کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شاخص کیفیت زندگی در ۸۰ کشور جهان : شامل ایران

شاخص “کیفیت زندگی” چیست؟

شاخص کیفیت زندگی توسط واحد اطلاعات اکونومیست گروه اکونومیست(که بیشتر به خاطر مجله‌ی اکونومیست معروف است) منتشر می‌شود. این شاخص به تحلیل آن می‌پردازد که کدام کشورهای جهان ظرفیت تامین بالاترین کیفیت زندگی را برای شهروندان خود دارند. این شاخص شامل سلامت، امنیت، و موفقیت کشور در آینده می‌شود. به عنوان مثال، شاخص ۲۰۱۳ کیفیت زندگی را برای سال ۲۰۳۰ اندازه می‌گیرد، یعنی زمانی که افراد به دنیا آمده در ۲۰۱۳ بزرگ شده‌اند.

شاخص کیفیت زندگی

شاخص کیفیت زندگی چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

شاخص کیفیت زندگی با تلفیق پاسخ‌های داده شده به نظرسنجی‌های فردی، پیش‌بینی سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی، و معیارهای کیفیت زندگی محاسبه می‌شود. برای تعیین شاخص ۲۰۱۳، اطلاعات ۸۰ کشور گردآوری شد. بعضی از نماگرهای کیفیت زندگی شامل: امید به زندگی هنگام تولد، آزادی‌های اجتماعی، آب و هوا، فساد دولتی، برابری جنسیتی، نرخ طلاق، نرخ بیکاری، و نرخ قتل می‌شود.

مطلب مرتبط: ۲۹ بدترین شهر دنیا با پایین ترین کیفیت زندگی

بهترین مکان‌ها برای به دنیا آمدن

در ۲۰۱۳، سوئیس در شاخص کیفیت زندگی رتبه‌ی اول را کسب کرد. از ۱۰ نمره‌ی ممکن، این کشور نمره‌ی ۸.۲۲ را به‌دست آورد. یکی از قویترین عواملی که در به‌دست آوردن این رتبه موثر بودند امکان ثروت اندوزی و اعتماد به نهادهای دولتی است.

اکثر کشورهای دیگر موجود در فهرست ۱۰ برترین اقتصادهای نسبتا کوچکی دارند. به علاوه، نیمی از فهرست ۱۰ برترین کشور در اروپا قرار دارند. از بین این کشورهای اروپایی فقط هلند در منطقه‌ی یورو واقع شده است. این ۱۰ برترین کشور: سوئیس(۸.۲۲)، استرالیا(۸.۱۲)، نروژ(۸.۰۹)، سوئد(۸.۰۲)، دانمارک(۸.۰۱)، سنگاپور(۸.۰۰)، نیوزیلند(۷.۹۵)، هلند(۷.۹۴)، کانادا(۷.۸۱)، و هنگ کنگ(۷.۸۰) هستند.

بسیاری از کشورهایی که در گذشته رتبه‌ی پایینی در این شاخص داشته‌اند اخیرا موفق شده‌اند در فهرست صعود داشته باشند. این امر به خاطر افزایش در سطح درآمدها، افزایش امید به زندگی، و افزایش آزادی‌های سیاسی در سراسر جهان اتفاق افتاده است.

کشورهایی که در رتبه‌بندی شاخص کیفیت زندگی سقوط کرده‌اند

در حالی که بسیاری از کشورها توانسته‌اند جایگاه‌شان را در شاخص کیفیت زندگی بهتر کنند، در سایر کشورها شاهد تنزل رتبه‌ی قابل ملاحظه‌ای هستیم. به عنوان مثال، وقتی این شاخص برای نخستین بار در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، ایالات متحده رتبه‌ی ۱ را داشت. از آن زمان به بعد، کیفیت زندگی در امریکا کاهش پیدا کرده است. امروزه، در فهرست پایین‌تر رفته و با نمره‌ی ۷.۳۸ (به طور مشترک با آلمان) رتبه‌ی ۱۶ را کسب کرده است. یکی از دلایل ذکر شده برای این تغییر آن است که در آینده جوانترین نسل زیر بار بدهی‌های نسل انفجار جمعیت غرق خواهند شد.

سایر کشورهای اروپایی، بخصوص کسانی که در منطقه‌ی یورو هستند، در طول بحران اقتصادی جهانی تغییرات قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند. این کشورها هنوز هم از نرخ بیکاری بالا و افزایش موارد جرائم مربوط به اموال شخصی و قتل رنج می‌برند، که این به نوبه‌ی خود کیفیت زندگی خانوادگی و اجتماعی را افزایش داده است. کشورهای اروپایی که در سال‌های اخیر در شاخص کیفیت زندگی نزول کرده‌اند عبارتند از: فرانسه(۷.۰۴)، اسپانیا(۶.۹۶)، پرتقال(۶.۹۲)، و یونان(۶.۶۵).

مطلب مرتبط: ۱۱ کشور با بالاترین سطح کیفیت زندگی در دنیا

بدترین مکان‌ها برای به دنیا آمدن

نیجریه با نمره‌ی ۴.۷۴ در رتبه‌بندی شاخص کیفیت زندگی در رده‌ی آخر قرار دارد. بعضی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر این نمره شامل بی‌ثباتی سیاسی فعلی و خشونت موجود بین نیروهای نظامی بوکوحرام و گروه‌های غیرنظامی می‌شوند. این احتمال وجود دارد که کودکان نیجریه‌ای به دنیا آمده در ۲۰۱۳ با کار اجباری، ازدواج اجباری و تقریبا عدم وجود زیرساخت‌های بهداشتی و آموزشی روبه‌رو شوند.

کشورهای دیگر که در قعر این فهرست واقع شده‌اند عبارتند از: اندونزی(۵.۵۴)، روسیه(۵.۳۱)، سوریه(۵.۲۹)، قزاقستان(۵.۲۰)، پاکستان(۵.۱۷)، آنگولا(۵.۰۹)، بنگلادش(۵.۰۷)، اوکراین(۴.۹۸) و کنیا(۴.۹۱).

شاخص کیفیت زندگی: کشورهای صاحب بالاترین و پایین‌ترین رتبه

رتبه

کشور

نمره (از ۱۰)

۱سوئیس۸.۲۲
۲استرالیا۸.۱۲
۳نروژ۸.۰۹
۴سوئد۸.۰۲
۵دانمارک۸.۰۱
۶سنگاپور۸.۰۰
۷نیوزیلند۷.۹۵
۸هلند۷.۹۴
۹کانادا۷.۸۱
۱۰هنگ کنگ۷.۸۰
۱۱فنلاند۷.۷۶
۱۲ایرلند۷.۷۴
۱۳اتریش۷.۷۳
۱۴تایوان۷.۶۷
۱۵بلژیک۷.۵۱
۱۶آلمان۷.۳۸
۱۷ایالات متحده۷.۳۸
۱۸امارات متحده‌ی عربی۷.۳۳
۱۹کره‌ی جنوبی۷.۲۵
۲۰اسرائیل۷.۲۳
۲۱ایتالیا۷.۲۱
۲۲کویت۷.۱۸
۲۳شیلی۷.۱۰
۲۴قبرس۷.۱۰
۲۵ژاپن۷.۰۸
۲۶فرانسه۷.۰۴
۲۷بریتانیا۷.۰۱
۲۸جمهوری چک۶.۹۶
۲۹اسپانیا۶.۹۶
۳۰کاستاریکا۶.۹۲
۳۱پرتقال۶.۹۲
۳۲اسلونی۶.۷۷
۳۳لهستان۶.۶۶
۳۴یونان۶.۶۵
۳۵اسلواکی۶.۶۴
۳۶مالزی۶.۶۲
۳۷برزیل۶.۵۲
۳۸عربستان سعودی۶.۴۹
۳۹مکزیک۶.۴۱
۴۰آرژانتین۶.۳۹
۴۱کوبا۶.۳۹
۴۲کلمبیا۶.۲۷
۴۳پرو۶.۲۴
۴۴استونی۶.۰۷
۴۵ونزوئلا۶.۰۷
۴۶کرواسی۶.۰۶
۴۷مجارستان۶.۰۶
۴۸لتونی۶.۰۱
۴۹چین۵.۹۹
۵۰تایلند۵.۹۶
۵۱ترکیه۵.۹۵
۵۲جمهوری دومینیکن۵.۹۳
۵۳افریقای جنوبی۵.۸۹
۵۴الجزیره۵.۸۶
۵۵صربستان۵.۸۶
۵۶رومانی۵.۸۵
۵۷لیتوانی۵.۸۲
۵۸ایران۵.۷۸
۵۹تونس۵.۷۷
۶۰مصر۵.۷۶
۶۱بلغارستان۵.۷۳
۶۲السالوادور۵.۷۲
۶۳فیلیپین۵.۷۱
۶۴سری لانکا۵.۷۱
۶۵اکوادور۵.۷۰
۶۶هند۵.۶۷
۶۷مراکش۵.۶۷
۶۸ویتنام۵.۶۴
۶۹اردن۵.۶۳
۷۰آذربایجان۵.۶۰
۷۱اندونزی۵.۵۴
۷۲روسیه۵.۳۱
۷۳سوریه۵.۲۹
۷۴قزاقستان۵.۲۰
۷۵پاکستان۵.۱۷
۷۶آنگولا۵.۰۹
۷۷بنگلادش۵.۰۷
۷۸اوکراین۴.۹۸
۷۹کنیا۷.۹۱
۸۰نیجریه۴.۷۴

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas

شاخص کیفیت زندگی در ۸۰ کشور جهان : شامل ایران


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی