کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیورودا چیست: هر آنچه لازم است درباره طب آیورودا بدانید-واتا، پیتا، کافا

شاید شما هم ندانید طب آیورودا چیست؟ آیورودا یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های درمانی جامع (“کل بدن”) در جهان است. این سیستم درمانی بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در هند توسعه یافت. طب آیورودا بر این باور استوار است که سلامت و تندرستی به تعادل ظریفی بین ذهن، بدن و روح بستگی دارد. هدف اصلی آن ارتقاء وضعیت سلامتی است، نه مبارزه با بیماری‌‌ها. اما درمان‌ها ممکن است به مشکلات و اختلالات خاصی مربوط باشند.

آیورودا چیست

در ایالات متحده، آیورودا نوعی پزشکی مکمل و جایگزین (CAM) محسوب می‌شود.

آیورودا و انرژی زندگی شما

دانشجویان درمان CAM بر این باورند که همه چیز در جهان – بی‌جان یا جاندار – با هم مرتبط هستند. اگر ذهن، بدن و روح شما با جهان هماهنگ باشد، از وضعیت سلامت مناسبی برخوردار خواهید بود. وقتی عاملی این تعادل را به هم می‌زند، بیمار می‌شوید. از جمله مواردی که می‌تواند این تعادل را مختل کند، ژنتیک یا نقص هنگام تولد، آسیب‌ها، تغییرات فصلی، سن و احساسات شما است.

کسانی که در زمینه‌ی طب آیورودا مشغول هستند، باور دارند که هر فرد از پنج عنصر اساسی موجود در جهان ساخته شده‌است: فضا، هوا، آتش، آب و خاک.

این پنج عنصر در بدن انسان به منظور تشکیل سه نیروی حیات یا انرژی، به نام دوشاها ترکیب می‌شوند. آن‌ها چگونگی عملکرد بدن شما را کنترل می‌کنند. این دوشاها واتا (فضا و هوا)، پیتا (آتش و آب) و کافا (آب و خاک) هستند.

مطلب مرتبط: فواید یوگا: ۵ فایده یوگا برای بیماران سرطانی که شگفت‌زده‌تان می‌کند

هر کس یک ترکیب منحصر به فرد از سه دوشا را به ارث می‌برد. اما در وجود هر آدمی یکی از این سه دوشا معمولا قوی‌تر از باقی است. هر کدام از این‌ها یک عملکرد متفاوت را در بدن کنترل می‌کند. اعتقاد بر این است که احتمال بیمار شدن شما – و مشکلات بهداشتی که در شما ایجاد می‌شود – با تعادل دوشاها مرتبط است.

آیورودا چیست

واتا

کسانی که در زمینه‌ی طب آیورودا مشغول به کار هستند، معتقدند که واتا در میان سه دوشا قدرتمندترین است. این دوشا کنترل عملکردهای  بسیار اساسی  و مهم بدن مانند  تقسیم سلول ها را بر عهده دارد. واتا همچنین ذهن شما، تنفس، جریان خون، عملکرد قلب و توانایی خلاص شدن از شر مواد زائد از طریق روده‌ها را کنترل می‌کند. چیزهایی که می‌تواند باعث بروز اختلال در آن شوند عبارتند از غذا، ترس، غم و شب‌ها تا دیروقت بیدار بودن.

اگر واتا نیروی اصلی زندگی شما باشد احتمال بیش‌تری وجود دارد که دچار اختلالاتی مانند اضطراب، آسم، بیماری قلبی، مشکلات پوستی و آرتریت روماتوئید شوید.

مطلب مرتبط: ۱۲ حقیقت از ورزش یوگا برای تمام فرهنگ‌های جهان

پیتا

این انرژی هضم، متابولیسم (چربی‌سوزی) و هورمون‌های خاصی را که با اشتهای شما مرتبط هستند، کنترل می‌کند.

چیزهایی که می‌توانند باعث بروز اختلال در این دوشا شوند عبارتند از خوردن غذاهای ترش یا تند و سپری کردن زمان زیاد در معرض نور خورشید.

اگر پیتا نیروی حیات اصلی شما باشد، احتمال بیش‌تری وجود دارد که دچار اختلالاتی مانند بیماری کرون، بیماری قلبی، فشار خون بالا و عفونت‌ها بشوید.

کافا

این نیروی حیات، کنترل رشد عضلات، قدرت بدن و ثبات، وزن و سیستم ایمنی بدن را کنترل می‌کند.

کافا ممکن است با خوابیدن در طول روز، خوردن بیش از حد غذاهای شیرین و خوردن یا نوشیدن چیزهایی که بیش از حد نمک یا آب دارند، دچار اختلال شود.

اگر انرژی حیات اصلی شما کافا باشد، ممکن است دچار اختلالاتی مانند آسم و دیگر اختلالات تنفسی، سرطان، دیابت، حالت تهوع پس از خوردن غذا و چاقی بشوید.

آیورودا چیست

طب آیورودا

متخصص طب آیورودا یک طرح درمانی مخصوص برای شما طراحی خواهد کرد. او به ترکیب فیزیکی و احساسی منحصر به فرد شما، نیروی حیات اولیه‌ی شما و تعادل بین این سه عنصر توجه خواهد داشت.

مطلب مرتبط:۷ راه ساده برای گشودن چاکرای ریشه

هدف درمان این است که بدن شما از غذاهای هضم‌نشده، که می‌توانند در بدن شما باقی بمانند و به بیماری منجر شوند، پاکسازی شود. فرآیند پاکسازی – که پانکاکارما نامیده می‌شود- برای کاهش علائم بیماری و بازگرداندن هماهنگی و تعادل طراحی شده‌است.

برای رسیدن به این هدف، متخصص آیورودا ممکن است به تصفیه‌ی خون، ماساژ، روغن‌های درمانی، گیاهان دارویی و تنقیه یا ملین‌ها اتکا کند.

آیا این روش درمانی واقعا تاثیرگذار است؟

در ایالات متحده چند مدرسه‌ی آیورودای تایید شده و دولتی وجود دارد اما هیچ برنامه‌ی آموزشی در سطح استاندارد ملی یا برنامه‌ی صدور گواهینامه برای افرادی که این درمان جایگزین را انجام می‌دهند وجود ندارد.

FDA محصولات آیورودا را بررسی و تایید نمی‌کند. در واقع، از سال ۲۰۰۷ حتی ورود برخی از محصولات ممنوع شده‌است. به علاوه، این مرکز هشدار داده‌است که در هر ۵ داروی آیورودا یکی حاوی فلزات سمی مانند سرب، جیوه و آرسنیک است. این فلزات سنگین می‌توانند باعث بروز بیماری‌های خطرناک، به ویژه در کودکان شوند.

قبل از آن‌که آیورودا یا هر نوع درمان جایگزین دیگری را امتحان کنید، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: webmd

آیورودا چیست: هر آنچه لازم است درباره طب آیوروردا بدانید-واتا، پیتا،کافا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی