کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ گام برای خلق یک طرح سرمایه گذاری موفق و پربازده

ایجاد یک طرح سرمایه گذاری موفق و پربازده، کمی پیچیده‌تر از صرفا ایجاد حساب پس انداز و خرید یک سری سهام به صورت تصادفی است. به منظور درست کردن یک طرح مناسب، مهم است که بفهمید کجا قرار دارید و می‌خواهید با سرمایه‌ گذاری‌ها به چه دستاوردی برسید. پس، برای دستیابی به آن اهداف چگونگی روند را تعریف و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را جهت نیل به آن‌ها انتخاب می‌کنید. خبر خوش آنکه جهت ایجاد و به کارگیری یک طرح سرمایه گذاری شخصی و توشه‌ اندوزی برای آینده هیچ وقت دیر نیست.

خلق یک طرح سرمایه گذاری موفق و پربازده

بخش ۱: ارزیابی جایی که هستید

۱. گزینه‌ی سرمایه گذاری متناسب با سن‌تان انتخاب کنید

سن و سال‌تان بر استراتژی سرمایه‌ گذاری‌تان تاثیر مهمی دارد.

– عموما، هرچه جوانتر باشید، ریسک‌های بیشتری می‌توانید بپذیرید. چون زمان بیشتری برای احیاء و بازسازی خود – بخصوص در بازار – بعد از زیان‌دهی احتمالی ارزش سرمایه‌گذاری‌ها خواهید داشت. بنابراین، اگر در دهه‌ی دوم (۲۰-۳۰) زندگی‌تان هستید، می‌توانید بخش بیشتری از پرتفوی‌تان را به سرمایه‌گذاری‌ها پر مخاطره‌تر اختصاص دهید.

– اگر نزدیک به بازنشستگی هستید، بخش بیشتری از پرتفوی‌تان را به سرمایه‌گذاری‌های کم مخاطره‌تر، مثل درآمد-ثابت و شرکت‌های دارای ارزش سرمایه‌ای زیاد، اختصاص دهید.

۲. وضعیت مالی فعلی‌تان را خوب درک کنید

مراقب باشید که چه مقدار درآمد قابل عرضه برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارید. نگاهی به بودجه‌تان بیندازید و مشخص کنید برای سرمایه‌گذاری‌ها بعد از کسر مخارج ماهانه و بعد از کنار گذاشتن وجه مالی اضطراری – معادل ارزش مخارج سه تا ۶ ماه- چه مقدار پول باقی می‌ماند.

۳. پروفایل ریسک‌ درست کنید

پروفایل ریسک تعیین می‌کند چه میزان ریسک قرار است تقبل کنید. حتی اگر جوان باشید، ممکن است دلتان نخواهد خیلی ریسک بکنید. شما سرمایه‌گذاری‌های‌تان را بر مبنای پروفایل ریسک‌تان انتخاب خواهید کرد.

– در کل، سهام نسبت به قرضه بی‌ثبات‌تر است، و حساب‌های بانکی (حساب‌های پس‌انداز و جاری) دارای ثبات لازم هستند.

– یادتان باشد، همیشه ریسک انجام تهاترها وجود دارد. اغلب وقتی ریسک کمتری می‌پذیرید، دستاورد کمتری هم خواهید داشت. سرمایه‌گذاران در ازای پذیرش ریسک‌های قابل توجه پاداش‌های هنگفتی می‌گیرند اما می‌توانند با زیان‌های سنگینی نیز مواجه بشوند.

بخش ۲: تعیین کردن اهداف‌تان

۱. برای سرمایه‌گذاری‌های‌تان هدف تعیین کنید

با پولی که از سرمایه‌گذاری‌های‌تان به دست می‌آورید می‌خواهید چه کنید؟ می‌خواهید پیش از موعد بازنشسته شوید؟ آیا می‌خواهید خانه‌ای زیبا بخرید؟ آیا به یک قایق جدید احتیاج دارید؟

– به عنوان یک قاعده‌ی کلی، فارغ از اینکه اهداف‌تان چه هستند، یک پرتفوی متنوع لازم دارید. این ایده به رشد سرمایه‌گذاری در طول یک دوره‌ی طولانی مدت کمک خواهد کرد تا اینکه برای پرداختن بهای اهداف‌تان پول کافی را در اختیار داشته باشید.

– اگر هدف تان کاملا جسورانه باشد، به صورت ادواری پول بیشتری در سرمایه‌گذاری صرف خواهید کرد تا اینکه بخواهید یک سرمایه‌گذاری پر ریسک‌تر را انتخاب کنید. از این رو، احتمال آنکه به هدف‌تان برسید از اینکه پول سرمایه گذاری شده را از دست بدهید بیشتر است.

۲. تعیین جدول زمانی برای اهداف‌تان

دلتان می‌خواهد چقدر زود به اهداف مالی‌تان برسید؟ پاسخ این سوال نوع سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید را تعیین می‌کند.

– اگر به بازده عالی و سریع سرمایه گذاری علاقمند باشید، و آمادگی پذیرش ریسکی را داشته باشید که ممکن است به همان سرعت زیانی را نیز متوجه شما بکند، در آن صورت سرمایه‌گذاری پر مخاطره‌تر را انتخاب خواهید کرد که ظرفیت بازده قابل توجه را دارد. این‌ها شامل سهام کم‌ارزش‌گذاری‌شده، سهام ارزان، و زمین می‌شود که ممکن است خیلی سریع ارزش پیدا کنند.

– اگر به ثروت سازی آرام علاقمند هستید، سرمایه‌ ‌گذاری‌هایی را انتخاب خواهید کرد که بازده کندتری را در گذر زمان در سرمایه‌گذاری‌تان تولید خواهند کرد.

۳. سطح نقدینگی که می‌خواهید را معین کنید

یک دارایی «نقدی» تحت عنوان دارایی تعریف می‌شود که می‌توان به راحتی آن را نقد کرد. از این رو، در وقت نیاز و اضطرار دسترسی سریعی به پول خواهید داشت.

– سرمایه‌ها و صندق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بسیار نقد هستند و می‌توانند – معمولا ظرف چند روز – به نقد تبدیل شوند.

– مستغلات خیلی نقدی نیستند. معمولا هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا یک دارایی نقد شود.

بخش ۳: ایجاد طرح سرمایه گذاری

۱. تصمیم بگیرید چگونه می‌خواهید متمایز شوید

حتما نمی‌خواهید که همه‌ی تخم مرغ‌های‌تان را درون یک سبد بگذارید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید ۳۰٪ از پول سرمایه‌گذاری‌تان را در بخش سهام بگذارید، ۳۰٪ دیگر را در اوراق قرضه، و ۴۰٪ باقیمانده را در یک حساب پس انداز. این درصدها و گزینه‌های سرمایه گذاری را به نحوی تنظیم کنید که با اهداف مالی تان همسو و هماهنگ باشند.

۲. مطمئن شوید که طرح سرمایه گذاری تان با پروفایل ریسک‌تان هماهنگ است

اگر ۹۰٪ از درآمدتان را هر ماه در سهام سرمایه گذاری کنید، در آن صورت اگر بازار سهام دچار بحران شود پول بسیار زیادی را از دست خواهید داد. این ممکن است ریسکی باشد که دوست داشته باشید تقبل کنید اما پیش از انجام این ریسک همه‌ی جوانب را بسنجید.

۳. با یک مشاور مالی مشورت کنید

اگر درباره‌ی نحوه‌ی تنظیم یک طرح سرمایه گذاری که همراستا و هماهنگ با اهداف و پروفایل ریسک‌تان باشد اطمینان ندارید، با یک مشاور مالی کارکشته صحبت کنید و از او بازخورد لازم را بگیرید.

۴. درباره‌ی گزینه‌های پیش روی‌تان تحقیق و بررسی کنید

حساب‌های مختلف بسیاری وجود دارند که ممکن است برای یک طرح سرمایه گذاری استفاده کنید. خودتان را با بعضی از اصول آشنا سازید و سعی کنید بفهمید کدامیک برای شما جواب می دهد.

– یک حساب پس انداز اضطراری کوتاه مدت با احتساب ارزش سه تا شش ماه هزینه‌ی زندگی ایجاد کنید. مهم است که برای محافظت از خودتان در صورتی که اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ بدهد (از دست دادن شغل، آسیب دیدگی یا بیماری و …) چنین حسابی را ایجاد کنید. این پول باید به وقت ضرورت راحت الوصول باشد.

– انتخاب‌های‌تان برای پس اندازهای بلند مدت را در نظر بگیرید. اگر به پس انداز برای بازنشستگی فکر می‌کنید، بهتر است یک IRA (طرح حساب بازنشستگی فردی) یا 401(k) (مزایای بازنشستگی)‌ ایجاد کنید. کارفرمای‌تان ممکن است طرح 401(k) را پیشنهاد بدهد که در آن با بتوانند با مشارکت‌های شما هماهنگ بشوند.

– اگر می‌خواهید بودجه‌ی (فاند) تحصیلی را آغاز کنید به طرح ۵۲۹ و حساب پس انداز تحصیلی (ESAs) فکر کنید. عایدات حاصل از این حساب‌ها مادامی که آن‌ها طبق معمول مخارج تحصیلات عالیه را پرداخت کنند از مالیات بر درآمد فدرال معاف خواهند بود.

بخش ۴: ارزیابی پیشرفت

۱. سرمایه‌گذاری‌های‌تان را هر از گاهی تحت نظارت داشته باشید

بررسی کنید و ببینید آیا سرمایه‌گذاری‌های‌تان مطابق اهداف‌تان عمل می‌کنند. اگر چنین نیستند، سرمایه‌گذاری‌های‌تان را دوباره ارزیابی کنید و مشخص کنید کجاها لازم است تغییراتی ایجاد شود.

۲. مشخص کنید آیا لازم است پروفایل ریسک‌تان را تغییر دهید

عموما، هرچه سن‌تان بالاتر می‌رود، ریسک پذیری‌تان کمتر می‌شود. حتما سرمایه‌گذاری‌های‌تان را مطابق با این نکته تنظیم کنید.

– اگر پول‌تان را در سرمایه‌گذاری‌های ریسکی هزینه کرده‌اید، فروش آن‌ها و انتقال پول به سرمایه‌گذاری‌های با ثبات‌تر هنگامی که پیرتر می‌شوید ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد.

– اگر امور مالی‌تان تغییر و نوسان پرتفوی‌تان را به خوبی تاب بیاورد، احتمالا دوست داشته باشید حتی ریسک‌های بیشتری بکنید تا زودتر به اهداف‌تان دست پیدا کنید.

۳. ارزیابی کنید که آیا به اندازه‌ی کافی برای رسیدن به اهداف مالی‌تان مشارکت (فعالیت) می‌کنید یا نه

ممکن است موضوع از این قرار باشد که از هر چک حقوق ماهیانه به قدر کافی برای رسیدن به اهداف‌تان در سرمایه‌گذاری‌های که کرده‌اید خرج نکنید. و از جنبه‌ی مثبت اگر نگاه کنیم ممکن است متوجه شوید که خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کردید به اهداف‌تان رسیده‌اید و مرتبا دارید بیش از حد پول در سرمایه‌گذاری‌های‌تان هزینه می‌کنید. در این صورت، بهتر است مشارکت‌ّهای‌تان را مطابق با سرمایه‌گذاری‌ها هماهنگ و تنظیم کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: wikihow

۱۳ گام برای خلق یک طرح سرمایه گذاری موفق و پربازده


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی