کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ عادت ساده برای تقویت ذهن و هوش که معجزه می‌کنند

در دوران‌های گذشته، ترفندهای مختلفی برای تقویت قدرت مغز و تقویت ذهن و هوش وجود داشته‌است، اما با وجود نظارت‌های علمی‌، کسی دیگر به این ترفندها اعتقادی ندارد. به عنوان مثال، وقتی کودک هستیم، به ما می‌گویند ماهی بخوریم زیرا باعث می‌شود باهوش‌تر شویم. البته، هیچ گواه علمی وجود ندارد که از این ادعا حمایت کند!

تقویت ذهن و هوش

امروزه تعداد بی‌شماری بازی وجود دارد که می‌توانید در تلفن‌تان نصب کنید و همه‌ی آن‌ها ادعا می‌کنند مهارت‌های شناختی مغز شما را بهبود می‌دهند. در حالی که ما هنوز منتظر یک حکم علمی قطعی در مورد این‌ها هستیم، به نظر می‌رسد نتایج مطالعات اخیر دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه وسترن در انتاریو و محققان دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا با این ادعاها مغایرت دارند.

بنابراین، چگونه می‌توانیم به تقویت ذهن و هوش و مغز بپردازیم؟ خوب، چند کار ساده وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید عملکرد مغزتان را بهبود بدهید. در این نوشتار هفت مورد از آن‌ها قید شده‌است.

تقویت ذهن و هوش

۱. دشوارترین کارهای‌تان را صبح انجام دهید

مغز ما وقتی بعد از خواب خوب شبانه پرطراوت و پرانرژی است به بهترین نحو عمل می‌کند.

اگر وظیفه یا کاری دارید که به فکر و تمرکز زیادی نیاز دارد، بهترین زمان برای انجام آن صبح است یعنی زمانی که مغز شما در پرطراوت‌ترین حالت قرار دارد.

یکی از دلایلی این‌که چک کردن ایمیل هنگام صبح کار درستی نیست، همین است. شما بهترین ساعت‌های مغزتان را برای یک کار ساده هدر می‌دهید که می‌تواند هنگامی که مغز شما در بیدارترین حالت قرار ندارد انجام شود.

در طول روز، آن مقدار زمانی که می‌توانید روی آن کار تمرکز کنید پیدا خواهد شد. توانایی‌های تصمیم‌گیری شما با پیش رفتن در طول روز نیز ضعیف می‌شوند. این حالت “خستگی تصمیم‌گیری” نامیده می‌شود و بدان معناست که تصمیماتی که در ساعات پایانی روز می‌گیرید به اندازه‌ی تصمیماتی که در اوایل روز می‌گیرید خوب نخواهد بود.

بهتر است کارهای دشوار و خلاقانه را با استفاده از سطح انرژی بالاتر مغزتان انجام دهید.

سعی کنید از برگزاری جلسات در اول وقت پرهیز کنید و کارهایی را انجام دهید که به انرژی خلاق و تمرکز بالاتر نیاز دارند.

مطلب مرتبط: ۸ روش عالی برای افزایش آی کیو یا ضریب هوشی (IQ)

۲. به اندازه کافی استراحت کنید

مغز ما در حفظ تمرکز و دقت به مدت بیش از یک ساعت خیلی خوب عمل نمی‌کند. با گذشت زمان معینی از انجام کارهایی که تمرکز نیاز دارند، متوجه خواهید شد که تعداد اشتباهات‌تان افزایش یافته‌است. این یعنی مغز شما خسته شده و به استراحت نیاز دارد.

داشتن نوع مناسبی از استراحت و دوری از کار اهمیت زیادی دارد. این‌که کار را کنار بگذارید و سراغ صفحات رسانه‌های اجتماعی بروید استراحت مناسبی برای مغز محسوب نمی‌شود. در عوض، باید از پشت میزتان بلند شوید و به بیرون بروید. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، کنار نزدیک‌ترین پنجره بروید و به بیرون نگاه کنید.

مغز شما نیاز به استراحت و دوری از صفحه‌ی مانیتور و گوشی دارد، بنابراین تلفن‌تان را دور از خودتان بگذارید تا وسوسه نشوید به آن نگاه کنید و فقط از دیدن منظره‌ی بیرون لذت ببرید.

۳. کتاب بخوانید نه داستان‌ها و مطالب منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی

هیچ کلید میانبری برای بهبود دانش شما وجود ندارد و مطمئناً شما با خواندن فیدهای رسانه‌های اجتماعی نمی‌توانید دانش عمومی خودتان را در مورد موضوعات متفاوت بهبود ببخشید. درعوض، خواندن کتاب را به یک عادت معمول تبدیل کنید.

وقتی کتاب‌های با کیفیت می‌خوانید، با استفاده از دانشی که یاد می‌گیرید، توانایی‌تان را برای حل مشکلات افزایش می‌دهید، زیرا مغز دانشی را که کسب کرده‌اید در موقعیت‌های موجود به کار خواهد گرفت.

نظریه‌های اقتصاد، تاریخ و روانشناسی را مطالعه کنید. این مباحث امروز برای همه‌ی ما کاربردهای عملی واقعی دارند.

مطلب مرتبط: ۵ نکته درباره افزایش هوش کودک به کمک صحبت کردن با آنان

۴. به طور منظم ورزش کنید

قرار نبوده‌است که انسان‌ها موجوداتی ثابت و بدون تحرک باشند. شما باید حرکت کنید!

اگر اجداد ما روزهای خود را به نشستن و عدم تحرک می‌گذراندند، خیلی زنده نمی‌ماندند. آن‌ّها برای زنده ماندن و پیدا کردن غذا، مجبور بودند به حرکت کردن ادامه بدهند. مغز ما طوری تکامل یافته است که وقتی ورزش می‌کنیم عملکرد بهتری خواهN داشت.

پروفسور جان مدینا در کتاب خود با عنوان ” قوانین مغز ” توضیح می‌دهد که هنگام ورزش کردن، میزان اکسیژن موجود در مغز افزایش می‌یابد و این افزایش اکسیژن به بهبود عملکردهای مغز کمک شایانی می‌کند.

در مطالعات، هنگامی که گروهی از افراد که سابقا بدون تحرک بودند یک برنامه ورزشی سبک را شروع کردند، مهارت‌های شناختی آن‌ها و همچنین زمان نشان دادن واکنش در آن‌ها بهبود یافت.

به همین دلیل است که غالب آدم‌ها راه‌حل یک مشکل را زمانی پیدا می‌کنند که در جایی قدم می‌زنند یا ورزش می‌کنند در مقایسه با زمانی که پشت یک میز و مقابل یک صفحه نمایش نشسته‌اند.

۵. مواد غذایی مناسب را به اندازه‌ی کافی بخورید

احتمالاً بی‌حالی بعد از ظهر را در مقطعی از زندگی خود تجربه کرده‌اید، به این صورت که بعد از ظهر احساس خستگی و رخوت دارید. این حالت نتیجه‌ی کربوهیدرات‌هایی است که هنگام ناهار خورده‌اید، و بدن شما را به سمت تولید انسولین تحریک می‌کنند و باعث کاهش قند خون می‌شوند.

هنگامی که به حالت رخوت بعد از ظهر می‌رسید، تمرکز کردن برای مدت طولانی تقریبا غیرممکن می‌شود و فقط می‌خواهید دراز بکشید و بخوابید.

برای جلوگیری از این حالت، سعی کنید یک وعده غذای غنی از پروتئین مانند ماهی تن یا سالاد مرغ بدون پاستا، برنج یا نان میل کنید. برخی از میان‌وعده‌های سالم مانند آجیل و موز خشک را در محل کارتان بگذارید و وقتی احساس گرسنگی داشتید، کمی از آن‌ها را میل کنید.

به این ترتیب نه تنها از رخوت و بی‌حالی بعد از ظهر جلوگیری خواهید کرد بلکه سلامت عمومی‌تان را نیز بهبود خواهید بخشید و انرژی بیش‌تری خواهید داشت.

۶. آب کافی بنوشید

مغز شما از حدود 70٪ آب تشکیل شده‌است، بنابراین بدون آب کافی، در بهترین حالت ممکن کار نخواهد کرد.

هنگامی که به اندازه کافی آب نمی‌نوشید، توانایی تمرکز، تصمیم‌گیری و هوشیاری را در خودتان کاهش می‌دهید. احساس خواب‌آلودگی خواهید کرد و انرژی کافی نخواهید داشت. مغز، وقتی به درستی آبرسانی می‌شود عملکرد بهتری دارد.

راه‌حل کار این است که یک بطری بزرگ آب را در کنارتان قرار بدهید و به طور مرتب در طول روز آب بنوشید. با این کار تعداد دفعاتی که به حمام می‌روید افزایش می‌یابد که این هم خیلی خوب است زیرا باعث می‌شود حرکت کنید و به طور منظم از صفحه نمایش فاصله بگیرید.

۷. خودتان را از خواب محروم نکنید

احتمالاً نیازی به یک مطالعه علمی طولانی ندارید تا شما را متقاعد کند که اگر خواب کافی ندارید، نمی‌توانید به بهترین وجه ممکن عملکرد خود را انجام دهید.

فقط کافی است چند روز بدون خواب باشید تا متوجه شوید که توانایی‌های‌تان تا حد زیادی کاهش یافته‌است. مهارت تصمیم‌گیری شما کم می‌شود، سطح انرژی‌تان کاهش می‌یابد و توانایی‌تان برای متمرکز ماندن در کارتان افت می‌کند.

اگر می‌خواهید توانایی عملکرد مغزتان را بهبود ببخشید، یکی از ساده‌ترین کارها برای شروع، بهبود کیفیت خواب‌تان است. مقدار خواب مورد نیازتان نیز به ریتم شبانه‌روزی بدن‌تان بستگی دارد، بنابراین آنچه برای خودتان مناسب‌تر است پیدا کنید.

معمولاً برای اکثر آدم‌ها شش تا هشت ساعت خواب کافی است بنابراین مطمئن شوید که این میزان خواب شبانه را حتما دارید.

کلام پایانی

بهبود قدرت مغز کار دشواری نیست. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که چند عادت ساده مانند ورزش منظم، خواب کافی و خوردن مواد غذایی مناسب را در خودمان نهادینه کنیم.

این هفت نکته به شما کمک می‌کنند تا هوشیارتر شوید، و قادر باشید به مدت طولانی‌تری تمرکز کنید و در تصمیم‌گیری‌ها عملکرد بهتری داشته باشید. این ترفندها بسیار ساده هستند به طوری که هر کسی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:lifehack

۷ عادت ساده برای تقویت ذهن و هوش که معجزه می‌کنند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی