کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شناخت جهان : ۳۵ مفهوم علمی برای شناخت بهتر جهان

شناخت جهاندر این نوشتار ۳۵ مفهوم علمی را به شما معرفی می‌کنیم که در شناخت جهان به شما کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

برای توسعه‌ی مهارت‌های برهان‌آوری‌مان، باید احاطه‌ی کامل روی سوگیری‌های شناختی‌مان و همین طور قوانین بنیادی جهان داشته باشیم.

اما در یک جهان پویا، دائما قوانین جدید پدیدار می‌شوند.

مطلب مرتبط: پیش بینی جهان در ۲۰۴۵ : نظر محققان درباره جهان در آینده

سردبیران وب‌گاه اِدج از برخی متفکرین با نفوذ جهان – از جمله عصب‌پژوهان، فیزیک‌دانان و ریاضی‌دانان- پرسیدند: “به نظر شما مهم‌ترین مفاهیم علمی دوران مدرن چیست؟”

نتیجه یک مجموعه‌ی۲۰۰ مقاله‌ای است که مفاهیمی مانند “تغییر سندروم پایه” و یک دیدگاه علمی از “تصادفی بودن” را آشکار می‌کند و عنوان”این شما را باهوش‌تر می‌کند: مفاهیم علمی جدید برای ارتقا تفکر شما.” را بر خود دارد.

ما در این‌جا ۳۵ مورد از جالب‌ترین‌های مفاهیم علمی را با استفاده ار مجموعه ی پیش گفته برای شناخت جهان گردآوری کرده‌ایم :

۱. تواضع شناختی

جهان بینی, شناخت جهان

چندین دهه پژوهش شناختی نشان می‌دهد “ذهن ما محدود و دور از کمال است.”

شناخت این محدودیت‌ها کمک‌مان می‌کند برهان‌آورهای بهتری باشیم…

شاید ناراحت‌کننده‌ترین نتیجه این باشد که بشر در به خاطر سپردن رویدادهایی که با اعتقاداتش سازگار است، بهتر عمل می‌کند.

۲. ظرفیت شناختی

جهان بینی, شناخت جهان

ذهن ما می‌تواند اطلاعات زیادی را به یک‌باره در خود نگه دارد. اما وقتی این “اطلاعات سرریز شوند” به راحتی حواس‌مان پرت می‌شود و نمی‌توانیم آن‌چه را در حال یادگیری‌اش هستیم در ذهن نگه داریم.

حافظه‌ی کاربردی همان چیزی است که دانشمندان آن را ذخیره‌ی کوتاه مدت اطلاعات می‌نامند در جایی که ما محتویات آگاهی‌مان را در هر لحظه از زمان نگه می‌داریم- تمام احساسات و افکاری که در طول روز وارد ذهن‌مان می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ مهارت جهانی که آدم‌های موفق باید در آنها سرآمد باشند

۳. کام‌روایی در اثر محدودیت

جهان بینی, شناخت جهان

روبه‌رو شدن با گزینه‌های زیاد-چه زیبا و چه سودمند- می‌تواند سخت باشد و ممکن است در اثر دودلی پریشان بشویم.

به همین دلیل است که داشتن الزام یا هر نوع محدودیت دیگری، مفید است و منجر به راه‌حل‌هایی می‌شود.

در حقیقت، بیش‌تر خلاقیت‌ها زمانی به وجود می‌آیند که دچار محدودیت باشیم… یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های انیشتین زمانی بود که او متوجه شد زمان نباید با یک سرعت ثابت بگذرد.

۴. ابرسازواره‌ی مشروط

جهان بینی, شناخت جهان

زیست‌شناس‌ها برای شکل دادن یک کمیته‌ی آگاه‌سازی در مورد نوع‌دوستی، به جامعه‌شناسان پیوسته‌اند- با برانگیزاندن این باور که هر عمل نوع‌دوستانه‌ای به دلیل منافع شخصی انجام می‌شود.

اما یک مفهوم جدید، “ابرسازواره‌ی مشروط” می‌گوید ما طبق یک سلسله مراتب محدود زندگی می‌کنیم. موضوع این است که وقتی شما به سطح بالاتر برسید، دوست دارید موفقیت گروه یا یک دلیل مهم‌تر را برتر از موفقیت‌ها و دلایل خودتان بدانید. این چیزی است که ارتش‌ها، آتش‌نشان‌ها و گروه‌های راک را برمی‌انگیزاند.

۵. اصل کوپرنیک

جهان بینی, شناخت جهان

اصل کوپرنیک می‌گوید ما خاص نیستیم- جهان بسیار بزرگ‌تر است و ما نقش کم‌اهمیتی داریم.

پارادوکس اصل کوپرنیک این است که با فهم درست جایگاه‌مان، حتی اگر پایین و حقیرانه باشد، می‌توانیم شرایط خاص خودمان را درک کنیم. و زمانی که به این درک برسیم دیگر اصلا کم‌اهمیت به نظر نمی‌رسیم.

۶. جذب‌کننده‌های ذهنی

جهان بینی, شناخت جهان

ما جذب ایده‌ها و مفاهیمی می‌شویم که پذیرفتن و درک کردن‌شان ساده باشد.

مثلا اعداد گرد “جذب‌کنندگان ذهنی” هستند- “حفظ کردن آنها آسان‌تر است و علائم بهتری برای اندازه‌ها ارائه می‌دهند.” بهره‌وری یکی دیگر از جذب‌کننده‌های قدرتمند ذهنی است.

ولی این‌که ما جذب مفاهیم خاصی می‌شویم به این معنی نیست که آنها بهترین مورد برای به کار بردن در هر موقعیتی هستند.

۷. خطای جمعی

جهان بینی, شناخت جهان

زمانی که اطلاعات از چندین کانال می‌گذرد، برخی از المان‌های پیام ممکن است در اثر سوگیری‌ها یا اشتباهات ساده‌ی بشری تحریف شوند.

اثر گسترش اطلاعات نادرست، “خطای جمعی” است. زندگی در عصری که اطلاعات می‌توانند در چند نانوثانیه از یک سوی جهان به یک سوی دیگر بروند، این مفهوم هرگز این‌قدر واقعی‌تر و خطرناک‌تر نبوده‌است.

۸. چرخه

جهان بینی, شناخت جهان

چرخه‌ها همه چیز را توضیح می‌دهند- به خصوص در سطح پایه: تکامل و زیست‌شناسی. چرخه‌ها ممکن است درهم‌گسیخته شوند. هشیار باشید و ببینید کدام چرخه‌ها همه‌ی کارها را انجام می‌دهند.

تمام “جادوی” شناخت (درست مانند خود زندگی) به چرخه‌های درون چرخه‌های متناوب، فرآیندهای تحول اطلاعات به صورت بازتابی، از مقیاس بیوشیمیایی درون نورون تا کل چرخه‌ی خواب مغز، امواج فعالیت مغزی و بازیابی آشکار شده در نوار مغزی بستگی دارد.

۹. ژرف زمان

جهان بینی, شناخت جهان

باوری هست که طبق آن در مقایسه با زمانی که سپری شده‌است، زمان بسیار بیش‌تری پیش روی ما قرار دارد. این باور دیدگاه بسیار گسترده‌تری از جهان و ظرفیت کائنات ایجاد می‌کند.

“خورشید ما هنوز به نیمه‌ی عمر خود نرسیده‌است. خورشید ۴.۵ میلیارد سال پیش تشکیل شد، اما ۶ میلیار سال دیگر نیاز دارد تا سوخت‌اش تمام شود.”

مارتین ریس، استاد کیهان‌شناسی و اخترفیزیک، کالج ترینیتی و دانشگاه کمبریج، نویسنده‌ی کتاب “قرن پایانی ما”: یک تهدید ۵۰/۵۰ برای بشریت است.

۱۰. آزمایش‌های کنترلی دوسر-کور

جهان بینی, شناخت جهان

این ابزاری است که محققان برای پیشگیری از تبعیض و سوگیری ناخودآگاه در زمان انجام آزمایش به کار می‌برند.

درک لزوم آزمایش‌های دوسر-کور به باقی جمعیت کمک خواهدکرد که سوگیری‌های روزانه‌ی ذهنی و درونی خود را درک کنند، و در برابر تعمیم آنها مقاومت کنند و بر کسانی که نیاز به تفکر انتقادی دارند تاثیر بگذارند.

ریچارد داوکینز، جانورشناس تکاملی، دانشگاه آکسفورد.

۱۱. نظریه‌ی موثر

جهان بینی, شناخت جهان

نظریه‌ی موثر یکی از مهم‌ترین مفاهیم در علم- و خارج از آن- است. هدف مشخص کردن اقدام و تصمیمی که شما با توجه به دقت و درستی ابزارهای اندازه‌گیری‌تان اتخاذ می‌کنید، و پیدا کردن یک نظریه‌ی مناسب برای مقادیر قابل اندازه‌گیری است.

لیزا راندال، فیزیکدان، دانشگاه هاروارد.

مطلب مرتبط: تفاوت علمی بین آدم‌های خداناباور ، مذهبی ، و روحانی

۱۲. گسترش گروه‌های هم‌بسته

از آن‌جایی که فناوری باعث می‌شود به هم پیوسته‌تر شویم، بین گروه‌ها و جمعیت‌های مختلف هم‌گذری‌هایی هم وجود دارد. مثلا ازدواج با افرادی از ملت‌ها و نژادهای مختلف بیش‌تر شده‌است.

“این نتایج به طور بالقوه برای توسعه‌ی مهارت‌های شناختی به دو صورت مفید هستند. ما این‌ها را “گسترش گروه‌های هم‌بسته” و “قدرت ترکیبی” می‌نامیم.

مارسل کینزبورن، متخصص مغز و اعصاب و علوم اعصاب شناسی، نیواسکول.

۱۳. برون‌بودها

جهان بینی, شناخت جهان

همه‌ی ما به طور ضمنی بر یکدیگر تاثیر می‌گذاریم، به خصوص در یک جهان به‌هم پیوسته. برون‌بودها اثرات جانبی مثبت و منفی ناخواسته‌ای هستند که این تعاملات دارند.

برون‌بودها در عصر حاضر به طور فزاینده‌ای مهم هستند، زیرا اقداماتی که در یک مکان صورت می‌پذیرند، به طور بالقوه بر دورترین جاهای نیمی از دنیا تاثیر می‌گذارند.

راب کورزبَن، مدیر، آزمایشگاه پنسیلوانیا برای روانشناسی تجربی تکاملی.

۱۴. شکست بال رهایی موفقیت است

جهان بینی, شناخت جهان

نباید از شکست خورن اجتناب کرد بلکه باید آن را پرورش داد… چیزی که مانع تجربه کردن فرصت دوم می‌شود ضعف و ترس از بدنامی است…. رشدی که در غرب رخ داده از بسیاری جهات به دلیل بالا رفتنِ تحمل شکست است.

در واقع بسیاری از مهاجرینی که در محیط ناشکیبا در برابر شکست پرورش یافتند، به محض ورود به یک فرهنگ شکیبا در برابر شکست، شکوفا می‌شوند و پیشرفت می‌کنند.

شکست موفقیت را آزاد و رها می‌کند.

۱۵. ترس از ناشناخته‌ها

جهان بینی, شناخت جهان

وابستگی به مفاهیم شناخته شده ما را از خطر کردن، برداشتن گام‌های بزرگ و پیشرفت بازمی‌دارد. ما اغلب نسبت ریسک/ سود را به درستی ارزیابی نمی‌کنیم؛ ترس غیرمنطقی ما جلوی پیشرفت‌های حقیقی را می‌گیرد.

اگر آدم‌ها بتوانند درک بیش‌تری نسبت به چگونگی ارزیابی ریسک موجود در کاوش فناوری‌های آینده داشته باشند، و محاسن پذیرفتن برخی ریسک‌های کوتاه‌مدت را در جهت تحت تاثیر قرار دادن منافع کوتاه مدتِ مورد پیش‌بینی درک کنند، پیشرفت در تمام حوزه‌های فناوری – به ویژه در حوزه‌ی فناوری پزشکی- حاصل خواهدشد.

اوبری د گرِی، پیری‌شناس، رییس ارشد علوم، بنیاد سنس (SENS ).

۱۶. الگوی عمل ثابت

جهان شناسی, شناخت جهان

برخی رفتارهایی که از خود بروز می‌دهیم، بر گردن غریزه می‌اندازیم. اما درحقیقت، آن‌چه به اعتقاد ما غریزه است می‌تواند عملی باشد که در طول زمان آموخته‌ایم- یا همان “الگوی عمل ثابت.”

این موضوع دارای مفاهیم زیادی است از جمله این حقیقت که ما به عنوان مخلوقات دارای عقل می‌توانیم آن‌چه که از نظرمان غریزی است را تغییر دهیم.

با توجه به شناخت الگوی عمل ثابت ما و کسانی که با ما تعامل دارند- به عنوان انسان‌هایی با قدرت پردازش شناختی- می‌توانیم دوباره روی الگوهای رفتاری‌مان فکر کنیم.

ایرنه پپربرگ، دانشیار پژوهشی، دانشگاه هاروارد.

۱۷. توهم تمرکز

ما اغلب معتقدیم یک مجموعه‌ی خاص و متفاوت از حوادث می‌توانند به طور چشمگیری زندگی ما را تغییر بدهند. اما حقیقت این است که عواملی مانند درآمد و سلامتی، کم‌تر نشان‌دهنده‌ی شادی کلی هستند.

“عدم تطابق در تخصیص توجه بین فکرکردن درباره‌ی شرایط یک زندگی و سپری کردن آن در عمل دلیلِ توهم تمرکز است.”

دنیل کاهنِمن، استاد روانشناسی و روابط اجتماعی، دانشگاه پرینستون است. برنده‌ی جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۲.

۱۸. لایه‌های پنهان

این‌ها لایه‌های درک هستند که میان واقعیت خارجی و درک ما از جهان وجود دارند.

این نظام‌های لایه‌ها زمانی به‌هم‌پیوسته‌تر می‌شوند که ما عاداتی را توسعه می‌دهیم. یادگرفتن دوچرخه‌سواری سخت بود؛ اما بعد از مدتی تبدیل به “طبیعت دوم” می‌شود.

“مفهوم کلی لایه‌های پنهان جنبه‌های عمیقی از شیوه‌ای است که ذهن – انسان، حیوان، یا موجودفضایی؛ گذشته، حال، یا آینده- کار خود را انجام می‌دهد.”

فرانک ویلچک، دریافت‌کننده‌ی، جایزه نوبل سال ۲۰۰۴ در رشته فیزیک

۱۹. کل‌نگری

جهان بینی, شناخت جهان

“کل‌نگری در زبان گفتاری به این شکل تعریف می‌شود: کل از مجموعه‌ی اجزای خود بزرگ‌تر است. شاید از همه موثرتر این باشد که کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، گوگرد، فسفر، آهن، و چند عنصر دیگر، فقط در شرایطی موجب زندگی هستند که درست با هم ترکیب شوند. یک نوع همکاری عالی بین اجزا وجوددارد.”

به دی‌اِن‌اِی فکرکنید یا دیگر نظام‌های گسترده‌تر مانند شهرها، که در شرایطی سرپا هستند که هر بخش کار خودش را انجام بدهد.

کل‌گرایی به صورت طبیعی پیش نمی‌آید و نه یک مفهوم ساده بلکه یک مفهوم پیچیده است.

نیکلاس کریستاکیس، پزشک و متخصص علوم اجتماعی، دانشگاه هاروارد.

۲۰. استنتاج بهترین توضیح

جهان بینی, شناخت جهان

یک رویداد واحد می‌تواند دلایل متفاوت و احتمالی زیادی داشته باشد. اما معمولا یکی از این دلایل منطقی‌تر از بقیه است، و بهترین توضیح برای این رویداد است.

بسیاری از معاندترین بحث‌های علمی– مثلا بر سر نظریه‌ی ریسمان یا مبانی مکانیک کوآنتوم- بر سر معیار قضاوت برای پیروز شدن بهترین توضیح بوده‌اند.

ربکا نیوبرگر گلداشتاین، نوسنده، ۳۶ دلیل بر وجود خدا: یک اثر داستانی.

۲۱. موتور کشف آینه‌ای

جهان بینی, شناخت جهان

بزرگ‌ترین بینش‌ها و اختراعات حاصل همکاری چند نفر بوده‌است. هیچ چیز فقط توسط یک نفر رخ نمی‌دهد، بلکه بر پایه‌ی اکتشافات پیشین است که اکتشافات جدید حاصل می‌شود.

“در واقع ما اغلب می‌دانیم که اگر فلان دانشمند فلان کشف را نداشت، آدم‌های دیگری در طول چند ماه یا چند سال بعد کاری که او کرد را انجام می‌دادند. ما دوست داریم باور کنیم که اکتشافات بزرگ بخشی از یک اکتشاف آینه‌ای هستند و فورا در افراد متعدد بازتاب می‌یابند.”

کلیفورد پیک‌اوور، سردبیر، کامپیوتر و گرافیک؛ نویسنده، کتاب ریاضی: از فیثاغورس تا بُعد ۵۷ام.

۲۲. بازی اسم

جهان بینی, شناخت جهان

ما برای فهم جهان روی همه چیز اسم می‌گذاریم. اما برای انجام این کار گاهی ماهیت حقیقی یک ارگانیسم یا فرآیند را ساده می‌گیریم. “اسم‌گذاری” جلوی سوال‌های بیش‌تر و عمیق‌تر را درباره‌ی ماهیت چیزها می‌گیرد.

همچنین مهم است که کلمات را در بافتار مناسب‌شان استفاده کنیم، زیرا منجر به سوءتفاهم می‌شود- مثلا نظریه یک ایده‌ی قوی در علم [است] اما در گفت‌وگوهای معمولی مبهم است.

استوآرت فیراشتاین، عصب‌پژوه، رییس گروه علوم زیست‌شناسی، دانشگاه کلمبیا.

مطلب مرتبط:‌ ۵۰ واقعیت روان شناسی که همه باید بدانند

۲۳. فرا استقرای بدبینانه

جهان بینی, شناخت جهان

از آن‌جایی که بسیاری از نظریه‌های علمیِ اعصار گذشته اشتباه از آب درآمدند، باید فرض کنیم که نهایتا ثابت خواهد شد که بیش‌تر نظریه‌های کنونی نیز اشتباه هستند.

با پذیرفتن این باور که بسیاری از نظریه‌های ما “اساساً موقت و احتمالا اشتباه” هستند، بهتر می‌توانیم به ایده‌های دیگران گوش بدهیم و با آنها همدل باشیم.

کاترین شولتز، روزنامه‌نگار و نویسنده، در اشتباه بودن: ماجراهایی در حاشیه‌ی خطا.

۲۴. بازی مجموع مثبت

جهان بینی, شناخت جهان

در بازی‌های مجموع-صفر، یک بازنده‌ی مشخص و یک برنده‌ی مشخص وجود دارد. در بازی‌های مجموع-مثبت، “همه برنده می‌شوند.”

“در یک بازی مجموع-مثبت، یک عامل عاقل و دارای منفعت شخصی، می‌تواند به یک عامل دیگر سود برساند به همان میزان که به خودش سود می‌رساند.”

برخی رقابت‌ها همیشه مجموع-سفر خواهندبود- مانند رقابت برای پیداکردن جفت.

استیون پینکر، استاد روانشناسی، دانشگاه هاروارد. نویسنده، ماهیت اندیشه: زبان پنجره‌ای رو به طبیعت انسان.

۲۵. توان‌های ۱۰

بیش‌تر دنیا به توان ۱۰ پیش می‌رود. درک قوانین مقیاس‌گذاری، مانند مقیاس ریشتر که بزرگی زمین‌لرزه را اندازه می‌گیرد، یا “حجم ماده‌ی سفید قشر مغز”- زمانی که محاسبه انجام شود- به ما چشم‌انداز بیش‌تری درباره‌ی عمق رویدادها، موضوعات و خودمان می‌دهد.

مقیاس‌های فضایی نیز بسیار عظیم هستند. مسیر فضا-زمان ما یک بخش بسیار کوچک از کائنات است، اما حداقل می‌توانیم با استفاده از توان ۱۰ آن را برای خودمان قابل درک بکنیم.

ترنس سجنوسکی، عصب‌پژوه محاسباتی، موسسه‌ی سالک.

۲۶. برنامه‌نویسی پیش‌گویانه

جهان بینی, شناخت جهان

انتظارات ما- و این‌که آیا به آنها می‌رسیم یا نه- به شدت روی درک ما از جهان و نهایتا کیفیت زندگی ما تاثیر می‌گذارد.

“برنامه‌نویسی پیش‌گویانه” مربوط است به روشی که مغز ما پیش‌بینی‌هایی را برای فهمیدن علائمی که پیش روی‌مان می‌آیند و استفاده از آنها برای هدایت احساسات، افکار و فعالیت‌های‌مان مورد استفاده قرار می‌دهد.

اندی کلارک، استاد فلسفه، دانشگاه ادینبورگ.

۲۷. تصادفی بودن

جهان بینی, شناخت جهان

“تصادفی بودن یک محدودیت اساسی در برابر بینش ما است و به ما می‌گوید فرآیندهایی وجود دارند که نمی‌توانیم آنها به طور کامل پیش‌بینی کنیم. پذیرفتن این مفهوم دشوار است، با وجود این‌که بخش مهمی از عملکرد کیهان است.”

اما برخی از اتفاقات تصادفی-مانند مجموعه‌ای تصادفی اتم‌ها- چنان کامل هستند که ما می‌توانیم نتیجه‌ی این تصادفی بودن را با قطعیت بالا بگوییم.

چارلز سیف، استاد روزنامه نگاری، دانشگاه نیویورک؛ نویسنده، : هنرهای تاریک فریب ریاضی‌گونه.

۲۸. ناخودآگاه عقلایی

جهان بینی, شناخت جهان

فروید ایده‌ی ناخودآگاه غیرمنطقی را مطرح کرد، اما امروز بسیاری از دانشمندان بر سر آن مشاجره دارند.

دانشمندان امروز درعوض می‌کوشند بین خودآگاه و ناخودآگاه پل بزنند- و مصر هستند که ما روی هر دو سطح کار می‌کنیم و بیش از آنچه فکر کنیم نسبت به این پیوند آگاهی داریم. برای مثال، درک آگاهانه‌ی ما از احتمال حقیقتا افتضاح است، علی‌رغم این واقعیت که ما به طور ناآگاهانه دائم در حال ایجاد قضاوت‌های احتمالی زیرکانه هستیم.

آلیسون گاپنیک، روانشناس، دانشگاه کالیفرنیا – برکلی

۲۹. تعصب به نفع خود

جهان بینی, شناخت جهان

این ایده که ما خودمان را بهتر از آن‌چه هستیم، می‌دانیم، خودمات را عامل موفقیت و دیگران را علت شکست می‌دانیم.

“در زندگی روزمره، از هر ۱۰ راننده، ۹ نفر رانندگانی بهتر از حد متوسط هستند، یا این‌طور فرض می‌کنند! در نظر سنجی از اعضای هیات علمی دانشگاه، ۹۰ درصد یا بیشتر خودشان را بالاتر از همکارن معمولی‌شان می‌دانند.”

دیوید مایرز، روانشناس اجتماعی، هوپ کالج؛ نویسنده، “یک نامه دوستانه به شک‌گرایان و ملحدان”

۳۰. سندروم تغییر مبنا

جهان بینی, شناخت جهان

اعتقاد به این‌که هرچه ما درک می‌کنیم، طبیعی است، بدون این‌که وسعت گذشته و رویدادهای احتمالی آینده را در نظر بگیریم.

این سندروم توسط دانیل پالولی نام‌گذاری شد. این دانشمند معتقد بود، هر نسل “میزان ارزش‌ها و نظام ساختاری را که در ابتدای مسیر شغلی‌اش رخ می‌دهد، به عنوان یک مبنا می‌پذیرد و آن را برای ارزیابی تغییرات استفاده می‌کند. وقتی نسل بعدی مسیر شغلی‌اش را شروع می‌کند، ارزش‌ها بیش‌تر انحطاط یافته اند، اما این ارزش‌های حاکم بر آن زمان است که به عنوان مبنای جدید دیده می‌شود.

بنابراین آن‌چه طبیعی است، دائما در حال تغییر است.

پل کرداسکی، عضو ارشد، بنیاد کافمن. ویرایشگر، حرض و طمع مسری

۳۱. تجربه‌گرایی تردیدآمیز

جهان بینی, شناخت جهان

تجربه‌گرایی تردیدآمیز، نوعی که به بهترین نحو و توسط یک پژوهش علمی به دقت بررسی شده و آزموده، تعریف شد. این نوع تجربه‌گرایی با تجربه‌گرایی معمولی- که فقط مشاهده‌ی نتایج جهان اطراف ما است- فرق دارد.

به عبارت ساده‌تر برای ما مهم است که نسبت به جهان اطراف‌مان تردید داشته باشیم و هرچه را که “حقیقت” می‌دانیم کورکورانه نپذیریم.

جرالد هولتون، استاد فیزیک و تاریخ علم، دانشگاه هاروارد. یکی از ویرایشگران کتاب “انیشتین برای قرن ۲۱”: میراث او در علم، هنر و فرهنگ مدرن

۳۲. نیک‌بختی ساخت‌یافته

ما به طرز افراط‌آمیزی موفقیت‌ها را به شانس نسبت می‌دهیم. اما افراد موفق به طور ساختارمند خود را در موقعیت‌هایی – با مطالعه، تلاش بی‌وقفه، پی‌گیری حقیقت- قرار می‌دهند که با شانس روبه‌رو شوند.

“همه‌ی ما باید در هفته چند ساعت را اختصاص بدهیم به مطالعه‌ی پژوهش‌هایی که ظاهرا هیچ شباهتی به کار روزانه‌مان ندارد، در محیطی که هیچ ارتباطی با کار روزانه‌مان ندارد، در محیطی که هیچ شباهتی به محل کار معمول‌مان ندارد.”

جیسون تسوایک، مقاله نویس امور مالی شخصی، وال استریت ژورنال؛ نویسنده: پول شما و مغز شما.

۳۳. خویشتن‌های ما و ذهن مدولار

جهان بینی, شناخت جهان

این اعتقاد که ما فقط یک “خویشتن” داریم نادرست است. در حقیقت ما چندین هویت یا “خویشتن‌” داریم.

“هر یک از ما دارای مجموعه‌ای از خویشتن‌های کاربردی داریم- یکی مختص سرکردن با دوستان‌مان، یکی برای حمایت از خودمان، یکی برای زمان برنده شدن، یکی دیگر هم برای پیدا کردن جفت….”

داگلاس تی. کنریک، استاد روانشناسی اجتماعی، دانشگاه ایالتی آریزونا

۳۴. سازگاری با محیط پیرامون

“سازگاری با محیط پیرامون” ایده‌ای است که طبق آن ما واقعیت دنیای پیرامون‌مان را کورکورانه قبول می‌کنیم.

“اگر مفهوم “سازگاری با محیط پیرامون” در واژگان عمومی قرار داده شده بود، می‌توانست بسیار مفید باشد. این ایده به سادگی تفکر دانش محدود، اطلاعات دست‌نیافتنی و احتمالات غیر قابل تصور را در بر دارد.”

دیوید ایگلمن، عصب‌شناس، دانشگاه پزشکی بیلور.

مفهوم علمی # ۳۵ برای شناخت جهان :

ریسک محاسبه نشده

جهان بینی, شناخت جهان

“ما انسان‌ها در برخورد با احتمالات افتضاح هستیم…ترس و تمایلات غیرمنطقی برای‌مان گران تمام می‌شود.”

ما بیش از حد به احتمال روی دادن اتفاقات مهم و نادر اهمیت می‌دهیم- مثلا لاتاری یا سقوط هواپیما- اما به پیامدها یا رویدادهای کوچک‌تر چندان اهمیتی نمی‌دهیم.

“اتخاذ تصمیم‌های درست مستلزم تلاش ذهنی متمرکز است، و اگر ما در آن زیاده‌روی کنیم، ممکن است به دلیل استرس زیاد و تلف کردن زمان، به نتایجی خلاف انتظارمان برسیم. بنابراین بهترین کار این است که متعادل رفتار کنیم و ریسک‌های منطقی را بپذیرید.

گرت لیسی، فیزیکدان نظری مستقل.

امیدواریم مطلب ” شناخت جهان : ۳۵ مفهوم علمی برای شناخت جهان ” برای‌تان مفید بوده‌باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

نویسنده: امی گراث

منبع: دیلی گود

شناخت جهان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی