کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته درباره شناسایی یک رهبر واقعی در تمام کسب و کارها

پژوهشگران درباره‌ی نحوه‌ی آزمودن توانایی رهبران به مطالعه و نظرسنجی پرداخته‌اند. آن‌ها در این زمینه به پاسخ‌هایی دست یافته‌اند.اول اینکه موفقیت هر کسب و کار شدیدا به مهارت‌های رهبری مدیران آن بستگی دارد. دوم اینکه پیاده‌سازی ماموریت‌ها و چشم‌اندازهای یک شرکت به توانایی رهبران آن برای اجرای سیاست‌های شرکت بستگی دارد. و سوم اینکه مهارت‌های رهبری مدیران بر رابطه‌ی کارمند با بخش منابع انسانی تاثیرگذار است. در ادامه با ما همراه باشید تا ۴ نکته درباره شناسایی یک رهبر واقعی در تمام کسب و کارها را بدانید.

رهبر واقعی

موفقیت هر کسب و کار در دستان رهبران آن است. فرهنگ یک کسب و کار، ابتدا، در محیط کار ساخته می‌شود، و رهبران فضای و روحیه‌ی مناسب را برای آن فرهنگ ایجاد می‌کنند. رهبرانی که به دنبال اهداف غیر قابل دسترس هستند، چشم‌انداز مناسبی ندارند، نحوه‌ی برقراری ارتباط را بلد نیستند یا خودخواهانه عمل می‌کنند، باعث سقوط کسب و کار‌ها می‌شوند. کسب و کار‌ها با رهبری درست به قله‌ی موفقیت می‌رسند.

پژوهشگران درباره‌ی این‌که چگونه می‌توان مهارت‌های رهبری قدرتمند را مورد آزمون قرار داد، به پژوهش پرداختند، و به برخی پرسش‌ها رسیدند. در این مقاله، به چهار روش برای شناسایی یک رهبر واقعی اشاره می‌کنیم.

۱. مشاهده‌ی شخصیت و اخلاق کاری

پیش از تصمیم‌گیری در مورد این‌که آیا یک شخص خاص توانایی‌هایی لازم را برای نقش رهبری یا هر نقش دیگری در سازمان دارد یا خیر، باید انتظارات‌تان را از یک رهبر مشخص کنید. باید بدانید شخص مورد نظرتان برای رهبری شرکت چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و اخلاق کاری‌اش چگونه است. از این زاویه می‌توانید کارتان را برای بررسی ویژگی‌های مورد نظر در محیط کار و رهبران بالقوه‌ی سازمان‌تان شروع کنید. پس از آن‌، مهارت‌های مدیریتی رهبران اهمیت پیدا می‌کنند؛ در این جا باید از ۱۳ مهارت مدیریتی که هر مدیر بزرگی به آن نیاز دارد آگاه باشید.

مارسل شوانتز، رئیس و بنیانگذار یک موسسه‌ی مشاوره‌ای، مقاله‌ای درباره‌ی راه‌های شناسایی یک رهبر در یک کسب و کار نوشته که در یک نشریه‌ی معتبر به چاپ رسیده است. طبق توضیحات وی، رهبران بزرگ ابتدا کسب و کار را مبنا قرار می‌دهند و بر اساس یک الگوی مشخص آن را رهبری می‌کنند.

شوانتز می‌نویسد، “‌قدرت، ثروت، موقعیت، شهرت، یا تایید دیگران برای آن‌ها انگیزه نمی‌آورد. بلکه آن‌ها به شکل غریزی آن‌چنان باانگیزه و فروتن هستند که همیشه کارها را به درستی انجام می‌دهند.‌”‌

یک رهبر واقعی با تمام اعضای گروه‌اش رابطه‌ی مثبت برقرار می‌کند تا همواره آن‌ها را به‌روز نگه دارد و به آن‌ها نشان دهد، افراد ارزشمندی هستند. به اعتقاد ماریلین هیوسن، مدیر اجرایی شرکت لاکهید مارتین، رهبران باید مکررا با اعضای گروه‌شان ارتباط برقرار کنند تا محیط کار را همواره با ثبات نگه دارند، حتی در طول دوره‌های تغییر.

هیوسن در این باره می‌گوید، “آن‌ها باید به گروه‌شان انگیزه بدهند تا بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند، حتی هنگامی که سازمان در شرایط بلاتکلیفی و بی‌ثباتی است. آن‌ها به آدم‌های اطراف‌شان کمک می‌کنند همواره در مسیر چشم‌انداز قدم بردارند، و بر ماموریت‌های سازمان تمرکز کنند – این رهبران به آدم‌های اطراف‌شان اعتماد به نفس می‌دهند تا فارغ از هرگونه اتفاقاتی که سازمان را دستخوش تغییر قرار می‌دهند، آن‌ها با آینده‌ای روشن در پیش روی‌شان چشم بدوزند.‌”‌

به اعتقاد شوانتز، رهبران واقعی سازمان را به سمت رسیدن به نتایج مطلوب هدایت می‌کنند. آن‌ها آدم‌هایی هستند که از روی اراده به یادگیری دانش بیش‌تر می‌پردازند، خودشان و دیگران را به چالش می‌کشند، محیط کار و اخلاق کاری را بهبود می‌بخشند، و اعضای گروه‌شان را به رسیدن به اهداف ترغیب می‌کنند.

۲. ایجاد فرصت‌هایی در محیط کار برای بروز مهارت‌های رهبری

یکی از دقیق‌ترین راه‌ها برای آزمودن مهارت‌های رهبری یک فرد محول کردن نقش رهبری به وی است. این فرایند می‌تواند شامل راهنمایی و تربیت، یا حتی فراهم کردن شرایطی برای تجربه‌ی نقش‌های بزرگ‌تر نیز باشد.

به گفته‌ی شوانتز، “‌با اعطای نقش‌ها و کارکردهای مختلف در داخل سازمان به صورت چرخشی، تجربه‌های دست اول و به طور بالقوه باارزشی را برای‌ این فرد ایجاد کنید. هدف این کار ایجاد چالش، انگیزه، و بهبود سطح مهارت‌های وی است.‌”‌

وادار کردن وی به کسب تجربه‌های جدید در نقش‌های مختلف این امکان را به شما می‌دهد تا نحوه‌ و قدرت یادگیری وی را ارزیابی کنید، و متوجه شوید آیا پیش زمینه‌ی ذهنی برای رشد در وی وجود دارد یا خیر؛ آیا تحت فشار زیاد و تجربه‌ی مسئولیت‌های اضافه عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد یا خیر.

بنجامین هاردی، در کتاب خود تحت عنوان “‌خواستن توانستن نیست (۲۰۱۸)‌”‌، به بحث درباره‌ی این موضوع می‌پردازد که داشتن طرز فکر رو به رشد به چه معنی است، و چگونه بر نحوه‌ی کارکرد آدم‌ها تاثیر می‌گذارد.

وی می‌نویسد، “اگر طرز فکر رو به رشدی داشته باشید، ‌نگاه‌تان به چالش‌ها و شکست‌ها درست مشابه‌ نگاه‌تان به فرصت‌هایی برای رشد خواهد بود. شما همواره کنجکاو و به دنبال گسترش دانش و افق‌های پیش روی‌تان هستید. اگر طرز فکر رو به رشدی داشته باشید … باور خواهید داشت واقعا می‌توانید در موضوعی خاص پیشرفت کنید – حتی اگر این رشد و پیشرفت در حال حاضر فقط در ذهن شما باشد.‌”

رهبران واقعی همواره به دنبال بهبود و اصلاح خود و اخلاق کاری‌شان هستند. آن‌ها چالش‌ها را به صورت فرصت‌هایی برای رشد می‌پذیرند، و مشتاق یادگیری مهارت‌های جدید هستند.

۳. نظرسنجی و پرس‌وجو کردن از دیگران

آدم‌هایی که شانه به شانه‌ی رهبران بالقوه مشغول به کار بوده‌اند، بینش نسبتا کاملی درباره‌ی مهارت‌ها و اثربخشی این رهبران بالقوه بر کسب و کار در اختیار دارند. انجام مصاحبه و نظرسنجی از کارمندان و همکاران بازخورد کاملی به شما می‌دهد تا بر اساس آن بتوانید به نتیجه برسید که آیا کارمند مورد نظر سبک شخصیتی و رهبری مورد نظرتان را دارد یا خیر.

شوانتز در این باره می‌گوید، “‌از پرسیدن سوالات موردی و اشاره به اشخاص خودداری کنید. مثلا نباید بپرسید، “‌آیا فکر می‌کنید فلان شخص برای رهبری بخش فروش مناسب است یا خیر؟‌”‌ در عوض، باید بپرسید، “‌فکر می‌کنید چه فردی آینده‌ی خوبی برای رهبری این بخش دارد؟‌”‌

۴. استفاده از ابزارهای ارزیابی و ارزیابی‌های شخصیتی برای پیش‌بینی توانایی‌های یک رهبر بالقوه

ابزارهای ارزیابی از نظر موضوعاتی که مورد آزمایش قرار می‌دهند و هم‌چنین، عمق پرسش‌هایی که در این آزمایش‌های مطرح می‌کنند، متفاوت هستند. انواع مختلفی از ارزیابی‌ها نظیر ارزیابی‌های شخصیتی، مهارت‌های رهبری، و رفتاری وجود دارند. پیش از انتخاب یکی از این ابزارها، باید از این مسئله اطمینان حاصل کنید که ابزار انتخابی‌تان مهارت‌های خاص و مطلوب برای رهبر مورد نظرتان را مورد آزمون قرار بدهد.

در این بخش، به چند ابزار ارزیابی اشاره می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

الف. The Predictive Index: این ابزار در پیش‌بینی خصوصیت‌های شخصیتی اصلی و توانایی شناختی به شما کمک می‌کند؛ به این ترتیب، می‌توانید رفتارهای افراد و عملکردشان را در حین انجام وظایف در محل کار پیش‌بینی کنید.‌
ب. CPI 260  از تکنیک پیشرفته‌ای برای تفسیر بینشی دقیق درباره‌ی شخصیت آدم‌ها استفاده می‌کند. این ابزار قادر است نحوه‌ی نگرش سایر آدم‌ها را از یک فرد خاص، و نحوه‌ی قضاوت دیگران را از سبک رهبری وی جمع‌بندی و تفسیر کند.
پ. NERIS Type Explorer نوع شخصیت افراد را تعیین می‌کند و نقش‌ها (حرفه‌ها و سرگرمی‌ها) و استراتژی‌های مخصوص هر فرد (روش‌های تحقق اهداف) را نشان می‌دهد.
ت. CliftonStrengths Assessment به شما امکان می‌دهد آن‌چه را به طور طبیعی می‌توانید به بهترین شکل انجام دهید، کشف کنید و یاد بگیرید چگونه بهترین استعدادهای‌تان را توسعه دهید.

آن دسته از مهارت‌های رهبری که باید مورد آزمون قرار بگیرند

در پایان، به برخی مهارت‌های رهبری اشاره می‌کنیم که بر اساس وب‌سایت‌هایeSkill  و Klient Solutech باید دائما آن‌ها را در خود، کارمندان، و افراد نامزد برای نقش رهبری در سازمان مورد آزمون قرار دهید:

الف. مهارت‌های ارتباطی: یکی از مسئولیت‌های مهم رهبری دریافت و انتقال موثر اطلاعات به کارمندان، مدیران ارشد، و عموم مردم است. یک سازمان فقط هنگامی می‌توانید ماموریت خود را به انجام برساند که اطلاعات درست را به کارمندان‌اش انتقال دهد.

ب. ایجاد ارتباط: رهبران باید قادر باشند میان کارمندان‌ و مشتریان‌شان یک رابطه‌ی قوی ایجاد کنند. روابط خوب می‌توانند الهام‌بخش یک گروه برای تقویت بهره‌وری باشند. کارمندان معمولا هنگامی تمام تلاش‌شان را برای یک سازمان انجام می‌دهند که احساس کنند مورد تکریم و ستایش قرار می‌گیرند. مشتریان نیز به شرکت‌هایی وفادار می‌مانند که رابطه‌ی مستحکمی بین‌شان ایجاد شده باشد و احساس کنند از نظر آن شرکت، ارزشمند هستند.

پ. مدیریت زمان: رهبران مسئولیت دارند برای سازمان خود این اطمینان را ایجاد کنند که به اندازه‌ی زمانی که به تکمیل وظایف کسب و کاری اختصاص می‌دهند، به ارزش سازمان‌شان اضافه شود. یک رهبر باید اطمینان حاصل کنید اعضای گروه‌اش سر وقت کارشان را شروع می‌کنند و در طول ساعات کاری، وظایف محول شده را به خوبی انجام می‌دهند.

ت. قابل اعتماد بودن: رهبران باید در کارمندان‌شان اعتماد ایجاد کنند. این هدف فقط از طریق رفتار صادقانه و عملکرد صحیح محقق می‌شود. وقتی کارمندان به رهبرشان اعتماد داشته باشند، با آزادی بیش‌تری با وی تعامل می‌کنند و بدون نگرانی از قربانی شدن، بازخوردهای مناسب و ضروری را به وی ارائه می‌دهند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۴ نکته درباره شناسایی یک رهبر واقعی در تمام کسب و کارها


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی