کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سکته قلبی ، سکته مغزی ، و ایست قلبی چه فرقی با هم دارند

اگر تعاریف، علایم ، نشانه ها و به طور کلی فرق بین سکته قلبی ، سکته مغزی ، و ایست قلبی را نمی دانید در این مقاله کاملا برای شما توضیح می دهیم.

با این‌که شاید به ندرت اتفاق بیفتد، ولی در لحظاتی از زندگی‌تان مجبور به تجربه‌ی رویدادی می‌شوید که می‌تواند زندگی‌تان را با خطر روبه‌رو کند. هر چه در مورد اتفاقات مربوط به بدن‌تان بیش‌تر بدانید، میزان آگاهی از زمان مناسب و به موقع برای سپردن خودتان به دست پزشکان، و احتمال نجات جان‌تان بیش‌تر می‌شود. این مقاله به تعریف سه رویداد خطرناک می‌پردازد که زندگی‌تان را تهدید می‌کنند؛ در این مقاله به علائم هر یک از این رویدادها و توصیه‌های لازم هنگام بروز هر یک از آن‌ها اشاره خواهد شد.

طبق پژوهش‌ها، “‌بیماری قلبی و عروقی مهم‌ترین عامل مرگ و میر در جهان است؛ سالانه حدود ۳/۱۷ میلیون نفر از این بیماری جان‌شان را از دست می‌دهند، و تخمین زده می‌شود این آمار تا ۲۰۳۰ به بیش از ۶/۲۳ میلیون نفر برسد.‌”‌ سکته‌ی مغزی نیز یکی دیگر از عوامل عمده‌ی مرگ و میر در جهان است. با این حال، اگر اندکی آگاهی‌تان را در این زمینه بیش‌تر کنید، می‌توانید احتمال زنده ماندن‌تان را نیز تا حدودی زیاد افزایش دهید.

سکته قلبی ، سکته مغزی ، و ایست قلبی

تعاریف

سکته‌ی قلبی: سکته یا حمله‌ی قلبی همان انسداد ناگهانی و گاهی اوقات مرگبار سرخرگ تاجی قلب و تشکیل لخته‌ی خون داخل عروق قلبی است که گردش خون را در آن ناحیه محدود می‌کند، و معمولا باعث از کار افتادن بخشی از ماهیچه‌ی قلب می‌شود.

سکته‌ی مغزی: سکته‌ی مغزی هنگامی روی می‌دهد که تامین خون برای بخشی از مغز دچار اختلال یا کاهش شدید ‌شود، و در نتیجه باعث شود اکسیژن و مواد مغذی لازم به بافت مغزی نرسند؛ در این شرایط، در ظرف چند دقیقه سلول‌های مغزی کم‌کم از بین می‌روند.

ایست قلبی: ایست قلبی به توقف ناگهانی عملکرد قلب گفته می‌شود. بر خلاف سکته یا حمله‌ی قلبی، ایست قلبی مربوط به توقف کل قلب می‌‌شود، نه بخشی از آن.

مطلب مرتبط: ۴ باور غلط و ۴ حقیقت درباره‌ی سکته قلبی

علائم و کمک‌های اولیه

سکته‌ی قلبی

بر اساس انتشارات سلامت هاروارد متعلق به دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد، علائم سکته یا حمله‌ی قلبی عبارت هستند از:

انتشارات سلامت هاروارد در مورد کمک‌های اولیه هنگام بروز سکته‌ی قلبی توصیه می‌کند اگر یک یا چند مورد از علائم بالا را در خود مشاهده کردید، حتما با اورژانس تماس بگیرید. در این صورت تکنیسین فوریت‌‌های پزشکی باید شما را به سرعت در آمبولانسی به بیمارستان منتقل ‌کند که با استفاده از تمام تجهیزات لازمِ احیا، بتواند در صورت بروز مشکل قلبی در طول مسیر وضعیت‌تان را پایدار نگه دارد.

مطلب مرتبط: ۸ مهمترین نشانه های سکته قلبی قبل از وقوع

سکته‌ی مغزی

علائم سکته‌ی مغزی عبارت هستند از:

 • دشواری در راه رفتن
 • دشواری در تکلم
 • بروز مشکلات ادراکی
 • اختلال بینایی
 • سردرد ناگهانی و شدید
 • فلج‌شدگی یا احساس بی‌حسی در پاها، بازوها یا صورت، به ویژه در یک طرف بدن
 • استفراغ

موسسه‌ی مایو کلینیک اکیدا توصیه می‌کند اگر هر یک از این علائم را در خود مشاهده کردید فورا خودتان را به نزدیک‌ترین مرکز مراقبت‌های پزشکی برسانید. این موسسه‌ خاطرنشان می‌کند این چهار مورد مهم را حتما همیشه به یاد داشته باشید:

 • صورت: آیا وقتی لبخند می‌زنید، یک طرف دهان‌تان شل شده و بی‌حس است؟
 • بازوها: هر دو بازوهای‌تان را بالا بیاورید، آیا به راحتی می‌توانید هر دو را بلند کنید یا با یکی از آن‌ها دچار مشکل هستید؟
 • حرف زدن: آیا لکنت‌دار و با مشکل حرف می‌زنید؟
 • زمان: “‌اگر هر یک از این نشانه‌ها را در خود مشاهده کردید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.‌”

مطلب مرتبط: ۴ علامت جدی سکته مغزی که حتما باید بدانید

ایست قلبی

معمولا هیچ نشانه‌ای برای ایست قلبی وجود ندارد. با وجود این، به گفته‌ی مایو کلینیک، پیش از وقوع ایست قلبی ممکن است با برخی از این علائم مواجه شوید: از دست دادن هوشیاری، غش کردن، درد قفسه‌ی سینه، تنگی نفس، ضعف، سرگیجه، تپش قلب یا استفراغ.

چنانچه به هر یک از این علائم برخوردید، فورا به اورژانس زنگ بزنید. در این شرایط، احیای قلبی ریوی (CPR) یا استفاده از الکتروشوک تنها راهی است که می‌توان قلب را هم‌چنان به پمپاژ خون به اندام‌ها حیاتی بدن واداشت.

مطلب مرتبط: با این ۵ کار ساده از ۸۰٪ حملات قلبی جلوگیری می‌شود

سکته قلبی ، سکته مغزی ، و ایست قلبی می‌توانند مرگ‌آور باشند، ولی هر یک معمولا دارای پیش علائمی هستند که شما را از وقوع‌شان باخبر می‌کنند، و با کمی آگاهی از این علائم  و افزایش اعتماد به نفس می‌توانید به جای تاسف برای خودتان امنیت به ارمغان بیاورید.

در پایان بار دیگر باید خاطرنشان کنیم، با این‌که سکته قلبی ، سکته مغزی ، و ایست قلبی از عوامل اصلی مرگ و میر به شمار می‌روند، ولی با پیشرفت فناوری‌های پزشکی و کمی اطلاعات و آگاهی می‌توانید امکان تسلیم در برابر این تهدیدات را در خود کاهش دهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: positivemed

فرق بین سکته قلبی ، سکته مغزی ، و ایست قلبی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی