کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

طلا و نفت در مسیر متفاوت نوسان

گزارش‌ها نشان می‌دهد در هفته گذشته طلا در بازارهای جهانی روند صعودی داشت، این در حالی است که قیمت نفت پس از یک هفته نوسان در بازه ۵۰‌دلاری به کانال ۴۰‌دلاری بازگشت. در واقع طلا و نفت در دومسیر متفاوت حرکت کردند.

طلا

در هفته گذشته «ترس خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا» و «منتفی شدن تقریبی افزایش نرخ بهره» باعث شد بهای اونس جهانی در بازارها روند صعودی داشته باشد، حال آنکه در بازار نفت، اثر معکوسی داشت. همچنین در هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بازار نفت در سال ۲۰۱۷ با مازاد عرضه مواجه خواهد بود. توافق بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی به مهم‌ترین خبر بازار داخل تبدیل شد و این عامل باعث شد که از افت بهای دلار در بازار آزاد جلوگیری شود. در بازار بورس، به‌رغم خوش‌بینی‌ها نسبت به افزایش بهای جهانی نفت، حرکت شاخص هنوز نزولی بوده و طی هفته ۶/۲ درصد از ارزش بازار کاسته شده است.

دو عامل رشد طلا

ترس خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و نشست کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو دو عاملی بود که در هفته گذشته باعث شد بهای طلا روند افزایشی را در پیش گیرد. در ابتدای هفته گذشته، فلز زرد در میانه کانال ۱۲۰۰ دلار نوسان می‌کرد، اما عوامل تعیین‌کننده باعث شد در برخی از لحظات بهای طلا حتی به نزدیکی کانال ۱۲۹۰‌دلاری نیز برسد. اونس طلا که دوشنبه با ۱۰ دلار جهش روی قیمت ۱۲۸۳ دلار ایستاده بود، روز سه‌شنبه در انتظار معلوم شدن نتیجه نشست فدرال‌رزرو و تداوم نگرانی‌ها در خصوص همه‌پرسی با تنها دو دلار رشد به قیمت ۱۲۸۵ دلار رسید و روز چهارشنبه را نیز با قیمت ۱۲۸۴ دلار آغاز کرد و تا لحظه تنظیم این گزارش، بهای اونس در محدود ۱۲۸۰‌دلاری قرار داشت. روند مذکور باعث شد اونس طلا از ابتدای ماه جاری میلادی حدود پنج درصد و از ابتدای امسال میلادی حدود ۲۰ درصد جهش داشته است.

یکی از مهم‌ترین عوامل رشد طلا در هفته گذشته، ترس خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که درحال‌حاضر شمار رای‌دهندگان حامی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در نظرسنجی ۲۳ ژوئن بیش از مخالفان است. بر اساس نتایج دو نظرسنجی آنلاین و تلفنی موسسه «آی‌ام‌اس» در هفته گذشته ۵۳ درصد از افراد خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده و ۴۳ درصد از آنان حامی باقی ماندن آن در حوزه یورو بودند. تحلیلگران موسسه سرمایه‌گذاری «کاپیتال اکونومیکس» پیش‌بینی کرده‌اند که اگر مردم بریتانیا در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن به خروج از اتحادیه اروپا رای دهند، قیمت طلا احتمالاً تا سطح ۱۴۰۰‌دلار افزایش خواهد یافت.


سایت کسب و کار بازده

منبع:اقتصاد نیوز

طلا و نفت در مسیر متفاوت نوسان

طلا و نفت


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی