کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ عادت شغلی منحصر به فرد که بسیار کارآمد و موفق شوید

یک عادت شغلی عبارت است از هرگونه تمایلات ذهنی، اخلاقی، رفتاری یا عملی که در رسیدن به عملکرد فوق‌العاده در شغل یا محل کارتان اعمال می‌کنید. عادت شغلی خوب، پایه و اساس محکمی را برای عملکرد عالی، بهره‌وری، اعتماد، ارتباط موثر، حضور منظم، انطباق، مدیریت زمان، وقت‌شناسی و همکاری ایجاد می‌کنند.

عادت شغلی

آیا تاکنون وظایف و کارهای شغلی‌تان را برای کمک به همکاران در تلاش برای دستیابی به کارایی و بهره‌وری بالاتر تیمی گسترش داده‌اید؟ اگر پاسخ‌تان بله است، عادات شغلی خوبی دارید.

اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. افراد موفق می‌فهمند که برای برجسته و متفاوت بودن نیاز به عادات کاری استثنایی دارند. در این نوشتار ۷ مورد از این عادت شغلی ها و همین‌طور دو نکته‌ی اضافی درمورد تعیین اولویت‌ها آورده شده‌است:

عادت شغلی برای موفقیت

۱. مهم‌ترین کارهای‌تان را در اولویت قرار دهید

داشتن فهرست کارها کافی نیست؛ شما باید مهم‌ترین وظایف‌تان را نیز مشخص کنید.

مفهوم اولویت‌بندی کارها و وظایف بر اساس این واقعیت است که برخی فعالیت‌ها از سایر موارد مهم‌تر هستند. بنابراین، ممکن است چک کردن موارد موجود در فهرست کارهای‌تان کافی نباشد، زیرا این احتمال وجود دارد که در پایان هم کارهای مهم و هم کارهای کم اهمیت را انجام بدهید.

بنابراین بهترین رویکرد چیست؟

چند دقیقه برای انتخاب اولین تا سومین کار پراهمیتی که دارید، ‌زمان صرف کنید – کارهایی که هر طور شده باید قبل از پایان روز تمام کنید.

سپس می‌توانید انرژی خود را روی آن‌چه که اهمیت زیادی دارد، هدایت کنید، زیرا می‌دانید که آن‌ها باید تکمیل شوند.

لورا ارنست، وبلاگ‌نویس در زمینه‌ی بهره‌وری، در مورد اهمیت مشخص کردن کارهای پراهمیت به عنوان یک عادت شغلی می‌گوید:

“افراد کارآمد بر مهم‌ترین فعالیت‌ها تمرکز  می‌کنند. آن‌ها همچنین اطمینان حاصل  می‌کنند که وسایل انجام آن کارها مؤثرترین هستند. من معتقدم که آن‌ها توانایی تشخیص مهم‌ترین وظایف را دارند و موارد کم‌اهمیت را برون‌سپاری می‌کنند. ”

۲. استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنید

با ایمیل‌، اعلان‌های پلت‌فرم رسانه‌های اجتماعی و چندین مورد اینچنینی، ممکن است در حین انجام کار به راحتی حواس‌تان پرت شود.

باید استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنید تا بتوانید روی آنچه برای‌تان اهمیت زیادی دارد تمرکز کنید. زنگ هشدار WhatsApp یا تلگرام را خاموش  کنید و آن‌ها را فقط قبل از کار، هنگام ناهار و بعد از کار بررسی کنید. همچنین بهتر است همه‌ی هشدارهای سایر رسانه‌های اجتماعی را خاموش کنید چون به این ترتیب در حین انجام دادن کار حواس‌تان پرت نمی‌شود. فقط بعد از کار سراغ رسانه‌های اجتماعی بروید و حتی زمان استفاده از آن‌ها را تا حد امکان محدود کنید. ”

محدود کردن استفاده از رسانه‌های اجتماعی یک اقدام بسیار خوب است که می‌تواند در نحوه مدیریت وقت‌تان و استفاده‌ای که از آن دارید تأثیر بگذارد.

۳. پذیرای بازخوردها باشید

سیستم بازخورد ابزاری برای بهینه‌سازی کارآیی شما در محیط کار است. هنگامی که بازخورد مثبت یا منفی را از طرف افراد زیردست خودتان دریافت  می‌کنید، داستان را شخصی نکنید. هدف بازخورد این است که میزان بهره‌وری شما افزایش بیابد.

یکی از نویسندگان برتر وبسایت Upwork، در مورد نحوه‌ی مدیریت بازخورد مشتریان می‌گوید:

“من اهمیت بازخورد عمومی و خصوصی را در مورد اعتبار و کار خودم می‌فهمم. برای انجام کار با کیفیت، وقت بیش‌تری را برای درک نیاز مشتریانم اختصاص می‌دهد، و سپس سؤال  می‌کنم. اگر مشتری درخواست تجدیدنظر داشته باشد، به سرعت روی آن کار  می‌کنم و حتما بررسی می‌کنم که نیاز مشتری برآورده شده و او راضی باشد. هر بازخوردی به من کمک  می‌کند تا در حیطه‌ی حرفه و شغلم بهبود بیابم. ”

۴. هر روز ورزش کنید

ممکن است از من بپرسید که ورزش با عادات کاری چه ارتباطی دارد. واقعیت این است که این دو با هم ارتباط دارند. شرایط بدنی شما بر سطح بهره‌وری شما تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که ورزش در لیست عادت‌های کاری قرار می‌گیرد.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که اگر می‌خواهید سالم‌تر باشید و زندگی شادتری داشته باشید، ورزش بدنی یکی از عادت‌های عالی کاری است که به آن نیاز دارید. ورزش به شما کمک می‌کند که خواب با کیفیت داشته باشید، حافظه‌تان بهبود بیابد، هوشیاری ذهنی و تمرکز بهتری نیز خواهید داشت. با یک سبک زندگی بدون تحرک نمی‌توانید به این نتایج مثبت دست پیدا کنید، حتی زندگی اقتصادی شما نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

براساس ژورنال تحقیقات کار، درآمد افرادی که روزانه ورزش  می‌کنند، حدود 9 درصد به طور متوسط ​​بالاتر از کسانی است که زندگی بدون تحرک دارند.

۵. انتخاب‌های سالمی داشته باشید

اگر به طور مداوم انتخاب‌های ناسالمی داشته باشید، نه تنها بر ذهن و بدن شما تأثیر منفی می‌گذارد، بلکه بر موفقیت حرفه‌ای شما نیز اثر خواهد داشت. بنابراین، انتخاب سالم یک عادت مهم کاری است.

در این‌جا چگونگی داشتن انتخاب‌های آگاهانه را می‌بینید:

– برای ارزیابی سبک زندگی‌تان، آن دسته از فعالیت‌های روزانه را که سطح سلامتی‌ را بهبود می‌دهد، بنویسید.

– عاداتی را که فکر  می‌کنید برای سلامتی شما خطرناک هستند فهرست کنید.

– یکی از عادات سالم را انتخاب کنید و برای افزایش آن طرحی آماده کنید. به عنوان مثال، اگر روزانه 30 دقیقه مطالعه دارید، آن را به 60 دقیقه افزایش دهید.

– یکی از گزینه‌های ناسالم را انتخاب کنید و برای کاهش آن برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال، اگر همیشه عادت کرده‌اید  که ساعت 4 بعد از ظهر برای تقویت انرژی‌تان نوشابه بخورید، بهتر است عادت‌تان را تغییر بدهید و چای گیاهی یا آب بنوشید.

– یکی از عادت‌های بدتان را انتخاب کنید و آن را با عادات خوب جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر بلافاصله بعد از بیدار شدن مشغول چک کردن رسانه‌های اجتماعی می‌شوید، این عادت را با یک تمرین یوگا یا مراقبه در صبح زود جایگزین کنید.

– هر آخر هفته سطح موفقیت‌تان را ارزیابی کنید. اگر پیشرفتی نداشته‌اید، ببینید که مشکل چیست و چه کارهایی برای حل آن باید انجام بدهید، بنابراین دیگر همان اشتباه را تکرار نخواهید کرد.

۶. در کارهایی که مستلزم درگیر کردن فکر هستند، شرکت کنید

تفکر در واقع به معنای تأمل در مورد ایده‌ها، افکار و اعمال شما است به این معنا که همواره در حال یادگیری باشید و در عین حال به ارزش‌هایی که عادت روزانه شما را تعیین می‌کند توجه داشته باشید. تعمق و تفکر به شما کمک  می‌کند تا در پرورش مهارت‌های حیاتی و ارزیابی اثربخشی خودتان بکوشید به جای این‌که همراه با جریان زندگی و بدون هدف پیش بروید. به این ترتیب می‌توانید انگیزه‌ی پشت کارها و فعالیت‌های‌تان را دریابید و متعاقبا رویکرد بهتری را در انجام آن‌ها تعیین کنید.

برن براون استاد پژوهش در دانشگاه هیوستون است. او بیش‌تر وقت خود را صرف مطالعه در مورد شجاعت، آسیب‌پذیری، شرم و اصالت  می‌کند. او توصیه می‌کند:

“با خودتان مانند شخصی که به او احترام می‌گذارید، و با عشق و صداقت زیاد صحبت کنید.”

با اختصاص زمان برای پرسیدن سؤالات زیر، یک عادت کاری ایجاد کنید:

– آیا من منظم هستم؟ آیا همه چیز را به یاد می‌آورم؟

– آیا به اندازه‌ی کافی متمرکز هستم یا به راحتی حواسم پرت می‌شود؟

– کدام یک از مهارت‌های من برجسته و مشخص است؟

– چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه هستم، چیست؟

– کدام عوامل حواس پرتی یا وظایف من ممکن است بر حرفه یا شغلم تأثیر بگذارند؟

– من چه تاثیری دارم؟

– چه چیزی مرا خوشحال  می‌کند؟

– چگونه می‌توانم جنبه‌های متفاوت زندگی‌ام را بهبود بدهم؟

تفکر و تعمق یک عادت کاری است که می‌تواند در رسیدن به خوشبختی و رضایت در زندگی شخصی و حرفه‌ای به شما کمک کند.

۷. زمانی برای شارژ کردن مجدد خودتان پیدا کنید

انرژی شما هم به اندازه‌ی زمان‌تان اهمیت دارد. عاقلانه نیست که به اندازه‌ی کافی وقت داشته باشید و برای کارآمد بودن انرژی نداشته باشید.

بله! اولویت‌بندی و همچنین استفاده از برخی تاکتیک‌های افزایش بهره‌وری خوب است. اما باید یاد بگیرید که چگونه از خودتان مراقبت کنید.

رهبران بسیار موفق زمانی را برای شارژ کردن خودشان اختصاص می‌دهند. این بدان معنا است که آن‌ها هر شب خواب کافی دارند و همچنین به ورزش و تغذیه سالم نیز اهمیت زیادی می‌دهند.

اگر احساس می‌کنید تمرکز کردن روی کار برای‌تان دشوار شده‌است، عادات کاری خود را ارزیابی کنید. جف بزوس درباره خواب خوب می‌گوید:

“خواب یکی از اولویت‌های من است. به این ترتیب بهتر فکر  می‌کنم و انرژی بیش‌تری هم دارم. ”

بزوس طرفدار هشت ساعت خواب خوب و باکیفیت است. او می‌گوید:

«اگر از میزان خواب‌تان کم کنید، ممکن است چند ساعت در کارهای‌تان جلو بیفتید، اما بهره‌وری کلی‌تان به صورت یک توهم باقی خواهد ماند. کیفیت در مقایسه با کمیت در تصمیمات و تعامل اهمیت بیش‌تری دارد. ”

۸. از ماتریس آیزنهاور برای پیگیری اولویت‌های بلند مدت استفاده کنید

گاهی اوقات، در حالی که تلاش می‌کنید کارآمد باشید، روی امور کوتاه مدت تمرکز  می‌کنید. با این حال، پیتر دراکر، اسطوره‌ی مشهور مدیریت، معتقد است:

«هیچ چیزی بی‌فایده‌تر از انجام کارآمد فعالیت‌هایی که اصلا به توجه نیاز ندارند، نیست.»

ماتریس آیزنهاور، که توسط دوایت آیزنهاور در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه در زمانی که او یک ژنرال بود، استفاده می‌شد، در کتاب “7 عادت آدم‌های بسیار کارآمد” که توسط استفان کاوی نوشته شده بود، محبوبیت پیدا کرد. این ماتریس در تعیین وظایفی که باید روی آن کار کنید و مواردی که باید نادیده بگیرید، به شما کمک می‌کند.

آیا شما در حال کار روی وظایف و مسئولیت‌های مهم نیستید؟ پس مقدمات برون‌سپاری کردن این کارها، اتوماتیک کردن‌شان یا به طور کلی حذف کردن‌شان را آماده کنید.

آیا شما مشغول فعالیت‌هایی هستید که مهم و فوری نیستند؟ پس آن کارها را نادیده بگیرید!

ماتریس آیزنهاور تعیین اولویت‌ها را ساده می‌کند.

۹. از قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید

شما باید روی مهم‌ترین کارهایی که در دست دارید، تمرکز کنید. اصل 80/20 یک رویکرد عالی برای اولویت‌بندی مسئولیت‌های شما است.

ویلفردو پارتو، یک اقتصاددان ایتالیایی، این اصل را کشف کرد. اصل بیست/هشتاد از محبوبیت زیادی به عنوان اصل پارتو برخوردار است. مطابق با این اصل،

“80٪ از نتایج شما حاصل 20٪ از تلاش‌های شما خواهند بود.”

برای ایجاد یک عادت شغلی خوب، باید آن 20٪ ارزشمند فعالیت‌های خود را کشف کنید. سپس مقدمات کاهش 80٪ کارهای اضافی را ترتیب بدهید. به این ترتیب زمان بیش‌تری برای شما فراهم می‌شود تا روی تأثیرگذارترین فعالیت‌های ممکن متمرکز شوید.

چگونه مجددا در دام عادت‌های بد گرفتار نشویم؟

اگر می‌خواهید عادات خود را با موفقیت نهادینه کنید و مجددا سراغ عادت‌های بد نروید، به یک سیستم محکم نیاز دارید. با یک برنامه‌ریزی خوب و زمان‌بندی همه‌ی امور و مهم‌تر از همه پایبندی به برنامه می‌توانید عادت‌ها را در خودتان نهادینه کنید.

جمع‌بندی

آدم‌های به شدت موفق و استثنایی ممکن است مانند روبات‌ها به نظر برسند. آن‌ها گاهی اوقات، فقط آموخته‌اند که چگونه وظایف خود را اولویت‌بندی کنند، چالش‌ها را کنار بزنند و بر تعلل غلبه کنند.

عادت‌های خوب کاری برای دستیابی به عملکرد بهینه در هر جنبه‌ای از زندگی شما اهمیت زیادی دارد. مشتری برای عملکرد با کیفیت 5 ستاره به شما می‌دهد، اما سایرین از نظر او همین رتبه را ندارند.

هنگامی که عادات کاری خوب و عالی دارید، مدیران و همکاران کسب و کاری نیز دوست دارند با شما همکاری کنند.

عادت‌های کاری موثر در بهره‌وری سبب می‌شوند که شما در محل کار و کسب و کارتان برجسته باشید. مشتری‌ها برای کارایی و سخت‌کوشی شما ارزش قائل هستند.

خون آدم‌های موفق و استثنایی رنگین‌تر از سایر آدم‌های جهان نیست – آن‌ها فقط عادات کاری برای خود ایجاد کرده‌اند که باعث می‌شود از سایر آدم‌ها متمایز باشند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: lifehack

۹ عادت شغلی منحصر به فرد که بسیار کارآمد و موفق شوید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی