کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شاد بودن :۲۹ فایده خنده و شوخی برای سلامتی جسم و روح

مطمئنا جالب و سرگرم‌کننده است که در کنار کسی حسابی شاد بودن را تجربه کنیم و از ته دل بخندیم. اما آیا می‌دانستید که شاد بودن و خندیدن در واقع می‌تواند وضعیت سلامتی شما را بهبود دهد؟ بله حقیقت دارد: خنده یک داروی قدرتمند است و در این نوشتار ۲۹ فایده خنده و شوخی برای سلامتی جسم و روح را برای شما بیان میکنیم.

شاد بودن

خنده آدم‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و موجب تغییرات جسمی و احساسی مطلوب در بدن می‌شود. خنده، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند، خلق و خوی‌تان را بهبود می‌بخشد، درد را کاهش می‌دهد و از بدن در برابر اثرات مضر استرس محافظت می‌کند.

زمانی که کودک بودیم صدها بار در طول روز به هر بهانه‌ای می‌خندیدیم، اما وقتی که بزرگ شدیم، جدی‌تر شده‌ایم و کم‌تر پیش می‌آید که بخندیم. با این حال، با دنبال کردن فرصت‌های بیش‌تری برای شوخی و خنده، می‌توانید سلامت احساسی خود را بهبود ببخشید، روابط خود را تقویت کنید، شادی بیش‌تری پیدا کنید و حتی چند سال به عمرتان اضافه کنید.

مطلب مرتبط: کاهش استرس و فشار خون با خنده درمانی

چرا خنده شیرین‌ترین دارو برای سلامت ذهن و بدن است؟

– خنده پادزهری قدرتمند برای استرس، درد و کشمکش است. هیچ چیز سرعت و توانایی یک خنده‌ی درست و حسابی را برای متعادل کردن دوباره‌ی ذهن و بدن شما ندارد. شوخی بار روی دوش‌تان را سبک می‌کند، امید را در دل‌تان زنده می‌کند، شما را به دیگران متصل می‌کند و سبب می‌شود که به لحاظ احساسی و عاطفی ثبات داشته باشید، و متمرکز و هشیار بمانید. خندیدن همچنین به شما کمک می‌کند تا خشم درون‌تان را از بین برود و مهربان‌تر و بخشنده‌تر باشید.

با قدرت زیادی که خنده برای شفا دادن و تجدید قوای بدن دارد، توانایی راحت خندیدن و همیشه خندیدن منبع مهمی برای حل مشکلات، افزایش روابط و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است. از همه بهتر این‌که، این داروی بی‌قیمت سرگرم‌کننده و رایگان است و استفاده از آن هیچ سختی ندارد.

مزایای عمومی شاد بودن و خندیدن برای سلامتی

۱. خنده تمام بدن را ریلکس می‌کند.

یک خنده‌ی حسابی و از ته دل، تنش و استرس فیزیکی را از بین می‌برد و عضلات شما را تا ۴۵ دقیقه پس از آن آرام می‌کند.

۲. خنده سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

خنده هورمون استرس را کاهش می‌دهد و سلول‌های ایمنی و آنتی‌بادی‌هایی را که با عفونت مبارزه می‌کنند، افزایش می‌دهد، در نتیجه مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

۳. خنده باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود،

ماده‌ی شیمیایی «احساس خوب» که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. اندورفین یک احساس کلی آرامش و شادی را به وجود می‌آورد و حتی می‌تواند به طور موقت درد را از بین ببرد.

۴. خنده از قلب محافظت می‌کند.

خنده، عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد و جریان خون را افزایش می‌دهد و به این ترتیب می‌تواند به شما در برابر حمله‌ی قلبی و سایر مشکلات قلبی- عروقی کمک کند.

۵. خنده باعث سوختن کالری می‌شود.

خوب، قطعا جای باشگاه رفتن را نمی‌گیرد، اما یک مطالعه نشان داد که خندیدن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز می‌تواند حدود ۴۰ کالری بسوزاند – و این مقدار می‌تواند برای از دست دادن یکی دو کیلو در طول یک سال کافی باشد.

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین خنده درمانی عالی برای رفع استرس

۶. خنده خشم و عصبانیت را خاموش می‌کند.

هیچ چیزی خشم و درگیری را سریع‌تر از خنده در میان جمع از بین نمی‌برد. داشتن نگاهی به جنبه‌ی خنده‌دار رویدادها می‌تواند دید بهتری از مشکلات به ما بدهد و شما را قادر سازد تا بدون در نظر گرفتن تلخی یا ناراحتی از میان مشکلات و سختی‌ها عبور کنید.

۷. خنده حتی می‌تواند به شما کمک کند تا بیش‌تر عمر کنید.

یک مطالعه در نروژ نشان داد افرادی که دارای شوخ‌طبعی قوی هستند، بیش‌تر از کسانی که چندان اهل خندیدن نیستند، عمر می‌کنند. این تفاوت به ویژه برای کسانی که با سرطان مبارزه می‌کنند، قابل توجه است.

مزایای عمومی شاد بودن و خندیدن برای سلامت فیزیکی

۸. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۹. هورمون استرس را کاهش می‌دهد.

۱۰. درد را کاهش می‌دهد.

۱۱.  عضلات را شل می‌کند.

۱۲.  از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

مطلب مرتبط: راه های افزایش هورمون های شادی: دوپامین سروتونین اکسی توسین و اندورفین

مزایای عمومی شاد بودن و خندیدن برای سلامت روحی

۱۳. شادی و لذت به زندگی اضافه می‌کند.

۱۴. اضطراب و تنش را کاهش می‌دهد.

۱۵.  استرس را کاهش می‌دهد.

۱۶. خلق و خو را بهبود می‌دهد.

۱۷. قدرت انطباق‌پذیر ما را با شرایط تقویت می‌کند.

مزایای عمومی شاد بودن و خندیدن برای سلامت اجتماعی

۱۸. روابط را تقویت می‌کند.

۱۹. دیگران را جذب ما می‌کند.

۲۰. کار گروهی را بهبود می‌دهد.

۲۱.  مناقشه و درگیری را خنثی می‌کند.

۲۲. پیوند گروهی را ترویج می‌دهد.

۲۳. خنده به شما کمک می‌کند که به لحاظ روحی سالم سلامت باشید

خنده باعث می‌شود شما احساس خوبی داشته باشید. و احساس خوبی که وقتی می‌خندید در شما به وجود می‌آید، حتی پس از اتمام خنده، با شما می‌ماند. شوخی و خنده به شما کمک می‌کند تا چشم‌انداز مثبت و خوش بینانه‌ای را در شرایط و موقعیت‌های دشوار، ناامیدی و فقدان داشته باشید.

خنده چیزی بیش از فراغت و رها شدن از غم و اندوه به شما می‌دهد، و در واقع شجاعت و قدرت این را به شما می‌دهد که منابع جدیدی از معنا و امید پیدا کنید. حتی در سخت‌ترین لحظات، خنده یا حتی یک لبخند می‌تواند به شما کمک کند تا احساس خوبی داشته باشید. و خنده واقعا مسری است – تنها شنیدن صدای خنده مغزتان را آماده‌ی خندیدن و پیوستن به موضوعی که سبب سرگرمی شده می‌کند.

ارتباط بین خنده و سلامت روان

۲۳. خنده اذیت احساس پریشانی و غم را از بین می‌برد.

وقتی می‌خندید دیگر اضطراب، خشم و غم را احساس نمی‌کنید.

۲۴. خنده به شما کمک می‌کند تا آرامش داشته باشید و پرانرژی باشید.

خنده استرس را کاهش می‌دهد و انرژی را افزایش می‌دهد و شما را قادر می‌سازد که تمرکز بیش‌تری داشته باشید و کارهای بیش‌تری را به سرانجام برسانید.

۲۵. خنده دیدگاه شما را تغییر می‌دهد،

در عین حال به شما این امکان را می‌دهد که موقعیت‌ها را به صورت واقعی‌تر ببینید و تهدید و نگرانی کم‌تری را احساس کنید. دیدگاه طنزآمیز فاصله‌ای روانی ایجاد می‌کند، که می‌تواند به شما کمک کند در اثر مناقشات و مشکلات دست‌پاچه نشوید و در هم نشکنید.

۲۶. خنده شما را به دیگران نزدیک می‌کند،

این می‌تواند تاثیر عمیقی بر تمام جنبه‌های سلامت روانی و عاطفی شما داشته باشد.

۲۷. خنده آدم‌ها را به هم پیوند می‌دهد و روابط را تقویت می‌کند

دلیل خوبی وجود دارد که چرا برنامه‌های تلویزیونی کمدی موقعیت از صدای خنده‌ی دسته‌جمعی استفاده می‌کنند: خنده واگیردار است. زمانی که در میان جمعی از آدم‌ها هستید احتمال خندیدن‌تان بسیار بیش‌تر است در مقایسه با زمانی که تنها هستید. و هرچه خنده‌ی بیش‌تری در زندگی‌تان داشته باشید، هم خودتان و هم کسانی که در اطراف‌تان هستند شادی بیش‌تری احساس می‌کنند.

شوخی و خنده در میان آدم‌ها نیمی از سرگرمی است – در واقع، اغلب خنده ناشی از شنیدن جوک نیست، بلکه صرفا به خاطر زمانی است که در کنار دوستان و خانواده صرف می‌کنید. و دقیقا همین جنبه‌ی اجتماعی است که نقش مهمی در مزایای خنده برای سلامتی دارد. شما نمی‌توانید از خندیدن با دیگران لذت ببرید، مگر این که وقت بگذارید و با آنها تعامل داشته باشید. وقتی به اندازه‌ی کافی حواس‌تان را جمع شخص خاصی می‌کنید تا حدی که حتی تلفن‌تان را خاموش می‌کنید و ارتباط رو در رو با او دارید، درگیر فرآیندی می‌شوید که سیستم عصبی را متعادل می‌کند و مانع واکنش‌های دفاعی ناشی از استرس مانند “پاسخ جنگ یا گریز” می‌شود. و اگر در کنار شخص دیگری بخندید، هر دو خودتان را شادتر، مثبت‌تر و آرام‌تر احساس می‌کنید، حتی اگر قادر به تغییر وضعیت خود نباشید.

۲۸. خنده در میان جمع می‌تواند روابط را تقویت کند

خنده در میان جمع یکی از موثرترین ابزار برای پرنشاط و هیجان‌انگیز نگه داشتن روابط است. به طور کلی به اشتراک گذاشتن احساسات و عواطف باعث ایجاد پیوندهای قوی و پایدار در روابط می‌شود، اما به اشتراک‌گذاری خنده موجب افزودن شادی، سرزندگی و انطباق‌پذیری با شرایط نیز می‌شود. و طنز و شوخی یک روش قدرتمند و موثر برای درمان رنجش، کشمکش‌ها و آسیب‌ها است. خنده در طول دوران سختی آدم‌ها را با هم متحد می‌کند.

طنز و ارتباط شاد و سرخوشانه روابط ما را با تحریک احساسات مثبت و تقویت ارتباط عاطفی تقویت می‌کند. هنگامی که ما در کنار یکدیگر می‌خندیم، یک پیوند مثبت بین‌مان ایجاد می‌شود. این پیوند به عنوان یک عامل قوی در برابر استرس، کشمکش و ناامیدی عمل می‌کند. استفاده از طنز و خنده در روابط به شما اجازه می‌دهد تا:

خودانگیخته‌تر باشید.

طنز و شوخی سبب می‌شود که برون‌گرا باشید و از مشکلات دور نگه‌تان می‌دارد.

از حالت دفاعی خارجی شوید.

خنده کمک می‌کند که اشتباهات، قضاوت‌ها، انتقادات و شک و تردید‌ها را فراموش کنید.

کم‌رویی‌تان از بین برود.

ترس شما از عقب‌نشینی و ادامه دادن، از بین می‌رود.

احساسات واقعی خود را بیان کنید.

خنده سبب می‌شود احساساتی را که در عمق وجودتان است، نشان بدهید.

۲۹. طنز و شوخی برای حل اختلافات و تنش‌ها در روابط‌تان مفید است

خنده یک ابزار بسیار قدرتمند برای مدیریت کشمکش‌ها و کاهش تنش است در زمانی که به شدت خشمگین می‌شوید. خواه در ارتباط با شریک زندگی‌تان، و خواه همراه با دوستان و خانواده و همکاران‌تان، می‌توانید از طنز استفاده کنید تا بتوانید اختلاف نظرها را کنار بگذارید، سطح استرس آدم‌ها را پایین بیاورید و با آنها به شیوه‌ای گفت‌وگو کنید که روابط میان‌تان تحکیم شود نه این‌که سبب آزار آنها بشوید.

چگونه می‌توانید خنده و شاد بودن را به زندگی­تان بیاورید

خنده حق طبیعی شما است، بخشی طبیعی از زندگی که ذاتی و فطری است. نوزادان در طی هفته‌های اول لبخند می‌زنند و پس از گذشت چند ماه با صدای بلند می‌خندند. حتی اگر شما در خانواده‌ای که در آن خنده یک صدای همیشگی باشد، بزرگ نشده‌اید، باز هم می‌توانید یاد بگیرید که در هر مرحله‌ای از زندگی بخندید.

با کنار گذاشتن زمان‌های خاصی برای پرداختن به طنز و خنده شروع کنید، درست همان‌طوری که برای ورزش کردن وقت می‌گذارید، و از آن‌جا کارتان را شروع کنید. در نهایت، شما می‌خواهید طنز و خنده را در ساختار زندگی خود وارد کنید، پس آن را به طور طبیعی در هر کاری که انجام می‌دهید پیدا کنید.

در این‌جا چند شیوه برای شروع شاد بودن می‌بینید:

۱. لبخند بزنید.

لبخند زدن شروع خندیدن است و مانند خنده، مسری است. هنگامی که به کسی نگاه می‌کنید که حتی کمی خوشایند است، لبخند بزنید. به جای نگاه کردن به تلفن‌تان، به آدم‌هایی که در خیابان از کنارشان عبور می‌کنید، نگاه کنید و به روی‌شان لبخند بزنید شخصی که قهوه‌ی صبح‌تان را برای‌تان می‌آورد یا همکاران‌تان که با شما سوار آسانسور شده‌است. به تاثیری که این لبخند روی دیگران دارد، توجه داشته باشید.

۲. نعمت‌هایی را که در زندگی‌تان دارید بشمارید.

به معنای واقعی یک فهرست آماده کنید. عمل ساده‌ی در نظر گرفتن چیزهای خوبی که در زندگی دارید، شما را از افکار منفی که مانعی هستند برای طنز و خنده دور می‌کند. هنگامی که شما در حالت غم و اندوه هستید، راه بیش‌تری را باید سپری کنید تا به طنز و خنده برسید.

۳. وقتی صدای خنده می‌شنوید، به سمت آن حرکت کنید.

گاهی اوقات موضوعاتی که سبب شوخی و خنده می‌شوند، خصوصی هستند، مثلا جوکی که در میان یک گروه کوچک گفته شده‌است، اما غالبا این‌طور نیست. در اغلب موارد، مردم بسیار خوشحال می‌شوند که چیزهای خنده‌دار را با سایر آدم‌ها به اشتراک بگذارند؛ زیرا این کار به آنها فرصت دوباره خندیدن را می‌دهد و حتی خنده‌شان در اثر نکته‌ی خنده‌داری که شما در آن داستان پیدا می‌کنید، بیش‌تر می‌شود. هنگامی که صدای خنده‌ای را می‌شنوید، به دنبالش بروید و بپرسید «چه چیزی باعث خنده‌ی شما شده است؟»

۴. با افراد سرگرم‌کننده و شاد و بازیگوش وقت صرف کنید.

این‌ها آدم‌هایی هستند که به راحتی می‌خندند – هم به خودشان و هم به پوچی‌های زندگی – و کسانی که به طور معمول طنز و شوخی را در رویدادهای روزمره‌ پیدا می‌کنند. دیدگاه بازیگوشانه‌ و خنده‌ی آنها مسری است. حتی اگر شما خود را یک فرد بانشاط و شوخ ندانید، باز هم می‌توانید به دنبال آدم‌هایی باشید که خندیدن را دوست دارند و سبب می‌شوند که دیگران بخندند. هر کمدینی از مخاطب خود لذت می‌برد.

۵. طنز را وارد گفت‌وگو‌های خود کنید.

از مردم بپرسید: “بامزه‌ترین چیزی که امروز برای شما اتفاق افتاده‌است چیست؟ بامزه‌ترین اتفاق این هفته؟ بامزه‌ترین اتفاق زندگی‌تان چیست؟”

خنده‌ی مصنوعی

اگر شما واقعا نتوانید “یک چیز خنده‌دار” را پیدا کنید، چه کار می‌کنید؟ باور کنید یا نه، خندیدن بدون تجربه‌ کردن یک رویداد خنده‌دار امکان‌پذیر است – و خنده‌ی مصنوعی می‌تواند به اندازه‌ی خنده‌ی واقعی برای شما مناسب باشد. این نوع خنده حتی می‌تواند سبب شود که تمرینات ورزشی سرگرم‌کننده‌تر و کارآمدتر شوند. مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی جورجیا صورت پذیرفت، نشان داد که گنجاندن خنده‌ی مصنوعی در یک برنامه‌ی تمرینی، باعث بهبود سلامت روان بزرگسالان و همچنین استقامت هوازی آنها می‌شود. به علاوه، شنیدن صدای خنده‌ی دیگران، حتی بدون هیچ دلیل مشخصی، اغلب باعث خنده‌ی واقعی می‌شود.

برای اضافه کردن خنده‌ی مصنوعی به زندگی‌تان، به دنبال گروه‌های یوگای خنده یا گروه‌های خنده درمانی باشید. یا می‌توانید به سادگی با خندیدن به جوک‌های دیگران شروع کنید، حتی اگر از نظر شما اصلا خنده‌دار نباشند. این امر باعث می‌شود هم شما و هم آن شخص احساس خوبی داشته باشید، به هم نزدیک‌تر شوید، و کسی چه می‌داند، حتی ممکن است به یک خنده‌ی خودجوش منجر شود.

خلق فرصت‌هایی برای شاد بودن و خنده

یک فیلم، نمایش تلویزیونی خنده‌دار یا ویدیوی بامزه در ویدئو تماشا کنید.

– دوستان یا همکاران­تان را برای رفتن به یک باشگاه کمدی دعوت کنید.

– مطالب خنده‌دار بخوانید.

– دنبال آدم‌های بامزه باشید.

– یک جوک خوب یا یک داستان خنده‌دار برای بقیه تعریف کنید.

– بخش کتاب‌های طنز کتابفروشی‌تان را بررسی کنید.

– دوستان‌تان را برای گذراندن یک شب پر از شوخی و خنده به منزل دعوت کنید.

– با یک حیوان خانگی بازی کنید.

– به کلاس ” یوگای خنده” بروید.

– کمی با بچه‌ها وقت بگذرانید.

– یک کار احمقانه انجام بدهید.

– زمانی را برای فعالیت‌های سرگرم‌کننده (مانند بولینگ، گلف در زمین کوچک، کارائوکه) اختصاص بدهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: هلپ گاید

شاد بودن :۲۹ فایده خنده و شوخی برای سلامتی جسم و روح

شاد بودن


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی