کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ضربه تراپی: ۱۱ نکته درباره تکنیک،فواید و روش انجام طب فشاری

ضربه تراپی یا تکنیک رهایی عاطفی (EFT) نوعی طب فشاری روانشناختی است که هر کس می‌تواند روی خودش انجام بدهد. در حقیقت، تمرین روی خود روش برتر این تکنیک است، زیرا این تکنیک کاری نیست که مثل ماساژ دیگران روی شما انجام دهند.

اعتقاد بر این است که با ضربه وارد کردن روی نقاط خاصی از بدن، انرژی‌های منفی که باعث ایجاد درد (اعم از جسمی یا عاطفی) می‌شوند، از بین می‌روند و به این ترتیب تعادل جسمانی و عاطفی بازیابی می‌شود.

ضربه تراپی

منشأ ضربه تراپی یا تکنیک رهایی عاطفی

EFT با طب سوزنی ارتباط تنگاتنگی دارد، به این دلیل که در این روش هم نقاط خاصی روی بدن که گفته می‌شود مراکز انرژی هستند لمس می‌شوند. با طب سوزنی، این نقاط با سوزن‌های مخصوص تحت تاثیر قرار می‌گیرند تا درد و تنش کاهش بیابد و با بیماری مقابله شود. با این وجود، در طول سال‌ها، محققان و درمانگران دریافته‌اند که اعمال فشار روی این نقاط از بدن نیز نتایج مشابهی با طب سوزنی ارائه می‌دهد.

یک روانشناس به نام راجر کالاهان، از این ایده برای معالجه‌ی یکی از بیماران خود که به شدت از آب می‌ترسید، استفاده کرد. کالاهان طی دوره‌های بسیاری از درمان‌های خود، که بی‌تاثیر بودن همه‌ی آن‌ها اثبات شد، تقریباً به طور اتفاقی وارد تکنیک اعمال فشار شد روی بیمارش که از حس اضطراب در معده‌اش شکایت داشت. وی از بیمار خواست که زیر چشم‌اش ضربه بزند، چون می‌دانست که این مکان با نقطه‌ی طب سوزنی در معده ارتباط مستقیم دارد.

کالاهان نمی‌دانست که در حال حلق این ایده است که ضربه زدن زیر چشم می‌تواند اضطراب بیمار را کاهش دهد. این دقیقاً اتفاقی است که افتاد- بعد از ضربه زدن در ناحیه‌ی زیر چشم، بیمار تقریباً بلافاصله از احساس بدی که در معده داشت، خلاص شد.

چیزی که موجب حیرت بیش‌تر شد این بود که ترس بیمار به حدی سریع و عمیق از بین رفت که توانست به نزدیک‌ترین استخر برود و بدون این‌که حتی ذره‌ای هراس در وجودش احساس کند، روی لبه‌های آن بایستد.

کالاهان در نهایت تکنیک درمان با میدان فکری (TFT) را ابداع کرد، که در آن بیمار هنگام فکر کردن به مشکل یا اضطرابی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، به نقاط خاصی ضربه می‌زند.

سال‌ها بعد، یکی از دانشجویان کالاهان این مفهوم را پذیرفته و عناصری را که امروزه در تکنیک ضربه تراپی می‌بینیم و استفاده می‌کنیم به آن اضافه می‌کند. گری کریگ، دانشجوی سابق کالاهان، به ابزار TFT را که به نوبه‌ی خود بسیار مورد استفاده بود، چیزهایی اضافه کرد. او از مشتریان خود می‌خواست که نقاط خاصی روی بدن‌شان ضربه وارد کنند، و یک عبارت را با صدای بلند در هنگام ضربه زدن به هر نقطه تکرار کنند، و به این ترتیب EFT یا ضربه تراپی را توسعه داد. البته سال‌ها کار و تلاش بنیادی که توسط پیشینیان او انجام شده، قابل چشم‌پوشی نیست.

روش رهایی عاطفی چگونه کار می‌کند؟

بهترین مراکز انرژی بدن را می‌توان به عنوان نقاط مریدین تصور کرد. این نقاط مانند کانال‌های انرژی هستند که بزرگراه‌های بدن را به هم متصل می‌کنند، و بنابراین ما را به احساسات‌مان متصل می‌کنند – که اغلب می‌توانند در درد جسمی و ترس عاطفی ما ریشه داشته باشند. وقتی این احساسات منفی پیش می‌آیند، تعادل بدن مختل می‌شود و ما به نوعی احساس ناتوانی می‌کنیم.

با ضربه زدن آرام به هر یک از این نقاط مریدین و تکرار آن‌چه احساس می‌کنیم و مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم، با صدای بلند، زنجیره‌ی واکنش‌ها و احساسات منفی را قطع می‌کنیم تا بیش از این ما را آزار ندهند.

با هر چه که دست و پنجه نرم می‌کنیم – خواه پایین بودن حافظه، و خواه یک رابطه‌ی دچار مشکل، یا یک لحظه ترس شدید – می‌توانیم از تکنیک ضربه زدن استفاده کنیم تا روی پذیرش و از بین بردن احساسات منفی متمرکز شویم و به این شکل به بدن‌مان اجازه دهیم تا خودش را ترمیم کند و به تعادل برسد.

چگونه می‌توان نقاط مریدین را به درستی پیدا کرد

به طور کلی توصیه می‌شود که با یک دست (مهم نیست که کدام دست) و به طور خاص با انگشت اشاره و وسط به طور همزمان ضربه بزنید.

تقریبا 5-7 ضربه‌ی محکم بزنید، اما نه آن‌قدر محکم که به خودتان آسیب وارد کنید. شما باید زمان ضربه زدن فشار را روی نقاط مریدین حس کنید. این کار به طور طبیعی با تمرین بهتر خواهد شد.

نقاط زیر جاهایی هستند که باید روی‌شان ضره وارد کنید و آن‌قدر تکرار کنید تا جلسه‌ تمام شود (به طور کلی تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید).

۱. بالای سر

اولین نقطه بالای سر شما قرار دارد، و باید روی تاج سرتان ضربه بزنید. بسته به ترجیح خودتان، این کار با هر دو دست قابل انجام است.

۲. ابرو

بعد ضربه زدن را از روی قسمت ابتدایی ابرو، آن‌جایی که به بینی نزدیک‌تر است، شروع کنید. ضربه زدن به این ناحیه را هم می‌توانید با هر دو دست انجام بدهید.

۳. کنار چشم

به سمتِ کنار چشم‌تان (هر کدام از آنها) حرکت کرده و روی استخوانی که در گوشه بیرونی چشم قرار دارد، ضربه بزنید.

۴. زیر چشم

سپس، به طرف ناحیه‌ی زیر همان چشم حرکت کرده و به استخوان زیر آن ضربه بزنید.

۵. زیر بینی

به قسمت بین قسمت پایین بینی و لب فوقانی خود بروید و روی آن محکم ضربه بزنید.

۶. چانه

سپس، به ناحیه‌ی بین قسمت لب پایینی و قسمت استخوانی چانه بروید، و در آنجا هم به آرامی ضربه وارد کنید.

۷. استخوان ترقوه

از چانه‌تان، پایین بروید تا به شکاف U شکل زیر گلوی‌تان برسید (معمولا همان جایی که مردان کراوات‌شان را گره می‌زنند). به سمت استخوان ترقوه و کمی پایین‌تر، جایی که خودش روی استخوان نیست، حرکت کنید. روی این ناحیه به آرامی با هر دستی که دوست دارید، ضربه بزنید.

۸. زیر بغل

از استخوان ترقوه به زیر بغل بروید و ناحیه‌ی همراستا با نوک پستان را محکم ضربه بزنید. برای خانم‌ها، این ناحیه وسط بند لباس زیر است.

۹. بیرون دست

در نهایت بیرون دست‌تان را (درست پایین انگشت کوچک، روی بالشتک کناره‌ی دست) ضربه بزنید.

۱۰. هنگام ضربه زدن چه چیزی باید بگوییم

هنگامی که شما می‌دانید به کجا و چگونه می‌توانید ضربه بزنید، وقت آن رسیده که به مشکلی که آزارتان می‌دهد، بپردازید.

مشکل یا احساسی را که با آن سر و کار دارید به ذهن‌تان بیاورید و به اینکه چه احساسی به شما داده‌است، بپردازید. زمانی که به جای تلاش برای کنار زدن آن موضوع از ذهن‌تان، به آن بیشتر توجه کنید، راحت‌تر به سطح می‌آید تا پردازش‌شده و به کمک تکنیک ضربه تراپی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

الگوی معمول EFT عبارت است از:

“حتی اگر من این _______ را داشته باشم، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.”

با پر کردن جای خالی در مورد هر آنچه که موجبات آزارتان را فراهم کرده، این عبارت را تکرار کنید و در عین حال به نقطه‌های مریدین ضربه بزنید.

فایده گفتن چنین عبارتی این است که نه تنها با بیان کردن مشکل با صدای بلند، بلکه همچنین با پذیرش مشکلی که با آن روبرو هستید، آن را از بدن جسمی و انرژتیک‌تان آزاد می‌کنید.

برای بسیاری از ما، انکار و فراموش کردن مشکلات و مبارزات منجر به بدتر شدن آن مشکل می‌شود، تا زمانی که بیمار شویم و آن را تماما در وجود خودمان حفظ کنیم. آنچه EFT انجام می‌دهد این است که به مشکل راه خروج بدهد و شناختی که به ما یادآوری می‌کند ما توسط مبارزات‌مان تعریف نمی‌شویم. در مواجهه با آن‌ها، خودمان را همانطور که هستیم قبول می‌کنیم.

۱۱. چند نمونه‌ از عباراتی که ممکن است استفاده کنید عبارتند از:

– حتی اگر از این امتحان می‌ترسم، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.

– حتی اگر می‌ترسم که مورد قضاوت قرار بگیرم، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.

– حتی اگر از او عصبانی هستم، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.

– حتی اگر این درد را در بدنم احساس کنم، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.

این‌که چه مدت ضربه بزنید کاملا به خودتان بستگی دارد. برای برخی، 10-15 دقیقه به طور متوسط ​​زمان صرف ضربه زدن می‌شود. انجام این کار هنگام صبح و به عنوان اولین کاری که بعد از بیداری انجام می‌دهید، می‌تواند به شما در تنظیم حالات‌تان در طول روز کمک کند و سبب می‌شود که با راحتی و سهولت بیش‌تری کارهای‌تان را انجام بدهید. با این حال، این‌که چه میزان ضربه می‌زنید باز هم به طور کامل به خودتان بستگی دارد.

وقتی کارتان تمام شد، خیلی ساده در سکوت بنشینید و دقت کنید که چه احساسی دارید – هم به لحاظ انرژی و هم به لحاظ جسمانی و عاطفی. احتمالاً متوجه خواهید شد که آرامش بیش‌تری دارید و  همچنین از مشکل یا احساس بدی که داشته‌اید، جدا شده‌اید.

این روند، نوعی تغییر پرانرژیِ انرژی در نقاط مریدین و جادوی واقعی تکنیک EFT است. هر وقت که به این تکنیک نیاز داشتید، می‌توانید آن را انجام بدهید.

کلام پایانی

ضربه تراپی یا تکنیک رهایی عاطفی (EFT)، که با نام تپینگ نیز شناخته می‌شود، روشی جایگزین و کل‌نگر است که با استفاده از آن می‌توانید به نقاط مریدین بدن ضربه وارد کنید، تا در زمان بروز احساسات منفی و درد جسمانی، تعادل را به بدن‌تان بازگردانید.

زمانی که به مشکلات‌تان فرصت آشکار شدن و راهی برای خروج می‌دهید، و در حین صحبت کردن ضربه می‌زنید، زنجیره‌ای از واکنش‌های منفی را در بدن قطع می‌کنید و خود را به سمت تعادل باز می‌گردانید و همه‌ی این‌ها با قدرت ساده‌ی ضربات انگشت انجام می‌شود.

EFT که ریشه‌ی طولانی در تاریخ و قدرت طب سوزنی و طب شرقی دارد، ابزاری رایگان برای استفاده توسط همه‌ی آدم‌ها است که اثرات درمانی ساده و عمیقی هم دارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:lifehack

ضربه تراپی: ۱۱ نکته درباره تکنیک،فواید و روش انجام طب فشاری


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی