کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

یافته‌های اخیر پژوهشگران: شیر برای استخوان ها فایده زیادی ندارد

وقتی در مورد مزایای شیر فکر می‌کنیم بلافاصله یاد فایده‌ شیر برای استخوان ها و دندان‌های‌مان می‌افتیم. کودکان را تشویق می‌کنیم که شیر بیش‌تری بنوشند تا استخوان‌ها و دندان‌های سالم‌تری داشته باشند، و در عین حال به خانم‌ها می‌گوییم برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، بیش‌تر شیر بنوشند. اما آیا در واقع همان ‌قدری که همیشه فکر می‌کردیم شیر برای استخوان ها مفید است؟

شیر برای استخوان ها فایده زیادی ندارد

مطالعه‌ای نشان داد نرخ پوکی استخوان در کشورهایی که بالاترین میزان مصرف لبنیات را دارند (که بیش‌تر شامل کشورهای غربی می‌شوند) بالاتر از کشورهای دیگر است. بنابراین اگر شیر برای استخوان‌های ما مفید است، پس چرا کسانی که محصولات لبنی را بیش‌تر مصرف می‌کنند، دچار شکستگی می‌شوند؟ این امر تناقضی ایجاد می‌کند که ظاهرا نشان می‌دهد نوشیدن شیر غنی از کلسیم آن‌قدرها هم که فکر می‌کردیم روی سلامت استخوان‌های‌مان تاثیر شگرفی ندارد.

مشکل شماره‌ی یک شیر پروتئین حیوانی است

بله، شیر سرشار است از کلسیم اما مشکل مربوط به این حقیقت است که این ماده‌ی خوراکی، پروتئین حیوانی است. هنگامی که بدن ما پروتئین حیوانی را هضم می‌کند، سطح پ‌هاش (pH) را اسیدی می‌کند و از آن‌جایی که بدن ما به طور مداوم تعادل مطلوب را حفظ می‌کند، این امر باعث تحریک اصلاح بیولوژیکی می‌شود و بدن سعی می‌کند میزان اسیدیته‌ی بدن را به حالت نرمال برگرداند.

مشکل این است که کلسیم یک خنثی‌کننده‌ی مهم اسید است، به همین دلیل بدن ما کلسیم را از استخوان‌ها می‌گیرد تا سطح pH را متعادل نگه دارد. بنابراین ما شیر می‌خوریم تا کلسیم بگیریم و بعد همین باعث می‌شود بدن کلسیم موجود در استخوان‌های‌مان را بگیرد تا اسیدیته‌ی بدن را کم کند: نوشیدن شیر در واقع از میزان ذخیره‌ی کلسیم بدن‌مان کم می‌کند به جای این‌که چیزی به آن اضافه کند.

مطلب مرتبط: ۵ درمان خانگی برای رفع حساسیت به شیر که بسیار موثر هستند

مشکل شماره‌ی دوی شیر فرآیند پاستوریزه کردن است

شیر گاو به وضوح برای گوساله طراحی شده‌است و برای این‌که ما انسان‌ها قادر به هضم آن باشیم، باید یک فرآیند پاستوریزاسیون روی آن انجام شود. این فرآیند شامل اعمال حرارت است برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا در شیر، و کشتن میکروب‌های حامل بیماری و جلوگیری از این‌که شیر خیلی زود ترش و فاسد شود.

مشکل پاستوریزاسیون این است که این فرآیند مواد مفید موجود در شیر را نیز از بین می‌برد، از جمله پروبیوتیک‌ها، ویتامین C، ید و آنزیم‌هایی که بدن برای جذب کلسیم نیاز دارد. در نتیجه، این مراحل روی شیری که ما می‌نوشیم نیز انجام می‌شود و سپس در فروشگاه‌ها به‌دست ما می‌رسد، خواه شیر کامل باشد و خواه ۱٪ چربی، ۲٪ چربی یا بدون چربی.

پژوهش ها درباره فایده شیر برای استخوان ها

بسیاری از مطالعات علمی از این ادعا که نوشیدن شیر در واقع برای سلامت استخوان ما مضر است، پشتیبانی می‌کنند. در واقع کم‌کم تعداد این مطالعات از مطالعاتی که می‌گویند شیر برای سلامت استخوان‌ها مفید است، بیش‌تر می‌شود.

مطالعه‌ی ۱۲ ساله‌ی سلامت پرستاران هاروارد که روی نزدیک به ۷۸.۰۰۰ زن بین سنین ۳۴ تا ۵۹ سال صورت گرفت نشان داد شکستگی استخوان در کسانی که کلسیم را از طریق مصرف شیر و سایر محصولات لبنی دریافت می‌کردند، بیش‌تر از کسانی رخ می‌داد که به ندرت شیر می‌نوشیدند.

نویسندگان این مطالعه توضیح می‌دهند که ” این داده‌ها از این فرضیه که مصرف مقادیر بالای شیر یا سایر منابع غذایی کلسیم توسط زنان بالغ مانع از بروز شکستگی در ران یا ساعد می‌شود، پشتیبانی نمی‌کند. ”

مطالعه‌ی طولانی مدت دیگری نیز در سوئد و روی ۶۱، ۴۳۳ دختر و ۴۵، ۳۳۹ پسر بین سنین ۱۱ و ۲۰ سال جهت ارزیابی سلامت استخوان‌ها و عادات غذایی انجام گرفت. این مطالعه هم نشان داد که هیچ ارتباطی بین افزایش مصرف شیر و کاهش خطر شکستگی استخوان وجود ندارد – و در واقع عکس این قضیه صادق است. پژوهش‌گران این مطالعه اشاره کردند که فرآورده‌های شیر کم لاکتوز تخمیر شده مانند ماست و پنیر به اندازه‌ی نوشیدن شیر، تاثیر مضر روی سلامت استخوان ندارند.

مطلب مرتبط: ۸ نشانه که نوشیدنی شیر زردچوبه برای سلامتی‌تان لازم است

مواد غذایی سرشار از کلسیم که می‌توانند جایگزین شیر شوند

بهترین راه برای حفظ سلامت استخوان این است که نه تنها غذاهای غنی از کلسیم بخورید بلکه باید مواد غذایی قلیایی نیز مصرف کنید تا مطمئن شوید که سطح اسیدیته در بدن شما تاثیری روی کلسیمی که درحال‌حاضر در استخوان‌های‌تان هست، ندارد.

غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از:

– کلم بروکلی (۸۶ میلی‌گرم در ۲ فنجان کلم خام)
– سبزیجات سبز تیره و برگ‌دار مانند کلم کالی (۱۰۱ میلی‌گرم در ۱ فنجان کلم خرد شده و خام)
– بادام (۷۵ میلی‌گرم در هر ۲۸ گرم (حدود ۲۳ بادام کامل)
– کلم بوک چوی (۷۴ میلی‌گرم در هر ۱ فنجان کلم خرد شده)
– انجیر (۱۲۱ میلی‌گرم در هر ۲/۱ فنجان انجیر خشک)
– ماهی ساردین (۳۵۱ میلی‌گرم در یک قوطی حدودا ۱۰۰ گرمی)
– توفو (۴۳۴ میلی‌گرم در هر نصف فنجان)

بسیاری از غلات صبحانه و سایر محصولات غذایی که با کلسیم غنی شده‌اند نیز می‌توانند یک افزودنی عالی برای برنامه‌ی غذایی‌تان باشند.

مطلب مرتبط: ۵ منبع طبیعی کلسیم

مواد غذایی قلیایی عبارتند از:

سیر، اسفناج، کلم بروکلی، هویج، کاهو، لوبیا سبز، چغندر، کدو سبز، انگور، سیب، کیوی، انواع توت، انگورفرنگی سیاه، انجیر و خرما.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: لایف هک

یافته‌های اخیر پژوهشگران: شیر برای استخوان ها فایده زیادی ندارد


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی