کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳عادت افراد دوست داشتنی و دارای هوش هیجانی

در نوشتار زیر ۱۳ مورد از بهترین رفتارهای کلیدی که افراد دارای هوش هیجانی بالا از خود بروز می‌دهند تا افراد دوست داشتنی شوند، معرفی می‌شود. آدم‌های زیادی تسلیم این باور اشتباه می‌شوند که ویژگی دوست داشتنی بودن، از ویژگی‌ها و ریشه‌های طبیعی غیرقابل‌آموزش حاصل می‌شود که تنها به آدم‌های کم‌شمار و خوش‌شانس، خوش‌پوش، کاملاً اجتماعی، و بسیار با‌استعداد تعلق دارد.

به سادگی می‌توان این سوء‌برداشت را پذیرفت و مقهور آن شد. ولی حقیقت چیز دیگری است. در واقع، دوست داشتنی شدن تحت کنترل آدم‌ها است، و به هوش هیجانی بر می‌گردد.

افراد دوست داشتنی

در مطالعه‌ای که در دانشگاه یو سی ال ای اجراءشد، شرکت‌کنندگان بر مبنای درجه‌بندی اهمیت ادراک‌شان از افراد دوست داشتنی یا محبوب، 500 صفت را رتبه‌بندی کردند. صفت‌های دارای بالاترین رتبه، هیچ ارتباطی با گروه‌دوستی، هوش، یا جذابیت ‌(ویژگی‌های درونی) نداشتند. در عوض، صفت‌های دارای بالاترین رتبه عبارت بودند از صمیمیت، رک‌گویی، و قابلیت درک دیگران.

این صفات، و سایر صفات مشابه آنها، افرادی را توصیف می‌کنند که در طرف اجتماعی هوش هیجانی مهارت دارند. داده‌های تحقیقاتی تلنت اسمارت (TalentSmart ) از بیش از یک میلیون نفر نشان می‌دهد آدم‌هایی که این مهارت‌ها را از خود بروز می‌دهند، لزوماً فوق‌العاده دوست‌داشتنی نیستند، اما در مقایسه با افرادی که این مهارت‌ها را ندارند، در وضعیت بهتری قرار دارند.

ما بررسی‌هایی انجام داده‌ایم تا رفتارهای کلیدی را شناسایی کنیم که افراد دارای هوش هیجانی بالا از خود بروز می‌دهند تا دوست داشتنی شوند.۱۳ مورد از بهترین این رفتارها در ادامه آمده‌اند:

۱. افراد دوست داشتنی سوال می‌پرسند.

بزرگترین اشتباهاتی که افراد در زمان گوش‌دادن مرتکب می‌شوند این است که تمرکز زیادی بر این دارند که خودشان چه‌ می‌خواهند بگویند یا این‌که آن‌چه فرد مقابل در حال گفتن‌اش است، چگونه بر خودشان تاثیر می‌گذارد، و در نتیجه از شنیدن آن‌چه گفته‌شده‌است باز می‌مانند. واژه‌ها با صدای بلند و رسا شنیده می‌شوند اما معانی آنها درک نمی‌شود.

یک روش ساده برای اجتناب از این کار، طرح سوالات زیاد است. آدم‌ها تمایل دارند مطمئن شوند که شما به آنها گوش می‌دهید، و پرسیدن سوالات تبیین‌کننده نشان می‌دهد که نه تنها در حال گوش‌دادن به آنها هستید، بلکه آن‌چه می‌گویند برای شما اهمیت دارد. از دیدن میزان احترام و قدردانی که بابت طرح سوال از دیگران نسبت به شما ابراز می‌شود تعجب خواهید‌کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت آدم های دوست داشتنی و متنفذ

۲. آنها تلفن خود را کنار می‌گذارند.

هیچ چیزی به اندازه‌ی یک پیام متنی روی تلفن همراه یا یک نگاه گذرا به صفحه‌ی تلفن هوشمند، مانع از دوست‌داشتنی‌شدن شما نمی‌شود. وقتی وارد یک گفت‌و‌گو می‌شوید، تمام انرژی خود را بر آن گفت‌و‌گو متمرکز کنید. آن‌گاه در خواهید یافت که این گفت‌و‌گوها در زمانی که خود را در آنها غرق می‌کنید، لذت بخش و اثربخش خواهند شد.

۳. افراد دوست داشتنی خلوص دارند.

داشتن خلوص و درستکاری برای دوست‌داشتنی‌شدن ضروری است. هیچ‌کس، آدم فریبکار را دوست ندارد. افراد نسبت به آنها که خلوص دارند، به این دلیل کشش دارند که می‌دانند می‌توان به آنها اعتماد کرد. دوست‌داشتن یک آدم در زمانی که نمی‌دانید واقعاً چه‌کاره است و چه حسی دارد، کار مشکلی  است.

آدم‌های دوست‌داشتنی می‌دانند چه کسانی هستند. آنها به قدری اعتماد به نفس دارند که با سبک و سیاق خود با دیگران تعامل کنند. با تمرکز بر آنچه محرک یا رانه‌ی شما است و شما را به عنوان یک فرد خوشحال می‌کند، تبدیل به فرد جذاب‌تر و جالب‌تری در مقایسه با حالتی می‌شوید که تلاش ‌می‌کنید با اخذ تصمیماتی که فکر می‌کنید باعث می‌شود دیگران شما را دوست ‌بدارند، توجه آنها را جلب کنید.

۴. آنها قضاوت نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید دوست‌داشتنی شوید، باید با ذهن باز با دیگران حشر و نشر کنید. حشر و نشر با ذهن باز، شما را برای دیگران دست‌یافتنی‌تر و جالب می‌سازد. هیچ‌کس نمی‌خواهد با آدمی گفت‌و‌گو کند که نظر خود را گفته‌است و تمایلی به گوش‌دادن ندارد.

داشتن ذهن باز در فضای کاری که صمیمیت به معنی دسترسی به ایده‌های جدید و کمک است، بسیار ضرورت دارد. برای محدود کردن مفاهیم و قضاوت‌های از پیش‌داوری‌شده، باید دنیا را از چشم دیگران ببینید. این امر شما را ملزم نمی‌کند آن‌چه را دیگران باور دارند باور کنید یا از رفتارهای آنان چشم‌پوشی کنید، بلکه فقط به این معنی است که شما از اعمال قضاوت دست می‌کشید تا واقعاً بفهمید چه چیزی آنها را تبیین می‌کند. تنها در این حالت می‌توانید به آنها اجازه دهید خود واقعی خودشان باشند.

مطلب مرتبط: ۹ عادت آدم های دوست داشتنی و کاریزماتیک

۵. آنها به دنبال جلب توجه نیستند.

آدم‌ها به کسانی که تشنه‌ی جلب توجه هستند، واکنش منفی نشان می‌دهند. نیازی نیست که شخصیت بزرگ و برون‌گرایی داشته‌باشید تا دوست‌داشتنی شوید. فقط، دوستانگی و ملاحظه‌کاری همه‌ی آن چیزی است که برای جذب دیگران نیاز دارید. وقتی به شکل دوستانه، دارای اعتماد به نفس و مختصر سخن می‌گویید، متوجه خواهید‌ شد که افراد بیشتر از حالتی که تلاش می‌کنید به آنها نشان دهید انسان مهمی هستید، به شما جذب می‌شوند و متقاعد می‌شوند. افراد سریعاً پی به نگرش شما می‌برند و بیش از هر چیزی، سریع‌تر جذب‌نگرش درست شما می‌شوند.

وقتی توجه دیگران به شما جلب می‌شود، مانند موقعی که بابت یک دست آورد بزرگ به رسمیت شناخته می‌شوید، تمرکز و توجه را به آدم‌هایی معطوف کنید که سخت تلاش کرده‌اند تا شما به آنجا برسید. این کار ممکن است کلیشه‌ای به نظر برسد، اما بسیار زیرکانه است، این واقعیت که به دیگران توجه می‌کنید و از تلاش آنها سپاس‌گزار هستید نشان می‌دهد که قدردان و فروتن ‌(دو صفتی که با دوست داشتنی شدن بسیار ارتباط دارند) هستید.

۶. افراد دوست داشتنی باثبات هستند.

وقی همه‌جا حضور دارید فقط چند اشکال کوچک ممکن است به دوست‌داشتنی‌بودن شما لطمه وارد کند. وقتی دیگران به شما نزدیک و صمیمی می‌شوند، تمایل دارند بدانند با چه کسی مواجه هستند و باید منتظر چه نوع واکنشی باشند. برای این‌که باثبات باشید، باید قابل اتکا باشید، و باید اطمینان بدهید که حتی وقتی وضعیت روحی شما بهتر یا بدتر می‌شود، بر چگونگی رفتار شما با سایرین تاثیری نمی‌گذارد.

۷. آنها از زبان بدن مثبت استفاده می‌کنند.

شناخته ‌شدن بر مبنای ژست‌ها، منش، آهنگ صدا‌ (البته تمام اینها باید از نوع مثبت باشند) آدم‌ها را جذب شما می‌کند. استفاده از آهنگ صدای مشتاقانه، جمع نکردن دست‌ها روی سینه، حفظ تماس چشمی، و اشتیاق نسبی به سوی فردی که مشغول گفت‌وگو با شما است، همگی اشکالی از زبان مثبت بدن هستند که آدم‌های دارای هوش هیجانی بالا برای جذب دیگران از آن استفاده می‌کنند. زبان مثبت بدن می‌تواند تفاوت در گفت‌وگو ایجاد کند.

نحوه‌ی بیان یک چیز، مهم‌تر از چیزی است که بیان می‌شود.

۸. تاثیر آنها در اولین برخورد قوی است.

تحقیقات نشان می‌دهند که بیشتر آدم‌ها در اولین ملاقات با دیگران، طی هفت‌ ثانیه به این نتیجه می‌رسند که آیا از طرف مقابل خوش‌شان می‌آید یا خیر. سپس مابقی گفت‌وگو را صرف می‌کنند تا واکنش اولیه‌ی خود را تبیین کنند. این مهم بسیار ترسناک است اما می‌توانید از علم به این مهم استفاده کنید تا در مسیر دوست‌داشتنی ‌شدن، به پیش بروید. تاثیرگذاری اولیه با زبان مثبت‌بدن در ارتباط است. ژست قوی، دست دادن محکم، لبخند زدن و گشاده‌رویی در برابر فردی که طرف گفت‌وگو شما است، به کسب اطمینان از این که تاثیر اولیه‌ی مناسبی داشته‌اید کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: ۵ راه اثبات شده برای بهبود رفتار آدم ها با شما

۹. آنها احوال‌پرسی با اسم کوچک افراد را امتحان می‌کنند.

نام شما، بخش ضروری از هویت شما است و وقتی افراد دیگر از نام شما برای مخاطب قرار دادن شما استفاده می‌کنند، احساس خوبی به شما دست می‌دهد. نباید نام فرد دیگر را فقط زمانی استفاده کنید که با وی احوال‌پرسی می‌کنید. تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که آدم‌ها در گفت‌وگوها با اسم کوچک‌شان خطاب می‌شوند، احساس تایید‌شدن دارند.

اگر صورت دیگران را به خوبی به خاطر می‌آورید، اما با به خاطر سپردن نام‌ها مشکل‌دارید، باید کاری‌کنید از به خاطر سپردن نام‌ آنها لذت ببرید و این کار را تبدیل به یک ورزش ذهنی کنید. وقتی شخصی را ملاقات می‌کنید، در صورتی که نام وی را بعد از شنیدن فراموش کرده‌اید، از پرسیدن نام وی برای بار دوم نترسید. اگر قرار است وی را بار دیگر ملاقات کنید، باید نام وی را به نحوی در ذهن خود بسپارید.

۱۰. افراد دوست داشتنی لبخند می‌زنند.

آدم‌ها به شکل طبیعی (و ناخودآگاه) تصویر زبان بدن فردی  را که طرف گفت‌وگوی آنها است مثل آینه بازتاب میدهند. اگر می‌خواهید افراد شبیه شما شوند، طی گفت‌وگو با آنها لبخند بزنید و آنها به شکل ناخودآگاه لطف و حس شما را برمی‌گردانند و در نتیجه احساس خوبی خواهند داشت.

۱۱. آنها می‌دانند چه زمانی شروع به درد دل کنند.

مراقب باشید و از به اشتراک گذاردن سریع مشکلات و اعتراف‌های فردی خود اجتناب کنید، چراکه این کار بعدها شما را به عنوان فرد همیشه گله‌کننده مطرح می‌کند. آدم‌های دوست‌داشتنی به سایر آدم‌ها اجازه می‌دهند کنترل گفت‌وگو را به دست بگیرند و در زمان مناسب اقدام به درددل می‌کنند.

۱۲. آنها می‌دانند چگونه دیگران را لمس کنند.

وقتی دیگری را حین گفت‌وگو لمس می‌کنید، در مغز آنها اکسی توسین‌ (یک انتقال دهنده‌ی عصبی که باعث می‌شود مغز آنها با اعتماد به شما ارتباط برقرار کند و جریانی از سایر احساسات مثبت جاری شود) آزاد می‌شود. یک لمس ساده‌ی شانه‌های فرد مقابل، در آغوش گرفتن یا یک دست‌تکان دادن ساده برای آزاد شدن اکسی توسین کافی‌است. البته برای آزاد شدن اکسی توسین، به لمس فرد مناسب در زمان مناسب نیاز دارید، لمس ناخواسته یا نامناسب اثر منفی دارد. به خاطر داشته باشید روابط صرفاً بر مبنای روابط ساخته نمی‌شوند، بلکه از احساسات عمومی نسبت به دیگران نیز تاثیر می‌پذیرند. لمس کردن دیگری به شکل مناسب، نحوه‌ی مناسب بیان توجه به وی است.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت افراد بسیار کاریزماتیک

۱۳. افراد دوست داشتنی شور و تفریح را موازنه می‌کنند.

آدم‌ها به افرادی که پرشور هستند گرایش دارند. با این توصیف، آدم‌های پرشور  دوست دارند در محیط کار بسیار جدی و خشک باشند به این دلیل که می‌خواهند در فضای کار جاذبه‌ و صلابت لازم را داشته ‌باشند.  افراد دوست‌داشتنی، شور خود را با توانایی برای مفرح بودن موازنه می‌کنند. در محل کار، آنها جدی و در عین حال دوست‌داشتنی هستند. آنها همچنان کارها را به سرانجام می‌رسانند چون در مواقع کوتاه زمانی، از نظر اجتماعی تاثیرگذار هستند و روی این لحظات ارزشمند اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌کنند. آنها گفت‌وگوهای کوتاه و شایعات را کمینه می‌کنند و بر تعاملات معنی‌دار با سایر همکاران تمرکز می‌کنند. آنها آن‌چه را روز گذشته از شما شنیده اند به خاطر می‌آورند، که نشان می‌دهند شما به اندازه‌ی کارشان، برای‌شان اهمیت دارید.

تمام اینها را کنار یک‌دیگر قرار دهید

افراد دوست داشتنی فوق‌العادی باارزش و منحصر به‌فرد هستند. آنها به سادگی شبکه‌ای از روابط ایجاد می‌کنند، آهنگ و جو اخلاقی را در محیط کاری ارتقا می‌دهند، بهترین توان آدم‌های پیرامون خود را بالفعل می‌کنند، و به نظر می‌رسد که بیش از همه مفرح هستند.

این مهارت‌ها را به فهرست خود اضافه کنید و رشد دوست‌داشتنی بودن خودتان را مشاهده کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: ترویس بردبری

منبع: لایف هک

۱۳عادت افراد دوست داشتنی و باهوش هیجانی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی