کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ سوال مصاحبه شغلی برای تعیین هوش هیجانی

این نوشتار که به منظور طرح ۷ سوال مصاحبه شغلی برای تعیین هوش هیجانی تهیه شده است مبتنی بر  تحقیق مشترک مجله‌ی آنترپرینر و موسسه‌ی کالچر ال آی‌کیو است. این تحقیق بخشی از یک کار تحقیقی بزرگ‌تر است که دو نهاد نامبرده روی برترین فرهنگ‌های شرکتی انجام می‌دهند تا در فهرست سالانه‌ی ویژه‌ی مجله‌ی آنترپرینر درج شوند.

تعیین این که چه کسی را برای یک شغل استخدام می‌کنید نقش بزرگی را در شکل دادن به فرهنگ شرکت‌تان و حصول اطمینان از موفقیت آینده‌ی آن بازی می‌کند. انتخاب پرسش‌های مصاحبه‌ی شغلی عمیق و حاوی اطلاعات کلیدی می‌تواند عاملی مهم برای استخدام کارکنان شایسته و نیز حذف کارکنان ناشایسته و نالایق باشند. پاسخ‌های یک داوطلب به پرسش‌های شما کار می‌تواند گویا و مبنای تصمیم‌گیری باشد. شما می توانید بخشی از پرسش‌ها را برای تعیین هوش هیجانی در نظر بگیرید.

Interview-questions-and-answers-for-interviewers-and-job-seekers-jpeg

ماریا دلون، معاون بخش کارمندی شرکت گلاس دور می‌گوید با این که شرکت‌های متفاوت ارزش‌ها و فرهنگ‌های گوناگون را دارند، ولی موفقیت در محل کار قویا متاثر از هوش هیجانی اشخاص است. هوش هیجانی کبفیتی است که به هنگام بررسی داوطلبان استخدام هرگز نباید مورد تسامح و مصالحه قرار بگیرد.

در این جا ۷ سوال مصاحبه شغلی برای تعیین هوش هیجانی آورده شده است . به کمک آنها می‌توانید با پاسخ‌های روشنگری که از داوطلبان شغلی به‌دست آورید  هوش هیجانی آنان را تعیین کنید و در مسیری پیش بروید که کارمندان دارای هوش هیجانی درخشان را استخدام کنید.

۱.چه کسی الهام‌بخش شما است و چرا؟

پاسخ کارجویان به این پرسش اغلب به مصاحبه‌گر این امکان را می‌دهد که پی ببرد مصاحبه‌شونده از چه الگوها و سرمشق‌هایی پیروی می‌کند. کرگ چینکوتا، رییس بخش کارمندان و معاون ارتباطات شرکت پورچ، که به طور گسترده در زمینه‌ی گسترش و استخدام تیم‌های کارکنان مشغول است، می‌گوید”پاسخ‌ها هم‌چنین می‌توانند انواع الگوهای رفتاری مورد احترام مصاحبه‌شونده را نشان دهند.”

مطلب مرتبط : ۴ راه افزایش هوش هیجانی

۲.اگر فردا یک شرکت را راه‌اندازی کنید، سه ارزش اول آن چه خواهد بود؟

هر رابطه‌ی خوبی با اعتماد و ارزش‌های همسو آغاز می‌شود. رابرت آلوارز، مدیرعامل پلت‌فرم تجارت الکترونیک “بیگ کامرس” توضیح می‌دهد “در پاسخ‌های کارجویان می‌توان به بینشی از اولویت‌ها و نیز راست‌گویی و درستکاری آنان دست یافت.”

۳.اگر اولویت‌های شرکت تغییر کند، توضیح دهید چگونه به تیم‌تان کمک خواهید کرد اهداف جدید را بفهمند و به اجرا بگذارند؟

تغییر اولویت‌ها در هر شرکتی و هر شغلی رخ می‌دهد و ناگزیر است، بنابراین، به دنبال یافتن کارجویانی باشید که انعطاف‌پذیرند و از مهارت‌های‌شان برای انجام تغییر کمک می‌گیرند. دی‌لئون توصیه می‌کند، “کارمندانی را استخدام کنید که خودآگاه و خودانگیخته باشند و احساس همدلی را بروز ‌دهند. این مهارت‌ها به کارکنان کمک می‌کند با تیم‌ها بهتر کار و همکاری کنند.”

۴.آیا وقتی جای دیگری کار می‌کردید دوستی‌های بادوام را ساخته‌اید؟

آلوازر می‌گوید، “مدتی طول می‌کشد تا آدم‌ها دوست پیدا کنند – و اگر بتوانند این کار را بکنند نشانه‌ای از هوش هیجانی قوی آنها است.]دوستی بادوام[. به شما می‌گوید که روابط و اهمیت دادن به آدم‌های دیگر برای شخص مصاحبه‌شونده مهم است.”

۵.چه مهارت‌ها یا تجربه‌ای را حس می‌کنی دوست داری ولی هنوز نداری؟

حس کنجکاوی و میل به یادگرفتن نشانه‌های حیاتی هستند که یک کارمند بالقوه بخواهد به کمک آنها در کاری بهترین باشد. آلوارز هشدار می‌دهد، “آدم‌هایی که با این پرسش مشکل دارند کسانی هستند که فکر می‌کنند همه چیز را از قبل می‌دانند. احتمالا شما هم می‌خواهید این آدم‌ها از محیط کار شما دور باشند.

۶. می‌توانی چیزی به من یاد بدی، که قبلا هرگز نشنیده‌ام؟ (می‌تواند هرچیزی باشد، یک مهارت، یک درس، یا یک معما.)

پاسخ یک کارجو به این پرسش می‌تواند چند کیفیت را به شرح زیر آشکار سازد:

  • آیا آن شخص می‌خواهد وقت بگیرد تا قبل از حرف زدن فکر کند.
  • آیا کارجو توانایی فنی دارد چیزی را برای شخصی توضیح دهد که از او در آن زمینه یا موضوع کم‌تر می‌داند.
  • آیا کارجو پرسش‌های همدلانه از شخصی خواهد پرسید که می‌خواهد یاد بگیرد، مثل این، “آیا این توضیح کافی است؟”.

۷. سه تا از برترین عواملی که موفقیت شما را توصیف می‌کنند چیست؟

آلوارز می‌گوید، “پاسخ این پرسش می‌تواند معلوم کند که آیا کارجو خودپسند است یا عاری از نفس‌پرستی است. وقتی آدم‌ها درباره‌ی موفقیت خودشان صحبت می‌کنند خوب گوش دهید که آیا از “مرا-مرا-مرا” یا “من-من-من” صحبت می‌کنند یا از “آن‌ها” “ما” یا “برای ما” صحبت می‌کنند.

چینکوتا می‌گوید، “به دنبال یک بازیگر تیمی باشید که یک چیز مثبت به شرکت بیاورد. کسی که بتواند باهوش‌ترین فرد ( به لحاظ داشتن هوش هیجانی ) در محل کار باشد، ولی اگر شخصی نباشد که از کارکردن با او لذت ببرید – چون دغدغه‌ی موفقیت خودش را دارد نه شرکت- شایسته و مناسب نخواهد بود.”


نویسنده: کارولاین سان

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: آنترپرینر

هوش هیجانی: ۷ سوال مصاحبه شغلی برای تعیین هوش هیجانی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی