کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

طرز تهیه پلو انبه خوشمزه با یک روش منحصر به فرد

برنج کته یکی از انواع روش های طبح است که در تهیه‌ی غذاهای سنتی کاربرد دارد؛ در جنوب شرق آسیا معمولا این برنج را در ظرف‌هایی از جنس بامبو درست می‌کنند. شاید این روش پخت برنج آن‌چنان به مذاق سایر آدم‌ها خوش نیاید، ولی باید حداقل یک بار آن را امتحان کرد.  در فرهنگ ایران نیز کته‌ برنج که تا حدودی نرم و چسبناک است محبوبیت دارد؛ این روش پخت برنج نه تنها باعث کوتاه شدن زمان پخت می‌شود، بلکه کمک می‌کند طعم و عطر دانه‌های برنج به خوبی حفظ شود. برای آن‌که بتوانید غذای خوشمزه‌‌تری درست کنید، شکر را از آن حذف کنید، و اگر می‌خواهید طعم خالص برنج را بچشید، از افزودن نمک نیز خودداری کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا طرز تهیه پلو انبه خوشمزه با یک روش منحصر به فرد را یاد بگیرید.

طرز تهیه پلو انبه خوشمزه با یک روش منحصر به فرد

پلو انبه با شیرنارگیل

مواد مورد نیاز

الف. نیم لیتر شیر نارگیل بدون قند اضافه
ب. یک و نیم برنج
پ. ۳ قاشق غذاخوری شکر یا شکر قهوه‌ای
ت. یک و یک‌چهارم قاشق چای خوری نمک کوشر
ث. ۲ عدد انبه رسیده، خرد شده و خنک
ج. کنجد سفید و کنجد سیاه بو داده شده، به همراه پوست لیموی رنده شده، و برش‌های لیمو (برای سرو کردن)

مقدار مواد مورد نیاز برای مصرف ۴ نفر مناسب است.

دستورالعمل

شیر نارگیل را داخل یک پارچ بزرگ یا کاسه‌ی متوسط بریزید. هم اندازه‌ی شیر نارگیل، آب به آن اضافه کنید و مواد را خوب به هم بزنید. برنج را به ترکیب آب و شیر نارگیل اضافه کنید، درب ظرف را بپوشانید و اجازه دهید به مدت ۸ الی ۱۲ ساعت در دمای اتاق بماند تا شیر نارگیل کاملا در برنج نفوذ کند و حجم این ترکیب افزایش یابد. یک صافی فلزی را روی یک کاسه قرار دهید و ترکیب برنج و شیر نارگیل را داخل آن بریزید (پیش از صاف کردن این ترکیب، آن را به خوبی هم بزنید). سه‌چهارم فنجان از مایع به دست آمده را نگه دارید.

یک ماهیتابه‌ی بزرگ دردار با دیواره‌ی بلند انتخاب کنید. یک حوله‌ی آشپزخانه‌ی کاملا تمیز را روی یک سطح صاف پهن کنید، درب ماهیتابه را وسط حوله قرار دهید (به شکلی که دسته‌ی درب ماهیتابه بالا قرار بگیرد) و چهار گوشه‌ی حوله را به یکدیگر گره بزنید (این همان طرز تهیه‌ی دم‌کنی است – می‌توانید از دم‌کنی‌های آماده در بازار نیز استفاده کنید). دلیل استفاده از دم‌کنی جذب بخاراتی است که از جوشیدن آب داخل برنج به سمت بالا متصاعد می‌شود؛ این کار از خمیر شدن برنج جلوگیری می‌کند. برنج، شکر، نمک، و سه‌چهارم فنجان مایع حاصل از صاف کردن مخلوط شیر نارگیل و برنج را داخل ماهیتابه بریزید و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید – مواد را به هم بزنید تا شکر به خوبی حل شود.

ابتدا اجازه دهید مواد به جوش بیایند، سپس شعله را کم کنید، درب ظرف را بگذارید (به همراه دم‌کنی)، و به مدت ۱۵ الی ۲۵ دقیقه بپزید تا مایع داخل ظرف کاملا خشک شود – تا ۱۵ دقیقه سعی نکنید درب ظرف را بردارید. پس از گذشت ۱۵ دقیقه، درب ظرف را بردارید و یک قاشق چوبی را داخل برنج فرو کنید و تا کف ظرف را مشاهده کنید تا مطمئن شوید برنج خمیر نشده و تمام مایع داخل آن بخار شده باشد. اگر هم‌چنان کمی مایع داخل آن باشد، درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید مدتی به پختن ادامه دهد. (هم‌چنین، برای پختن برنج با استفاده از دستگاه پلوپز، برنج، شکر، نمک، و سه‌چهارم فنجان مایع حاصل از صاف کردن ترکیب برنج و شیر نارگیل را داخل قابلمه‌ی مخصوص این دستگاه بریزید و خوب به هم بزنید تا شکر کاملا حل شود. سپس درب دستگاه را ببندید و برنامه‌ی پخت برنج را تنظیم کنید.)

برنج را از روش حرارت بردارید، و بدون آن‌که درب ظرف را باز کنید، اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند. برنج را داخل یک دیس برگردانید (احتمالا شکل قابلمه را به خود گرفته باشد)؛ با استفاده از چنگال، آن را به هم بزنید تا به توده‌های کوچک‌تر تبدیل شود. این روش باعث می‌شود برنج بسیار چسبنده شود، و بر خلاف پلوهای معمولی، دانه‌های برنج از هم جدا نمی‌شوند.

برنج گرم را داخل کاسه‌های کوچک بریزید. روی آن، مقداری انبه‌ی خرد شده بریزید. در نهایت، مقداری کنجد، پوست رنده‌ شده‌ی لیمو، و مقداری آب لیموی تازه نیز روی آن بریزید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: bonappetit

طرز تهیه پلو انبه خوشمزه با یک روش منحصر به فرد


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی