کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مضرات بادام هندی: ۸ عارضه جانبی مصرف زیاد بادام هندی

بادام هندی  میوه‌ی خشک محبوبی است که در سرتاسر جهان به وفور و به روش‌های مختلفی مثلا به عنوان جزئی از غذاها، و به عنوان چاشنی برای گیاه‌خواران و غیر گیاهخواران مصرف می‌شود. خوردن بادام هندی  برای سلامتی‌مان بسیار مفید است چون تعدادی از مواد مغذی سالم در آن وجود دارد مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها. با وجود این، درست مانند هر چیز دیگری، مصرف بیش از حد بادام هندی  نیز خطرات و عوارض جانبی به همراه دارد، و در این مقاله، ما این مضرات بادام هندی را و دلیل اینکه باید به اندازه بادام هندی  مصرف کنیم خواهیم شناخت.

مضرات بادام هندی

مضرات بادام هندی

۱. ممکن است باعث افزایش وزن شود

خوردن بادام هندی  به میزان متوسط و معتدل ممکن است به کنترل وزن کمک کند اما اگر بادام هندی  به مقادیر بیش از حد مصرف شود می‌تواند به ویژگی منفی تبدیل شود. بادام هندی  منبع خوبی برای انرژی است چون ارزش کالری بالایی دارد، که یعنی رد می‌تواند فقط با خوردن یک مشت بادام هندی  انرژی قابل توجهی کسب کند. این آجیل همچنین منبع خوب چربی تک اشباع شده است که سیستم قلب و عروقی ما را سالم نگه می‌دارد اما حتی چربی‌های مغذی هم اگر به مقدار بیش از حد مصرف شوند می‌توانند برای بدن‌مان خطرناک باشند.

خوردن فقط یک اونس بادام هندی  بوداده‌ی خشک ۱۶۳ کالری دارد و این تعداد می‌تواند تا ۷۸۶ افزایش پیدا کند اگر که حدود یک فنجان مصرف شود، که در رفتن حساب کتاب خوردن‌ از دست‌مان خیلی هم غیر عادی نیست و ممکن است زیاد اتفاق بیفتد!

مطلب مرتبط: مضرات روغن هیدروژنه: ۵ عارضه جانبی مصرف روغن جامد هیدروژنه

مضرات بادام هندی ۲: وجود سدیم بیش از حد در آن

سطح سدیم موجود در بادام هندی  در حقیقت چندان بالا نیست، در هر ۱۰۰ گرم بادام هندی  فقط ۱۲ میلی گرم سدیم هست. اما، به عنوان یک میوه‌ی خشک، زمان‌های زیادی هست که بادام هندی  به شکل شور و نمک زده مصرف می‌شود و هر اونس آن تقریبا در ۱۸۱ گرم نمک خوابانده می‌شود.

این مقدار بالای سدیم برای سلامتی‌مان بسیار خطرناک است چون ممکن است سطح فشار خون‌مان را افزایش دهد و باعث افزایش مشکلات قلبی عروقی بشود.

بهترین راه مقابله با این مشکل آن است که بادام هندی  را به اندازه مصرف کنیم و بیشتر انتخاب‌مان آجیل غیر نمکی باشد. اگر مزه برای‌تان اهمیت زیادی دارد در آن صورت خوردن گاه به گاه بادام هندی  نمکی اشکالی ندارد البته به مقدار محدود.

مطلب مرتبط: مضرات اسفناج: ۱۰ عارضه جانبی مصرف زیاد اسفناج

۳. بادام هندی  خام خطرناک است

هرچند این روزها پیدا کردن بادام هندی  خام دارای پوست چندان آسان و رایج نیست اما حتی اگر پیدا هم کنید بهتر است از خوردن آن اجتناب کنید و ترجیح‌تان را بگذارید روی بادام هندی ‌هایی که از قبل آماده شده‌اند و در بازار وجود دارند.

چون شکل خام بادام هندی  با پیچک سمی و سماق سمی در ارتباط است و روغن‌های موجود در پوسته‌ی آن می‌تواند باعث خارش و واکنش‌های ناخوشایند پوستی بشود.

اما بادام هندی ‌های آماده‌ی موجود در بازار بی‌خطر هستند چون پوست‌شان کنده و در حرارت بالا بو داده شده‌اند و همین امر روغن سمی موجود در رویه‌ی آن را نابود می‌کند و باعث می‌شود کاملا خوردن آن بیخطر باشد.

۴. ممکن است تعادل مواد غذایی دیگر را بر هم بزند

خوردن بادام هندی  برای سلامتی خوب است چون تعداد مواد مغذی زیادی در آن وجود دارد اما حتی با وجود مواد مغذی بسیار در آن، غذایی کامل به حساب نمی‌آید و بدن‌مان به مواد مغذی مهم دیگری هم نیاز دارد که آن‌ها را از مواد غذایی دیگر مانند میوه‌ها، سبزیجات، و دانه‌ها و غلات و … به دست می‌آورد.

به همین علت، بهتر است بادام هندی  را در مقادیر کم مصرف کنیم و به مصرف میزان بالای پروتئین موجود در آجیل‌ها، لوبیا، توفو و ماهی در طول روز نیز ادامه دهیم.

خوردن بادام هندی  (و سایر خوراکی‌های دارای پروتئین بالا) به مقدار محدود ما را مطمئن می‌سازد که برای سایر مواد غذایی در بدنمان فضای کافی وجود دارد. بنابراین، به طور خلاصه، خوردن بادام هندی  (به حد اعتدال) برای سلامتی خوب است اما هرگز نگذارید بادام هندی  یا هر خوراکی دیگری بر رژیم غذایی شما سلطه پیدا کند به عبارت دیگر اندازه نگه دار که اندازه نکوست!

۵. ممکن است باعث بروز آلرژی بشود

خوردن بیش از حد بادام هندی  برای سلامتی‌مان خطرناک است چون خطر بروز واکنش‌های آلرژیک را افزایش می‌دهد. طبق مطالعه‌ای که در دسامبر ۲۰۰۳ در ژورنال «آلرژی» به چاپ رسید، آلرژی ناشی از بادام هندی  هر روز خطر بیشتری پیدا می‌کند و این واکنش‌های آلرژیک حتی به خاطر آنکه کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که هرگز قبلا چنین واکنش‌هایی را تجربه نکرده‌اند، به مشکلی بغرنج‌تر نیز تبدیل می‌شوند.

مطابق مقاله‌ی دیگری، دریافتند که آنافیلاکسی یا انسداد مجاری تنفسی در آدم‌هایی که به بادام هندی  آلرژی دارند بیشتر رواج دارد.

۶. ممکن است تداخل‌های دارویی خاصی ایجاد کند

بادام هندی  منبع بی‌نظیری از منیزیم است که فایده‌های فراوانی دارد مانند تنظیم دمای بدن، سم زدایی، حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان و بسیاری از مزایای دیگر. با وجود این، مصرف زیاد منیزیم هم می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد و یکی از این خطرها توانایی آن‌ها تداخل ایجاد کردن در روند عملکرد بعضی از داروها است.

حتی ممکن است منیزیم با داروهای فشار خون و مسدود کننده‌ّهای کانال کلسیم تداخل پیدا کند و خطر عوارض جانبی مرتبط با این داروها را افزایش دهد و باعث حالت تهوع و احتباس آب بشود. حتی می‌تواند با داروهای دیابت، داروهای تیروئید، ادرار آورها و پنی‌سلامین واکنش بدهد.

بنابراین، اگر در حال مصرف کردن هر یک از داروهای دیابت، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای تیروئید و … هستید، پس بهتر است ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید و بادام هندی  را فقط به اندازه‌ی تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایید.

۷. ممکن است باعث افزایش فشار خون بشود

خوردن بادام هندی  شور بیش از حد ممکن است سطح فشار خون را در بدن افزایش بدهد و باعث بیماری فشار خون و سایر مشکلات سلامتی بشود چون سطح بالای سدیم موجود در نمک بادام هندی  خطرناک است. مهم است که ذکر کنیم سطح سدیم موجود در بادام هندی  نمک نزده بسیار پایین است که یعنی بهتر است این نوع آجیل را مصرف کنیم به بادام هندی ‌های شور نه بگوییم.

۸. برای کسانی که از سردرد و میگرن رنج می‌بردند مناسب نیست

خوردن بادام هندی  برای کسانی که از سردرد و میگرن رنج می‌برند مناسب نیست چون حاوی آمینو اسیدهایی مثل تیرامین و فنیل‌تیلامین است. هرچند این آمینو اسیدها برای سلامتی‌مان خوب هستند و به حفظ سطح فشار خون در حد نرمال کمک می‌کنند و احساس سلامتی ایجاد می‌کنند، اما همین آمینو اسید ها ممکن است باعث سر درد در افرادی بشوند که به خوردن چنین آمینو اسید هایی حساسیت دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: goodhealthall

مضرات بادام هندی: ۸ عارضه جانبی مصرف زیاد بادام هندی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی