کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

شاخص توده‌ بدن: ۲۴ حقیقت، فایده و فرمول محاسبه BMI زنان و مردان

شاخص توده‌ بدن یا BMI سنجش چربی بدن بر اساس مقایسه قد و وزن فرد است و برای اکثر زنان و مردان بزرگسال بالای ۲۰ سال قابل انجام و محاسبه است. برای کودکان بالای ۲ سال، درصد BMI  بهترین ارزیابی از چربی بدن است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا نکات بسیار مهمی درباره شاخص توده‌ بدن و ۲۴ حقیقت، فایده و فرمول محاسبه BMI زنان و مردان را بدانید.

شاخص توده‌ بدن

BMI  مستقیما چربی بدن را اندازه نمی‌گیرد. با وجود این، تحقیقات حاکی از آن است که BMI  با اندازه‌های چربی بدن مانند وزن زیر آب و سنجش تراکم‌ استخوان با اشعه‌ی ایکس (DXA) رابطه‌ی مستقیم دارد و یک گزینه‌ی ارزان و سهل‌الاجرا برای این موارد به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط: لاغری بازو: ۳۵ شیوه موثر برای خلاص شدن از شر چربی و افتادگی بازو

نگاهی اجمالی به حقایقی درباره BMI

در اینجا بعضی از نکات کلیدی درباره‌ی BMI به شما ارائه می‌شود. اطلاعات جزئی‌تر و مطالب تکمیلی در متن اصلی مقاله آمده است.

۱ –  شاخص توده بدن (BMI) سنجش اندازه‌ی نسبی توده‌ی بدن بر اساس قد فرد است.

۲ –   شاخص کوئتلت توسط آدولف کوئتلت، ریاضیدان، منجم، و آمارشناس بلژیکی در سال ۱۸۳۲ تعیین شد. بعدها در ۱۹۷۲ آنکل کیز نام آن را   شاخص توده‌ی بدن (BMI) گذاشت.

۳ – BMI سنجش ساده و بی‌هزینه‌ی چربی بدن است.

۴ – عواملی مانند سن، جنس، قومیت و توده‌ی عضلانی در BMI لحاظ نمی‌شوند.

۵ – برای افراد ۲۰ سال به بالا،   شاخص توده‌ی بدن (BMI) با استفاده از دسته‌بندی‌های وضعیت وزن استاندارد که برای تمامی سن‌ها، و برای مرد و زن، یکسان هستند تفسیر می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۵ مهمترین فواید رژیم غذایی دش یا رژیم ضد فشار خون بالا

۶ – برای کودکان و نوجوانان بین ۲-۲۰ سال،   شاخص توده‌ی بدن (BMI) با توجه سن و جنس کودک تفسیر می‌شود.

۷ – برای هر دوی بزرگسالان و کودکان   شاخص توده‌ی بدن (BMI) شاخص معقول چربی بدن است.

۸ – چون شاخص توده‌ی بدن (BMI) مستقیما چربی بدن را اندازه نمی‌گیرد، نباید به عنوان یک ابزار تشخیصی مورد استفاده قرار بگیرد.

۹ –   شاخص توده‌ی بدن (BMI) باید به عنوان سنجشی برای کنترل وضعیت وزنی مردم و به عنوان ابزاری نظارتی جهت شناسایی مشکلات بالقوه‌ی مربوط به وزن در افراد استفاده شود.

۱۰ – ممکن است سایر سنجه‌های چربی بدن، مانند ضخامت پوست، امپدانس بیوالکتریکی، وزن زیر آب، و سنجش تراکم استخوان از شاخص توده‌ی بدن (BMI) دقیق‌تر باشند.

مطلب مرتبط: ۱۵ مشهورترین و بهترین رژیم غذایی دنیا: تحلیل علمی و تاثیرات

شاخص توده‌ بدن (BMI) چیست؟

BMI به عنوان ابزاری نظارتی برای اشاره به این که آیا شخص نسبت به قدش کمبود وزن، اضافه وزن، تناسب وزن دارد یا دچار چاقی است استفاده می‌شود.

اگر   شاخص توده‌ی بدن (BMI) شخصی در محدوده‌ی ایده‌آل نباشد، خطراتی که متوجه‌ سلامتی او خواهد بود به طرز چشمگیری بیشتر خواهند شد.

اندازه‌های BMI مستقل از سن و سال و برای هر دو جنس مذکر و مونث یکسان هستند. با وجود این، به خاطر نسبت‌های بدنی مختلف ممکن است شاخص توده‌ی بدن (BMI) در جوامع مختلف نشانگر درجه‌ی یکسانی از چربی نباشد.

خطرات تهدید کننده‌ی سلامتی مربوط به افزایش شاخص توده‌ی بدن (BMI) ماندگار هستند، و تفسیر میزان BMI در رابطه با این خطرات ممکن است برای جوامع مختلف متفاوت باشد.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی مخصوص گروه خونی o

۲ روش برای چک کردن شاخص توده بدن (BMI) شما وجود دارد:

۱ – از محاسبه‌گرهای BMI ما استفاده کنید.

۲ – از جدول BMI استفاده کنید. ابتدا، اندازه‌ی قد خود را در ستون سمت چپ پیدا کنید. بعد، از آن نقطه آنقدر به سمت راست حرکت کنید تا به اندازه‌ی وزن‌تان در جدول برسید. عدد موجود در مرکز آن خانه بین آن دو نشان دهنده‌ی   شاخص توده‌ی بدن (BMI) شما است.

فایده‌های حفظ وزن در سطح ایده‌آل

فایده‌های حفظ وزن بدن در سطح ایده‌آل عبارتند از:

۱ – درد مفاصل و درد عضلانی کمتر

۲ – افزایش انرژی و توانایی شرکت در فعالیت‌های بیشتر

۳ – بهبود تنظیم مایعات بدن و فشار خون

۴ – کاهش بار وارد آمده بر قلب و سیستم گردش خون

۵ – اصلاح و بهبود الگوی خواب

۶ – کاهش تری‌گلیسرید خون، گلوکز خون، و خطر ابتلاء به بیماری دیابت نوع ۲

۷ – کاهش خطر بیماری‌ قلبی و بعضی از سرطان‌های خاص

مطلب مرتبط: انواع دمنوش لاغری: ۱۳ بهترین دمنوش های لاغری را بشناسید

اضافه وزن کار قلب را سخت تر می‌کند، همچنین فشار خون، سطح کلسترول و تری‌گلیسرید را بالا می‌برد و سطح کلسترول خوب را پایین می‌آورد. اضافه وزن می‌تواند احتمال ابتلاء افراد به دیابت را بیشتر کند.

تغییرات سبک زندگی که به شما کمک می‌کند کاهش وزنی ۳-۵ درصدی را حفظ کنید احتمالا به بهبود قابل توجه بالینی در گلوکز خون، تری‌گلیسرید، و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌انجامد. کاهش وزن بیشتر می‌تواند به کاهش فشار خون و بهبود سطح کلسترول خوب خون کمک کند.

از شاخص توده‌ بدن (BMI) چگونه استفاده می‌شود؟

شاخص توده‌ بدن (BMI) آن‌قدرها دقیق نیست که بشود از آن به عنوان یک ابزار تشخیصی استفاده کرد. اما، به عنوان ابزاری نظارتی برای شناسایی مشکلات وزنی بالقوه در بزرگسالان استفاده می‌شود.

ممکن است فردی BMI بالایی داشته باشد، اما باز هم برای تعیین این که آیا این اضافه وزن برای سلامتی او خطر دارد یا نه، فرد متخصص به انجام ارزیابی‌های بیشتری نیاز خواهد داشت من جمله:

۱ – اندازه‌ی گیری ضخامت پوست

۲ – ارزیابی‌های رژیم غذایی

۳ – فعالیت جسمی

۴ – سابقه‌ی خانوادگی

۵ – سایر بررسی‌های درست وضعیت سلامتی.

مطالب مرتبط: ۱۰ خوراکی برای کاهش وزن سریع

چگونه BMI را برای بزرگسالان محاسبه کنیم

آمار شناس بلژیکی آدولف کوئتلت فرمول BMI را تقریبا ۱۵۰ سال پیش ابداع کرد.

محاسبه‌ی BMI بر مبنای فرمول‌های زیر انجام می‌شود:

فرمول محاسبه BMI استاندارد متریک

وزن (کیلوگرم) / قد (متر مربع)

با استفاده از سیستم متریک، در فرمول BMI وزن به کلیوگرم بر قد به متر مربع تقسیم می‌شود (کیلوگرم/متر مربع). چون قد معمولا به سانتی‌متر محاسبه می‌شود، اگر قد خود را به سانتیمتر اندازه‌گیری کرده‌اید آن را بر ۱۰۰ تقسیم کنید تا اندازه‌ی قدتان به متر به دست آید.

مطالب مرتبط: چربی سوزی و کاهش وزن با ۱۰ خوراکی سالم

فرمول BMI اصلی

(وزن (پوند) × ۷۰۳) / قد (اینچ مربع)

وقتی از پوند و اینچ استفاده می‌کنید، این فرمول باید کمی تغییر کند. وزن‌تان را به پوند در ۷۰۳ ضرب کنید. آن را بر قد خود به اینچ مربع تقسیم کنید.

برای محاسبه‌ی BMI خود به محاسبه گر شاخص توده‌ بدن (BMI) اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: medicalnewstoday

شاخص توده‌ بدن: ۲۴ حقیقت، فایده و فرمول محاسبه BMI زنان و مردان

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی