کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ شگفت‌انگیزترین قلعه در اروپا که چیزی در موردشان نشنیده‌اید

وقتی عبارت قلعه در اروپا را می‌شنویم، قلعه‌های مشهور فراوانی به ذهن‌مان خطور می‌کنند. با ظهور رسانه‌های اجتماعی، این دژها و استحکامات مشهور بیش از گذشته برای مشتاقان گردشگری شناخته شده‌اند. شاید مشهورترین قلعه‌ی جهان قصر نوی‌شوان‌شتاین، در نزدیکی مونیخ، در آلمان باشد که گفته می‌شود قلعه‌ی سیندرلا در دیزنی‌لند نیز از روی همین قلعه الهام گرفته است. هم‌چنین، کاخ باکینگهام و قلعه‌ی وینزر در انگلستان نیز به خاطر خانواده‌ی سلطنتی بریتانیا و نسل‌ها حکمرانی این خانواده بر بریتانیا بسیار مشهور شده باشند. هم‌چنین، کاخ فوق‌العاده باشکوه ورسای، در نزدیکی پاریس، یا قلعه کرونبرگ در دانمارک، خانه‌ی هملت – شخصیت نمایشنامه‌ی مشهور شکسپیر، از جمله شناخته‌شده‌ترین قلعه‌های دنیا به حساب می‌آیند.

با وجود این، قلعه‌های اروپا فقط به نوی‌شوان‌شتاین و ورسای محدود نمی‌شوند. اروپا پر از قلعه‌های منحصر به فرد است؛ گوهرهایی پنهان که دور از چشم عموم قرار گرفته‌اند. با تلاشی اندک، می‌توانید استحکامات عظیمی را پیدا کنید که از شهرهای قدیمی سر بر آورده‌اند، ساختمان‌های زیبا و پر جبروتی که در کوهستان‌ها پنهان شده‌اند، خرابه‌هایی در کنار ساحل، و دژهایی باستانی که با هیبت بسیار بر لبه‌ی صخره‌ها ایستاده‌اند. به سختی ممکن است با بازدید دست‌کم یکی از این قلعه‌ها تخیلات‌تان را به حرکت وا داشته نشوند؛ چه بخواهید آن‌ها را از دور مشاهده کنید، چه از پیاده‌روی‌ نزدیک ساختمان، از حیاط داخلی این قلعه‌ها، از داخل قایق، یا این‌که داخل قلعه بروید و در آن قدم بزنید.

در این مقاله، به کشورهایی با قلعه‌های مشهور، مانند آلمان و ایرلند، و هم‌چنین کشورهایی کم‌تر شناخته شده نظیر مونته‌نگرو و اسلوونی می‌رویم و از ۱۰ شگفت‌انگیزترین قلعه در اروپا دیدن می‌کنیم؛ در این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید در تخیل خود به افسانه‌های‌تان پایانی شیرین بدهید – یا دست‌کم در آینده برای سفر به این مکان‌های مسحور کننده برنامه‌ریزی کنید!

۱۰. قلعه پلش، رومانی

قلعه در اروپا

به نظر می‌رسد، قلعه پلش (Peles Castle) که بر فراز کوه‌های کارپات واقع است، واقعا از صفحات داستان‌های افسانه‌ای بیرون آمده باشد. مشاهده‌ی این ساختمان زیبا و باشکوه در جنگل‌های دوردست، به دور از شهرهای بزرگ، واقعا هیجان‌آور و بسیار شگفت‌انگیز است.

ساخت این قلعه به دستور کارل یکم، پادشاه رومانی، در ۱۸۷۳ آغاز شد؛ کارل یکم مجذوب طبیعت این منطقه از کشور شده بود. ساخت این قلعه حدود ۱۰ سال به طول انجامید؛ و فورا از لحاظ امکانات و ویژگی‌های خاص، به عنوان یکی از مدرن‌ترین ساختمان‌های اروپا شناخته شد. تا سال ۱۹۱۴، ساخت و سازهای اضافه‌ای نیز در این قلعه صورت گرفت.

امروزه، می‌توانید از فضای داخلی فوق‌العاده زیبای این قلعه که به خوبی از آن محافظت می‌شود، دیدن کنید. پلکان مارپیچ این قلعه حتما نظرتان را به خود جلب می‌کند. هم‌چنین، در نزدیکی این قلعه، ساختمان دیگری نیز به نام قلعه‌ی پلیشور وجود دارد که به عنوان اقامتگاه کوچک‌تری برای شکار از آن استفاده می‌شد. می‌توانید داخل قلعه‌ی پلش بیرون را مشاهده کنید و خودتان را مانند پادشاهی تصور کنید که از این دژ برای مبارزه با خون‌آشام‌ها استفاده می‌کند.

۹. قلعه اسپیش، اسلواکی

قلعه در اروپا

برفراز تپه‌های اطراف شهر سپیشسکه پدهرادیه در اسلواکی، خرابه‌هایی از قلعه‌ی اسپیش (Spis Castle) را مشاهده خواهید کرد. اسلواکی در مقایسه با هر یک از سایر کشورهای این فهرست دارای قلعه‌های زیبایی است که از دید گردشگران پنهان مانده‌اند؛ این کشور به طور کلی، به عنوان یک مقصد گردشگری دست کم گرفته می‌شود، زیرا معمولا گردشگران جمهوری چک را که مشهورتر از اسلواکی است، ترجیح می‌دهند.

با وجود این، بازدید از این کشور واقعا ارزشمند خواهد بود. اسلواکی نمونه‌ای کامل از تاریخ و چشم‌انداز اروپای مرکزی است، و قلعه‌ی اسپیش به این زیبایی‌ها می‌افزاید. این قلعه در اروپا از قرن ۱۲ میلادی تاکنون بر فراز تپه‌ای در بالای یک دهکده‌ی کوچک جا خوش کرده است، و پیش‌تر، در دوره‌های زمانی مختلفی از تاریخ، به عنوان یک دژ دفاعی و اقامتگاه برخی افراد عالی‌رتبه‌ی دربار مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ به همین خاطر نیز این قلعه هم دارای تزیینات است و هم امکانات دفاعی و نظامی. امروزه، این قلعه به صورت خرابه درآمده است، ولی از بسیاری از بخش‌های آن به عنوان موزه محافظت می‌شود. قلعه‌ی اسپیش، قلعه‌ای قدیمی و عظیم است، و رفتن به آن‌جا تا حدودی دشوار است؛ از این رو، فقط آن‌هایی سختی رفتن به این قلعه را به جان می‌خرند که از زیبایی‌های آن خبر داشته باشند.

۸. قلعه چسکی کروملوف، جمهوری چک

با این‌که قلعه‌ی چسکی کروملوف (Cesky Krumlov Castle) به اندازه‌ی خواهر بزرگ‌تر شمالی‌اش، قلعه‌ی پراگ مشهور نیست، ولی این قلعه‌ی واقع در جنوب جمهوری چک به دلایلی کاملا آشکار در بسیاری از فیلم‌ها حضور داشته است. برج صورتی رنگ منحصر به فرد این قلعه با افتخار در بالای رودخانه‌ی ولتاوا قرار گرفته، و به طرز شگفت‌انگیزی به زیبایی‌های شهر چسکی کروملوف افزوده است.

چسکی کروملوف به تنهایی دهکده‌ای تاریخی است که از قرون وسطی به جا مانده، و به زیبایی، در کنار همان رودخانه‌ای قرار دارد که از شهر پراگ عبور می‌کند. این قلعه یادگار شکوه پادشاهی این دهکده است، و برج صورتی منحصر به فردش از تمام بخش‌های حومه‌ی این شهر دیده می‌شود. هنگام بازدید از این قلعه در اروپا ، حتما خرس‌هایی را نیز که در خندق‌های آن زندگی می‌کنند، ببینید.

۷. قلعه کارلشتین، جمهوری چک

قلعه در اروپا

آیا پیش‌تر می‌دانستید جمهوری چک قلعه‌های شگفت‌انگیز بسیاری دارد؟ برای کسب تجربه‌ای واقعی از قرون وسطی، به قلعه کارلشتین بروید؛ این قلعه چند ساعت با قطار از شهر پراگ فاصله دارد. کمی پیش از آن‌که به قلعه کارلشتین برسید، هیبت با شکوه‌اش با سقف سیاه رنگ و معماری گوتیک، مانند یک غول متفکر از میان زمین‌های کشاورزی دیده می‌شود. هنگامی که از ایستگاه قطار به سمت این دهکده‌ی کوچک پیش می‌روید، ساختمان قلعه از پشت مه، بیش‌تر و بیش‌تر، نمایان می‌شود.

این قلعه با غذاها، معماری، و صنایع دستی که در موزه‌های داخلی به نمایش گذاشته شده‌اند، بازدید کننده‌ها را با خود به قرون وسطی می‌برد. انواع مختلف سوسیس‌های موجود در این قلعه را امتحان کنید، از حیاط و هم‌چنین، برج و بارو باستانی این قلعه در اروپا دیدن کنید، و حتما آهنگر مشغول به کاری را که به حرفه‌ی باستانی‌اش می‌پردازد نیز ببینید.

۶. قلعه پردجاما، اسلوونی

قلعه در اروپا

شاید یکی از منحصر به فردترین قلعه‌ها در سراسر جهان، قلعه‌ی پردجاما (Predjama Castle) در اسلوونی باشد که حدود یک ساعت تا پایتخت این کشور، لیوبلیانا، فاصله دارد، و در داخل غاری در دل یک صخره ساخته شده است. کاملا درست است – یک غار! اگر فکر می‌کنید این قلعه به اندازه‌ی کافی جذاب نیست، باید بدانید ارازم لوگر – نسخه‌ی اسلوونیایی رابین هود نیز در این قلعه در اروپا زندگی کرده و مرده است. وی دائما می‌توانست از طریق مجموعه‌ای از راهروهای پنهان در این قلعه که به غار اصلی راه دارند، از دست عوامل امپراتوری مقدس روم فرار کند. در حقیقت، ارازم لوگر فقط در شرایطی شکست خورد، که یکی از اطرافیان‌اش به وی خیانت کرد – طبق افسانه‌ها، وی را در توالت به دام انداختند.

اگر این داستان که بازی تاج و تخت نیز از آن برداشت شده است، برای بازدید از این قلعه متقاعدتان نکرده است، بهتر است بدانید در ۱۹۹۱، در زمین‌های اطراف قلعه‌ی پردجاما گنج نیز پیدا شده است. داستان بارون دزد، گنج‌های پنهان، راهروهای مخفی، و قلعه‌ای ساخته شده در دل صخره … همگی قلعه‌ی پردجاما را به یک افسانه‌ی واقعی تبدیل کرده‌اند.

۵. قلعه بلد، اسلوونی

قلعه در اروپا

دریاچه‌ی بلد در اسلوونی به خاطر چشم‌انداز زیبای‌اش توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده است. دلیل این جلب توجه نیز آشکار است – آب آبی بلورین این دریاچه‌ی کوهستان آلپ، تاریخ غنی، منطقه‌ی تفریحی بسیار زیبا، کلیسای جزیره‌ای مشهور، و یک قلعه. با این‌که جزیره‌ی محصور در این دریاچه به همراه کلیسا به یک نماد جذاب برای دریاچه‌ی بلد و کشور اسلوونی تبدیل شده‌اند، قلعه‌ی بلد (Bled Castle) که در کنار صخره‌ای بر روی این دریاچه قد علم کرده است، به همان اندازه خیره‌کننده است.

قلعه‌ی بلد از دل یک رودخانه‌ی یخی برخاسته، و رشته‌ کوه‌های جولین آلپ پس زمینه‌ی چشم‌نوازی به آن بخشیده است. تاریخ این قلعه که به عنوان قدیمی‌ترین قلعه‌ی اسلوونی مشهور است، دست‌کم به سال ۱۰۱۱ میلادی باز می‌گردد؛ امروزه، قلعه‌ی بلد میزبان مراسمی از قبیل جشن‌های عروسی و ملاقات‌های مهم سیاسی، و دارای رستوران، انبار شراب، موزه‌، و غیره است. بهترین قسمت این قلعه؟ چشم‌انداز این قلعه در اروپا به تنهایی نفس‌گیر است، و مشاهده‌ی دریاچه و کوهستان‌های اطراف آن واقعا لذت‌بخش است.

۴. قلعه استاکر، اسکاتلند

اسکاتلند یکی دیگر از مکان‌هایی است که قطعا قلعه‌های بی‌نظیری را در خود جای داده است. با این‌که بسیاری از این قلعه‌ها واقعا ارزش دیدن را دارند (مثلا قلعه آلین دونن در هایلند)، همان‌هایی که احتمالا در بازدید از آن‌ها دچار تردید می‌شوید، ممکن است به طرز غیر منتظره‌ای اسرارآمیزتر باشند. قلعه‌ی استاکر، در جزیره‌ای در دریاچه‌ی لینی (Loch Linnhe)، یکی از همین قلعه‌ها است. این قلعه‌ی کوچک که در جزیره‌ای کوچک در یک دریاچه‌ی قدیمی اسکاتلند واقع است، چشم‌اندازی فوق‌العاده زیبا از کوهستان و مناظر هایلند دارد.

دریاچه‌ی لینی که در نزدیکی شهر اوبان در سواحل غربی اسکاتلند واقع است، از سال ۱۳۲۰ میلادی این برج کوچک را محصور کرده است. قلعه‌ی استاکر تاریخ گسترده و طولانی دارد، و تا به امروز از خاندان‌های اسکاتلندی قدرتمند بسیاری از جمله استوارت‌ها و کمپل‌ها، دست به دست، چرخیده است. امروزه، قلعه‌ی استاکر جزء اموال شخصی به حساب می‌آید و به سادگی نمی‌توان از آن دیدن کرد، ولی می‌توانید در هر زمان از سال، آن را از ساحل تماشا کنید. با این‌که بازدید از قلعه‌ی استاکر دشوار به نظر می‌رسد، ولی این قلعه در اروپا در منطقه‌ی آرگیل واقع است، و مقاصد گردشگری مختلفی در اطراف آن وجود دارند.

۳. قلعه سن جیوانی، مونته‌نگرو

قلعه در اروپا

قلعه‌ی سن جیوانی (San Giovanni Castle) که به قلعه‌ی سنت جان نیز مشهور است، بر فراز خلیج فوق‌العاده زیبای کوتور قرار دارد؛ شهر قدیمی کوتور در مونته‌نگرو به تنهایی فوق‌العاده چشم‌نواز است. قلعه‌ی سن جیوانی از زمان حکمرانی امپراتوری بیزانس به عنوان یک دژ ساخته شد، و تاریخ طولانی و پر ماجرایی دارد. این قلعه فاتحان ونیزی را به خود دیده است، از زمین لرزه‌های فراوانی جان سالم به در برده است، توسط نیروهای بریتانیایی بمباران شد، و در طول جنگ جهانی دوم نیز به اشغال در آمد.

امروزه، قلعه‌ی سن جیوانی به بخش بزرگ‌تری از استحکامات کوتور متصل شده که به سمت پایین، تا دیوارهای باستانی شهر کوتور امتداد یافته است. این استحکامات در ۱۹۷۹ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شدند. بالا رفتن و پیاده‌روی به سمت این قلعه دشوار است، ولی دیدن چشم‌اندازهای زیبای کوتور، خلیج، و کوهستان‌های خیره‌ کننده‌ی مونته‌نگرو به همه سختی‌های راه می‌ارزد.

۲. قلعه بالینسکلیگز، ایرلند

به نظر می‌رسد هر پیچی از جاده‌ در ایرلند چشم‌اندازی خیره‌ کننده، کلبه‌هایی زیبا، یا بهتر از همه، خرابه‌هایی باستانی را به روی هر گردشگری می‌گشاید. قلعه بالینسکلیگز (Ballinskelligs Castle) که به برج مک‌کارتی مور نیز شهرت دارد، یکی از این خرابه‌ها است که فضای اطراف آن، چشم‌اندازی فوق‌العاده دیدنی ایجاد کرده است. قلعه‌ی بالینسکلیگز  در خلیج بالینسکلیگز  قرار دارد، و تنها هنگامی قابل دسترس است که آب پایین آمده باشد. با این حال، این قلعه از ساحل بالینسکلیگز نیز قابل مشاهده است. گفته می‌شود این برج، در ابتدا، به عنوان یک دژ دفاعی در برابر وحشیگری‌های دزدان دریایی در ساحل ایرلند ساخته شده بود.

این قلعه در اروپا که زیبایی‌های ساحل ایرلند و هم‌چنین تاریخ دزدان دریایی را در خود جای داده است، ارزش دیدن را دارد. به علاوه، این قلعه بخشی از حلقه‌ی کری (یک مسیر راهپیمایی گردشگری به طول ۱۷۹ کیلومتر در ایرلند) است که به عنوان یکی از دیدنی‌ترین مسیرهای گردشگری در دنیا به شمار می‌رود.

۱. قلعه ایگر، مجارستان

شهر ایگر در ‌”‌دره‌ی زنان زیبا‌”‌ در کشور مجارستان قرار دارد. این شهر تا پایتخت مجارستان، بوداپست، حدود ۲ ساعت با قطار فاصله دارد. با این‌که شهر ایگر در خارج از مجارستان معروف نیست، ولی شهر و قلعه‌ی مربوط به آن تاریخ بسیار غنی دارد.

این قلعه در اروپا به خاطر یک واقعه‌ی تاریخی مشهور در ۱۵۵۲ که طی آن، مردم مجارستان در مقابل هجوم و محاصره‌ی سپاه عثمانی‌ ایستادند، ‌”‌ایگر‌”‌ نامیده شد. اتفاقات مربوط به این محاصره که حدود یک ماه به طول انجامید، و در نهایت شکست خورد، باعث شدند عثمانی‌ها نزدیک به ۵۰ سال آینده از حمله به مجارستان منصرف شوند. طبق افسانه‌ها، وقتی عثمانی‌ها فرار کردند، آن‌ها داستان‌هایی را درباره‌ی مردم مجارستان و قدرت‌شان تعریف ‌کردند، و معتقد بودند این انرژی و قدرت زیاد به خاطر نوشیدنی سنتی مردم مجارستان است که از “‌خون گاو نر‌”‌ ساخته می‌شود. البته، این “‌خون گاو نر‌”‌ در حقیقت شراب قرمز بود؛ نوعی شراب مخصوص این منطقه که نام آن تا به امروز باقی مانده است – ایگری بیکاور.

با یک پیاده‌روی کوتاه به سمت بالا، و گذر از یک میدان کوچک زیبا که چشم‌انداز زیبایی از شهر و دره را نیز به نمایش می‌گذارد، می‌توان به این قلعه رسید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:listverse

۱۰ شگفت‌انگیزترین قلعه در اروپا که چیزی در موردشان نشنیده‌اید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی