کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سهم ایران از دریای خزر با امواج سیاسی آب می‌رود؟

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور شماری از مقام‌های سیاسی و نظامی از جمله فرمانده نیروی دریایی ارتش تحولات اخیر درباره مذاکرات مربوط به تعیین رژیم جدید حقوقی دریای خزر و سهم ایران از دریای خزر را بررسی کرده است.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون، به نقل از دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره سهم ایران از دریای خزر گفته “ایران حاکمیت کاملی بر سهم ۲۰ درصدی خود در دریای خزر دارد”.

چرا سهم ایران از دریای خزر با امواج سیاسی آب می‌رود؟

گفته‌های فرمانده نیروی دریایی پس از اظهارات اخیر محمد ابراهیم رحیم پور معاون وزارت خارجه در امور آسیایی است که بعد از جلسه وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو گفته بود: “سهم ایران از دریای خزر ۲۰ درصد نیست. این حرف‌ها با منطق حقوقی و بین‌المللی سازگار نیست و معلوم نیست منشا این حرف‌ها کجا است”.

“منشا این حرف ها” گفته‌های مقامات بلندپایه، از جمله نمایندگان پیشین در امور مذاکرات دریای خزر است. آیا اظهارات معاون وزارت خارجه که گفته‌های فرمانده نیروی دریایی ارتش آن را عملا رد کرده است، نشان تقلیل خواسته‌های ایران در مذاکرات دریای خزر بوده است؟

پیمانی بدون معیار تقسیم دریا؟

برخی از مقامات عالی رتبه دولت‌های ساحلی دریای خزر اعلام کرده‌اند که پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر اکنون آماده است و در اجلاس بعدی سران این کشورها که احتمالا در بهار سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود، تصویب خواهد شد. واقعیت این است که پیش نویس مزبور هیچ مطلبی درباره مهم‌ترین موضوع مربوط که همان معیار تقسیم دریای خزر بین دولت‌های ساحلی (و سهم ایران از دریای خزر) است، ندارد. بیش از ۵۰ اجلاس کشورهای حاشیه خزر در سطح رهبران، وزرای خارجه و معاونان آنان در سال‌های اخیر منجر به تهیه پیش نویس پیمانی شده است که هیچ ماده‌ای درباره معیار تقسیم دریای خزر ندارد. علت این امر عدم توافق دول حاشیه خزر درباره این موضوع مهم است.

درحال‌حاضر هیچ نشانه‌ی تغییری در مواضع دولت‌های ساحلی خزر وجود ندارد و تنها موضوعی که می‌توان آن را روند حاکم در منطقه دریای خزر دانست تلاش برای تحمیل روش پیشنهادی روس‌ها تحت عنوان خط منصف اصلاح شده به ایران است. بر اساس این روش کف دریای خزر بر حسب خط منصف (طول ساحل) تقسیم می‌شود و آب‌های بالای آن (غیر از یک محدوده کوچک) بین همه کشورهای خزر آزاد مشترک خواهد بود.

معاون وزیر خارجه در اظهارات اخیر خود پس از نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی در مسکو گفته “مسئله تجدید حدود دریای خزر خارج از کنوانسیون نظام حقوقی دریای خزر دنبال خواهد شد”. سؤال این است که اگر کنوانسیون به مهمترین موضوع اختلافی نخواهد پرداخت، توافق بر سر آن چه مشکلی را حل می‌کند؟ بدون مبنایی برای تجدید حدود مناطق دریایی، مرزها بر چه اساسی تعیین می‌شوند؟

بنظر می‌رسد که تسریع در توافق بر سر پیش نویس کنوانسیونی که حتی معیار تحدید حدود هم در آن درج نشده، می‌تواند متوجه اهداف سیاسی باشد.

تسریع در تهیه پیش نویس با اهداف سیاسی؟

وارد کردن مواردی در کنوانسیون راجع به عدم اجازه به دول غیر حاشیه‌ای (به خصوص امریکا) جهت حضور در دریای خزر. این نکته بسیار مورد علاقه ایران و روسیه است و در جریان جلسات گذشته سران دریای خزر هم ایران و روسیه بیشتر روی این نکته متمرکز بوده‌اند تا مسائل دیگر. در واقع این نکته که مربوط به معادلات سیاسی است فایدهٔ اصلی کنوانسیون برای اهداف سیاسی است نه تعین واقعی سهم ایران از منابع دریای خزر.

انگیزه دیگر می‌تواند آماده کردن افکار عمومی در ایران برای پذیرش کوچکترین سهم از دریای خزر و قبول فرمول خط منصف اصلاح شده باشد که پیشنهاد روسیه برای تقسیم کف دریای خزر بر حسب طول ساحل و آزاد گذاشتن سطح آب برای کشتیرانی همگانی است.

البته مقایسه کشورهایی که فقط چند قایق ساحلی دارند با ناوگان عظیم تجاری و نظامی روس‌ها در دریای خزر (که از آنجا حتی موشک هایی به سوی مواضعی در سوریه شلیک کرد) نشان می‌دهد این فرمول بیش از همه منافع چه کشورهایی را تامین می‌کند.

دول حاشیه دریای خزر موفق نشده‌اند که به یک فرمول قابل قبول عمومی برای همه (ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان) برسند. برخی از آنها توافقات دوجانبه‌ای دربارۀ برخی مناطق مجاور خود به‌دست آورده‌اند ولی هنوز مسئله رژیم کلی دریای خزر، به خصوص معیار تقسیم کف و آب‌های دریای خزر باقی مانده است. طولانی شدن حل و فصل این مسئله، همراه با نیاز کشور‌های حاشیۀ خزر به بهره‌برداری از منابع خود، به آنها فشار می‌آورد که راهی برای حل این مشکل پیدا کنند. روند موجود در منطقه حاکی از آن است که به احتمال زیاد مسألۀ معیار تقسیم دریای خزر می‌تواند به محافل قضائی بین‌المللی کشانده شود.

ارجاع موضوع به داوری به نفع ایران نیست

ارجاع مسئله خزر به داوری بین‌المللی مستلزم توافق همه‌ی طرف‌های ذینفع است، مگر اینکه یکی از دولت‌های حاشیه دریای خزر به شورای امنیت ملل شکایت کند که ادامۀ ابهام در این قضیه باعث “به خطر افتادن صلح و امنیت” می‌شود. اگر شورای امنیت موافقت کند، می‌تواند خواستار ارجاع مسئله به دیوان بین‌المللی دادگستری شود.

در صورت ارجاع موضوع دریای خزر به داوری بین‌المللی، ایران در مقابل چهار دولت دیگر حاشیه دریای خزر قرار خواهد گرفت زیرا دول دیگر (غیر از ایران) فرمول روسیه را که معروف به “خطّ منصف اصلاح شده” است (طبق این فرمول کمتر از ۱۳ درصد از کف دریای خزر به ایران می‌رسد) و دسترسی به آب‌های سطح دریای خزر برای همۀ دول حاشیۀ آن آزاد است.

نظر ایران درحال‌حاضر این است که دریای خزر بر پایۀ اصل حقوقی انصاف، به پنج قسمت منصفانه بین کشورهای ساحلی تقسیم شود و این تقسیم شامل کف و آب‌های دریای خزر با هم باشد.

تاکنون هیچ کدام از دول دیگر حاشیۀ دریای خزر حاضر نشده‌اند حتی این موضوع را جدی بگیرند. ایران به عنوان یکی از دو کشوری که در اصل و پیش از فروپاشی شوروری در حاشیۀ دریای خزر بوده و براساس روح و مفاد قراردادهای بین‌المللی صاحب تمام این واحد آبی با روسیه بوده، و نیز سابقه تاریخی ارتباط ایران با دریای خزر مواضعی دارد که به دور از حقیقت و انصاف نیست، اما با توجه به ملاحظات زیر، ارجاع مسئله به محافل قضائی یا داوری بین‌المللی می‌تواند به ضرر ایران تمام شود:

۱. اتفاق نظر دول حاشیه دریای خزر به غیر از ایران در حمایت از فرمول اصلاح شده که طول ساحل را مبنای تقسیم قرار می‌دهد.

۲. روسیه به عنوان یک کشور قدرتمند منطقه‌ای و جهانی در صف مقابل ایران قرار می‌گیرد. منافع ایران با روسیه (با وجود نزدیک شدن دو طرف به دلیل مقابله با غرب) در دریای خزر متضاد است.

۳. فقدان حمایت از مواضع ایران توسط دولت‌های مهم و غیر حاشیه دریای خزر راجع به این مسئله. حتی تشکیلاتی مثل سازمان همکاری اسلامی تاکنون از مواضع ایران در دریای خزر حمایت نکرده است. ایران از این لحاظ نمی‌تواند روی حمایت هیچ کشور همسایه خود حساب کند.

۴. گرچه مواضع ایران خالی از زمینه‌های مناسب نیست، اجرای این مواضع و جلب حمایت دیگران، مستلزم برخورداری از قدرت و اعتبار بین‌المللی و مانورهای دیپلماتیک و بده و بستان‌های سیاسی است.

۵. گرچه در صحنۀ بین‌المللی، کشورهایی با پایه‌های حقوقی و مستندات حتی کمتر از این‌ها در پی کسب حقوق خود بوده‌اند و برخی از آنها به این حقوق دست یافته‌اند، دولت ایران در یک دعوای بین‌المللی که یک طرف آن ایران و طرف دیگرش همۀ دول حاشیۀ دریای خزر (بخصوص روسیه) و غیرمنطقه‌ای (خصوصا امریکا) باشد، بخت زیادی در محافل بین‌المللی قضائی و داوری نخواهد داشت.

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی