کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

 ظریف: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست

محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه‌ی کشورمان امروز یکشنبه ٢٢فروردین ۱۳۹۵ در محل وزارت خارجه با همتاى استونی خود دیدار کرد. دراین نشست مشترک ظریف ضمن ابراز خرسندى از دیدار با وزیر خارجه استونى اظهارکرد: بسیار خرسندیم که براى نخستین با در تاریخ شاهد حضور هیات استونى در ایران هستیم.

4363029_500

وى افزود: زمینه‌ی روابط فى مابین کاملا فراهم است و ما با استونى در سال ١٩٢١ روابط بر قرار کردیم و نخستین کشورى هستیم که استقلال استونى را به رسمیت شناختیم. ظریف در ادامه اظهارکرد: با خانم وزیر در مورد مسائل منطقه اى نیز بحث و تبادل نظر کردیم و امیدواریم روابط صد ساله ما با کشور استونى ادامه یابد.
ظریف در واکنش به اظهارات کرى در بحرین و تروریست خواندن ایران: قسمت اول اظهارات وى انقدر بی‌اساس بود که وزارت خارجه امریکا ان را رد کرد.آنها میدانند که بحث دفاعى اصلا مورد مذاکره نیست.
وی افزود: بحث تروریست خواندن ایران بسیار بى اساس است. در در بحث اشغال عراق پیش بینى میشد که افراطى گرى گسترش یابد. امروز کرى باید از متحدانش سوال کند که سلاح هاى داعش از کجا تامین میشود و نفت داعش را چه کسی میخرد و به جاى طرح ادعاهاى بى اساس امریکا باید به این مسائل بپردازد و دنیا را بیش از این گرفتار سیاست هاى خود نکند.
ظریف گفت: بحران قره باغ از ابتدا ارتباطاتى را با طرفین برقرار کرد و ما از اینکه درگیرى‌ها در منطقه متوقف شود استقبال میکنیم و سیاست ما هم در منطقه بر همین مبنا است.منطقه ما دچار یک افراطى گرى شده است که اخرین مورد آن در ترکیه رخ داد که عمیقا با کشور دوست و همسایه خود ابراز همدردى میکنیم.و باید گفت حل این معضلات نیازمند اقدامات مشترک کشورها در منطقه است.
وی افزود: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست و امریکا اگر در مسائل دفاعى جدى است به جاى اظهارنظر در مورد مسائل دفاعى ایران حجم ارسال سلاح هاى خود به منطقه را کاهش دهد که با این سلاح‌ها مردم بى دفاع یمن به خاک و خون کشیده میشوند.
در این نشست خبری مارینا کالجوراند وزیر خارجه استونی اظهارکرد: برای من مایه افتخار است که به جمهوری اسلامی سفر داشتم و امیدوارم که در آینده بتوانیم به همکاری‌های خود ادامه دهیم.
مارینا کالجوراند با بیان اینکه استونی نامزد عضو غیردائم شورای امنیت است، توضیح داد: ما به عنوان عضو اتحادیه اروپا دارای روابط خوبی با ایران هستیم و تشکر می‌کنم از آقای وزیر برای اعلام آمادگی‌شان جهت همکاری بیشتر.
وزیر خارجه استونی با اشاره به سابقه روابط میان دو کشور گفت: به دلیل دشواری‌های سیاسی که وجود داشت نتوانستیم روابط خود را افزایش دهیم. اکنون این زمینه برای همکاری‌ها وجود دارد.
وی از سفر هفته آینده موگرینی به ایران خبر داد و گفت: در این سفر روابط میان اتحادیه اروپا و ایران تقویت خواهد یافت.
وزیر خارجه استونی ادامه داد: خوشحال هستم که همراه با هیات اقتصادی استونی در ایران حضور دارم و ملاقاتی نیز با اتاق بازرگانی ایران خواهم داشت. اسلونی یک کشور پیشرو در خصوص IT هست و زمینه‌های بسیاری برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.
مارینا کالجوراند با بیان اینکه پارلمان استونی در سال گذشته ایجاد شد، اظهارکرد: امیدوارم گروه‌های دوستی و پارلمانی ایران و استونی ایجاد شود.
وی با بیان اینکه کمتر از یک روز است که در ایران حضور دارم، ادامه داد: در همین مدت کوتاه از روابط گرم و دوستانه خوشحال شدم و بسیار خورسندم که در ایران حضور دارم و از جناب وزیر تشکر می‌کنم.
مارینا کالجوراند وزیر خارجه استونی گفت: فضای بسیار خوبی برای بهبود روابط اقتصادی میان ایران و استونی وجود دارد. ایران یکی از اولویت‌های اصلی استونی در حوزه تجارت قرار گرفته است.

وی افزود: ما یکی از اعضای اتحادیه اروپا هستیم. ما در زمینه مسائل سایبری و ITC ظرفیت‌های بسیار بالایی را در زمینه همکاری با ایران داریم. استونی نخستین کشوری است که انتخابات اینترنتی را برگزار کرد و خدمات اینترنتی بسیار بالایی را به مردم خودمان ارائه می‌کنیم و بسیار خوشحال خواهیم شد که تجارب خود را با ایران تبادل کنیم.

کالجوراند تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که حوزه مسائل ITC می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری ما با ایران باشد. همچنین موضوع حمل‌ونقل می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری تجاری دو کشور باشد و امروز و فردا در ایران ملاقات هایی را خواهیم داشت و امیدواریم که بتوانیم رویکردهای خوبی را برای افزایش همکاری‌ها داشته باشیم.

 

سایت کسب و کار بازده

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی