کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

صادرات گاز رایگان ایران به ترکیه متوقف شد

حمید رضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز گذشته در یک نشست خبری از پایان یافتن صادرات گاز رایگان ایران به ترکیه و تسویه کامل بدهی گازی به این کشور خبر داد و گفت: از این به بعد صادارت گاز به ترکیه به روال معمول انجام خواهد شد و پول آن دریافت خواهد شد

صادرات گاز رایگان ایران به ترکیه متوقف شد

یک سال پیش ایران تأیید کرده بود که پذیرفته براساس حکم دیوان داوری درباره اختلاف تهران و آنکارا بر سر قیمت گاز صادراتی به ترکیه، یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار غرامت بپردازد.

مدتی بعد اعلام شد که این بدهی به جای پول نقد به صورت صادرات گاز رایگان پرداخت خواهد شد.

منشأ اختلاف ایران و ترکیه بر سر قیمت‌گذاری گاز مایع به قراردادی برمی‌گشت که در سال ۱۹۹۶ میلادی و در زمان نخست‌وزیری نجم‌الدین اربکان در ترکیه بین دو کشور امضا شده بود.

بر اساس این قرارداد ۲۵ ساله، ایران سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند که بهای آن در هر هزار متر مکعب آن ۵۰۷ دلار تعیین شده بود.

ترکیه در ژانویه ۲۰۱۲ به دیوان داوری بین‌المللی – که به اتاق بازرگانی بین‌المللی وابسته است – شکایت کرد که از جمله موارد این شکایت “بالا بودن” قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر بود.

در نهایت دیوان داوری بین‌المللی با کاهش ۱۳/۳ درصدی قیمت گاز موافقت کرد.

در حال حاضر، ترکیه حدود ۱۶ درصد گاز طبیعی مصرفی‌اش را از ایران وارد می‌کند و صادرات ایران به ترکیه، حدود ۹۰ درصد حجم صادرات گاز ایران را تشکیل می‌دهد.

عراقی اعلام کرده که براساس برنامه ششم توسعه، شرکت ملی گاز باید روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز صادر کنند.

او به صادرات فعلی به ترکیه و مناطقی در عراق اشاره کرد و گفت امکان محقق شدن برنامه ششم وجود دارد اما هشدار داد که “اگر با روند کنونی مصرف گاز در داخل پیش برویم، شاید در آینده باز هم نتوانیم نقشی در افزایش توان صادرات گاز داشته باشیم”.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

صادرات گاز رایگان ایران به ترکیه متوقف شد


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی