کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

روش های شگفت‌آور برای افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت با روش های شگفت آور

آیا افزایش خلاقیت امکان پذیر است ؟ و آیا روش هایی برای افزایش خلاقیت وجود دارد ؟ این نوشتار بر آن است به این پرسش ها پاسخ دهد.

خلاقیت صفتی مختص انسان است. برخی از آدم‌ها خلاق‌تر از بقیه هستند. بهترین آثار هنری، کتاب‌ها، معماری، و موسیقی، همه و همه حاصل ذهن خلاق بشری هستند. نکته‌ی شگفت‌انگیز درباره‌ی خلاقیت این است که قابل آموزش نیست. هرچه‌قدر که تلاش کنید فرقی نمی‌کند، شما نمی‌توانید کسی را تبدیل به یک آدم خلاق کنید. خلاقیت از درون انسان می‌آید و می‌تواند در هر زمانی ظهور کند. هرچند این ویژگی آموختنی نیست اما می‌توانیم کمی آن را بهبود بدهیم. استفاده از روش‌های ساده برای بهبود خلاقیت، به مغزتان میل و رغبتی را که برای خلق کردن یک شاهکار نیاز دارد، می‌دهد.

maxresdefault

اگر احساس می‌کنید که با یک رکو خلاقیت مواجه شده‌اید یا سدی را در برابر خلاقیت‌تان تجربه می‌کنید، این روش‌های شگفت‌آور را برای افزایش خلاقیت تان امتحان کنید:

ورزش کنید تا خلاقیت‌تان افزایش بیابد

ورزش کردن یک موقعیت کاملا برد-برد است. از طرفی قلب‌تان را به تپش وادار می‌کنید و از سویی دیگر، جوهر خلاقیت در وجودتان جریان می‌یابد. گفته می‌شود که ورزش کردن توانایی مغز را برای تفکر خلاقانه افزایش می‌دهد. پژوهشی روی دو گروه از آدم‌ها صورت گرفت: قرار شد یک گروه ویدیویی را تماشا کند و گروه دیگر یک ورزش استاندارد را انجام بدهد. از دو گروه بعد از این‌که کارشان را تمام کردند خواسته شد که راه‌حلی برای یک مشکل پیدا کنند. گروهی که ورزش کرده بود بهتر از گروه دیگر عمل کرد.

زمانی که خسته هستید، کار کنید

در واقع این ایده زمانی که مشغول انجام مسائل تحلیلی هستید، تاثیری ندارد، اما می‌تواند برای خلاقیت عالی باشد. تا به حال برای‌تان پیش آمده که هنگام خستگی ذهن‌تان جای دیگری برود؟ در زمان بیکاری، ذهن ما قادر است بدون محدودیت‌های قسمت‌های تحلیلی مغز، آزادانه‌تر پرواز کند. مغز ما می‌تواند وارد فاز رویاپردازی شود و این‌جا است که خلاقیت‌های زیادی شروع به تحقق یافتن می‌کنند. بهترین زمان برای خلاق بودن شب یا ساعات اولیه‌ی صبح است، یعنی زمانی که بدن‌مان به لحاظ جسمانی خسته است. برای همه‌ی ما پیش آمده‌است که خسته و کوفته روی تخت دراز کشیده باشیم و ناگهان ایده‌ای بکر مستقیم وارد ذهنم‌مان ‌شود، درست است؟ خلاقیت اساسا همین‌طور پیش می‌آید، زمانی که جسم‌مان خسته است، ذهن قادر است بدون مزاحمت هیچ نیروی خارجی (مثل نیاز به خوردن یا انجام وظایف)، تمرکز کند. زمانی که این فرآیند را تجربه می‌کنید، ایده‌تان را بنویسید یا آن را ضبط کنید تا از یادتان نرود.

نور کم

نور کم برای افزایش خلاقیت و نور طبیعی برای افزایش مهارت‌های تحلیلی بهتر است. ذهن می‌تواند بی‌خیال چیزهایی شود که کم‌تر قابل مشاهده هستند و روی عملکرد خلاقانه تمرکز کند. نور کم همچنین مغز را تحریک می‌کند و کمک می‌کند که آزادانه فکر کند. شما همچنین می‌توانید به یک اتاق تاریک بروید تا روی انرژی خلاق تمرکز کنید یا به سادگی چشم‌تان را چند دقیقه ببندید.

مطلب مرتبط: ۳۵ روش های خلاقیت رایگان

همه چیز را بنویسید.

حتی اگر احساس میکنید آن‌چه می‌نویسید، مهمل و نامفهوم است! انجام این کار باعث می‌شود ذهن را از موارد غیرضروری خالی خواهدکرد و شما می‌توانید این یادداشت‌ها را در زمانی که وقفه‌ای برای روند خلاقیت‌تان پیش آمده‌است، استفاده کنید.

انجام بازی‌های ویدئویی

آن کنترل از راه دور را بردارید و به خلاقیت‌تان کمک کنید. معروف است بازی‌های ویدئویی تمرکز و توانایی‌های تحلیلی را افزایش می‌دهند. انجام بازی‌های ویدئویی همچنین باعث آرامش و پرسه زدن ذهن می‌شود.

چیزها را از هم جدا کنید.

خیر، گوشی‌تان را دو نیم نکنید. این تکنیک با نام “تکنیک قطعات کلی” شناخته می‌شود. در این روش، خیلی ساده چیزهای ساده را از هم باز می‌کنید تا بینش‌ خلاقانه‌تان را بهبود دهید. برای مثال، یک تکه سیب از یخچال بردارید و بخش‌های مختلف آن را جدا کنید. شما الان هسته‌، دانه، پوست و تکه‌های سیب دارید. این شیوه برای پردازش ایده‌ها، تفکیک آنها درچند دسته‌ی مختلف و پیدا کردن یک ارتباط مناسب، عالی است.

این راهنمایی‌ها را امتحان کنید تا خلاقیت‌تان کمی افزایش بیابد، اما انتظار نداشته باشید که بلافاصله خلاقیت در شما ظهور کند. همیشه زمان‌هایی وجود خواهد داشت که هر چه‌قدر برای خلاق بودن تلاش کنید و زمان بگذارید، مغز کاری از پیش نخواهد برد. همچنین گاهی اوقات خلاقیت‌تان چنان بالا خواهد بود که می‌تواند گیج‌تان کند. فقط بکوشید تمرکز داشته باشید و خونسرد باشید که فلان ایده‌ی خلاقانه همین دور و برهاست!

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: هلث دایجست – healthdigezt

موضوع محوری:

خلاقیت

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی