کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

صف بستن برای ژاپنی ها مقدس است

حتما عنوان این مطلب برای شما تعجب برانگیز بوده است. اما ما به شما می گوییم واقعا صف بستن برای ژاپنی ها مقدس است. بگذارید بحث را با این تعریف پیش ببریم که توکیو دو بار در سال همایش عظیمی در رابطه با کتاب‌های مصور برگزار می‌کند به نام “کمیکِت.”

در طول رویداد سه‌ روزه سال اخیر بیش از ۵۵۰ هزار نفر حضور داشتند، این رقم حدودا سه برابر تعداد کسانی است که سال گذشته در همایش کتاب‌های مصور که در سن‌دیگو برگزار شد، حضور داشتند.

صف بستن برای ژاپنی ها

قاعدتا، این تعداد نفرات می‌توانند تیم برنامه‌ریزی این رویداد را به جنون برساند. اما کنترل جمعیت در این همایش بدون عیب و نقص انجام شد. مردم صبورانه منتظر ایستاده بودند، بدون توجه به این‌که صف چقدر پیچ و تاب داشت یا چند بار به هم خورد.

اما چنین نظم و ترتیبی مخصوصِ کمیکت نیست. این فرهنگ ژاپنی درباره صف بستن است که چنین آرامشی ایجاد می‌کند.

عشق ژاپنی‌ها به ایستادن در صف با درس‌هایی که بچه‌ها در مهدکودک می‌آموزند- انضباط شخصی، همکاری و احترام- شروع می‌شود.

مثلا برای مهدکودک‌ها و مدارس ژاپنی، پذیرایی از گروه‌های اجرایی بالای ۱۰۰ نفر غیرمعمول نیست. زمانی که یک گروه سِنی، ‌سازی را می‌نوازد، گروه‌های دیگر ساکت می‌نشینند و گوش می‌دهند. بچه‌هایی که در حال نواختن هستند، یاد می‌گیرند با سایر بچه‌ها هماهنگ باشند، و گروهی که موسیقی را گوش می‌دهند، صبر و خویشتن‌داری را یاد می‌گیرند.

حالا به دوران نوجوانی آنها می‌رسیم. نوجوان‌های ژاپنی تعامل با جامعه را در کنار هم شروع می‌کنند. از آنجایی که ژاپنی‌ها در شهرهای پرجمعیت و شلوغ زندگی می‌کنند، خیلی زود یاد می‌گیرند برای رسیدن به هر چیزی باید صبور باشند.

صف بستن برای ژاپنی ها

متروی توکیو در ساعت شلوغی

بعد از سال‌ها آموزش این رفتار- ابراز احترام به دیگران به وسیله‌ی صبر و آرامش- نتیجه‌ی نهایی، یک سنت فرهنگی است که در همه‌ی شرایط حتی در زمان فجایع و مصیبت‌ها حاکم است.

به دنبال زلزله‌ی عظیم و سونامی سال ۲۰۱۱، واکنش ژاپنی‌ها دزدی یا غارت نبود. زمانی که به مردم فرصت داده شد تا کالاهای اساسی مانند میوه و لباس را از فروش‌گاه‌های محلی بردارند، جمعیت کثیری از ژاپنی‌ها در یک خط واحد صف بستند.

مطلب مرتبط: ۸ مزیت شوک فرهنگی که زندگی‌تان را اساسا تغییر خواهد داد

مزایای ایستادن در صف هنوز در تمام دنیا پذیرفته نشده‌است.

چنانچه تی‌جاکو والویس، نویسنده، چند سال قبل در لایومینت (LiveMint) توضیح داد، سفر کردن در ژاپن شباهتی به سفر کردن در، مثلا، هند ندارد. در هند وقتی یک نفر به زور وارد صف می‌شود و نوبت دیگران را می‌گیرد، مردم مجبور هستند ساکت بمانند.

این اتفاق یک بار برای والویس در فرودگاه رخ داد، او از کسی که جلوتر ایستاده بود پرسید، چرا کسی وارد صف شد و چرا اجازه دادی این‌کار را بکند؟

آن مرد به والویس گفت: “برخی از آدم‌ها واقعا دلخور می‌شوند اگر به آنها بگوییم صف را رعایت کنند.”

در ژاپن عکس این موضوع صدق می‌کند. صف بستن برای ژاپنی ها مقدس است و ماهیتی قابل احترام دارد زیرا تجسم ارزش‌هایی است که در کودکی آموخته‌اند.

به عبارت دیگر، اصلا عجیب نیست که جمعیت عظیم جمع شده در همایش کمیکت، نظمی در حد یک فعالیت نظامی داشته باشند وهیچ گونه بی‌نظمی و آشفتگی بین آنها دیده نشود.

*کتاب‌های مصور مجموعه‌ای از نقاشی‌های دنباله‌دار هستند که ماجرایی را روایت می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

نویسنده: کریس ولِر

منبع: تک اینسایدر

صف بستن برای ژاپنی ها مقدس است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی