کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته درباره ضرر خوردن غذای سوخته برای سلامتی که حتما باید بدانید

آیا خوردن غذای سوخته ضرر دارد؟ می‌تواند داشته باشد. در خانه ما خوردن غذای سوخته کاملا عادی بود. مثلا حتی اگر نان تست خود را می‌سوزاندید، باید آن را می‌خوردید و در غیر این صورت، اسراف کارانه محسوب می‌شد. مادرم می‌گفت: « نباید آن تکه نان را دور بیندازی. از بچه‌های گرسنه آفریقا بی‌خبری؟». بنابراین من تا لقمه آخر نان تست سوخته، پیتزای زغالی شده یا سیب زمینی سوخته خودم را می‌خوردم (بله، به گذاشتن غذا در فر که می‌رسید، من کمی کم‌حافظه بودم).

خوردن غذای سوخته

ضررهای خوردن غذای سوخته

۱. خطر ابتلا به سرطان

اما حالا، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن غذای سوخته می‌تواند مضر باشد. در ۲۰۰۷، یک مطالعه هلندی، افزایش خطر ابتلا به سرطان در زنانی که در معرض ماده شیمیایی آکریل‌آمید – که در غذاهای سرخ شده و پخته و به‌ویژه زمانی که این غذاها می‌سوزند به وجود می‌آید، قرار داشتند را نشان داد. این مطالعه دریافت زنانی که روزانه ۴۰ میکروگرم (حدود یک بسته چیپس سیب زمینی) آکریل‌آمید خوردند، دو برابر زنانی که کمترین مصرف این ماده را داشتند، در معرض خطر سرطان بودند.

۲. وجود ماده شیمیایی آکریل آمید

آکریل‌آمید چیست؟ آکریل‌آمید یک ماده شیمیایی است که می‌تواند در تهیه کاغذ و پلاستیک به کار رود و معمولا در محصولاتی مانند بتونه و بسته‌بندی مواد غذایی به کار می‌رود. این را نیز باید بگوییم که آکریل‌آمید در برخی غذاها که با حرارت خیلی بالا – مثلا غذاهای سرخ شده، گریل شده یا پخته – تهیه می‌شوند نیز یافت می‌شود. این ماده شیمیایی بیشتر در محصولات نشاسته‌ای مانند نان و سیب زمینی یافت می‌شود. چگونه؟ یک اسید آمینه به نام آسپاراژین که در این مواد وجود دارد، زمانی که حرارت بالا ببیند، آکریل‌آمید را می‌سازد.

مطلب مرتبط: ۵ مرگبارترین سرطان در مردان که حتما باید بشناسید

۳. وجود  آمین‌های هتروسیکلیک

مسئله دیگر، HCA ( آمین‌های هتروسیکلیک) است که در مرغ و گوشتی که روی حرارت بالا گریل شود به وجود می‌آید. HCA با سرطان در حیوانات نیز ارتباط داشته است، اگرچه تحقیقات انسانی در این زمینه محدود است.

باید به این مسئله توجه کرد که سازمان غذا و دارو (FDA) میزان مجاز HCA یا آکریل‌آمید موجود در غذا را تعیین نکرده است، بنابراین شما خودتان باید میزان آن را کاهش دهید.

مطلب مرتبط: ۵ نشانه سرطان پوست که نباید نادیده بگیرید

چطور خطر مواد سوخته غذا را کم کنیم؟

حتما می‌گویید دیگر سیب زمینی سرخ کرده نمی‌خورم؟ هرگز؟ خوب واقعا لازم نیست مصرف همه آن‌ها را قطع کنید زیرا تحقیقی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن غذاهای خانگی، به طور کلی، در مقایسه با غذاهای فرآوری شده، در مصرف آکریل‌آمید کمتر به شما کمک می‌کند. فست فود، بهترین غذا نیست!!

کار دیگری نیز برای کاهش مواجهه با این ماده وجود دارد؟ چیزهایی مانند سیب زمینی را به رنگ طلایی سرخ کنید نه قهوه‌ای. این مسئله در مورد نان تست نیز صدق می‌کند. همچنین می‌توانید سبزیجات را قبل از پخت بشویید یا بخیسانید زیرا این کار، میزان آکریل‌آمیدی که در طی فرآیند پخت به وجود می‌آید را کاهش می‌دهد.

برای کاهش HCA می‌توانید کمتر گوشت گریل شده بخورید یا پوست غذاهایی مانند مرغ – که نسبت به خود مرغ، HCA  بیشتری دارد – را قبل از خوردن درآورید.

خلاصه؟ زمان زیادی نبرد که فهمیدیم تقریبا در هر چیزی که می‌خوریم، مواد سمی وجود دارد. بهترین کاری که می توانیم بکنیم، سالم‌خوری و داشتن رژیم غذایی متعادل است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مژگان گوران

منبع:mnn

۳ نکته درباره ضرر خوردن غذای سوخته برای سلامتی که حتما باید بدانید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی