کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ راهکار برای تقویت مهارت شروع گفتگو و باز کردن سر صحبت با دیگران

به نظر می‌رسد برخی از افراد مهارت کافی در برقراری گفتگو دارند در حالی که برخی دیگر حتی برای پیش بردن و انجام یک گفتگوی کوچک تلاش و زحمت زیادی به خرج می‌دهند. تقویت مهارت شروع گفتگو و باز کردن سر صحبت با دیگران بسیار مفید است. خواه بخواهید مشتری بالقوه خود را تحت تأثیر قرار دهید، با کسی که مورد علاقه‌تان است گفتگو را شروع کنید یا فقط با یک آشنای جدید گپ بزنید، دانستن چگونگی شروع گفتگو می‌تواند به شما کمک کند در طیف گسترده‌ای از موقعیت‌های اجتماعی احساس راحتی و اطمینان بیشتری داشته باشید.

راهکار برای تقویت مهارت شروع گفتگو و باز کردن سر صحبت با دیگران

۱. توصیه های قبل شروع گفتگو

اگر یک اتاق پر از غریبه ایده شما از یک کابوس در حال بیداری است، ایده رفتن به یک مهمانی یا یک رویداد کاری می‌تواند فوق‌العاده دلهره‌آور باشد. اگر آدمی درونگرا، خجالتی یا پر از اضطراب اجتماعی هستید، این شرایط اجتماعی ممکن است برای‌تان دشوار باشد.

یکی از راه‌های کاهش اضطراب، آماده شدن از قبل است. می‌توانید مروری روی آنچه می‌خواهید درباره‌اش صحبت کنید داشته باشید و حتی تمرین با یک دوست را در نظر بگیرید. اولین قدم برای تبدیل شدن به یک سخنور عالی این است که از قبل آماده شوید.

اگر قبل از شروع گفتگو عصبی هستید، این سه راهکار ساده را امتحان کنید:

۱. مثبت بمانید: دیگر نگران اشتباه نباشید و به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید. نگرانی بیش از حد در مورد آنچه در آینده می‌خواهید بگویید در واقع باعث می‌شود که روند گفتگو را در حین وقوع از دست دهید. درعوض، سعی کنید روی شخص مقابل و آنچه او می‌گوید متمرکز باشید.

۲. نفس عمیق بکشید: اگر تنش دارید و عصبی هستید، برای پیش بردن گفتگو آرامش نخواهید داشت. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و خیلی ساده اجازه دهید گفتگو به طور طبیعی جریان یابد.

۳. خود را معرفی کنید: یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که خود را معرفی کنید و سپس به شخص مقابل فرصت دهید تا همین کار را انجام دهد. هنگامی که یخ اولیه اب شد، سعی کنید یک سوال ساده بپرسید تا به بحث و گفتگوی بیشتر کمک کند.

مطلب مرتبط: ۸ روش تقویت مهارت گفتگو و ارتباط موثر با دیگران

قاتلان گفتگوها

شاید نیازی به گفتن نباشد، اما چند مورد وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید، مگر اینکه با شخصی که با او صحبت می‌کنید بسیار آشنا باشید.

اگرچه تفسیرهای سیاسی، شایعات، شکایات و شوخی‌های توهین‌آمیز ممکن است نحوه شروع گفتگوهای عموی شما هنگام دیدارهای خانوادگی شما باشد، اما چنین چیزی برای گفتگوهای مهم قابل‌قبول نیست.

هنگام شروع گفتگو از هر چیز اهانت‌آمیز، بحث برانگیز یا ناراحت‌کننده باید خودداری کنید.

زمان و مکانی برای ابراز عقیده یا حتی تلاش برای ترغیب دیگران وجود دارد، اما اطمینان حاصل کنید که چنین مباحثی پیش از آغاز بحثی پرشور، قابل قبول هستند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که وقتی صحبت از شروع‌کننده‌های گفتگو می‌شود، بهترین حالت این است که به نظراتی که کاملاً بدون آسیب و آزار هستند پایبند باشید. در یک مطالعه، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که تأثیر تعدادی از جملات را که ممکن است از یک شریک رمانتیک بالقوه ناشی شود، ارزیابی کنند: جملات شوخی‌آمیز ، سوالات انتها باز و بدون آسیب و جملات مستقیم.

تعداد کمی از پاسخ‌هندگان از روش شوخی‌آمیز استقبال می‌کنند، اما زنان سوالات بدون آسیب (“تیم مورد علاقه شما چیست؟”) را ترجیح می‌دادند در حالی که مردان از رویکرد مستقیم‌تر (“دوست دارم برایت یک نوشیدنی بخرم!”) استفاده می‌کردند.

نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند هنگام انتخاب راهی برای شروع گفتگو با یک غریبه، بهتر است که رویکرد بدون ضرر و آسیب را اتخاذ کنیم. این نوع شروع کم‌تر تهدیده‌کننده است، با این وجود شخص دیگر را ترغیب می‌کند نوعی پاسخ ارائه دهد.

مطلب مرتبط: ۷ راهکار برای بهبود مهارت گفتگو و ارتباط موثر

۲. گفتگو را مثبت ادامه دهید

سعی کنید گفتگوی خود را با یک یادداشت شروع کنید. از مطرح کردن شکوه و شکایت یا مشاهدات منفی خودداری کنید. شرایط هر چه که باشد، به هر حال می‌توانید حرف مثبتی برای گفتن پیدا کنید.

در مورد آب و هوا، غذا، شرکت یا خود رویداد نظر دهید. گفتن جمله‌ای به این سادگی که اوقات خوبی را سپری می‌کنید و امیدوارید که شریک گفتگوی شما نیز تجربه لذت‌بخشی داشته باشد، روش خوبی برای آغاز کردن گفتگو است. حتی اگر شرایط به خودی خود مساعد نیست، سعی کنید نکته مثبتی پیدا کنید و برای آغاز گفتگوی‌تان همان را به کار ببرید.

نطراتی که می‌توانید برای پیش بردن گفتگو به کار ببرید

” ارائه واقعا فوق‌العاده‌ای بود، مگر نه؟”

“هر کسی که این رویداد را ترتیب داده مطمئناً کار بزرگی انجام داده‌است!”

“ارائه شما بسیار عالی بود. احساس می‌کنم واقعاً چیزهای زیادی یاد گرفته‌ام! ”

“امروز خیلی سرد است اما گزارش هواشناسی می‌گوید که فردا قرار است زیبا و آفتابی باشد.”

مردم معمولا نسبت به یک جمله مثبت واکنش نشان می‌دهند تا یک جمله منفی. با بیان کردهن یک جمله مثبت نشان می‌دهید که شما فرد مثبتی هستید و به آنچه اتفاق می‌افتد توجه می‌کنید. مثبت ماندن به آرامش دیگران نیز کمک می‌کند. در نتیجه، مردم علاقه بیشتری به ادامه گفتگو با شما خواهند داشت.

۳. شروع ساده

لازم نیست که همه گفتگوها عالی و با جملات عمیق، فلسفی و سنگین آغاز شوند. بیان کردن نظرات یا سوالات ساده که یخ اتمسفر موجود را می‌شکند و از بین می‌برد، شیوه فوق‌العاده‌ای برای شروع بحث و گفتگو است.

اظهار نظر در مورد آب و هوا، اتاق یا غذا ممکن است کلیشه‌ای به نظر برسد، اما یک دلیل وجود دارد که این نوع جملات و نظرات بسیار موثر هستند. در واقع استفاده از آن‌ها یک روش ساده و آسان برای راه انداختن جریان گفتگو است چرا که تنها نقاط مشترک بین دو طرف هستند. صحبت در مورد موارد نه چندان جدی، می‌تواند منجر به گفتگوی بیشتر درباره ترجیحات شخصی، سوابق، سرگرمی‌ها و موضوعات عمیق‌تر‍ شود و در نهایت می‌تواند به ایجاد پیوندهای اجتماعی بین افراد کمک کند.

۴. آنچه پژوهش‌ها می‌گویند

در یک مطالعه که در مجله Psychological Science منتشر شده‌است، محققان مشاهدات طبیعی را روی شرکت‌کنندگان انجام دادند تا گفتگوهای کوچک و مکالمات عمیق را طی چند روز ضبط کنند.

آنها دریافتند که افرادی که به گفتگوهای شخصی عمیق‌تر مشغول می‌شوند نیز از سطح شادی بالاتری برخوردار هستند. چنین نتیجه‌ای ممکن است به این معنی باشد که افراد شاد به احتمال زیاد دیگران را در گفتگوهای معنادار درگیر می‌کنند – اما در عین حال ممکن است به این معنا باشد که چنین گفتگوهای واقعی ممکن است در واقع منجر به شادی بیشتر شود. بنا به گفته‌ی محققان “یافته‌ها نشان می‌دهد که زندگی سعادتمندانه، اجتماعی است تا انفرادی و به لحاظ ارتباطی و گفتگوئی عمیق است، نه سطحی.”

همه دوست ندارند صحبت‌های کوچک داشته باشند، اما این کار می‌تواند اولین قدم مهم برای رسیدن به گفتگوهای عمیق‌تر و پرمعناتر باشد.

در حالی که گفتگو غالباً با تمرکز بر چیزهای کوچک و پیش پا افتاده آغاز می‌شود، تحقیقات نشان می‌دهند که انجام مکالمات عمیق‌تر ممکن است با شادی و آرامش بیشتر مرتبط باشد.

یادگیری نحوه شروع یک گفتگو می‌تواند شما را به ایجاد پیوندهای اجتماعی پی در پی هدایت کند.

۵. شروع گفتگو با درخواست کمک

پرسیدن سوال راهی عالی برای شروع گفتگو است. انجام این کار نه تنها به شما دلیلی برای درگیر کردن شخص مقابل می‌دهد – بلکه فرصتی را برای مفید بودن در اختیار او قرار می‌دهد.

هنگام استفاده از این رویکرد، با چیز ساده‌ای شروع کنید که بدون تلاش زیاد نتیجه بدهد. به عنوان مثال، ممکن است از شخصی سوال کنید که آیا می‌داند کارگاه در چه ساعتی شروع می‌شود؟ یا مثلا مسیر خاصی که شما را به آنجا هدایت می‌کند، از او پیگیری کنید.

۶. جملاتی برای شروع گفتگو

“آیا شما می‌دانید از کجا می‌توانم برنامه زمانی را تهیه کنم؟”

“آیا شما یک گوشواره این اطراف ندیدید؟ به نظر می‌رسد یکی از گوشواره‌هایم را گم کرده‌ام. ”

“آیا می‌دانید بعد از کارگاه نوشیدنی سرو می‌شود یا نه؟”

یکی از مزایای این روش این است که پرسیدن یک سوال ساده می‌تواند منجر به گفتگوی بیشتر در مورد سایر موضوعات شود. هنگامی که سوال خود را مطرح می‌کنید و شخص مقابل پاسخ‌تان را می‌دهید، چیزی شبیه به یک قرارداد اجتماعی متقابل بین شما و طرف مقابل‌تان ایجاد می‌شود.

از آنجایی که آنها کمک خود را ارائه داده‌اند، اکنون این شما هستید که می‌توانید تشکر کنید و خود را معرفی کنید. به این ترتیب فرصتی برای شما ایجاد می‌شود که بتوانید درباره شخص مقابل بیشتر سوال کنید – اینکه چه کسی است، چه چیزی سبب شده به اینجا بیاید و سوالات دیگری که با توجه به شرایط و اوضاع، مرتبط هستند.

۷. زبان بدن

بعضی اوقات آنچه را که نمی‌گویید به اندازه آنچه می‌گویید اهمیت دارد. در حین اینکه گفتگوی جدیدی را شروع می‌کنید، توجه به پیام‌های غیرکلامی و زبان بدن‌تان مهم است.

از زبان بدن می‌توان برای انتقال علاقه و احساسات استفاده کرد. به عنوان مثال بیان دوستانه، حالت بدن راحت و ارتباط چشمی خوب می‌تواند نشان دهد که شما علاقه واقعی به شناخت بیشتر شخص مقابل دارید. از طرف دیگر، سست بودن و قوز کردن، نگاه کردن به دور و اخم کردن، ممکن است باعث شود طرف مقابل‌تان در گفتگو احساس خوبی نداشته باشد و میل به ادامه گفتگو را از دست بدهد.

۸. علائم غیرکلامی تشویق‌کننده عبارتند از:

– یک زبان بدن پذیرا و باز، که شامل ریلکس بودن بازوها و  باز بودن قسمت بالاتنه می‌شود، به شما کمک می‌کند تا حس خوبی را در فرد مقابل‌تان ایجاد کنید.

– تماس چشمی خوب شامل نگاه کردن به چشمان طرف مقابل است. خیره نشوید، زیرا می‌تواند تهدید کننده باشد. در عوض، طبیعی باشید، به چشمان طرف مقابل نگاه کنید اما گاهی اوقات نگاه‌تان را از نگاه او بگیرید.

– لبخند زدن به شرطی که واقعی و طبیعی به نظر برسد می‌تواند مفید باشد. از لبخند مصنوعی اکیدا اجتناب کنید و سعی کنید به دنبال لبخندی آرام اما نشاط‌آور باشید.

گوش دهید و ابراز علاقه کنید

تلاش برای گفتگو با کسی که احساس کند اشتراکات کمی دارید، نمی‌تواند جذابیتی داشته باشد. در این شرایط، دعوت کردن طرف مقابل به صحبت در مورد علایق، کار یا تخصص می‌تواند راهی مفید برای شروع گفتگو باشد.

در مورد اینکه شخص مقابل چه کاری انجام می‌دهد سوالاتی بپرسید، سپس بر شنیدن سخنان او تمرکز کنید. مردم غالباً از حرف زدن در مورد چیزهایی که علاقه زیادی به آنها دارند لذت می‌برند، بنابراین ابراز علاقه واقعی به چیزهایی که دیگران از آن لذت می‌برند می‌تواند زمینه را برای یک گفتگوی عالی فراهم کند.

حفظ تعادل

یک گفتگوی خوب فقط به یک رویکرد مناسب و درست متکی نیست.

بهترین گفتگوها شامل ترکیبی از پرسیدن سوال، گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل و به اشتراک گذاشتن چیزهایی در مورد خودتان است.

یک گفتگوی ساده ممکن است با موارد زیر آغاز شود:

– پرسیدن برخی اطلاعات اساسی (“آیا از این ارائه لذت بردید؟”)

– گوش دادن به جواب (“عالی بود! احساس می‌کنم واقعاً چیزهای زیادی یاد گرفتم!”)

– در میان گذاشتن افکار خود (“من هم چنین فکری داشتم. البته قبلا هم ایده‌هایی در مورد چگونگی گنجاندن این نکات در روند کار خودم به ذهنم رسیده‌است.”)

– در مرحله بعدی می‌توانید با پرسیدن سوال دیگری این روند را تکرار کنید، یا شریک گفتگوی شما می‌تواند سوالی درباره پاسخ قبلی شما بپرسد.)

یادگیری نحوه شروع گفتگو مهارت مهمی است که می‌تواند در ایجاد ارتباطات اجتماعی در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها به شما کمک کند. در ابتدا ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر با کمرویی یا اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنید، اما کسب مهارت زیاد عامل اصلی راحت‌تر بودن با دیگران است.

سعی کنید هر یک از این تعاملات را به عنوان یک جلسه تمرینی در نظر بگیرید. هر چه بیشتر با دیگران بحث و تبادل نظر کنید، مهارت گفتگوی شما قوی‌تر می‌شود.

کلام پایانی

داشتن ارتباطات اجتماعی قوی برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده‌اند که شکل‌گیری روابط اجتماعی با داشتن یک سیستم ایمنی قوی‌تر، افزایش طول عمر، کاهش سطح اضطراب، همدلی بیشتر با دیگران و عزت نفس بالاتر در ارتباط است. با یادگیری نحوه شروع گفتگو، می‌توانید ارتباطات اجتماعی را که برای سلامتی و آرامش حیاتی هستند، بهتر توسعه بدهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۸ راهکار برای تقویت مهارت شروع گفتگو و باز کردن سر صحبت با دیگران


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی