کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ سوال در مصاحبه استخدامی که حتما باید از کارجو پرسید

در بازار کار به شدت رقابتی جهان امروز، اکثر مدیران می‌دانند که شناسایی، بررسی، و استخدام با استعدادترین ‌ها یک اولویت اصلی و کلیدی است – یعنی کسی که مدیرعامل باید حتما برای او سرمایه‌گذاری کند. پس اگر می خواهید یک نیروی خوب و کارآمد استخدام کنید این ۴ سوال در مصاحبه استخدامی که حتما باید از کارجو پرسید را بدانید.

سوال در مصاحبه استخدامی که حتما باید از کارجو پرسید

به یقین، در نقشی که من به عنوان رئیس یک شرکت مهم دارم، فرایند فراخوان و مصاحبه‌ را بسیار جدی می‌گیرم – نه فقط به خاطر آنکه مهم است، بلکه به خاطر آنکه کار دشواری نیز هست.

حقیقت این است، هر کسی زمان و بگذارد و رنج رزومه فرستادن برای شما را به خود بپذیرد و برای موقعیت در دسترسی که شما ارائه کرده‌ای درخواست بدهد احتمالا می‌تواند کارهای مشخص شده در شرح شغلی را انجام بدهد. اما این فقط ۵۰٪ ماجرا است.

در یک داوطلب باید به دنبال چه چیزی باشیم

یک نیروی استخدامی خوب کسی است که بتواند در حین پیشروی در چارچوب و فرهنگ سازمانی که در آن استخدام شده است کارها را نیز با موفقیت به سرانجام برساند.

در مورد شرکت من، این اصل به معنی چابک بودن، آینده نگری، و ادراک از دنیای مطبوعات است. به ویژه، ورای داشتن سوالات خوبی برای مصاحبه، سه چیز هست که در هر مصاحبه با داوطلبان به دنبال آن‌ها هستم.

مطلب مرتبط: ۲۶ سوال مصاحبه استخدامی مشاغل منابع انسانی

۱. توانایی کار به صورت مستقل

تمام کارمندان من با این حقیقت موافق هستند که: من یک میکرومدیر نیستم. من نمی‌خواهم وقتم را صرف زیر نظر گرفتن و پاییدن کارکنانم بکنم – خودم کلی کار دارم که انجام بدهم.

در نتیجه لازم است کارکنانم خودشان خود-آغازگر باشند که نه تنها بتوانند به خودشان الهام بخشی کنند، بلکه مشکلات سخت را نیز به تنهایی حل کنند.

۲. توانایی ارتباط برقرار کردن در محیط‌های مختلف

هر کسی خودش را به شیوه‌های مختلفی ابراز می‌کند. اما برای موفقیت تیم من، کارکنان باید بتوانند کاری کنند فارغ از سبک ارتباطی‌شان – توسط دیگران کاملا درک شوند.

چه در حال برقراری ارتباط با دوستان، مدیران، یا بویژه مشتریان باشند این قضیه صدق می‌کند. البته، این یعنی استخدام‌های جدید باید بتوانند با مخاطبان مختلف خودشان را وفق بدهند – از کسانی که به ارائه‌های آن‌ها در اداره گوش می‌دهند تا کسانی که مطالب‌شان را در توئیتر می‌خوانند.

مطلب مرتبط:۳۲ سوال مصاحبه استخدامی برای مشاغل مدیریتی

۳. توانایی تصمیم گیری

این ممکن است مهم‌ترین سری از مهارت‌ها باشد، که در حقیقت، تمام مدیران به دنبال آن هستند. مهم نیست که یک بازاریاب جوان تازه از دانشکده آمده یا کنترل کننده‌ی مالی فصلی را استخدام کرده باشید – داوطلبان باید بتوانند موقعیت را ارزیابی کنند، بهترین وسیله‌ی رسیدن به پیامد بهینه را تعیین کنند، و برای پیش رفتن تماس برقرار کنند.

آنچه در اینجا مطرح است موضوع اعتماد است:‌ به عنوان رهبر یک شرکت، باید بدانید آدم‌های‌ تیم‌تان انواعی از انتخاب‌ها خواهند داشت و خودشان را به نحوی ابراز می‌کنند که نماینده‌ی شرکت شما، اصول آن، و بلندپروازی‌های شما هستند.

تاکید می‌کنم، این اولویت‌ها برای من منحصر به فرد و خاص نیستند. چیزهایی هستند که اکثر بنیان‌گذاران، مدیران عامل، و مدیرها به دنبالش هستند. آن‌ها نهایتا توانایی‌ها منطق و استدلال، سطوح انگیزش، و خودآگاهی را اثبات می‌کنند – ویژگی‌هایی که اعضای با کیفیت تیمی که شرکت شما را به پیش می‌برد باید داشته باشند.

سوال در مصاحبه استخدامی

پس سوال این است: از کجا می‌توانید تعیین کنید که آیا داوطلبان واقعا این ویژگی‌ها را دارند؟

استراتژی من این است: سوالات درست بپرسید.

۱. درباره‌ی محیط مطلوب و خوشایند تان به من بگویید

اولین سوالی که از داوطلب‌ها می‌پرسم این است: درباره‌ی محیط کاری مطلوب‌تان به من بگویید. تجربه‌ای که می‌دانید در آن شکوفا خواهید شد. فرهنگی که در آن کارآمدترین و خوشحال‌ترین حالت خودتان را دارید.

همچنین می‌خواهم ویژگی‌هایی را که بهترین رئیس‌شان در زندگی داشته است – یا آرزو می‌کرده‌اند داشته باشد – بشناسم.

اگر نگرشی که نسبت به محیط بهینه و مطلوب دارند با نگرش من سازگار باشد – با آن نوع محیط و فرهنگی که سخت کوشیده‌ام در شرکتم به وجود بیاورم – می‌دانم که در مسیر درستی قرار داریم.

مطلب مرتبط:۲۴ سوال مصاحبه استخدامی در یک شرکت تبلیغاتی

۲. در کانون توجه قرار دادن رئیس

دوما، بهترین نیروهای استخدامی من همه کسانی بوده‌اند که به موفقیت و پیروزی من در رقابت کمک کرده‌اند. پس من همیشه از متقاضیان درباره‌ی سه یا چهار انتظاری که از رهبران ارشد یک سازمان دارند سوال می‌پرسم. چه امیدها و انتظاراتی از کسانی که برای‌شان یا با آن‌ها کار می‌کنند دارند!؟

اگر بتوانند به طور ویژه و اختصاصی در این باب صحبت کنند، می‌دانم که احتمالا می‌توانند به من جهت پیشرفت در آن حوزه‌ی کاری کمک کنند که برای من و شرکت خبر خوبی به شمار می‌رود.

۳. خدمت به مشتری

ما برای برآورده کردن خدمات مشتری با کلاس جهانی در تمام طول روز به افراد خود وابسته هستیم.

به همین دلیل است که من از متقاضیان می‌خواهم درباره‌ی چالشی‌ترین مشتری‌شان و نحوه‌ی جلب – یا عدم جلب — رضایت نهایی آن‌ها برایم تعریف کنند..

می‌توانید درباره‌ی شکیبایی، تحمل، و ظرفیت فرد برای همدردی و صبر ورزی از طریق قصه‌هایی اینچنینی چیزهای زیادی یاد بگیرید. به علاوه، مهم است که متقاضی‌ها در این رابطه تجربه داشته باشند. خدمات مشتری هم یکی از آن مهارت‌های مهم است.

۴. آن یک تصمیم

نهایتا، یک پرسش را برای آخر کار در تک تک مصاحبه‌ها نگه می‌دارم. یک سوال ساده – و ۱۰۰ پاسخ متفاوت برای آن دریافت کرده‌ام. بعضی‌ها حیرت انگیز و بعضی‌ها نه چندان!

پرسش این است:

درباره‌ی بهترین تصمیمی که تا به حال گرفته‌اید به من بگویید.

یک تصمیم آنی بود، یا نه به آن فکر کرده بودید؟ آیا از پیامد آن راضی بودید؟ آیا می‌خواهید حالا آن را تغییر بدهید؟

این پرسش چیزهای فراوانی را درباره‌ی شخص متقاضی آشکار می‌سازد. اغلب منطق آن‌ها را نشان می‌دهد، و حتی گوشه‌هایی از ظرفیت‌ خلاقه‌ی آن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

اگر پاسخ فراموش شدنی و کلیشه باشد، مثلا — «وقتی تصمیم گرفتم از خانمم درخواست ازدواج کنم» — این نشان می‌دهد که متقاضی یا کارهای تاثیرگذار چندانی انجام نداده است، یا برای ایده‌پردازی درباره‌ی چیزی هیجان انگیز کمبود خلاقیت دارد.

نتیجه گیری

در پایان روز، قطعا ذهن‌تان بیشتر درگیر این موضوع می‌شود که آیا باید تصمیمی به مهمی استخدام نیرویی جدید – سوای مصاحبه – بگیرید یا نه، و پرسیدن آن چهار سوال در وقت مصاحبه!

اما یادتان باشد رهبر شرکت، مربوط‌ترین و حیاتی ترین فرصتی است که یک متقاضی دوست دارد خودش و اطلاعات و توانایی‌هایش را به او واگذارد.

به عبارت دیگر، شناسایی بهترین پرسش‌ها، رویکردها، و راهبردها که بیشترین کمک را به فرایند استخدام آدم مناسب برای شرکت‌تان و بافتار ویژه‌ی آن می‌کنند نیازمند صرف وقت و هزینه است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۴ سوال در مصاحبه استخدامی که حتما باید از کارجو پرسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی