کردن آن‌ها از بروز آسیب اکسیداتیو به سلول‌های بدن مبارزه می‌کنند؛ به این ترتیب، می‌توانند خطر ابتلا پیری زودرس را از جمله ایجاد خطوط روی پوست، لکه‌های پیری، لکه‌های سیاه و غیره کاهش می‌دهند.

و اما مضرات هلو درباره آبرسانی بیش از حد پوست:

گذشته از این‌ها، هلو سرشار از آب است؛ آب نقش مهمی در حفظ آبرسانی و رطوبت پوست ایفا می‌کند، ولی آبرسانی بیش از اندازه برای سلامتی بدن و هم‌چنین سلامتی پوست مضر است.

۵. سطوح بالای ویتامین A نیز برای سلامتی بد است

چشم‌ها پنجره‌هایی گشوده در برابر جهان هستند، زیرا به ما امکان می‌دهند از مشاهده‌ی زیبایی‌های این دنیا لذت ببریم. از این رو، مراقبت کامل از سلامتی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف مرتب هلو برای حفظ سلامتی چشم‌ها و بهبود قدرت بینایی بسیار موثر است.

خواص هلو برای سلامتی عمدتا به خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین A و ویتامین C در این میوه است. این آنتی‌اکسیدان‌ها با مبارزه علیه رادیکال‌های آزاد و پایدار کردن آن‌ها، از بروز آسیب اکسیداتیو به سلول‌های بدن پیشگیری می‌کنند؛‌ به این ترتیب، می‌توانند خطر بروز مشکلاتی از جمله تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن، آب مروارید، آب سیاه، و غیره را کاهش دهند.

و اما مضرات هلو درباره ویتامین آ:

به این ترتیب، ویتامین A به عنوان ماده‌ی مغذی مهمی برای چشم‌ها به شمار می‌رود، زیرا این ویتامین می‌تواند به حفظ سلامت بینایی کمک کند. البته با این‌که مصرف هلو برای سلامت چشم‌ها بسیار مفید است، بهتر است در خوردن آن زیاده‌روی نکنید، زیرا مصرف بیش از اندازه‌ی ویتامین A باعث بروز مشکلاتی از قبیل خونریزی در ریه، تاری دید، درد استخوان، دشواری در تنفس، شکنندگی و ترک خوردن ناخن‌ها، کاهش کارکرد تیروئید و غیره می‌شود.

۶. مصرف بیش از اندازه‌ی هلو برای زنان بارداری خوب نیست

هلو منبع بسیار خوبی برای انواع مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد مغذی گیاهی، اسید فولیک، فلاونوئید، و غیره به شمار می‌رود. وجود تمام این مواد مغذی در هلو،‌ این میوه را به یک خوراکی فوق‌العاده مفید برای دوران بارداری تبدیل کرده است.

اسید فولیک موجود در هلو نقش مهمی در رشد عمومی جنین و هم‌چنین، کاهش خطر بروز نقص‌های لوله عصبی نظیر مهره‌شکاف در نوزادان ایفا می‌کند. گذشته از این‌ها، سایر مواد مغذی نظیر ویتامین‌ها، مواد معدنی، و غیره نیز در رشد عمومی جنین در رحم مادر نقش مهمی دارند.

و اما مضرات هلو برای زنان باردار:

با این‌که مصرف هلو در دوران بارداری بسیار مفید است، زنان باردار بهتر است پیش از افزودن این میوه به رژیم غذایی‌شان با پزشک مشورت کنند؛ هم‌چنین، به طور کلی توصیه می‌شود در مصرف هلو اعتدال را رعایت کنند. زیرا مصرف بیش از اندازه‌ی هلو می‌تواند برای سلامتی‌شان مضر باشد. سطوح بالای اسید فولیک در بدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله گرفتگی‌های ماهیچه، اسهال، جوش‌ و آکنه، حالت تهوع، ناراحتی معده، تشنج، و غیره شود.

۷. مصرف بیش از اندازه‌ی فیبر غذایی برای معده مضر است

مصرف مرتب هلو برای معده و حفظ سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید است. فواید هلو برای دستگاه گوارش به خاطر وجود فیبر غذایی در این میوه‌ی پرخاصیت است.

فیبرهای غذایی موجود در هلو به صورت یک ملین طبیعی در بدن عمل می‌کنند. به این ترتیب، فیبرهای غذایی به گوارش کمک می‌کنند و باعث می‌شوند مواد زائد به راحتی از بدن دفع شوند؛ در نتیجه، مصرف فیبر غذایی به تسکین یبوست و هم‌چنین، سایر اختلالات گوارشی نظیر هموروئید، زخم معده، گاستریت یا ورم معده، نفخ، درد معده، گرفتگی‌های معده، سندرم روده‌ی تحریک پذیر و غیره کمک می‌کند.

و اما مضرات هلو درباره فیبر:

هلو، علاوه بر فیبر غذایی، غنی از سایر ترکیبات مفید از جمله ویتامین C، ویتامین B، ویتامین A، و غیره نیز هست. این مواد مغذی نیز برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش مفید هستند. بنابراین، مصرف هلو برای معده بسیار خوب است، با این حال بهتر است در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید، زیرا وجود مقدار بیش از اندازه‌ی فیبر غذایی برای سلامتی بدن مضر است.

مصرف بیش از اندازه‌ی فیبر می‌تواند در جذب مواد مغذی توسط روده‌ها اختلال ایجاد کند، و هم‌چنین، باعث بروز مشکلاتی از جمله گرفتگی معده، اسهال، سوء جذب، یبوست، گاز روده، انسداد روده، و غیره شود.

۸. بالا رفتن سطح منیزیوم در بدن خطرناک است

مصرف هلو به طور مرتب برای تسکین استرس و اضطراب و هم‌چنین، بهبود کارکرد دستگاه عصبی بسیار مفید است. این خاصیت هلو عمدتا به خاطر وجود مواد مغذی ضروری نظیر منیزیوم، ویتامین B6، و غیره در این میوه است.

به علاوه، آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین C و سایر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی نظیر فلاونوئید‌ها، مواد مغذی گیاهی، و غیره‌ی موجود در هلو با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌کنند، باعث پایدار شدن‌شان می‌شوند، و در نتیجه، از مغر در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کنند. به این ترتیب، مصرف هلو می‌تواند خطر ابتلا به انواع مختلفی از اختلالات تباه کننده‌ی سلول‌های عصبی را از جمله آمنزیا (یاد زدودگیبیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، از دست دادن حافظه، و غیره به حداقل برساند.

و اما مضرات هلو درباره منیزیوم

با این‌که ویتامین B6 و منیزیوم برای حفظ سلامتی دستگاه عصبی بسیار مفید هستند، مصرف بیش از اندازه‌ی آن‌ها نیز می‌تواند مضر باشد. اوردوز منیزیوم می‌تواند به بروز مشکلاتی از جمله اسهال، حالت تهوع، خستگی مفرط، ضعف ماهیچه‌ها، بی‌نظمی در ضربان قلب، افت فشار خون، مشکلات تنفسی، و غیره منجر شود.

۹. ممکن است باعث افزایش وزن شود

مصرف هلو برای آدم‌هایی که از رژیم غذایی لاغری پیروی می‌کنند، می‌تواند بسیار مفید باشد. زیرا مصرف ۱۰۰ گرم هلو تنها ۳۹ کالری انرژی به همراه دارد؛ به این ترتیب، با مصرف هلو می‌توانید بدون نگرانی از افزایش وزن، از فواید آن برای سلامتی‌تان بهره‌مند شوید. علاوه بر این‌ها، فیبر غذایی موجود در هلو نیز نقش مهمی در کنترل وزن ایفا می‌کند.

فیبر غذایی موجود در هلو باعث می‌شود مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید؛ و در نتیجه، کم‌تر به خوردن مکرر غذا نیاز پیدا کنید. به این ترتیب، می‌توانید از پرخوری اجتناب کنید. حدود ۸۴ درصد از وزن هلو از آب تشکیل شده است؛ به همین خاطر کالری این میوه بسیار کم است و می‌تواند نقش مهمی در کنترل وزن ایفا کند.

و اما مضرات هلو درباره فیبر:

با این‌که هلو میوه‌ی بسیار خوبی برای کاهش وزن است، هرگز نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید؛ زیرا مصرف بیش از اندازه‌ی هلو ممکن است به سرعت کالری‌ها موجود در بدن را افزایش دهد و باعث بالا رفتن وزن شود؛ هم‌چنین، اگر طبق برنامه‌ی غذایی‌تان، به اندازه‌ی کافی کالری مصرف کرده باشید، کالری‌های اضافه‌ی ناشی از مصرف بیش از اندازه‌ی هلو می‌توانند در برنامه‌ی مدیریت وزن‌تان اختلال ایجاد کنند.

۱۰. مصرف بیش از اندازه‌ی هلو باعث ایجاد خطر بالا رفتن سطح فسفر بدن می‌شود

هلو منبع خوبی برای برخی مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، روی (زینک)، و غیره است، و وجود این مواد معدنی در هلو، آن را به میوه‌ای فوق‌العاده برای تقویت استخوان‌ها تبدیل کرده است. فسفر موجود در هلو نقش مهمی در تقویت استخوان‌ها و دندان‌‌ها ایفا می‌کند؛ هم‌چنین، این ماده‌ی معدنی به ترمیم و نگهداری از بافت‌های بدن نیز کمک می‌کنند.

و اما مضرات هلو درباره سطح فسفر:

گذشته از این‌ها، سایر مواد معدنی نظیر روی (زینک) نیز به بهبود استحکام استخوان‌ها کمک می‌کنند. با این‌که مواد معدنی نظیر کلسیم و فسفر برای سلامتی مفید هستند، مصرف بیش از اندازه‌ی آن‌ها می‌تواند مرگبار باشد، و باعث ایجاد وضعیت‌هایی با علائمی نظیر حالت تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال، سردرد، سرگیجه، درد ماهیچه، تشنگی مفرط، و غیره ‌شود.

۱۱. وجود مقدار بیش از اندازه‌ی آهن نیز برای سلامتی مضر است

هلو منبع خوبی برای آهن به شمار می‌رود. آهن ماده‌ی مغذی بسیار ضروری است که نقش‌های مهمی در بدن ایفا می‌کند؛ از جمله این‌که می‌تواند خون حاوی اکسیژن را به تمام سلول‌ها و بافت‌های بدن برساند.

کمبود آهن در بدن می‌تواند باعث بروز کم خونی شود؛ کم خونی وضعیتی است که باعث ایجاد علائمی نظیر خستگی مفرط، ضعف، سرگیجه، سردرد، تنگی نفس، و غیره می‌شود.

هلو علاوه بر آهن، منبع بسیار خوبی برای ویتامین C نیز هست؛ ویتامین C نوعی آنتی‌اکسیدان است که جذب آهن را در بدن افزایش می‌دهد، و به این ترتیب، باعث حفظ سلامتی سلول‌های بدن می‌شود.

و اما مضرات هلو درباره آهن:

با این‌که هلو برای کاهش خطر ابتلا به کم خونی مفید است، باید به خاطر بسپارید، سطوح بیش از اندازه‌ی آهن در بدن برای سلامتی مضر است و ممکن است باعث ایجاد وضعیت‌هایی نظیر خستگی مزمن، درد مفاصل، درد شکمی، بیماری کبدی، ضربان قلب نامنظم، حمله‌ی قلبی، نارسایی قلبی، و غیره شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: goodhealthall

مضرات هلو: ۱۱ عارضه جانبی مصرف زیاد هلو


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی