کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

طرز تهیه ۵ خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی مخصوص روزهای سرد

کدو حلوایی یکی از سبزیجات شگفت‌انگیزی است که می‌توانید از آن برای تهیه غذاهای گوناگون و متنوع استفاده کنید. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا طرز تهیه ۵ خوراکی خوشمزه و خاص با کدو حلوایی را بدانید.

۱. پای کدو حلوایی

پای کدو حلوایی خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

دارچین و شکر قهوه‌ای طعم پای کدو حلوایی را فوق‌العاده دلپذیر می‌کنند؛ پای کدو حلوایی جایگزین فوق‌العاده‌ای برای پای کدو تنبل به شمار می‌رود. بنابراین، توصیه می‌کنیم، در دورهمی شب یلدا پای کدو حلوایی را فراموش نکنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۸۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۲۵ دقیقه
زمان پخت: ۵۵ دقیقه
زمان پخت کدو: ۵۵ دقیقه
مناسب برای ۸ نفر

این پای را می‌توانید در خمیر پای درست کنید، یا می‌توانید ابتدا خمیر پای را کمی بپزید (نیم پخت) و سپس مواد را داخل آن بریزید. اگر نمی‌خواهید سطح پایین پای‌تان خیس بماند، پیش از ریختن مواد در نان پای، حتما خمیر آن را تا اندازه‌ای بپزید.

مطلب مرتبط: طرز تهیه کرم بروله کدو حلوایی یک دسر بی‌نظیر و خوشمزه

مواد مورد نیاز دسر کدو حلوایی

الف. ۱ عدد خمیر خام و سرد پای به قطر ۲۲ سانتی‌متر
ب. ۱ عدد کدو حلوایی بزرگ (پخته شده، به صورت پوره – حدود یک و نیم فنجان پوره‌ی کدو حلوایی)
پ. ۱ فنجان شکر قهوه‌ای
ت. ۳ عدد تخم مرغ بزرگ
ث. سه‌چهارم فنجان شیر غلیظ یا ترکیب خامه و شیر
ج. یک و نیم قاشق چای خوری دارچین آسیاب شده
چ. یک‌چهارم قاشق چای خوری جوز هندی آسیاب شده
ح. یک‌چهارم قاشق چای خوری زنجبیل آسیاب شده
خ. یک‌چهارم قاشق چای خوری نمک
د. ۲ قاشق غذاخوری آرد
ذ. ۱ قاشق غذاخوری کره‌ی آب شده
ر. ۱ قاشق چای خوری عصاره‌ی وانیل

طرز تهیه خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

الف. کدو حلوایی را از طول به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. دو سر آن را نیز جدا کنید. تخم‌های کدو را در بیاورید.
ب. کدوها را از سمت برش خورده روی سینی فر پوشیده از فویل آغشته به روغن بچینید؛ حدود نصف فنجان آب نیز کف سینی بریزید. روی کدوها را نیز با فویل بپوشانید، و سینی را به مدت ۴۵ الی ۵۵ دقیقه داخل فر با دمای ۲۰۵ درجه‌ی سانتی‌گراد بگذارید تا کدوها نرم شوند و بتوانید چنگال را به راحتی داخل آن‌ها فرو کنید.
پ. کدوها را از فر خارج کنید و اجازه دهید خنک شوند؛ گوشت کدوها را جدا کنید و سپس آن‌ها را پوره کنید – برای این کار می‌توانید آن را داخل دستگاه مخلوط‌کن بریزید. یک و نیم فنجان از پوره‌ی کدو را جدا کنید.
ت. دمای فر را بر روی ۱۷۵ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید، و توری فر را در طبقه‌ی وسط قرار دهید.
ث. داخل ظرف دستگاه هم‌زن برقی، کدو را با شکر قهوه‌ای مخلوط کنید. سپس، تخم مرغ‌ها، شیر غلیظ شده، نمک و ادویه، آرد، کره، و وانیل را اضافه کنید. آن‌ها را با دستگاه به هم بزنید تا مواد کاملا با یکدیگر ترکیب شوند.
ج. مواد را داخل نان پای بریزید و آن را در طبقه‌ی وسط فر قرار دهید.
چ. اجازه دهید مواد به مدت ۴۵ الی ۵۵ دقیقه داخل فر بمانند تا حالت بگیرند. پس از گذشت ۳۵ دقیقه یک حلقه‌ی فویل یا حلقه‌ی محافظ مخصوص پای را روی بخش‌های قهوه‌ای شده‌ی نان پای بگذارید تا بیش از این تیره‌رنگ نشوند.
ح. وقتی مواد پای کاملا پخته شدند، آن را از فر خارج کنید و روی یک توری بگذارید تا خنک شود.
خ. پای را می‌توانید به صورت گرم یا با دمای اتاق میل کنید؛ پیش از مصرف، مقداری خامه‌ی زده شده نیز روی پای بمالید.

نکته

الف. برای صرفه‌جویی در زمان، می‌توانید کدو را از یک روز قبل بپزید. سپس، پوره‌ی کدو را، تا زمان استفاده، داخل یخچال بگذارید.
ب. در صورت امکان، ادویه‌ی مذکور در این دستورالعمل را می‌توانید با یک و نیم الی ۲ قاشق چای خوری ادویه‌ی مخصوص پای کدو تنبل جایگزین کنید.
پ. پیش از مصرف، با استفاده از قیف کیک‌پزی می‌توانید یک ردیف خامه‌ی زده شده را دور پای قرار دهید.
ت. اگر از خمیر پای خانگی استفاده می‌کنید، با خمیر باقی‌مانده، یک برگ بزرگ درخت افرا یا چند برگ کوچک نیز بسازید. این برگ‌ها را کاغذ روغنی مخصوص فر، در کنار پای قرار دهید؛ و پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه (یا تا هنگامی که به رنگ قهوه‌ای در تغییر رنگ دهند) آن‌ها را از فر خارج کنید. در آخر، این برگ‌ها را روی پای یا در اطراف آن قرار دهید.

۲. کاسرول کدو حلوایی و سیب به همراه آرد سوخاری (خرده نان)

کاسرول کدو حلوایی و سیب به همراه آرد سوخاری (خرده نان) خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

کاسرول کدو حلوایی و سیب به همراه آرد سوخاری کره‌ای و مقداری شکر قهوه‌ای غذای بسیار هوس‌انگیزی است. این غذای جانبی لذیذ را می‌توانید در کنار هر غذای اصلی، و در مناسبت‌های خاصی مانند شب یلدا نوش جان کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۷۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۵۵ دقیقه
مناسب برای ۶ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۳۳۲
چربی۱۰ گرم
کربوهیدرات۶۲ گرم
پروتئین۴ گرم

کاسرول کدو حلوایی با پوششی از آرد سوخاری (یا خرده نان) از ترکیب برش‌هایی کدو حلوایی و سیب درست می‌شود. سیب می‌تواند طعم کدو حلوایی را کامل کند، و یک لایه‌ی آرد سوخاری – به همراه مقدار کمی دارچین و جوز هندی – بر روی آن، طعم این غذا را فوق‌العاده دلپذیر می‌کند.

این غذای جانبی را می‌توانید به همراه همه‌ی غذاها نوش جان کنید و شب‌های زمستانی، به خصوص شب یلدای‌تان را گرم و پرهیجان کنید.

روی این کاسرول را می‌توانید با گردوی پیکن و هم‌چنین، گردو معمولی بو داده و خرد شده بپوشانید. بنابراین، این کاسرول جایگزین کم کربوهیدراتی برای کاسرول سیب زمینی شیرین به همراه آرد سوخاری خواهد بود. البته، کاسرول کدو حلوایی را می‌توانید به همراه یک غذای حاوی سیب زمینی شیرین نیز نوش جان کنید.

هم‌چنین، این کاسرول را می‌توانید با استفاده از سایر کدوهای زمستانی نیز درست کنید. کدو تنبل، کدو بلوطی و غیره می‌توانند جایگزین‌های مناسبی برای کدو حلوایی در هر غذایی باشند.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ عدد کدو حلوایی کوچک (حدود ۹۰۰ الی ۱۳۰۰ گرم)
ب. ۲ عدد سیب ترش
پ. نصف فنجان شکر قهوه‌ای
ت. ۴ قاشق غذاخوری کره
ث. ۱ قاشق غذاخوری آرد گندم
ج. ۱ قاشق چای خوری نمک
چ. یک‌چهارم قاشق چای خوری دارچین
ح. یک‌چهارم قاشق چای خوری جوز هندی

طرز تهیه خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

الف. مواد مورد نیاز را آماده کنید.
ب. فر را به دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید.
پ. کف سینی فر را به کره آغشته کنید.
ت. کدو حلوایی را پوست بکنید، تخم‌های‌اش را خارج کنید، و به قطعات کوچک تقسیم کنید. پوست و هسته‌های سیب را نیز جدا کنید و آن را به برش‌های نازک تقسیم کنید. کدو و سیب را به یکدیگر مخلوط کنید. این ترکیب را بر سطح سینی فر پخش کنید.
ث. شکر قهوه‌ای، آرد، نمک، دارچین، و جوز هندی را با هم ترکیب کنید؛ کره را، بدون آن‌که آب شود، به قطعات ریز خرد کنید، و با سایر مواد ترکیب کنید. سپس، این مواد را به طور مساوی روی تکه‌های کدو و سیب پخش کنید. روی ظرف را با فویل کاملا بپوشانید، و آن را به مدت ۵۰ الی ۶۰ دقیقه داخل فر قرار دهید تا کدوها کاملا نرم شوند.
ث. غذا آماده است، نوش جان!

نکته

برای پوست کندن کدو حلوایی،‌ از یک چاقوی بزرگ تیز استفاده کنید؛ با استفاده از چاقو، دو طرف انتهایی کدو را جدا کنید. کدو را در یک دست بگیرید، و با استفاده از پوست‌کن مخصوص، پوست آن را جدا کنید. سپس، کدو را از انتهای صاف آن، روی تخته‌ی برش قرار دهید. از بالا، با استفاده از چاقوی تیز، کدو را با دقت به دو نصف تقسیم کنید. تخم‌ها و مواد زائد آن را جدا کنید. هر یک از بخش‌ها را به دو بخش دیگر تقسیم کنید؛ و در آخر، هر کدام را به طور جداگانه خرد کنید.

۳. کرم بروله کدو حلوایی

طرز تهیه کرم بروله کدو حلوایی خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

مجموع زمان مورد نیاز: ۶۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه
زمان پخت: ۴۵ دقیقه
مناسب برای ۸ نفر

این دسر را از صبح یا یک روز زودتر آماده کنید تا اجازه دهید کاستارد به اندازه‌ی کافی خنک شود، و کرم بروله نیز بتواند به خوبی یخ بزند. پیش از مصرف، آن را داخل یخچال بگذارید تا یخ‌زدایی شود، و ترکیب شکر را نیز روی آن بریزید.

برای تهیه‌ی این دسر، باید یک کدوی متوسط را باز کنید، تخم‌های آن را خارج کنید، و آن را بخارپز کنید تا کاملا نرم شود. هم‌چنین، می‌توانید کدو را داخل فر یا مایکروویو بپزید. باقی‌مانده‌ی کدو را نیز داخل فریزر بگذارید تا بعدها بتوانید به وسیله‌ی آن سوپ یا دسر دیگری تهیه‌ کنید.

مواد مورد نیاز دسر کدو حلوایی

الف. سه‌چهارم فنجان پوره‌ی کدو حلوایی
ب. ۱ قاشق چای خوری وانیل
پ. ۲ فنجان خامه‌ی سنگین
ت. نصف فنجان مخلوط شیر و خامه
ث. یک‌سوم فنجان شکر قهوه‌ای
ج. نصف قاشق چای خوری دارچین
چ. یک‌هشتم قاشق چای خوری جوز هندی
ح. مقداری زنجبیل
خ. ۸ عدد زرده‌ی تخم مرغ
د. یک‌چهارم فنجان شکر
ذ. ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری شکر (شکر تصفیه شده، خام، یا گرانوله)، برای روی دسر

طرز تهیه خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

الف. مواد مورد نیاز را آماده کنید.
ب. دمای فر را به ۱۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید.
پ. ۸ الی ۱۰ عدد ظرف رمکین، پیاله‌ی شیشه‌ای، یا فنجان قابل استفاده از فر را روی یک سینی بزرگ مخصوص فر بچینید.
ت. خامه‌ی سنگین، ترکیب خامه و شیر، شکر قهوه‌ای، دارچین، جوز هندی، و زنجبیل را داخل یک ماهیتابه‌ی متوسط با دیواره‌ی بلند ترکیب کنید. ظرف را روی شعله‌ی متوسط قرار دهید، و دائما مواد را به هم بزنید، تا مایعات به جوش بیایند.
ث. ظرف را از روی حرارت بردارید، و اجازه‌ دهید ۵ دقیقه به بماند.
ج. در این میان، داخل کاسه‌ی کوچکی، زرده‌‌های تخم مرغ را به همراه یک‌چهارم فنجان شکر گرانوله بزنید تا غلیظ و لیمویی رنگ شوند.
چ. به آرامی، یک‌سوم ترکیب خامه را به زرده‌های تخم مرغ اضافه کنید، و مرتبا به هم بزنید. ترکیب تخم مرغ را به ماهیتابه‌ برگردانید، و آن‌قدر به هم بزنید تا مواد به طور کامل به یکدیگر ترکیب شوند. سپس، پوره‌ی کدو حلوایی و وانیل را نیز اضافه کنید و مجددا مواد را به هم بزنید.

ح. مواد را داخل رمکین یا پیاله‌های شیشه‌ای بریزید، سطح آن را به خوبی صاف کنید؛ حدودا در هر رمکین، به اندازه‌ی نصف الی دوسوم فنجان از مواد را جا بدهید.
خ. داخل سینی فر، آب بسیار داغ با آب جوش بریزید؛ به گونه‌ای که حدود ۲.۵ سانتی‌متر یا یک‌سوم از ارتفاع رمکین‌ها یا پیاله‌ها داخل آب باشد.
د. سینی را داخل فر بگذارید. ۴۵ الی ۵۵ دقیقه صبر کنید تا کاستارد کاملا حالت بگیرد، ولی بیش از اندازه سفت نشود (به سادگی تکان بخورد).
ذ. رمکین‌ها را از داخل سینی فر در بیاورید، تا کمی خنک شوند. سپس سطح آن‌ها را بپوشانید و دست‌کم به مدت ۴ ساعت یا یک شب داخل یخچال قرار دهید.
ر. پیش از مصرف، حدود نصف الی ۱ قاشق چای خوری شکر روی هر کاستارد بریزید. با استفاده از مشعل گازی آشپزخانه، شکر را ذوب کنید تا به صورت کاراملی یا قهوه‌ای طلایی دربیاید. یا رمکین‌ها را داخل یک سینی فر بگذارید و به مدت۱ الی ۲ دقیقه، زیر دستگاه گریل قرار دهید تا سطح آن قهوه‌ای شود.
ز. دسرتان آماده است، نوش جان!

۴ . سوپ کدو حلوایی و آب مرغ

سوپ کدو حلوایی

مواد لازم:

– یک عدد پیاز  (خرد شده)

– روغن زیتون – 2 قاشق غذاخوری

– کدو تنبل یا کدو حلوایی- 6  فنجان (مکعبی خردشده)

– سیر – 3-4 حبه (خرد شده)

– کره‌ی نرم شده – 2 قاشق غذاخوری

– ۲ برگ بو

– شربت افرا – 2 قاشق غذاخوری

– فلفل سیاه تازه پودر شده – مقداری

– آب مرغ کم نمک 2 فنجان

– پودر فلفل قرمز – یک قاشق چایخوری

– نمک – کمی

طرز تهیه خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

فر را روی 350 درجه از قبل گرم کنید. یک کاسه فلزی بردارید و پیاز، کدو و سیر را در آن قرار دهید. حالا روغن زیتون، کره و شربت افرا را در یک کاسه‌ی کوچک با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی تخمه‌ی کدو بریزید. کدو تنبل را روی یک تابه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام مایعات به درستی به تابه منتقل شده‌اند. برگ بوها را به چهار قطعه تقسیم کرده و روی مکعب‌های کدو تنبل بریزید. نیم ساعت کدو تنبل را بپزید تا نرم شود. سپس، آب مرغ سرد و کدو تنبل را در مخلوط‌کن بریزید و میکس کنید تا یکدست و نرم شود. این سوپ را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت کم بگذارید. فلفل، فلفل چیلی و نمک را برای بهبود طعم و مزه به سوپ اضافه کنید. زمانی که سوپ به غلظت مورد نظرتان رسید، آن را سرو کنید.

۵. کلم بروکسل و کدو حلوایی کبابی به همراه کرنبری

طرز تهیه غذا با کدو حلوایی کلم بروکسل و کدو حلوایی کبابی به همراه کرنبری

ترکیب سبزیجات کباب شده در غذای کلم بروکسل و کدو حلوایی کبابی به همراه کرنبری حسی از پاییز و زمستان را در آدم ایجاد می‌کند؛ بنابراین، این غذا را می‌توانید در نخستین شب زمستان، شب یلدا، نوش جان کنید.

مجموع زمان مورد نیاز: ۴۰ دقیقه
زمان آماده‌سازی: ۲۰ دقیقه
زمان پخت: ۲۰ دقیقه
مناسب برای ۶ الی ۸ نفر

ارزش غذایی تخمینی به ازای هر وعده مصرف
کالری۱۸۴
چربی۱۴ گرم
کربوهیدرات۱۴ گرم
پروتئین۳ گرم

ترکیب مواد موجود در این غذا آدم را به یاد روزهای پاییز و زمستان می‌اندازد، ولی برای تهیه‌ آن لازم نیست به دنبال مناسبت خاصی باشید؛ هر لحظه بخواهید می‌توانید از خوردن این غذای لذیذ لذت ببرید. ترکیب کدو حلوایی، کلم بروکسل، کرنبری، و گردوی پیکن غذای بسیار خوشمزه‌ای را به وجود می‌آورد که برای دورهمی‌هایی نظیر شب یلدا بسیار مناسب است.

می‌توانید برخی از مواد مورد نیاز غذا را به دلخواه خود تغییر دهید؛ مثلا به جای کرنبری می‌توانید از کشمش، و به جای گردو پیکن نیز می‌توانید از گردو یا بادام بو داده شده استفاده کنید.

مواد مورد نیاز

الف. ۴۵۰ گرم کدو حلوایی
ب. ۳ الی ۴ فنجان کلم بروکسل
پ. ۱ عدد پیاز متوسط
ت. یک‌سوم فنجان روغن زیتون فرا بکر
ث. نمک کوشر و فلفل سیاه تازه‌ی آسیاب شده
ج. یک‌چهارم قاشق چای خوری پودر سیر (اختیاری)
چ. نصف فنجان گردوی پیکن نصف شده
ح. نصف فنجان کرنبری خشک شده

طرز تهیه خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی

الف. تمام مواد بالا را آماده کنید.
ب. دمای فر را به ۲۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسانید. یک ظرف بزرگ لبه‌دار مخصوص فر یا دو سینی کوچک فر را انتخاب کنید و کف آن را روغن بزنید. هم‌چنین، می‌توانید کف ظرف مخصوص فر را با فویل نچسب بپوشانید و میزان کم‌تری روغن مصرف کنید.
پ. کدو حلوایی را از وسط ببرید و با استفاده از یک قاشق، تخم و سایر مواد زائد را از گوشت کدو جدا کند. کدو را به صورت مکعب‌های ۱ سانتی‌متری خرد کنید. حدود ۴ فنجان از این مکعب‌ها را داخل یک کاسه‌ی بزرگ بریزید (مابقی را برای غذاهای دیگر نگه دارید).
ت. ساقه و انتهای کلم بروکسل را جدا کنید، و هم‌چنین، برگ‌های نرم، آسیب دیده، و زرد را نیز دور بیندازید. کلم بروکسل‌ها را از طول به دو قسمت تقسیم کنید. آن‌ها را به کاسه‌ی حاوی کدوهای مکعبی اضافه کنید.
ث. پوست پیاز را جدا کنید و آن را به قطعات ۲.۵ سانتی‌متری یا برش‌های ضخیم تقسیم کنید. پیازها را نیز به کدو و کلم بروکسل اضافه کنید.
ج. روغن زیتون را نیز به سایر مواد بیفزایید و به آرامی مواد را به هم بزنید تا کاملا به روغن آغشته شوند.
چ. سپس، مواد را کف ظرف مخصوص فر بچینید و مقداری نمک کوشر، فلفل، و در صورت تمایل، پودر سیر را روی آن‌ها بپاشید.
ح. این مواد را به مدت ۱۰ دقیقه در فر بپزید و سپس آن‌ها را یک به یک برگردانید. بار دیگر آن‌ها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در فر بگذارید تا اطراف آن‌ها کمی قهوه‌ای و داخل‌شان نرم شود.
خ. در این بین، گردوهای پیکن را بو بدهید: یک ماهیتابه‌ی بزرگ را روی حرارت متوسط بگذارید. گردوها را داخل ظرف بریزید و آن‌ها را مدام به هم بزنید تا به تدریج قهوه‌ای شوند و بوی عطر آن‌ها به مشام‌تان برسد.
د. مواد را از داخل فر در بیاورید و درون یک کاسه‌ی بزرگ بریزید. مقداری کرنبری خشک شده و گردوهای پیکن را به مواد اضافه کنید و همه را خوب به هم بزنید.
ذ. غذای‌تان آماده است، نوش جان!

نکته

الف. حداکثر سعی‌تان را به کار ببندید تا از روغن کم‌تری استفاده کنید، ولی باید مطمئن شوید تمام مواد به خوبی به روغن آغشته شده باشند.
ب. برای پختن یا کباب کردن کدو و کلم داخل فر، باید از ظرفی استفاده کنید که به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد؛ یعنی نباید تکه‌های کدو و کلم و سایر مواد روی هم انباشته شوند، بلکه باید فقط یک لایه از آن‌ها روی ظرف قرار بگیرند؛ به علاوه، فاصله‌ی مناسبی نیز باید بین‌شان وجود داشته باشد.

موارد جایگزین

الف. به جای کدو حلوایی می‌توانید به میزان مساوی از کدو بلوطی، کدو تنبل، یا انواع دیگر کدو استفاده کنید.
ب. در صورت تمایل، می‌توانید پیاز را حذف کنید.
پ. حدود ۱ فنجان از کدو حلوایی را می‌توانید با برش‌هایی از شقاقل به اندازه‌ی حدودا ۱.۵ در ۵ سانتی‌متر جایگزین کنید.
ت. هنگامی که مواد را از داخل فر بیرون آوردید، می‌توانید ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری شیره‌ی درخت افرا نیز روی آن‌ها بریزید؛ و سپس گردو و کرنبری را به آن‌ها بیفزایید و تمام مواد را به آرامی هم بزنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:thespruceeats

طرز تهیه ۵ خوراکی خوشمزه با کدو حلوایی مخصوص روزهای سرد


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی