کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ و ۲۴ آدم موفق دیگر را بدانید

شاید باورتان نشود که شغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ چه بوده است ولی باید گفت به راحتی می‌توان مشاهده کرد قدرتمندترین و بانفوذترین آدم‌های جهان، دارای مناصب شغلی هستند که شاید دست هیچ یک از ما به آن‌ها مشاغل نرسد. ولی حتی برخی از موفق‌ترین آدم‌ها هم برای پول درآوردن و یاد گرفتن چم و خم کسب و کار، کار خود را با شغل‌های عجیب و غریب آغاز کردند.

شغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ و ۲۴ آدم موفق دیگر را بدانید

۲۵ آدم موفق توانسته‌اند ثابت کنند مسیر رسیدن به موفقیت لزوما نباید صاف و هموار باشد.

در ادامه شغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ و ۲۴ آدم موفق دیگر را  برایتان بازگو میکنیم.

۱. دونالد ترامپ بطری جمع می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

رئیس‌جمهور منتخب، میلیاردر، و غول املاک و مستغلات ایالات متحده از کودکی در پول و ثروت بزرگ شد، ولی می‌گوید پدرش از همان ابتدا می‌خواست دونالد ارزش پول را بداند.

ترامپ به فوربس می‌گوید، در کودکی، پدرش، فِرِد ترامپ، توسعه‌دهنده‌ی املاک و مستغلات، وی و برادرش را سر ساختمان می‌برد و از آن‌ها می‌خواست برای گرفتن پول تو جیبی‌شان، بطری‌های نوشابه جمع کنند.

وی می‌گوید، از این راه نتوانست پولی چندان به دست بیاورد، ولی یاد گرفت برای به دست آوردن پول باید کار کرد.

مطلب مرتبط: ترامپ ثروتمندتر از رئیس جمهورهای قبلی آمریکا است

۲. هیلاری کلینتون در پارک بازی کار می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

کلینتون در زندگینامه‌اش با عنوان “‌انتخاب‌های سخت‌” می‌نویسد، در ۱۳ سالگی اولین شغلی که بابت آن دستمزد گرفت، البته به غیر از نگهداری از بچه‌ها، این بود که از پارکی که حدود چند کیلومتری خانه‌شان بود، محافظت کند. خانه‌شان در آن زمان، در حومه‌ی شیکاگو، پارک‌ریج ایلینوی بود.

وزیر سابق امور خارجه‌ی ایالات متحده می‌گوید، در طول تابستان، هفته‌ای سه روز باید یک واگن پر از توپ، چوب، و طناب را با خود این ور و آن ور می‌کشید.

وی می‌نویسد: “‌مادر و پدرم به سخت‌کوشی و اتکا به نفس اعتقاد داشتند، و تلاش می‌کردند فرزندان‌شان ارزش هر دلار و اهمیت برآمدن از عهده‌ی کارها را بدانند.‌”

مطلب مرتبط: آشنایی با خانواده قدرتمند و بزرگ ترامپ و ۳ همسرش

۳. باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، بستنی می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

حتی رهبر ینگه‌ دنیا هم روزی از آن شغل‌های تابستانی پیش‌افتاده داشت.

به گزارش تایم، اوباما در دوران نوجوانی‌اش در هونولولو، اولین شغل زندگی‌اش را پشت دخل بستنی فروشی بسکین-رابینز تجربه کرد.

مطلب مرتبط: تفسیر زبان بدن ترامپ و اوباما :چرا اوباما بازتر از ترامپ نشسته بود

۴. مارکو روبیو قفس پرنده درست می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا در ۲۰۰۹ به روزنامه‌ی محلی گود نیوز فلوریدا گفت، برادر خوانده‌ام در میامی صاحب شرکت واردات و صادرات پرنده‌های عجیب بود، و از زمان دبیرستان عادت داشت خودش برای پرندگان قفس بسازد.

مطلب مرتبط: ملانیا ترامپ : ۱۲ نکته خواندنی از بانوی اول آمریکا

۵. روث بیدر گینزبرگ دستیار پژوهشی یک استاد حقوق بودشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

به گزارش کتابخانه‌ی مجازی یهود، روث بیدر گینزبرگ در طول دوران کارآموزی‌اش برای قضاوت دیوان عالی در دانشگاه کرنل، به عنوان دستیار پژوهشی برای رابرت ای. کوشمن، استاد قانون اساسی مشغول فعالیت بود؛ این استاد اولین آتش علاقه‌ی گینزبرگ را برای شرکت در رشته‌ی حقوق شعله‌ور کرد.

گینزبرگ در ۲۰۱۳ به نشریه‌ی دانشکده‌ی حقوق استنفورد، از روزهای همکاری‌اش با کوشمن گفت:

“‌وی می‌خواست دانشجویان‌اش بفهمند کشورمان از اساسی‌ترین ارزش‌های‌اش بسیار دور شده است. در سال‌ّهایی که در کرنل بودم، سناتور جوزف مک‌کارتی قدرت را به دست گرفت – وی کمونیست‌ها را در هر جا، حتی در هیئت علمی دانشگاه نیز شناسایی می‌کرد. کمیته‌ی بررسی فعالیت‌های ضد آمریکایی مجلس نمایندگان و کمیته‌ی امنیت داخلی سنا دائما افراد را احضار می‌کردند، که بسیاری از آن‌ها جزء ستاره‌های پیشرو در صنعت سرگرمی بودند. نظر کوشمن این بود که حقوقدان‌ها باید به دفاع از این افراد برخیزند، و متمم‌های اول و پنجم قانون اساسی آمریکا را به کنگره گوشزد کنند. باور ما این است یک حقوقدان باید فراتر از خودش فکر کند. حقوقدان باید کمک کند شکاف‌های جامعه ترمیم یابد.‌”

۶. برنی سندرز نجاری می‌کرد و فیلم مستند می‌ساختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

سناتور ایالت ورمونت، برنی سندرز، پس از کسب مدرک لیسانس در رشته‌ی علوم سیاسی در ۱۹۶۴ از دانشگاه شیکاگو، جایی که در آن  از اعضای فعال جنبش حقوق مدنی محلی بود، و پیش از انتخاب‌اش به عنوان شهردار برلینگتون ایالت ورمونت در ۱۹۸۱ و در سن ۳۹ سالگی، وارد برخی شغل‌های عجیب و غریب شد؛ شغل‌هایی نظیر نجاری و تولید فیلم‌های مستند.

مطلب مرتبط : ۱۰ شغل عجیب روسای جمهور آمریکا

۷. مادلین آلبرایت لباس‌های زیر زنانه می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

به گزارش وب‌گاه بیوگرافی، مادلین آلبرایت در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، نخستین زن آمریکا بود که به عنوان وزیر امور خارجه‌ برگزیده شد. وی به عنوان پناهنده‌ی سیاسی از چکسلواکی سابق به ایالات متحده آمد، زیرا جان خانواده‌اش که ضد شوروی سابق بودند، از جانب حزب کمونیست روسیه تهدید می‌شد.

وی به فوربس گفت، اولین شغل‌اش فروش لباس‌های زیر زنانه در فروشگاهی در شهر دنور بود؛ وی افزود، شاید از این کار چندان چیزی نصیب‌اش نشد ولی آموخت در موقعیت‌های دشوار چگونه با آدم‌ها برخورد کند.

۸. مایکل بلومبرگ مسئول پارکینگ بودشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

شهردار سابق نیویورک، مایکل بلومبرگ، که به گفته‌ی فوربس، هم‌اکنون سرمایه‌اش حدود ۴۲/۷ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، در خانواده‌ای متوسط زندگی می‌کرد.

وقتی در دانشگاه جانز هاپکینز دانشجو بود، برای آن‌که بتواند وام‌های شهریه‌اش را بپردازد، در یک پارکینگ کار می‌کرد.

مطلب مرتبط : ۸ شکل موفقیت در زندگی و کار

۹. مارک کوبان کیسه‌های زباله می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

وقتی مالک دالاس ماوریکس و کارآفرین بزرگ، مارک کوبان، از پدرش خواست یک جفت کتانی گران‌قیمت جدید برای‌اش بگیرد، پدر به مارک گفت باید برود کار کند و خودش بخرد. و مارک همین کار را کرد، و خانه به خانه کیسه‌ی زباله فروخت.

کوبان در آن زمان ۱۲ ساله بود؛ وی از پدرش پرسید چگونه باید کار پیدا کند. در این هنگام، پدر یکی از دوستان‌اش وارد ماجرا شد. وی به مارک گفت مقداری کیسه‌ی زباله دارد که باید فروخته شوند؛ کوبان نیز کیسه‌ها را برداشت و خانه به خانه، آن‌ها را سه دلار بیش‌تر از پولی که بابت‌شان پرداخت کرده بود، فروخت.

۱۰. مریسا میر کارمند فروشگاه مواد غذایی بودشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

مرسیا میر به نشریه‌ی فورچون گفت، وقتی ۱۶ ساله بود، برای شغل تابستانی‌اش به عنوان کارمند در فروشگاه مواد غذایی کاونتی مارکت در واسا، ویسکانسین مشغول به کار شد.

مدیر عامل یاهو می‌گوید، اولین بار در همان جا ارزش اخلاق کاری را مشاهده کرد، و این شغل در مورد اقتصاد خانواده و بده‌بستان‌های آدم‌ها در زندگی روزمره‌شان چیزهایی زیاد به وی آموخت.

۱۱. لوید بلنکفین در ورزشگاه یانکی تنقلات می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

بلنکفین به عنوان مدیر عامل شرکت گلدمن ساکس، یکی از بانفوذترین آدم‌های وال استریت است.

ولی وی کارش را از صفر آغاز کرد. بر اساس کتابی به نام “‌پول و قدرت: چگونه گلدمن ساکس فرمانروای جهان شد‌“، بلنکفین در محله‌های پایین‌دست بروکلین بزرگ شد و اولین شغل‌اش دستفروشی در ورزشگاه یانکی بود.

مطلب مرتبط : ۷ عادت روزانه که باعث موفقیت در کار می شود

۱۲. ریچارد برانسون پرورش‌دهنده‌ی آماتور پرندگان و درخت‌شناس بود

ریچارد برانسون، میلیاردر و بنیان‌گذار گروه ویرجین، از همان روز اول برای خودش کار می‌کرد.

شغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ و ۲۴ آدم موفق دیگر را بدانید

برانسون طی مطلبی در لینکدین می‌گوید، وقتی ۱۱ ساله بود همراه بهترین دوست‌اش، نیک پاول، شروع به پرورش نوعی طوطی کردند که به عنوان حیوان خانگی به همکلاسی‌های‌شان بفروشند. پرندگان خیلی سریع‌تر از آن‌که بتوانند آن‌ها بفروشند، زیاد می‌شدند، بنابراین شانس‌شان را در بازاری دیگر امتحان کردند.

وی می‌نویسد، وقتی کریسمس نزدیک شد، تعدادی درخت کاج کوچک خریدند و امیدوار بودند با بزرگ شدن این درخت‌ها بتوانند از فروش‌شان سود کنند – ولی پیش از آن‌که درخت‌ها بزرگ شوند، خرگوش‌ها دخل‌شان را درآورده‌ بودند.

۱۳. بث کامستاک در کارخانه‌ی لوازم آشپزخانه کار می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

بث کامستاک، اولین زنی که در شرکت جنرال الکتریک به منصب معاونت دست یافته است، بر فرایند ایجاد خدمات جاری رسانه‌ای هیولو نیز نظارت کرده است. ولی پیش از آن‌که وارد دنیای حرفه‌ای شود، با کار کردن در کارخانه‌ی رابرمِید، که لوازم آشپزخانه تولید می‌کرد، ارزش کار سخت را دریافت.

وی طی مطلبی در لینکدین‌اش می‌گوید، بعد از پایان سال اول دانشگاه، برای فراغت از یک سال درس و مشق، تصمیم گرفت شغل تابستانی پیدا کند، ولی پس از مدتی دریافت کاملا آلوده‌ی کار شده است. وی همواره از این‌که یاد گرفت چگونه با کار گروهی توانست بر سختی‌های کار در آن دوران غلبه کند، به خود افتخار می‌کند.

۱۴. نیل وگل در مرکز خرید فیلادلفیا کت و شلوار می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

نیل وگل، مدیر عامل اباوت‌دات‌کام، پیش‌تر به بیزینس‌اینسایدر گرفته بود اولین شغل واقعی‌اش اجاره‌ی کت و شلوار به کودکانی بود که می‌خواستند به مهمانی رقص یا عروسی بروند.

وی گفت: “‌از آن‌جا که بابت این کار کمیسیون می‌گرفتیم، در قبال اجاره‌ی کت و شلوار معمولی پولی دریافت نمی‌کردیم، ولی اگر می‌توانستیم همراه با کت و شلوار، دُم یا یک جلیقه‌ی زشت و وحشتناک هم به مشتریان قالب کنیم، ده دلار یا بیش‌تر نصیب‌مان می‌شد؛ تمام تلاش‌مان را می‌کردیم تا بتوانیم از این چیزهای مسخره به مردم اجاره بدهیم.‌” وی در ادامه اعتراف کرد، در مورد این‌که کدام‌یک می‌توانند اولین چیز عجیب و غریب روز را به مشتری اجاره بدهند، با هم شرط می‌بستند (سر ناهار در یک رستوران).

وگل می‌گوید: “‌کار کردن در خرده‌فروشی در مورد نحوه‌ی برخورد با آدم‌ها درس‌هایی بزرگ یاد می‌دهد، و البته مهارت‌های فروش را هم بالا می‌برد، که این خود بسیار با ارزش است. با وجود این، در کنار پولی که از این کار به دست آوردم، شاید مهم‌ترین چیزی که آموختم این‌ بود که به آدم‌هایی که بابت فروش اجناس کمیسیون دریافت می‌کنند اعتماد نکنم.‌”

۱۵. رابرت هرژاوک کارگزار وصول مطالبات بودشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

هرژاوک بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تورنتو در ۱۹۸۴، و خیلی پیش از آن‌که از طریق مسابقه‌ی تلویزیونی “‌مخزن کوسه‌” به یک سلبریتی و سرمایه‌گذار تبدیل شود، اولین شغلی که توانست پیدا کند این بود که مطالبات افراد را از بدهکاران‌شان وصول کند.

هرژاوک در کتاب‌اش با عنوان “‌لازم نیست کوسه باشی‌“‌ می‌نویسد، “‌اگر فکر می‌کنید کارگزار مطالبات بودن بهترین راه برای راه‌اندازی کسب و کار نیست، کاملا در اشتباهید. از این شغل درس‌هایی زیاد یاد گرفتم، و برخی این درس‌ها را – درس‌های واقعا ارزشمند – تا به امروز نیز به یاد دارم.‌”

در میان این درس‌ها، یکی از چیزهایی که به گفته‌ی خودش به خوبی آموخت این است که فروشنده‌ی بزرگ تنها روی مسائل جدی و مهم انرژی صرف می‌کند، و این‌که همدلی بسیار بیش از رفتار تهاجمی هنگام فروش موثر و کارآمد است.

۱۶. کت کول یکی از ستاره‌های رستوران هوترز بود

پیش از آن‌که کت کول به عنوان رئیس قنادی‌های زنجیره‌ای سینابون و سپس رئیس مجموعه‌ی فوکوس برندز منصوب شود، به مدت ۱۵ سال در رستوران‌های هوترز (رستورانی که به پیشخدمت‌های زیبا‌ی‌اش معروف است) کار می‌کرد، وی این کار را از ۱۷ سالگی آغاز کرد و در نهایت در ۲۶ سالگی به مقام معاونت رسید.

به گزارش فورچون، در ۱۹ سالگی از این کارمند درخشان خواسته شد به استرالیا برود و به افتتاح یک شعبه‌ی فرانشیز کمک کند؛ وی بیش‌تر دوران جوانی‌اش را در آموزش کارمندان و مدیران سپری کرد.

۱۷. ژان‌ پل دوجوریا جعبه‌های گل می‌ساخت و می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

بنیان‌گذار ژان پل میشل سیستمز و پاترون تکیلا پیش‌تر به بیزینس‌اینسایدر گفته بود، در شرایطی بزرگ شد که خانواده‌اش چندان پولی نداشتند، بنابراین از همان دوران کودکی با ۲۵ سنت جعبه‌های گل درست می‌کرد و آن‌ها را ۵۰ سنت می‌فروخت.

وی می‌گوید: “در ۱۱ سالگی، صبح‌ها روزنامه پخش می‌کردم و ماهانه ۳۳ دلار به دست می‌آوردم. این پول را به مادرم می‌دادم، بنابراین زندگی‌مان کمی بهتر شد. به این‌ که شغل داشتم افتخار می‌کردم.‌”

۱۸. وارن بافت روزنامه‌رسان بودشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

وارن بافت از همان کودکی به پول درآوردن و پس‌انداز علاقه‌مند بود. بر اساس نشریه‌ی فوربس، رئیس و مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی در حال حاضر حدود ۶۹/۹ میلیارد دلار سرمایه دارد؛ و به همین دلیل، وی یکی از ثروتمندترین آدم‌های دنیا است.

طبق وب‌گاه بیوگرافی، بافِت در ۱۳ سالگی، صبح به صبح، روزنامه‌ی واشنگتن‌پست را به در خانه‌ها تحویل می‌داد. دقیقا در همان سال، وی ۱۲۰۰ دلار پس‌اندازش را در زمین کشاورزی ۱۶ هکتاری سرمایه‌گذاری کرد.

۱۹. اپرا وینفری در یک بقالی کار می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

امپراتوری رسانه‌ای اپرا وینفری، وی را به اولین زن سیاه‌پوست میلیاردر تبدیل کرد – بر اساس نشریه‌ی فوربس، ارزش دارایی‌های وی حدود ۲/۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. ولی پیش از این که به عرش برسد، دوران کودکی سخت و فقیرانه‌ای را پشت سر گذاشت.

به گزارش فوربس، وقتی در دوران نوجوانی همراه پدرش در نشویل زندگی می‌کرد، در یک بقالی کنار سلمانی پدرش کار می‌کرد.

۲۰. مایکل دل ظرف می‌شستشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

مایکل دل، به عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت دل،‌ از دوران اوج شکوفایی رایانه‌های شخصی حداکثر استفاده را کرد و خود را بالا کشید. به گزارش فوربس، در حال حاضر دارایی مایکل دل حدود ۲۰/۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

به گزارش وب‌گاه بیوگرافی، پیش از آن‌که دل به پیشرفت رایانه‌های شخصی کمک کند، در ۱۲ سالگی در یک رستوران چینی ظرف می‌شست.

۲۱. دیوید مورداک در پمپ بنزین کار می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

دیوید مورداک، رئیس و مدیرعامل ۹۱ ساله‌ی شرکت غذایی دُول، این شرکت را به بزرگ‌ترین تولیدکننده و فروشنده‌ی میوه و سبزیجات در دنیا تبدیل کرد. طبق گزارش فوربس، در حال حاضر دارایی وی حدود ۲/۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، ولی وی در فقر بزرگ شد و در سال نهم دبیرستان ترک تحصیل کرد.

به گزارش فوربس، مورداک پس از ترک تحصیل تا وقتی که در ۱۹۴۳ به ارتش بپیوندد، در پمپ بنزین کار می‌کرد.

۲۲. جکی زنر در مسابقه‌های هاکی، هات‌داگ می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

مدیرعامل کنونی موسسه‌ی خیریه‌ی ویمن مووینگ میلیونز، در ۱۹۹۶ اولین زنی بود که با گلدمن ساکس شریک شد.

اما پیش از آن، در آغاز نوجوانی در کانادا زندگی‌اش را – هنگام برگزاری مسابقات تیم محلی‌اش – با کار کردن در غرفه‌ی فروش مواد غذایی می‌گذارند. وی طی مطلبی در لینکدین می‌گوید، تجربه‌ی یک غرفه‌ی فروش شلوغ و انجام معامله‌های سریع در آن‌جا باعث شدند برای انجام معاملات بزرگ در بازار شلوغ وال استریت به خوبی آبدیده شود.

۲۳. تی. بون پیکنز روزنامه پخش می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

رئیس صندوق پوششی مدیریت سرمایه‌ی بی‌پی از همان دوران کودکی نشان داد شمی سلطه‌جو در کسب و کار دارد.

پینکنز نیز مانند بافِت روزنامه‌رسان بود. به گزارش فوربس، وی در ۱۲ سالگی توانست با غلبه بر رقبای‌اش تعداد خانه‌هایی را که به آن‌ها روزنامه می‌داد، از رقم ۲۸ به ۱۵۶ افزایش دهد. به گفته‌ی وی، این تجربه ارزش گسترش کسب و کار را از طریق خرید و تحصیل شرکت‌های دیگر به وی آموخت.

۲۴. جف بزوس در مک‌دونالدز کباب درست می‌کردشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

بر اساس کتابی به نام “‌فرصت طلایی: حرفه‌هایی بزرگ که در مک‌دونالدز آغاز شد‌”‌، جف بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل آمازون، شرکت عظیم خرده‌فروشی اینترنتی، در دوران نوجوانی در فصل تابستان برای مک‌دونالدز کباب درست می‌کرد.

بزوس می‌گوید: “‌چالش برانگیزترین قسمت کار، وقتی بود که آن‌جا بسیار شلوغ می‌شد و باید اوضاع را درست می‌کردیم. مدیر آن شعبه‌ی مک‌دونالدز بسیار عالی بود. بسیاری از کارمندان‌اش نوجوان بودند، و در عین حال که خوش می‌گذراندیم، بر کار تمرکز داشتیم.‌”

۲۵. چاک شواب گردو و مرغ می‌فروختشغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ

بر اساس گزارش فوربس، چالرز شواب، بنیان‌گذار شرکت کارگزاری و بانکی چالرز شواب، در حال حاضر حدود ۷/۱ میلیارد دلار سرمایه دارد. وی به مجله‌ی فارغ‌التحصیلان استنفورد می‌گوید که از همان ابتدای جوانی روحیه‌ی کارآفرینی داشته‌ام.

شواب در خانواده‌ای بالاتر از سطح متوسط در ساکرامنتوی ایالت کالیفرنیا بزرگ شد، ولی می‌خواست خودش پول دربیاورد. در کودکی گردو بسته‌بندی می‌کرد و می‌فروخت، و در حیاط پشت خانه‌ مرغ پرورش می‌داد؛ برخی را می‌فروخت و برخی را هم برای تخم‌ گذاشتن نگه می‌داشت.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده –  امیررضا مصطفایی

منبع: بیزینس اینسایدر

نویسندگان: راشل ژیلت و ریچارد فلونی

شغل‌ اول پیش پا افتاده دونالد ترامپ و ۲۴ آدم موفق دیگر را بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی