کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع سبک یادگیری :‌شما چه نوع یادگیرنده ای هستید؟

انواع سبک یادگیری :‌شما چه نوع یادگیرنده ای هستید؟

مطالعات انجام شده در مورد سبک یادگیری به ما چه چیزی می‌گویند؟ به عنوان یک مدرس اغلب با مفهوم “سبک یادگیری” برخورد می‌کنم. به طور خلاصه، این مفهوم به این ایده برمی‌گردد که آدم‌های متفاوت به شیوه‌های متفاوتی یادگیرنده هستند.

1395259657-how-making-employees-lifelong-learners-company-succeed

دانش‌آموزان نگران اغلب اظهار می‌کنند که در یک امتحان خوب عمل نکردند زیرا یادگیرنده دیداری هستند، در حالی‌که والدین اغلب فرزندانشان را به عنوان یادگیرنده تجربی، یک یادگیرنده شنیداری یا شاید یک یادگیرنده‌ی شهودی در نظر می‌گیرند. پیام ضمنی این برچسب‌ها آن است که لازم است مدرس روش‌های آموزشی‌اش را با سبک دانش‌آموز تطبیق دهد. از این رو یادگیری و عملکرد دانش‌آموز به بالاترین میزان می‌رسد. روی دیگر این بحث البته آن است که اگر دانش‌آموز یادگیری یا عملکرد ضعیفی داشته باشد مقداری از آن ممکن است به خاطر عدم تطابق بین سبک دانش‌آموزان و روش آموزش باشد.

ایده‌ی سبک‌های یادگیری در محافل آموزشی عمیقا تاثیرگذار است؛ خود من اخیرا در یک سمینار تربیت معلمین شرکت کردم که توسط دانشگاه خودم حمایت می‌شد و در آن ارزیابی‌هایی از سبک‌های یادگیری خودمان به ما داده شد و شیوه‌های تعلیم مواد آموزشی فراهم‌شده برای سبک‌های یادگیری متفاوت مورد بحث قرار گرفت. سبک‌های یادگیری با تعدادی وب‌گاه و آزمون در دسترس که به آدم‌ها کمک می‌کنند سبک‌های یادگیری و نقاط قوت خود یا بچه‌هایشان را درک کنند، حداقل در بخش ارزیابی، کسب‌وکار بزرگی نیز به راه انداخته‌اند.

1145623Untitled

یک ابزار بسیار محبوب برای مثال پرسشنامه‌ی سبک یادگیری (کولب، ۱۹۸۴، ۱۹۸۵) است که یادگیرنده ها را بر مبنای آن‌که در فضایی دوبعدی (فعال—متفکر در مقابل انتزاعی—ملموس) کجا قرار می‌گیرند به عنوان واگرایان، جذب‌کنندگان، همگرایان، و انطباق‌دهنده دسته‌بندی می‌کند. این تنها طرح دسته‌بندی نیست، اما با سایر طرح‌های دسته‌بندی در این ایده که سبک‌های یادگیری آدم‌ها را می‌توان به انواعی طبقه‌بندی کرد، مشترک است.

کشش به سوی درک نوع یادگیرنده ای که هستیم، مانند کشش برای درک نوع شخصیتی که داریم، بسیار قوی است. طبیعتا والدین برای بچه‌هایشان بهترین‌ها را می‌خواهند، و یادگیرندگان عموما به دنبال مواد آموزشی جالب و گیرا هستند –اما شواهد پژوهشی پشت این سبک‌های یادگیری چیست؟

مطالعه‌ای‌ در سال ۲۰۰۸ توسط هارولد پشلر، مارک مک‌دنیل، داگ روهرر و رابرت بیورک، که در مجله‌ی علوم روانشناسی برای بهداشت جامعه منتشر شد، با نگاه به اطلاعات موجود در باب این مسائل طی دهه‌ها، همین سوال را بررسی کرد. آیا مطالعاتی که دانش‌آموزان را بر اساس سبک‌های یادگیری‌شان تطابق (در مقابل عدم تطابق) می‌دهند عملکرد بهتری ایجاد می‌کنند؟ نتیجه‌ی این تحقیق چنین است:

” بر اساس بررسی ما، به نظر می‌رسد این عقیده که ارزیابی‌های سبک یادگیری در زمینه‌های آموزشی مفید هستند، چیزی بیش از آن نباشد- فقط یک عقیده است. نتیجه‌ی ما سایر تفسیرهای شکاکانه‌ی اخیر درباره‌ی این موضوع را تایید می‌کند( برای مثال کوفیلد و همکاران، ۲۰۰۶، ۱۹۹۰؛ ویلینگهام، ۲۰۰۵، ۲۰۰۹)… درحال‌حاضر… احساس می‌کنیم استفاده‌ی گسترده از معیارهای سبک یادگیری در فضای آموزشی ناعاقلانه و استفاده‌ی مسرفانه‌ از منابع محدود است.”

این نتیجه‌‌ای قوی است اما درست مانند هر مطالعه‌ای که فرضیه‌ی تطبیق را با دقت آزموده است، وقتی دانش‌آموزی را با سبک یادگیری‌اش تطابق داد، نتایج حاصل در ایجاد افزایش موردانتظار عملکرد شکست خورد ( مطالعات گوناگون از روش‌های دسته‌بندی متفاوت استفاده کردند، اما در هرصورت داده‌ها برای حمایت از فرضیه‌ی “تطابق ” متقاعدکننده نبود). عجیب‌تر آن‌که حتی هرچه مطالعات بادقت بیش‌تری طراحی و کنترل ‌می‌شد داده‌ها از این فرضیه کم‌تر حمایت می‌کرد که سبک‌های یادگیری مطابق با نوع آموزش مهم است.

از آن‌چه گفته شد می‌توان به دو نتیجه رسید: اول آن‌که اغلب شهود قوی‌ای درباره‌ی اینکه ما (یا عزیزانمان) چه نوع شخصی هستیم داریم –اما این شهود معمولا از حمایت بررسی‌های علمی برخوردار نیست. همین اتفاق در قلمروی آموزش و همچنین در قلمروی شخصیتی رخ می‌دهد.

نتیجه‌‌ی دوم آن‌که با نبود شواهد سبک‌های یادگیری، با نگاه به انواع مداخلات دیگری که به نظر کارآمد می‌آیند، شاید منایع آموزشی ارزشمندمان بهتر مصرف شوند.

مطلب مرتبط: ۱۰ مهارت زندگی که یادگیری شان سخت است ولی همیشه جواب می‌دهد


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: سایکولوژی تودی

نویسنده: دکتر رادولفو مندوزا

انواع سبک یادگیری :‌ شما چه نوع یادگیرنده ای هستید؟


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی