کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۸ عادت مخرب برای دندان هایتان را بشناسید

همه‌ی ما از مسائل اساسی درباره‌ی حفظ سلامتی دندان آگاه هستیم؛ بیش‌تر آدم‌ها می‌دانند باید مسواک بزنند، نخ دندان بکشند، و سالی دو بار نیز به دندان پزشک مراجعه کنند. ولی عادات و رفتاری در برخی سبک‌های زندگی وجود دارند که می‌توانند برای سلامت دندان‌های‌تان مخرب باشند، و شما از شنیدن این چند عادت مخرب برای دندان هایتان شگفت‌زده خواهید شد.

عادت مخرب برای دندان

در این مقاله، به ۱۸ عادت مخرب برای دندان هایتان اشاره می‌کنیم که برای محافظت از دندان‌های‌تان در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ باید از آن‌ها دوری کنید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا دریابید چه عاملی باعث ساییدن دندان‌ها می‌شود، بهترین راه برای سفید نگه داشتن دندان‌ها چیست، و چگونه باید با تغییر عادات روزانه از پوسیدگی دندان پیشگیری کرد.

عادت مخرب برای دندان ها

۱. جویدن یخ

یخ ماده‌ای طبیعی و بدون قند است؛ بنابراین، شاید فکر کنید جویدن آن ضرری برای دندان‌های‌تان نخواهد داشت. ولی جویدن قطعات سخت و منجمد یخ می‌تواند باعث آسیب دیدگی یا حتی ترک خوردن دندان‌های‌تان شود. و اگر شما فارغ از این مسئله، با لذت به جویدن یخ ادامه دهید، بافت نرم داخل دندان‌تان تحریک می‌شود و این وضعیت ممکن است به دندان درد منجر شود. خوردن غذاهای داغ یا خیلی سرد به سرعت ممکن است باعث تحریک درد و سوزش یا ایجاد دندان درد طولانی مدت شود. اگر دائما هوس جویدن یخ می‌کنید، بهتر است آدامس بدون قند را جایگزین آن کنید.

۲. انجام برخی ورزش‌ها بدون محافظ دندان

چه می‌خواهید فوتبال بازی کنید، چه هاکی یا هر ورزش دیگری که به طور مستقیم با حریف درگیر می‌شوید، بدون استفاده از محافظ دندان در هیچ یک از این ورزش‌ها شرکت نکنید. محافظ دندان یک وسیله‌ی پلاستیکی قالب‌ریزی شده است از دندان‌‌های ردیف بالای محافظت می‌کند. بدون این محافظ، دندان‌های‌تان در برخوردها و درگیری‌های شدید ممکن است بشکند تا حتی کنده شود. محافظ‌های دندانی با اندازه‌های استاندارد را می‌توانید از فروشگاه‌های ورزشی یا برخی دیگر از فروشگاه‌ها خریداری کنید؛ هم‌چنین، می‌توانید نزد یک دندان پزشک بروید و محافظ دندانی مخصوص دهان خود را به وی سفارش دهید.

۳. استفاده از شیشه شیر

هیچ وقت برای محافظت از دندان‌ها زود نیست. استفاده‌ی بیش از اندازه‌ از شیشه شیر، به خصوص هنگام شب، برای خوراندن شیر، آب میوه، یا غذا به بچه‌های کوچک می‌تواند دندان‌های ظریف آن‌ها را در خطر پوسیدگی قرار دهد. بچه‌ها معمولا به همین شکل – پستانک شیشه شیر داخل دهان‌شان – به خواب می‌روند و دندان‌ها در طول شب غرق در قند می‌شوند. بنابراین، توصیه می‌شود شیشه شیر را داخل گهواره به کودکان ندهید.

۴. پیرسینگ زبان

شاید پیرسینگ زبان به تازگی مد شده باشد، ولی گاز گرفتن و برخورد دندان‌ها با میله‌ی فلزی داخل دهان می‌تواند باعث ترک برداشتن آن‌ها شود. پیرسینگ لب نیز می‌تواند خطر مشابه‌ای برای دندان‌ها به همراه داشته باشد. و هنگامی که این اجسام فلزی دائما روی لثه‌ها کشیده می‌شوند، به لثه‌ها آسیب می‌رسانند و در نهایت، باعث خراب شدن دندان‌ها می‌شوند.

هم‌چنین، دهان مکان مناسبی برای تجمع باکتری‌ها است؛ بنابراین، پیرسینگ می‌تواند خطر بروز عفونت‌ها و زخم‌ها را در دهان افزایش دهد. هم‌چنین، در حین انجام پیرسینگ همیشه این خطر وجود دارد که به طور تصادفی یک رگ خونی بزرگ آسیب ببیند و باعث ایجاد خونریزی شدید شود. بنابراین، پیش از انجام این کار، توصیه می‌کنید درباره‌ی خطرات آن با یک دندان پزشک مشورت کنید.

عادت مخرب برای دندان ۵: ساییدن یا دندان قروچه

ساییدن یا دندان قروچه به مرور زمان می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. این پدیده معمولا به خاطر استرس و عادات خواب ایجاد می‌شود. به همین خاطر، کنترل این مسئله می‌تواند دشوار باشد. اجتناب از مصرف خوراکی‌های سفت در طول روز می‌تواند درد و آسیب ناشی از این عادت را کاهش دهد. استفاده از محافظ دندان در طول شب نیز می‌تواند از بروز آسیب ناشی از دندان قروچه در هنگام خواب جلوگیری کند.

۶. مصرف آب نبات سرماخوردگی

با وجود این‌که آب نبات‌های سرماخوردگی را می‌توان از داروخانه‌ها خریداری کرد، این محصولات آن‌چنان بی‌ضرر هم نیستند. بیش‌تر این محصولات مملو از قند هستند. بنابراین، بعد از آن‌که با مصرف یکی از این آب نبات‌ها سرماخوردگی‌تان را کمی تسکین دادید، حتما مسواک بزنید. وقتی قند، چه از طریق آب نبات‌های سرماخوردگی و چه با خوردن شیرینی، وارد دهان شود، با پلاک چسبناک روی دندان‌ها واکنش نشان می‌دهد. سپس، باکتری‌های موجود در این پلاک‌ها قند را به اسید تبدیل می‌کنند؛ این اسید شروع به خوردن مینای دندان می‌کند؛ در نتیجه، دندان دچار پوسیدگی می‌شود.

۷. خوردن پاستیل

تمام خوراکی‌های شیرین و مملو از قند برای سلامت دندان مضر هستند، ولی برخی از این خوراکی‌ها در مقایسه با بقیه بسیار خطرناک‌تر هستند. تکه‌های ریز پاستیل به دندان‌ها می‌چسبند، و مینای دندان را برای ساعت‌ها در معرض قند، و در نتیجه، اسید قرار می‌دهند. اگر روزتان بدون خوردن پاستیل شب نمی‌شود، حداقل بهتر است آن را به مقدار کم، و به همراه غذا میل کنید – نه به عنوان تنقلات جداگانه. در هنگام مصرف غذا، بزاق بیش‌تری در دهان تولید می‌شود و می‌تواند به جدا شدن تکه‌های پاستیل و اسید از دندان‌ها کمک کند.

۸. مصرف نوشیدنی‌‌های گازدار

وقتی صحبت از خوراکی‌های مملو از قند و دشمن دندان به میان می‌آید‌، تنها نمی‌توان به آب نبات و پاستیل اشاره کرد. هر یک وعده‌ی مصرف نوشابه‌ی گازدار حداقل حاوی ۱۱ قاشق چای خوری قند است. خبر بدتر این‌که نوشابه‌های گازدار حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند – که هر دو باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شوند. نوشابه‌های رژیمی نیز شاید مقدار کم‌تری قند به همراه داشته باشند، ولی میزان اسید موجود در آن‌ها به خاطر وجود شیرین کننده‌های مصنوعی ممکن است بیش‌تر باشد.

۹. باز کردن چیزهای مختلف با دندان

باز کردن درب بطری یا بسته‌های پلاستیکی با دندان شاید کارتان را آسان‌تر کند، ولی عادتی است که می‌تواند دندان پزشک‌ها را پولدارتر کند. استفاده از دندان به عنوان ابزاری برای باز کردن درب‌ها و پوشش‌ها می‌تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی‌شان شود. در عوض، همیشه قیچی یا دربازکن را در دسترس خود داشته باشید. همیشه به خاطر داشته باشید، از دندان‌های‌تان فقط برای خوردن مواد غذایی استفاده کنید.

۱۰. نوشیدنی‌های انرژی‌زا

شکی نیست که یک نوشیدنی انرژی‌زای خنک پس از جلسه‌ی تمرین ورزشی بسیار شاداب کننده خواهد بود. ولی این نوشیدنی‌ها معمول مملو از قند هستند. نوشابه‌های انرژی‌زا درست مانند نوشابه‌های گازدار و آب نبات باعث حمله‌ی اسیدی به مینای دندان می‌شوند. مصرف مرتب این نوشیدنی‌ها باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بهترین راه برای آب رسانی به بدن در طول انجام فعالیت‌های ورزشی نوشیدن آب است – آب یک نوشیدنی سالم، بدون قند، و بدون کالری است.

۱۱. مصرف مرتب آب میوه

آب میوه سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها است؛ ولی متاسفانه، بیش‌تر آب میوه‌های موجود در بازار مملو از قند هستند. برخی از این آب میوه‌ها ممکن است به اندازه‌ی نوشابه‌های گازدار حاوی قند باشند. برای مثال، نوشیدنی گازدار پرتقال فقط ۱۰ گرم بیش‌تر از یک آب پرتقال صنعتی حاوی قند است. میوه‌ها به طور طبیعی شیرین هستند؛ بنابراین، بهتر است آب میوه‌های طبیعی مصرف کنید – آب میوه‌هایی که خودتان در خانه تهیه کرده باشید و حاوی قند اضافه نباشند. هم‌چنین، برای کاهش میزان قند موجود در آن‌ها، می‌توانید این آب میوه‌ها را با آب معمولی رقیق کنید.

۱۲. مصرف مرتب چیپس سیب زمینی

باکتری‌های موجود در پلاک دندان‌ها نیز مواد غذایی نشاسته‌ای را به اسید تبدیل می‌کنند. این اسید می‌تواند ظرف ۲۰ دقیقه پس از مصرف این خوراکی‌ها به دندان حمله کند – این زمان حتی می‌تواند طولانی‌تر نیز باشد، زیرا ممکن است این تکه‌هایی از این خوراکی‌ها به دندان‌ها چسبیده باشند. بنابراین، توصیه می‌شود پس از مصرف چیپس سیب زمینی یا سایر خوراکی‌های حاوی نشاسته از نخ دندان استفاده کنید تا مواد چسبیده به دندان‌ها را جدا کنید.

۱۳. مصرف بیش از اندازه‌ی تنقلات

در هنگام مصرف تنقلات و میان وعده، در مقایسه با مصرف وعده‌های غذایی، بزاق کم‌تری ترشح می‌شود؛ به این ترتیب، تکه‌های مواد غذایی به مدت بسیار طولانی‌تری روی دندان‌ها باقی می‌مانند. از مصرف بیش از اندازه‌ی تنقلات خودداری کنید. هم‌چنین، توصیه می‌شود از خوراکی‌هایی استفاده کنید که قند و نشاسته‌ی کم‌تری داشته باشند، از جمله هویج.

۱۴. جویدن مداد

آیا شما هم عادت دارید در حین انجام کار یا مطالعه، هنگامی که بر روی یک موضوع تمرکز می‌کنید، مداد بجوید؟ این عادت نیز درست مانند جویدن یخ می‌تواند باعث شکستن یا ترک خوردن دندان‌ها شود. وقتی احساس می‌کنید به انجام این کار احتیاج دارید، بهترین کار جویدن آدامس بدون قند است. جویدن آدامس باعث تحریک ترشح بزاق می‌شود؛ در نتیجه، آدامس می‌تواند به تقویت دندان‌ها و محافظت از مینای دندان در برابر اسید کمک کند.

۱۵. نوشیدن قهوه

رنگ تیره‌ و اسیدی بودن قهوه می‌تواند به مرور زمان باعث زرد شدن دندان‌ها شود. خوشبختانه، این تغییر رنگ را می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف برای سفید کردن دندان برطرف کنید. اگر نگران زرد شدن دندان‌های‌تان هستید، می‌توانید با دندان پزشک نیز مشورت کنید.

۱۶. سیگار کشیدن

سیگار و هم‌چنین محصولات حاوی تنباکو می‌توانند باعث زردی دندان و ایجاد بیماری‌های لثه شوند – بیماری‌هایی که در نهایت ممکن است دندان‌ها را خراب کنند. هم‌چنین، تنباکو می‌تواند باعث بروز سرطان دهان، لب، و زبان شود. اگر به دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار می‌گردید، حتما رو به روی آینه بایستید و به خودتان لبخند بزنید.

۱۷. مصرف مشروبات الکلی

اسید موجود در مشروبات الکلی باعث فرسایش مینای دندان و ایجاد لکه‌های زبری می‌شود که دندان‌ها را در برابر جرم و تغییر رنگ آسیب پذیر می‌کنند. هم‌چنین، شراب قرمز حاوی رنگدانه‌ی عمیقی به نام کروموژن و تانین است که به چسبیدن رنگ به دندان‌ها کمک می‌کنند. ترکیب این مواد باعث می‌شود رنگ شراب قرمز روی دندان‌ها باقی بماند.

هم‌چنین، شراب سفید نیز حاوی اسیدهایی است که مینای دندان را ضعیف می‌کنند؛ هم‌چنین، این نوشیدنی‌ها باعث متخلخل شدن دندان و آسیب پذیری آن در برابر رنگ‌های قوی موجود در سایر نوشیدنی‌ها از جمله قهوه می‌شود. به هر صورت توصیه می‌شود از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید؛ ولی در صورت انجام کار، سعی کنید کمی آب داخل دهان‌تان بچرخانید یا از خمیر دندان‌های سفید کننده استفاده کنید.

۱۸. پرخوری

پرخوری معمولا شامل مصرف بیش از اندازه‌ی خوراکی‌های شیرین و مملو از قند می‌شود؛ این وضعیت می‌تواند به پوسیدگی دندان‌ها منجر شود. پرخوری عصبی (مصرف بیش از اندازه‌ی غذا و سپس بالا آوردن) می‌تواند آسیب‌های بیش‌تری نیز به دندان‌ها وارد کند. اسیدهای قدرتمند موجود در موادی که از معده به دهان باز می‌گردند باعث شکنندگی و تضعیف دندان‌ها می‌شوند. هم‌چنین، این اسیدها باعث بوی بد دهان نیز می‌شوند. پرخوری عصبی می‌تواند به بروز انواع مختلفی از وضعیت‌ها و بیماری‌های خطرناک منجر شود؛ از این رو، اگر پس از پرخوری دچار استفراغ می‌شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: webmd

۱۸ عادت مخرب برای دندان هایتان را بشناسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی