کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ عادت که باعث پیری مغز می‌شود

برخی افراد با وجود سن بالا، از قدرت حافظه و تمرکز بالایی برخوردارند و بعضی دیگر به محض ورود به دهه ششم زندگی، به مرور با مشکلات حافظه مواجه می‌شوند. علاوه بر مسائل ژنتیکی، برخورداری از مغز سالم و قدرت تفکر تا پایان عمر، به ترک عادت‌های غلط مرتبط است. در این نوشتار عادت که باعث پیری مغز می‌شود آمده است.

پیری مغز

کنترل ژن بر عهده ما نیست ولی می‌توان با چندراهکار ساده، سلامت مغز را کنترل کرد. عادت‌های مخرب مغز به شرح زیر هستند.

۱- رژیم غذایی پرچرب و پرکالری

مطالعات نشان می‌دهد که رژیم غذایی حاوی چربی، شکر و غذاهای فرآوری شده، به مرور زمان مغز را فرسوده می‌کنند. مصرف شکر به اندازه‌ای در کاهش حافظه و قابلیت تفکر موثر است که محققان آلزایمر را دیابت نوع ۳ نامیده‌اند که مستقیما با نوع تغذیه مرتبط است. بهترین رژیم برای محافظت از مغز، رژیم مدیترانه ای، شامل چربی‌های مفید، میوه، سبزیجات، آجیل و ماهی است.

۲- زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابانهای شلوغ

آلودگی هوا مهمترین دلیل پیری زودرس مغز‌ است. تحقیقات نشان می‌دهد که زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابان‌های پرتردد، سبب انباشتگی آلودگی در ریه وخون می‌شود و این حالت احتمال یک نوع آسیب مغزی به نام سکته مغزی خاموش را افرایش می‌دهد. علاوه بر این، آلودگی هوا به مرور زمان حجم مغز‌ را کاهش می‌دهد و مهمترین نشانه پیری زودرس مغز‌ است.

۳- استرس مزمن

زندگی پر استرس، بزرگترین جنایت ممکن علیه مغز‌ است. استرس سبب کوتاه شدن تلومر (انتهای رشته DNA) و پیری زودرس سلول‌ها و مغز‌ می‌شود. به علاوه هورمون هایی که بر اثر استرس ترشح می‌شوند، به مغز‌ آسیب وارد می‌کنند.

۴- کم خوابی

کم خوابی به مرور زمان سبب کاهش حجم مغز‌ و بروز آلزایمر می‌شود. خواب مهمترین فرآیندی است که در آن سلول‌های مغز‌ بازسازی می‌شوند.

۵ – نشستن طولانی مدت در طول روز

نشستن طولانی مدت و کم تحرکی، مهمترین دلیل بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان و مرگ زودرس است. به علاوه نشستن زیاد مناطق مغز‌ مرتبط با حافظه را منقبض و سبب کاهش عملکرد مغز‌ می‌شود.

۶ – تنبل کردن مغز

مطالعه، بازی‌های فکری، یادگیری زبان جدید، به خاطر سپردن اشعار و به طور کلی فعالیت هایی که سبب فعال شدن مغز می‌شوند برای سلامت مغز‌ ضروری است.

۷-دخانیات و الکل

تقریبا تمام افراد از تاثیر سوء مصرف سیگار و الکل بر بدن و مغز آگاه هستند. تا آخرین ثانیه عمر به مغز‌ نیاز داریم، در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۷ عادت که باعث پیری مغز می‌شود

ایرنا


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی