کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ گام برای شناخت ارزش های فردی و درک آن در زندگی

آیا قدر خود را می‌دانید؟ آیا به ارزش های فردی خود پی برده‌اید؟ پیش از آن‌که به این مطلب شناخت ارزش های فردی و درک آن در زندگی بپردازیم، بهتر است ماجرای ناراحت‌کننده‌ی زنی به نام مری را برای‌تان تعریف کنیم.

شناخت ارزش های فردی و درک آن در زندگی

داستان مری

مری زنی ساکت و آرام بود که عمدتا در دنیای خود فرو می‌رفت؛ ولی بسیار هوشیار و مراقب نیز بود. وی مشاهده می‌کرد، یادداشت بر می‌داشت، و از همه مهم‌تر – گوش می‌داد. وقتی آدم‌ها با مری صحبت می‌کردند، وی احساس می‌‌کرد گویی بخشی از روح‌ آن‌ها را دریافت می‌کند؛ و از این رو، به هر یک از کلمات آن‌ها گوش می‌سپرد.

مری یک آرزو داشت. وی می‌‌خواست یک کتاب‌فروشی باز کند و وقتی مشتریان در میان قفسه‌ها به دنبال کتاب‌های مورد نظرشان هستند، درباره‌ی رمان‌ها و آثار ادبی با آن‌ها گفتگو کند. مری دل‌اش می‌خواست بخشی از کتاب‌فروشی را به یک کافی‌شاپ رایگان تبدیل کند تا بعد از ظهرها گروه‌هایی از صاحب‌نظران و مشتریان دور یکدیگر جمع شوند، با هم صحبت کنند، و روح‌شان را جلا دهند.

مری این رویا را در ذهن‌اش کاملا تجسم کرده بود؛ وی همه چیز را در ذهن خود طراحی کرده بود – از رنگ دیوارها گرفته تا حتی فونت رسیدی که قرار بود به مشتریان تحویل دهد. با وجود این، مری همیشه به خود می‌گفت تحقق این رویا امکان‌پذیر نیست و این آرزو هیچ وقت به حقیقت نمی‌پیوندد. وی از خود می‌پرسید، “‌چه‌طور ممکن است فردی مثل من بتواند چنین زندگی برای خود درست کند؟‌”‌

مری تمام این‌ها را در رویا می‌دید، ولی با بهانه‌های مختلف از حرکت به سمت تحقق این رویا خودداری می‌کرد. وی اجازه داده بود این مقاومت‌ها وی را از حرکت باز دارند – مری هرگز برای تحقق رویای خود هیچ تلاشی را آغاز نکرد …

هیچ کس دوست ندارد رویاها و آرزوهای‌اش به سرنوشت رویای مری بیانجامد. مری به ارزش خود و آن‌چه واقعا شایسته‌اش بود، پی نبرد.

به همین خاطر نیز این مقاله را برای شما تهیه کرده‌ایم تا به شما برای شناخت ارزش های فردی و درک آن در زندگی کمک کنیم تا بتوانید بهترین شکل زندگی را برای خود فراهم کنید.

ارزش چیست؟

ارزش به معنی اهمیت، توانایی، و سودمندی است. ارزش یک انرژی مثبت است؛ عاملی است که به شما کمک می‌کند توانایی‌ها و داشته‌های‌تان را در زندگی رشد و توسعه دهید.

همه‌ی ما توانایی‌هایی داریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم به دنیا کمک کنیم؛ به همین خاطر است که در این دنیا زندگی می‌کنیم. اگر شما استعداد خاصی را برای ارائه به دنیا در اختیار نداشتید، قطعا نمی‌توانستند در این دنیا زندگی کنید.

با وجود این، گاهی اوقات به زحمت می‌توانیم ارزش‌های‌ خود را بشناسیم. گاهی اوقات دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، این کار را برای ما دشوار می‌کند. خدمت شما به دنیا شاید آن‌چنان “‌مد روز‌”‌ یا “‌محبوب‌”‌ نباشد، ولی قطعا لازم است. شما حتما پاسخ سوالات برخی آدم‌های موجود در این دنیا را در اختیار دارید. هر آن‌چه هستید، در هر جایگاهی که هستید، و هر آن‌چه انجام می‌دهید برای فرد یا افرادی در این دنیا از اهمیت برخوردار است، و حتما می‌تواند بر زندگی بسیاری از آدم‌ها تاثیرگذار باشد.

با وجود این، اگر ارزش‌های‌‌مان را در معرض دید سایرین قرار ندهیم و برای رسیدن به آرزوهای‌مان تلاش نکنیم، قادر نخواهیم بود به دیگران کمک کنیم.

ولی پیش از هر چیز، از شما تمنا می‌کنیم ارزش‌های‌تان را با افکار، نظرات، ترس‌ها، و منفی‌بافی‌های‌تان پنهان نکنید. به این مسئله اطمینان داشته باشید که هر آن‌چه به دیگران ارائه می‌کنید و هر کسی که هستید، ارزشمند و مفید است.

شناخت ارزش های فردی

شما یک سرمایه‌ی ارزشمند در این دنیا هستید. قدرت‌تان را آشکار کنید و همین امروز ارزش‌تان را به جهان نشان دهید. در این مقاله، به ۳ گام برای آشکار کردن و شناخت ارزش های فردی در این دنیا اشاره می‌کنیم:

۱. در برابر تغییرات مثبت مقاومت نکنید

وقتی بتوانید ارزش‌های‌تان را تمام و کمال به دیگران نشان دهید، در برابر دستاوردها و شمار آدم‌هایی که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید، هیچ محدودیتی وجود ندارد. با وجود این، واقعا از کجا می‌توانید متوجه شوید، چه چیزی را می‌توانید به دیگران ارائه دهید و چگونه می‌توانید بر دنیای اطراف‌تان تاثیرگذار باشید؟

البته، قابل درک است که وقتی مجبور می‌شویم از میان هنجارهای اجتماعی، نظرات دیگران، تجربه‌های گذشته، و موقعیت‌های خاص مناسب‌ترین گزینه‌ها را انتخاب کنیم، کمی گیج می‌شویم.

ما این‌جا هستیم تا به شما بگوییم – این کار ممکن است. این کار نیازمند یک فرایند است، ولی امکان‌پذیر؛ شما باید به بهترین شکل ممکن زندگی کنید و انرژی لازم را برای لذت بردن از زندگی داشته باشید.

این فرایند شبیه ساختار پیاز است – شما باید مثل پوست کندن پیاز، لایه‌های مقاوم ذهنی‌تان را که مدت‌های طولانی شما را از درک و شناخت ارزش‌های‌تان باز داشته‌اند، از دور خود جدا کنید.

هر چند، برای این کار باید بسیار تلاش کنید. رسیدن به این هدف برای بیش‌تر آدم‌ها یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود؛ زیرا این کار برای بیش‌تر آدم‌ها در جوامع مدرن طبیعی نیست. حتی معمولا این کار توصیه نمی‌شود.

گاهی اوقات، در برابر این مقاومت‌های ذهنی قرار نمی‌گیریم، زیرا همواره دچار این سوءبرداشت هستیم که “‌ما همین هستیم که تاکنون بوده‌ایم.‌”‌ این طرز فکر را باید تغییر دهیم – ‌ما لزوما نباید همانی بمانیم که تاکنون بوده‌ایم – ما می‌توانیم چیزی باشیم که خودمان انتخاب می‌کنیم.

وقتی ارزش‌های‌تان برای مدت نسبتا طولانی از دید دیگران پنهان شده‌اند، آشکار کردن آن‌ها می‌تواند تا حدودی دشوار و خسته‌کننده باشد. با وجود این، وقتی ارزش‌های‌تان را کشف می‌کنید، به یک آرامش ذهنی، یقین، و حضور – در یک زندگی کامل که شایسته‌ی شما است – دست پیدا می‌کنید.

وقتی ارزش‌های‌تان را تقویت می‌کنید و پرورش می‌دهید، واقعا احساس زنده بودن می‌کنید – احساس می‌‌کنید در جایگاه‌ واقعی‌تان (در بهترین جایگاه ممکن) قرار دارید.

این فرایند با یک تصمیم آغاز می‌شود.

تصمیم بگیرید، هر وقت در مورد موضوعی دچار کلاف سر در گم شدید، به این مسئله فکر کنید آن‌چه همیشه به عنوان یک حقیقت مطلق قبول داشتید، ممکن است اشتباه باشد. سعی کنید این طرز تفکر را در ذهن‌تان عوض کنید و گره‌های این کلاف را از هم باز کنید.

گاهی اوقات، آن‌چه باید به آن باور مطلق داشته باشیم، خودمان هستیم. باید چنین طرز تفکری را برای خود نهادینه کنیم.

معمولا به راحتی در برابر کلاف‌های سر در گم زندگی تسلیم می‌‌شویم، ولی نباید این گونه رفتار کنیم. باید با دقت و حوصله این کلاف را از هم باز کنیم، زیرا ارزش و قدرت واقعی‌تان در مرکز این کلاف پنهان شده است.

عدم مقاومت در برابر تغییر می‌تواند کار دشواری باشد، ولی با درک و شناخت موانع حقیقی‌تان در برابر رسیدن به پیشرفت و موفقیت می‌توانید این کار را انجام دهید.

مانع اصلی بر سر راه مری (در مثال ابتدای مقاله) شک و تردید بود. مری شک داشت که توانایی لازم را برای رسیدن به هدف و آرزوی نهایی‌اش در اختیار داشته باشد.

اگر مری می‌توانست از شر تردید خلاص شود و آن را با ایمان به خود عوض کند، آن‌گاه می‌توانست این تغییر بزرگ را در دنیای خود ایجاد کنید؛ ولی در عوض، وی در برابر این تغییر مقاومت کرد و فقط افسوس خورد.

اجازه ندهید این مقاومت کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرد! در عوض، اجازه دهید آرزوهای‌تان زندگی‌تان را شکل دهند و شما را به فردی تبدیل کنند که همیشه می‌خواستید آن‌گونه باشید.

در لحظه زندگی کنید، لحظات شاد و آرزوهای بزرگی را برای خود ایجاد کنید. دست از تعاریف منسوخ و کهنه‌ی زندگی بر دارید – به خودتان نگویید من همیشه همانی هستم که بوده‌ام.

شما انسان ارزشمندی هستید و آرزوهای‌تان ارزش صرف وقت و تلاش را دارند. فرد یا افرادی در این دنیا به شدت به هنر و کمک شما نیاز دارند – به تجربه‌های گذشته، به دانش، و به راه‌حل‌های شما.

اگر برای رسیدن به این توانایی به کمک نیاز دارید، از ۷ روش آسان برای رسیدن به خودباوری استفاده کنید.

پس از آن‌که مقاومت‌های ذهنی‌تان را در برابر تغییرات مثبت شناسایی، و آن را رها کردید، می‌توانید به تدریج احساس انرژی مثبت را درک کنید.

رسیدن به این توانایی، شما را به گام دوم می‌رساند – شناسایی ارزش‌ها باعث ایجاد شادی و حس انرژی در زندگی‌تان می‌شود.

۲. همیشه به دنبال شادی باشید

وقتی توانستید لایه‌های اطراف‌تان را مانند لایه‌های پیاز از خود جدا کنید، و از مقاومت ذهنی‌تان که شما را از حرکت رو به جلو باز می‌داشت، خلاص شوید، آن‌گاه می‌توانید در زندگی‌تان به دنبال شادی بگردید.

اکنون که دیگر تحت تاثیر قضاوت‌های دیگران، ترس‌های درونی‌تان، یا هر نوع مقاومت ذهنی در برابر حرکت رو به جلو قرار ندارید، می‌توانید کاری را آغاز کنید که شاید و لذت خالص در زندگی‌تان بیافریند.

لذت همان جایی است که ارزش و خودباوری‌تان در آن‌جا قرار دارند. شاید این جمله با آن‌چه همیشه از کودکی به ما می‌گفتند متناقض باشد؛ زیرا همیشه به ما می‌گفتند سخت تلاش کنید، آستین‌های‌تان را بالا بزنید، کارتان را به نحو احسن انجام دهید، دستمزد تلاش‌تان را بگیرید و این‌گونه به سمت جلو حرکت کنید.

ما به کارها، روابط، و تعهدات‌مان می‌پردازید، و آن‌گاه اگر کمی وقت اضافه برای‌مان بماند، به سرگرمی‌ها یا علاقه‌مندی‌های‌مان می‌رسیم.

ما علاقه‌مندی‌های‌مان را در آخرین رده‌ی اولویت‌بندی‌ها قرار می‌دهیم، و در پایان هر روز، خسته و فرسوده به خانه بر می‌گردیم و هیچ زمانی برای سرگرمی برای‌مان باقی نمی‌ماند.

همیشه به خود می‌گوییم، اول کار، بعد بازی.

البته این مسئله قابل درک است – کار و سخت‌کوشی بسیار خوب هستند. معمولا همه به دنبال کار هستند. همه دوست دارند سازنده و موثر باشند، به دیگران کمک کنند و به عضو مفیدی در جامعه تبدیل شوند.

ولی، آیا می‌توانیم هم کار کنیم و هم بازی؟ آیا می‌توانیم لذت، شادی، و بازی را در کارهای روزانه‌مان بگنجانیم؟‌ آیا باید تمایزی میان این دو قائل شویم؟

نمی‌توانیم به آدم‌ها بگوییم چشم‌بسته در زندگی‌شان فقط به سر کار بروند و به خانه بازگردند، فقط به این خاطر که بتوانند از پس مخارج زندگی‌شان بر بیایند. باید آدم‌ها را راهنمایی کنیم که در مسیر قدم بردارند که همسو با ارزش‌ها و علاقه‌مندی‌های‌شان باشد.

شاید برخی آدم‌ها به زندگی برخی از هنرمندانی غبطه می‌خورند که تمام زندگی‌شان را وقف هنر خود کرده‌اند و در نهایت، در اوج فقر جان سپرده‌اند. نحوه‌ی برداشت این آدم‌ها از زندگی چنین هنرمندان این است که آن‌ها موفق‌ترین آدم‌های روی کره زمین بوده‌اند، زیرا کاری را که عاشق‌اش بودند انجام می‌دادند، به آن کار تعصب داشتند، و کاری را انجام می‌دادند که قلب‌شان در شب و روز برای آن می‌تپید.

شاید این زندگی ارزش غبطه خوردن را داشته باشد.

ولی باید به بی‌ارزش‌ترین نوع زندگی نیز اشاره کنیم – زندگی که در اغلب اوقات آن به کاری مشغول هستید که از آن لذت نمی‌برید و فقط برای برآوردن انتظارات اجتماعی هم‌چنان آن کار را ادامه می‌دهید.

بنابراین، هر آن‌چه را که لبخندی بر لبان‌تان می‌نشاند، در هر جایی باشد، دنبال کنید و هرگز آن را رها نکنید. هرگز از رفتن در مسیری که باعث شادی‌تان می‌شود سر باز نزنید، زیرا این همان مسیری است که بهترین زندگی را برای‌تان می‌سازد.

اگر یاد بگیرید خودتان را در این مسیر نگه دارید و مقاومت‌هایی را که در برابر این مسیر در ذهن‌تان ایجاد می‌شوند، نادیده بگیرید، سایر ملزومات یک زندگی شاید نیز برای‌تان فراهم خواهند شد.

چگونه می‌توانید دریابید که به ارزش خود پی برده‌اید؟

هنگامی متوجه می‌شوید که به ارزش واقعی خود در زندگی پی برده‌اید که در پایان روز هم‌چنان شاد و پر انرژی باشید. به این ترتیب، شما به ارزش واقعی خود در زندگی پی برده‌اید، زیرا هر شب با تمام انرژی و امید به خواب می‌روید تا روز بعد بتوانید قدم‌های بیش‌تری را برای رسیدن به هدف‌تان در این مسیر طی کنید.

برای آن‌که بتوانید آتش لذت را در زندگی‌تان شعله‌ور کنید، ۱۵ کار انگیزه بخش برای موفقیت که باید هر روز انجام دهید را به خوبی یاد بگیرید.

۳. برای شناخت ارزش های فردی خود بیش‌تر آن‌ها تلاش کنید

به این ترتیب، شما توانستید مقاومت ذهنی‌تان را در هم بشکنید و یک زندگی شاد و پر انرژی را شروع کنید. بنابراین، کاری را شروع کرده‌اید که لذت را در زندگی‌تان ایجاد کرده است، ولی شما هنوز به طور کامل تمام ارزش‌های خود را نشناخته‌اید.

مقاومت‌های ذهنی هم‌چنان بر سر راه‌تان ظاهر می‌شوند و باید روش‌های مناسبی را برای مقابله با آن‌ها به کار بگیرید. این کار می‌توانید وقت‌گیر باشد – این یک فرایند مطمئن، و در عین حال طولانی است؛ شما باید مقاومت‌ها را در هم بشکنید و به دنبال شادی و لبخند در زندگی‌تان باشید؛‌ به این ترتیب، ارزش‌های‌تان به طور طبیعی در زندگی، یکی پس از دیگری، نمایان خواهند شد.

البته، واقعیت این است که انتظار کشیدن کار سختی است. به گفته‌ی دکتر جو دیسپنزا، “‌ما همیشه می‌خواهیم به سرعت به شادی برسیم یا به سرعت درد‌های‌مان تسکین یابند.‌”‌

به عبارت دیگر، ما ممکن است در برابر مقاومت‌های ذهنی‌مان بایستیم، ولی هم‌زمان می‌خواهیم فورا به زندگی دلخواه‌مان نیز دست پیدا کنیم؛ و همین مسئله باعث ایجاد نوعی فقدان می‌شود – آن طور که فکر می‌کردیم، به سرعت به خواسته‌مان نرسیده‌ایم.

ولی باید این فرایند را به سبک زندگی‌مان تبدیل کنیم: ایستادن در برابر مقاومت‌های ذهنی و دنبال کردن شادی در زندگی؛ رها کردن قیدها و لبخند زدن به زندگی. این فرایند به هویت و شخصیت‌تان تبدیل کنید.

نباید سراسیمه به دنبال زندگی دلخواه‌تان باشید. کارهای مورد نیاز را انجام دهید و صبر کنید تا زندگی دلخواه‌تان به سمت شما بیاید.

وقتی چنین سراسیمگی و نگرانی به وجودتان نفوذ کرد، نفس عمیقی بکشید و این احساس را در خود از بین ببرید. به خودتان اجازه دهید همواره سخت‌کوشی و شادی را در زندگی‌تان دنبال کنید – هر کاری که ارزش تلاش کردن را داشته باشد، در زندگی‌تان دنبال کنید.

هرگز برای یافتن پاسخ سوالات‌تان به دیگران توسل نکنید – به خودتان رجوع کنید. اگر این کار احساس خوبی در شما ایجاد نمی‌کند، باید علت را بررسی کنید. از خودتان سوالات بسیار مهمی بپرسید.

هرگز افکار منفی‌تان را در جایی پنهان نکنید تا در زمانی دیگر به آن‌ها رسیدگی کنید – مقاومت‌های ذهنی را به محض ابراز وجود در هم بشکنید و آن‌ها را از خود دور کنید. هرگز به هیچ‌کس اجازه ندهید مانع پیگیری تلاش‌ها برای رسیدن به زندگی دلخواه‌تان شود. غمگین‌ترین داستان مربوط به کسی است که در پایان ماجرا نتواند به خواسته‌های‌اش برسد.

برای آگاهی از برخی نکات درباره‌ی ایجاد تغییرات پایدار در زندگی، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی ۱۰ کار که باعث تغییر زندگی‌تان برای همیشه می‌شود را مطالعه کنید.

شما بسیار با ارزش هستید، دیگران به وجود شما نیاز دارند، و به همین خاطر در این دنیا وجود دارید.

شما توانایی‌ها و استعدادهای بسیاری دارید که آدم‌ها به آن‌ها نیاز دارند.

بنابراین، به خاطر وجود خودتان و سایر آدم‌هایی که روش شما حساب باز کرده‌اند، مقاومت‌های ذهنی‌تان را رها کنید و همین امروز به دنبال شادی و لذت واقعی در زندگی‌تان بروید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: lifehack

۳ گام برای شناخت ارزش های فردی و درک آن در زندگی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی